ilppi roiskii

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja remykv
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

remykv

Vakionaama
nonni, nyt tänä kesänä on ilmestynyt ongelma ilpin kanssa.
sisäyksikkö on alkanut ns. roiskimaan ja valuttamaan jäähdytyksellä vettä lattialle.
poistoputki on auki, sieltä myös tulee vettä.
missähän voisi olla vika
 
Vs: ilppi roiskii

Kennon pesu voisi auttaa, valuisi vesi paremmin kaukaloon ja ei lähtisi ilmavirran mukaan.
 
Vs: ilppi roiskii

Tätä taitaa nyt olla liikkeellä kun jäähdytystarve on uutta luokkaa...lillehammer myös tihkutti vettä kuoren alta. Kaksi viikkoa vanha laite.

Olisko niin että valuma-allas tulvii kun kosteutta tiivistyy paljon. Laitteen kallistus tyhjennysletkun suuntaan toiminee.
 
Vs: ilppi roiskii

Vastaan on tullut tapauksia, kun poistovesiletkun kallistus ei ole paras mahdollinen ja kun laitteen pyyntilämpötila on turhan alhainen, esimerkiksi 19 astetta, niin kondensoi enemmän kosteutta. Kun pyyntilämpötilan nostaa hieman korkeammaksi, niin kondensoituminen vähenee ja poistoputki pysyy paremmin mukana.
 
Vs: ilppi roiskii

Pesin sisä- ja ulkoyksiköiden kennot vanhoista Luxus pumpuista ja nyt tuntuu kuin tuottaisi paremmin kylmää, mutta taitaa vaan tuntua siltä, mutta kylmää tulee tosi hyvin. :DMutta oikeesti kyllä sieltä likaakin lähti, ruiskutin Kiillon yleispesuainetta ja annoin vaikuttaa, sisäyksiköiden kennot harjasin kevyesti hammasharjalla ja päälle runsas huuhtelu. Ulkoyksiköiden kennot pesin auton tehopesuaineella.
 
Takaisin
Ylös Bottom