jäätä ulkoyksikössä

K

kukari

Vieras
kävin katsomassa tänään E9-mallin ulkoyksikköä, se oli melko paksussa jäässä. Puolesta välistä alaspäin, noin kolmanneksen pituinen mitta.

Onko normaalia, ei voi olla, toihan heikentää pakosti laitteen toimintaa! Mikä neuvoksi?

/Ari
 
F

Freeze

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Kyllä se on aivan normaalia.
Ulkoyksikössä on oma automatiikka, joka seuraa kennoston jäätymistä.
Kun automatiikka on sitä mieltä, ettei lämpöä tule riittävästi sulatus alkaa.
 

Kari

Aktiivinen jäsen
Normaalia on että se huurtuu mutta tarkoitatko ihan jäätä?
Ja patterin pitäisi huurtua melko tasaisesti mullakin menee kyllä melkein umpeen ennen kuin alkaa sulatuksen.Elikkä katseleppa lisää sen toimintaa sulattaako täysin puhtaaksi jne ja kertoile lisää.
 
K

kukari

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
ihan paksussa jäässä, samanlainen kuin jos on pakastin ollut sulattamatta reilun vuoden ja tiivisteet falskaa. Eli pari senttiä ainaskin paksuimmillaan.

Pitää seurata tilannetta.
 
F

Freeze

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
Kuulostaa ongelmalta.
Ajattelin, että se olisi huurussa, mutta jos se on umpijäässä se ei ole oikein.
Kannattanee sulattaa ennen kovempien pakkasten tuloa.
Mites tämä paljon puhuttu tippuveden sulatusvastus?
Onko toiminnassa?
 
K

kukari

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
>Kuulostaa ongelmalta.
>Ajattelin, että se olisi huurussa, mutta jos se on umpijäässä se ei ole oikein.
>Kannattanee sulattaa ennen kovempien pakkasten tuloa.
>
Millä??


>Mites tämä paljon puhuttu tippuveden sulatusvastus?
>Onko toiminnassa?
>
ei hajuakaan on oikeesti toiminnassa, sellaisesta kyllä maksoin. Mutta mistä näen toimiiko se?

Pitää varmaan soitella myyjälle ja ihmetellä hänenkin kanssaan...
 
T

tuokki

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #8
kukari sanoi:
kävin katsomassa tänään E9-mallin ulkoyksikköä, se oli melko paksussa jäässä. Puolesta välistä alaspäin, noin kolmanneksen pituinen mitta.

Onko normaalia, ei voi olla, toihan heikentää pakosti laitteen toimintaa! Mikä neuvoksi?

/Ari

Eikös tästä olle ollut puhetta. Kolme vaihtoehtoa tuli mieleen.

- Liian vähän kylmäainetta (sulatus/lämmitus ei silloin toimi kunnolla)
- Sulatus vastus joka laitetaan (yleensä asennuksen aikana) ei toimi.
-pois paikaltaa / johdot irti
- Vastusta ei ole ollenkaan ? (ulkomailta ostettu pumppu)

Jos tuolla on ihan kunnon jäätä (ei huurretta), niin pitäähän se sultaa pois. Mutta jos vastus ei toimi. On pohja pian uudelleen jäässä. Lauduttimesta valuva vesi jäätyy heti laitteen pojalle. Nolla kelillä ja pienellä pokkasella ilmassa on yleensä paljon kosteutta. Tämä huurruttaa kennon nopeasti. Eli sulatusta tarvitaan usein = paljon vettä/jäätä laitteen pohjalle.

Tilanne nyt > suhteellinen kosteus 92,6 / lämpötila -6 C ja kastepiste -7 C
 

Kari

Aktiivinen jäsen
Joo tollein ei saa olla lamellien välistä pitää aina päästä ilma kulkemaan ja se että jäätyy vaan osittain niin viittaa siihen että nesteet vähissä /ja/tai/muutakin vikaa. Sulatus vastus pitää vaan koneen pohjan sulana sen verran että vesi pääsee valumaan ulos ei siis sulata höyrystintä.
 
K

kukari

Vieras
>Eikös tästä olle ollut puhetta. Kolme vaihtoehtoa tuli mieleen.
>
eipä ole sattunut silmiin.


> - Liian vähän kylmäainetta (sulatus/lämmitus ei silloin toimi kunnolla)
>
ok, 2kk vanha laite joten asentajien moka jos näin o.


> - Sulatus vastus joka laitetaan (yleensä asennuksen aikana) ei toimi.
> -pois paikaltaa / johdot irti
> - Vastusta ei ole ollenkaan ? (ulkomailta ostettu pumppu)
>
>Jos tuolla on ihan kunnon jäätä (ei huurretta), niin pitäähän se sultaa
> pois. Mutta jos vastus ei toimi. On pohja pian uudelleen jäässä.
>
pohja ei ole jäässä eikä ole ollutkaan. Jää on kennossa, kuten yritin sanoa mahdollisimman selvästi.


mutta laitoin myyjälle viestiä, ensin veikkaamasi aineen vähyys menee ainakin minunlaiselleni uudelle lämpöpumppaajalle täydestä läpi.
 

