IV Nibe F470 yöksi pienemmälle?

IsoHoo

Tulokas
Onko järkevää tiputtaa ilmanvaihdon tehoa yöksi? Onko enemmän haittaa tässä kun hyötyä? Iv säädetty tehdasasetuksien mukaan että normaali on 65% ja 1 taso 30%
 
Mielumin päivälle kun ollaan töissä? Tosin lopputulos on sama kuin että jos jättää joka toisen klapin laittamatta takkaan... lämpöteho tippuu. PILP kun ottaa energiansa poistoilmasta. Se että säästääkö se riippuu pakkasista... viekö tuloilman lämmitys enemmän 60% teholla kuin lisääntyneet sulatukset 30% teholla.
 
Tuloilman määrä laskee tuossa 65->30 kohdassa niin paljon, että laite sulattaa todennäköisesti ihan koko ajan. Mielestäni ei niin mitään järkeä. Taino, voihan sitä kokeilla. Laita vaikka käynnistysten määrä ja käyntitunnit ylös, niin voit aamulla katsoa jo niistä paljonko sulateltiin. Jos nyt ei uplinkiä ole käytössä.
 
Takaisin
Ylös Bottom