ILPin säädön vakaus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja puuhis
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

puuhis

Vakionaama
Onpas stabiilin näköistä dataa! Ihan referenssiksi laitoin omaa dataa viime yöltä, on ihan kaamean näköistä tuo säätö kun vertaa tuohon sinun dataan. Y-akselin skaala on sama kuin sinulla.


Erotettu omaksi aloitukseksi jantin loggauksista täältä /janti
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=3879.msg114007#msg114007
 

Liitetiedostot

puuhiksen mittaukset

Itse muutin asetuksia siten että nyt area on päällä toisessa puolikkaassa (aikaisemmassa koko area oli päällä). Puhaltelee nyt sitten koko ajan yhden pykälän sivuun keskiasennosta. Pitää huomenna nakata tänne dataa.
 
puuhiksen mittaukset

Liitteessä omaa aamupäivän sähellystä, ei ole edelleenkään niin kaunista tuo säätö kuin sulla. ??? Pienemmillä tehoilla säätö hieman kaunistuu mutta heti kun paukkuja aletaan ottamaan alkaa hirvittävä vatkaus.

Tässä on area asetus eri moodissa, valittuna "puolet" area-kentästä. I-see vatkaa keskiasennosta vain toiseen reunaan. Pitää kokeilla vielä kokonaan ilman i-seetä.... Vanhasta muistista muistelen että ihan tuonsuuntaista tuo säätö oli iman i-seetäkin.

EDIT: Olisi varmaan ollut parempi jos tämä olisi eri keskustelun paikka - ei sotkettaisi tätä sinun thrediä. Menee asiat vähän sekasin...
 

Liitetiedostot

Vs: ILPin säädön vakaus

Erotin tämän nyt omaksi aloitukseksi. Voit halutessa muuttaa otsikkoa ja noita aiempia viestejäsi /janti

Voisitko kokeilla laittaa se kaken dippi keskelle (=C) ja wide vane niin että keskellä on kaksi pystyviivaa.
Näin puhallus on koko ajan suoraan eteenpäin ja i-see katselee samaan suuntaa eteenpäin.
=> Tämä voisi vakauttaa laitteen toimintaa.

Selkeästi tuosta imuilma vs. puhallus datasta näkee että aika paljon tulee oikosulkua. Puhallusilmaa palaa nopeasti takaisin imuilmaksi nostaen imuilman lämpötilaa (=kummankin piikit ovat lähes samassa kohtaa)

Mitään vatkauksia (edes ylös alas) en suosittelisi tuon datan perusteella, sen verran hukassa tuo säätö on. Saisiko tuota imuilmaa hiukan tarkemmalla asteikolla, niin näkisi kuinka paljon tuo imuilma todellisuudessa heiluu yhden jakson aikana.
 
Vs: ILPin säädön vakaus

Voin toki kopasta tuota arean oloa keskellä, olen 99% varma että tulos on sama koska muutenkin puhaltaa koko ajan suoraan eteenpäin. Teoriani on että vehje ei kykene stabiiliin säätöön jostain viasta johtuen (eev tai kompressori). Jos mennään ihan sukkasillaan pienillä tehoilla säätö on stabiilimpaa, samoin tapahtuu jos kaasu pannaan pohjaan. Välimaastossa säätö ei kerta kaikkiaan toimi stabiilisti, lämmitystehoa ei pystytä säätämään pienillä stepeillä vaan vaatii vehkeeltä ronskimpia otteita.
 
Takaisin
Ylös Bottom