Samppa

Ylläpitäjä
Ylläpidon jäsen
Jos pohja on sula, niin vastus varmastikin pelaa. Kennon umpeen jäätymiseen vastuksella ei olekaan vaikutusta, muuta kuin sitä kautta, että poistoreikä tukkeutuu, jolloin kerää jääpatsaan pumpun sisään.

Jos/kun kenno jäätyy umpeen vain osittain (pelkkä alaosa), niin mielestäni viittaa kylmäaineongelmaan. Asentajat voisivat osata valaista asiaa lisää. Kannattaa pyytää pumpun asentaja paikan päälle katsomaan.
 
K

kukari

Vieras
ok, kun asennusfirma ei vastannut sähköpostiin, niin soittelin tänään sinne. Olivat sitä mieltä että olisi normaalia.
Mutta antoivat Kaukomarkkinoille yhteystiedot, soittelen sitten kun se jäätyy uudestaan. Nyt 5 asteen pluslämmöissä yksikkö on kokonaan sula.
 

Kari

Aktiivinen jäsen
Mulla on E9CKP ja tuskin ovat vaihtaneet muissakaan malleissa hirveesti
putkitusta eli sulatus alkaa alhaalta ja ylhäältä ja keskeltä sulaa viimeksi.
Vaikka en kylmä tekniikasta niin paljon tiedä niin höyrystimen/lauhduttimen osittainen jäätyminen/sulaminen on vika tai mitotus vika mutta koska kyseessä on bulkki tuote niin se on vika.
 
K

kukari

Vieras
Lisää infoa

no nyt taas ulkolämpötila paukahti pakkaselle ja ulkoyksikkö on niin jäässä että ei ihme että siitä ei lämpöheru tippaakaan.

soittelin nyt kaukomarkkinoille. Syyttivät heti että se on mun käytössä vika koska olen pitänyt sitä minimissä, 16 asteessa. Pitää kuulemma olla enemmän asteita että sulaisi.

On se nyt helvetti, ostin tuon nimenomaan autotallia varten, tarjouspyynnöissä luki tasan selvästi että se tulee autotalliin ja tavoitelämpötila on 10-12 astetta. Yksikään jämy ei tuosta sanonut mitään. Vähän ihmettelin kun laitteesta ei löydy alle 16 asteen lukemia. Ja nyt sit pitäis pitää 18-19 astetta siellä vähintään.

antakee ideoita miten tässä edetä, pitääkö tässä nyt roudata massavaraajat takaisin autotalliin että siellä saisi pidettyä peruslämmöt mahd. edullisesti myös alle nolla-asteessa.
 
X

xe9

Vieras
Pistä Pana e9 toimimaan kellokytkimen kautta, esim. 2h päällä/ 2h pois jne.
Lämpötila-asetus +20 astetta.
 

Samppa

Ylläpitäjä
Ylläpidon jäsen
Kukari:

Käsittääkseni maahantuoja ei ole erikseen ohjeistanut jälleenmyyjille, että pumppuja ei sitten talvella saa käyttää alle 18-19 asteen pyyntilämmöillä. Myöskään mainoksista sun muusta materiaalista tällaista tietoa ei löydy (kumma ;) ). Jos tuo jäätyminen pienemmillä pyynneillä on todella ominaisuus, niin sitä on vaikeampi korjatakaan. Tuntuu kyllä hieman oudolta, että miten se pelkästään vaikuttaisi jäätymiseen noin radikaalisti. Luultavimmin kyseessä on kuitenkin vika, josta takuu vastaa. Elä luovuta, vaan vaadi oikeuksiasi. Minun mielestäni oikeus on sinun puolellasi.

Peruslämmön nosto siihen vajaaseen 20 asteeseen on varmastikin sekin halvempi ratkaisu, kun ottaa massavaraajat käyttöön.
 

JmJ

Jäsen
Tere,

minulla on myös ongelmia panasonic E9 (2004) ulkoyksikön pohjan jäätymisen kanssa.

Pohjaan on jäätynyt n. 2cm jäätä. Pumppu kyllä lämmittää muuten ok. Harmillista tuossa on vain se että ulkoyksikkö sijaitsee parvekkeella ja koska pohja on jäässä tulee sulatusvesi sitten ulkoyksikön sivuilta parvekkeelle (ei kiva).

Otin eilen tuon muovinipukan (joka on letkulle tarkoitettu) pohjasta pois ja lämmityskaapeli on ohjattu rautalangan pätkällä tuon keskellä olevan vesireiän päälle. Jää ei tunnu kuitenkaan sulavan pohjasta pois.

Miten tuon sulatuskaapelin pitäisi toimia? Onko se kokoajan päällä vai toimiiko silloin kun ulkoyksikkö sulattaa itseään? Jos se on kokoajan päällä niin onko se niin heikkotehoinen vai rikki koska jää ei pohjasta sula?

