IVT-ilmalämpöpumppu

K

Kari51

Vieras
Hei.

Onko muilla samanlaisia kokemuksia ilmalämpöpumpuista kuin https://ivt-lmp.blogspot.fi/?
 

VesA

In Memoriam
Vs: IVT-ilmalämpöpumppu

Kari51 sanoi:
Hei.

Onko muilla samanlaisia kokemuksia ilmalämpöpumpuista kuin https://ivt-lmp.blogspot.fi/?

Boschia voi tilanne vähän harmittaa. Takavuosina myytiin Sharp-merkkisiä ILPejä IVT:n tarralla niin että niille oli 5v 'takuu' joka oli jonkinlainen vakuutus. Jo aikoinaan niiden korjauttaminen takuuseen oli välillä vähän hankalaa ja nyt kun Bosch osti putiikin ne ovat perineet nämäkin vastuut.
 

R-410A

Aktiivinen jäsen
Vs: IVT-ilmalämpöpumppu

Kari51 sanoi:
Hei.

Onko muilla samanlaisia kokemuksia ilmalämpöpumpuista kuin https://ivt-lmp.blogspot.fi/?

"Luotamme lämpöpumppuihimme ja niiden laatuun täysin, joten haluamme tarjota myös asiakkaillemme jopa 6 vuoden takuun lämpöpumpuille ja 10 vuoden takuun kompressoreille, jotta sinäkin voit luottaa IVT:n laatuun nyt ja aina."

Lainaan kirjoitustani vuodelta 2011. ( Nyt IVT:n maahantuojana on BOSCHI )

IVT ja jälkihuolto
Miksi IVT:n Ilpin, Pilpin ( ML oma foorumi ) ostaneet asiakaat esiintyy täällä pettyneinä ( kaikki eivät kyllä kehtaa, koska ovat ostaneet omasta mielestään ns. laatumerkin ja maksaneet siitä hunajaa )?
Vastaus:
Jätetään asiakkaat oman onnensa nojaan ongelmatilanteissa ja pyydetään kääntymään ja taistelemaan kotivakuutuksen jos sitä ei ole, niin vakuutusyhtiön puoleen.
IVT:llä on niinsanottu takuu joka onkin vakuutus, vakuutuyhtiöltä ostettu. Muilla merkeillä on oikea tehtaan takuu.

”Lainaus”
Sulpun hallituksen puheenjohtaja Jussi Hirvonen ei kiistä ongelmaa.
Hirvonen kuitenkin sanoo, että valtaosan murheista aiheuttavat lämpöpumppuyhdistyksen ulkopuolella toimivat postimyyntifirmat tai luvattomat ja pimeät urakoitsijat.
”Tämäntyyppinen toiminta aiheuttaa alalle paljon huonoa mainetta”, Hirvonen sanoo. ”Meidän porukassa ei ole mitään normaalista poikkeavaa. Nämä pärjäävät kyllä.”
Kuinka moni teidän porukan tekemästä kymmenestä asennuksesta menee niin sanotusti putkeen?
”Uskoisin, että useampi kuin yhdeksän. Jos joku asia ei pelaa, me käymme sen korjaamassa.”

Haukutaan muita kun IVT:tä ja Sulpua näin:
- valtaosan murheista aiheuttavat lämpöpumppuyhdistyksen ulkopuolella toimivat postimyyntifirmat tai luvattomat ja pimeät urakoitsijat.
- älkää ostako niinsanottuja ilmalämpöpumppuja, jotka ovatkin jäähdytyslaitteita.
Jussi hirvosen ylistyspuhe IVT ilmalämpöpumpusta. Hanki ilmalämpöpumppu ( eikä jäähjytykseen tarkoitettu ILP )
-mitä isompi ääni ( se korreloi tehoa ) jne
-mitä isompi jääkeko ym
- ei todistettavasti jäädy!
-suoritusarvo lämmityskäytössä
-ym-ym
Jussi Hirvonen
Toimitusjohtaja
jussi.hirvonen@ivt.fi

Välinpitämättömyys on juurtunut syvälle yritykseen että
ollaan niin ”euroopan omistajia” kun nojataan Sulpuun, jonka kautta mainostetaan omaa tuotetta.
Toiminta tuntuu joskus samalta kun Hirvosen mainostamalla postimyyntifirmalla!
"On nähty torilla IVT:n ilpokauppias hienoine telttoineen. Ei siinä mitään, mutta ILP: ni ostan jostain ihan muualta kuin torilta!!!!"
Myös kylkiäisenä mainostetaan milloin soitinta, ruohonleikkuria tai jotakin muuta peliä.
Suuri huijaus IVT
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=6574.0
"Sharp ja IVT ratkaisivat tämän ongelman nerokkaalla sulatus ja elektroniikkajärjestelyllä. Sähköä kuluttavia, paikan päällä tai maahantuojan varastossa asennettuja pohjan sulanapitokaapeleita ei tarvita."

Minun kokemus Sharp/IVT
Alustavat pumppukaupat tein Hgin IVT:n kautta, mutta loppukaupat tein Nokian IVT: llä, josta tuli myös asennus Pirkanmaalle 21.1.2003.
Kysyin kummastakin paikasta Hgin ja Nokian IVT liikkeeltä apua pumppuani koskeviin teknisiin kysymyksiin, koskien mm. sulatustoimintaa, suodatin varaosia ym
mitään vastausta en saanut kummastakaan paikasta ilmalämpöpumpun asennuksen jälkeen, otin lopuksi yhteyttä IVT:n Jussi Hirvoseen saamatta vastausta.
Yksi pieni ostaja on varmaan olematon tekijä suuressa massassa. Pumppuni pelasi 7 vuotta, mutta jälkihuolto ei pelannut lainkaan! Tulin toimeen omin nokkineni. Pumppu pelasi 21.1.2008 saakka eli takuuajan 5 v ( joka IVT:llä on vakuutus ) ja pelasi 2009 saakka, eli 7 vuotta.

Lämpöpumpun ostan mieluummin muualta kun IVT liikkeestä, ja näin pumpun merkki vaihtui! Voi olla että IVT:n maahantuoja on jo ottanut opikseen ylimielisen suhtautumisen loppukäyttäjiin! Mutta huono kello kuuluu kauemmaksi kun hyvä........
 
Back
Ylös Bottom