Vs: ILP+huonekohtainen ilmanvaihtolämmitys+takka passiivitaloon
Rakentaja 2011 sanoi:
Olen tietoinen Mitsun kanavaan asennettavista ILPeistä, mutta haluan nimenomaan eristämättömät kanavat ja perinteiset ILP:t erikseen suureen olkkariin, joka on yhtä tilaa keittiön, eteisen ja yläaulan kanssa. Säästyy eristämisen vaiva.
Ei toisin ole perusteluja vaan pelkkää brainstormingia. Ilmanvaihtolämmitys tosin ilmeisesti vaatii etenkin talvella tuloilman esilämmitystä +15-17 asteeseen, joten ehkä Enerventin HP greenair olisikin vaihtoehto. Tosin silloin kanavat pitää eristää.
Kopion suomi 24 kokemuksia Enerventin koneesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6552322
Meidän kokemuksia 2v.jälkeen
Katselin muiden kokemuksia ja onnekseni en löytänyt hirveämmin samanlaista ongelmaa kuin meillä on ollut Pelicanin kanssa.Meitä on alkanut mietityttää ja hieman pelonsekaisin tuntein odotellaan tulevaa talvea.
Laite hankittiin kesällä 2008 ja asennettiin syksyn aikana joten odotin tulevalta talvelta mielenkiinnolla pienempiä sähkönkulutuslukemia.
Emme ehtineet hirveästi seurantaa pitää,kun laite alkoi pitämään marraskuussa "jytisevää" ääntä ja tuloilman lämpötilat alkoivat heittelehtimään.Muutamaa päivää myöhemmin totesin laitteen kompressorin pysähtyneen eikä se huollon neuvoista huolimatta enää käynnistynyt.Huoltomies käväisi paikalla ja totesi kompressorin särkyneen ja rikkoneen myös piirikortteja.Huoltomies vaihtoi piirikortin sekä kompressorin kennoineen.Myös ohjelmistoa päiviteltiin.
Laite toimi n.viikon mutta EDA-säätimen(?) toiminta muuttui oudoksi.Laite saattoi jäädä lämmitykselle,vaikka esim.lämmittäessämme takkaa tälle ei selkeästi tarvetta ollut.
Soittelin huoltoon ja sieltä tulikin kaveri paikalle päivittämään ohjelmistoa.
Pyyteli seuraamaan laitteen toimintaa ja paria päivää myöhemmin huomasin kompressorin jälleen sammuneen.Sain sen tällä kertaa huollon neuvoilla koneen päälle käyttämällä virrat pois koneesta.
Tämä toimenpide tulikin tutuksi seuraavina viikkoina.
Huollosta käväisi kaveri ohimennen paikalla kun en enää viitsinyt painella konetta päälle/pois aamuisin.
Laitteeseen vaihdettiin pyörivää lämmöntalteenottoa ohjaava piirikortti ja samalla kompressoripaketti vaihdettiin kuulemma päivitettyyn versioon.Myös lämpötilan säätimen asetuksia muuteltiin ja taisi siinä tulla ohjelmistoakin päivitettyä.
Laite toimikin kevään puolella moitteetta ja mielestäni pienemmällä lämpöpumpun resonanssilla aiempaan verrattuna.
Ongelmat alkoivat uudelleen kesällä kun aikomukseni oli käyttää jäähdytystä.
Laitteen pahaenteinen jurina alkoi uudelleen.Laite ei jäähdyttänyt näytön hiutale-symbolista huolimatta ja tällä kertaa laitteen ääni souti ylös-alas ja lakkasi lopulta vasta,kun sammutin laitteen ja ilmoitin huoltoon.
Sieltä pinkaisi paikalle ja jo tutuksi tullut kaveri,joka totesi laitteen kompressoripaketin olevan vaihtoa vailla.
Laite alkoikin toimimaan jäähdytyksellä vaihdon jälkeen ja samalla vaihdettiin toiseen otteeseen lämmöntalteenoton roottorin kortti.Ei ollut varmaa oliko rikki mutta palveluna vaihtoivat uuden,päivitetyn kortin varmuuden vuoksi.
Kesän aikana tuli sitten vielä huollon ohjeiden mukaan lopulta poistettua jäähdytystoiminto koneesta,kun totesimme kompressorin käyvän tauotta ilman sen kummempaa vaikutusta sisäilman lämpötilaan.
Asennutimme loppukesästä ilmalämpöpumpun jäähdytykseen joten tuo toiminto jäi muutenkin turhaksi.
Seuraava talvi osoittikin kylmyydessään miten paljon metsään laitteen myyjän puheet suorituskyvystä menivät.Laite ei todellakaan pystynyt lunastamanaan sille asettamiamme odotuksia lämmityslaitteena.Laitteessa alkoi esiintymään poistopatterissa jäätymistä jota kone ei osannut sulattaa pois.Soittelin huoltoon,josta neuvottiin nostmaan puhallinnopeuksia ja tarkistuttamaan asunnon ilmamäärien säädöt.Ilmamäärissä ei ollut moitetta sekä ulkoilmasäleiköt tarkistettiin jään varalta.Mielenkiintoista oli kuitenkin se,että kun pakkanen meni alle -15,kokeilin sammuttaa lämpöpumpun ja totesin,että mittarin ollessa noilla paikkeilla on taloudellisempaa ajaa pelkällä roottorilla.Tuloilman lämpötilassa ei ollut eroa lämpöpumppukäyttöön kuin 4 astetta.Mittasinkin Pelicanin ottoteho eroa ilman ILP:tä ja mielestäni neljän asteen tulolämpötilan nostaminen 800 watilla ei ole järkevää.Veikkaankin,että tässä kohtaa laitteen ohjauksen suunnittelussa tehty jonkinlainen kompromissi lämpöpumpun ja roottorin yhteiskäytössä.
Muuten laite toimi talven ok.vaikkakin todella pettynyt olin ison investoinnin laitteen toimintavarmuuteen ja viimeistelyyn.Huollolle kuitenkin kiitosta nopeasta palvelusta.
Omakohtaiset plussat ja miinukset laitteesta ja sen käytöstä:
+ helppokäyttöinen ohjaus peruskäytössä,kun hieman perehtyy
+ huollon kanssa ollut helppo asioida
+ huollettavuus,kaikki osat suunniteltu helposti vaihdettaviksi ( tässä tapauksessa vaikeaa sanoa onko plussa vaiko miinus )
- laite melko äänekäs
- ei sovellu talon päälämmitykseen tai jäähdytykseen
- käyttöohje epäselvä
- peruskäyttöä syvempi ( viikkokellot,yms.) käyttö hankalaa
-- epäluotettavuudesta kaksi miinusta,laite selkeästi raakile vielä.