EDIT: Kokeilin kaapelia pohjassa olevan reiän kautta sormella ja se liikkuu. On siis irti jäästä. Eikö teho vain riitä tuon pohjan sulatukseen?

Täytyy ottaa varmaankin asentajaan yhteyttä? EDIT: Otin jo asentajaan sähköpostitse yhteyttä(ensi alkuun)
 
K

kukari

Vieras
kuvia

Tämmäisen viestin laitoin maahantuojalle (Kaukomarkkinat), heidän mielestä laite on kunnossa.

****************

<http://ari.pp.fi/ILP/IMG_4257.JPG>
<http://ari.pp.fi/ILP/IMG_4258.JPG>
<http://ari.pp.fi/ILP/IMG_4259.JPG>
<http://ari.pp.fi/ILP/IMG_4260.JPG>

Kuvat otettu plus 1,5 asteen ulkolämpötilassa.

Mitäs jos sinä ostaisit auton, joka ei toimi lainkaan alle nollan keleissä. Olisitko tyytyväinen?


Mitähän olen tassä tehnyt väärin:
a) tarjouspyynnöissä luki selkeästi että ILP tulee autotalliin ja tavoitelämpötila 10-12 astetta.
b) myyjä kävi paikanpäällä ja tarkastimme sijainnin
c) asentajat asentivat sen autotalliin ilman mutinoita
d) olen pitänyt laitetta minimissä, joka on 16 astetta. Asiaa tietysti ihmettelin mutta en jaksanut ruveta räyhäämään, olinhan halunnut alempia lämpötiloja.
e) nyt nostin lämpötilat 19 asteeseen, tosin vielä kahteen viikkoon kyseinen laite ei ole pystynyt lämpötiloja tähän nostamaan. Mainittakoon että nollakeleissä sisälle sai kyllä 20 astetta suht nopeasti kun sitä pyysi. Eli etelän keleissä se toimii.


Ostin laitteen virallisen jälleemyyjän ja virallisen maahantuojan kautta jotta saisin laitteen kunnollisen takuun piiriin. Ostaessa hävisin tuossa selvää rahaa, mutta eipä auttanut, sain paskaa käden täydeltä silti.

Koska laite ei toimi halutussa paikassa, miten saisin kaupan purettua?
Et sinäkään suvaitsisi tätä!


/Ari
 
H

Hemmo

Vieras
kukari
Tässä yksi mahdollinen selitys kuvissasi olevaan jäämöykkyyn.
Sulata tuo jäämöykky ensin jäähdytys toiminnalla. Sammuta laite (töpseli irti 10min) ja paa laite uudelleen hurisemaan lämmintä. Jos sulatus ei ala toimimaan on laitteestasi karannut kylmäainetta pihalle.

Lisääminen ei riitä. Masiina on tyhjennettävä kylmäaineista ja imutettava :oops: tarvittava alipaine. Sitten vaan uudet aineet sisään. Kyllä se siitä. :lol:

Meinaan, suomessa on paljon laitteita joihin on lisätty paineongelmien takia R407 ja R410:ä ja saatu kylmäaineseos sotkettua koostumukseltaan. :!: Ja seurauksena jäätymisongelia.
 
K

kukari

Vieras
Hemmo sanoi:
kukari
Tässä yksi mahdollinen selitys kuvissasi olevaan jäämöykkyyn.
Sulata tuo jäämöykky ensin jäähdytys toiminnalla. Sammuta laite (töpseli irti 10min) ja paa laite uudelleen hurisemaan lämmintä. Jos sulatus ei ala toimimaan on laitteestasi karannut kylmäainetta pihalle.

tuollaisen vinkin sain että jäähdytystoiminnalla pitäisi sulautua, jopa toisella kertaa kun soittelin Kaukomarkkinoille. No ei auttanut, oli jäähdytyspuolella 15minuuttia ja ei näkyvää eroa tapahtunut.

Laitteessa menee sulatus päälle aina kun sen laittaa päälle. Sulattaa muutaman minuutin ja sitten yrittää puhkua lämmintä.

Kokeilin tänään uudestaan tuota jäähdytystä, ei apuja.

no tilasin Biltemasta eilen kuumapuhaltimen, kun se tulee niin pääsee sitten tohimaan sillä tuota ikijäätä.

No onneksi ehdin tässä näiden kokemusten myötä estää ettei kaverille käynyt yhtä heikosti. Hän oli just tilaamassa ILPpiä omaan autotalliinsa. Vetää sitten maalämpönsä autotalliinsa, tulee tietysti hankintakustannuksiltaan reilusti kalliimmaksi mutta se sentään toimii 100-varmasti.

Nyt mun tallissa on sitten samanlainen lämmitys kuin viime talvena, ainoa että seinällä roikkuu yli tonnin edestä romua asennuksineen. Masentavaa.

/Ari
 

R-410A

Aktiivinen jäsen
Epäilys!

Suorittiko asentaja koekäytön, ja tuliko lämmintä ilmaa lauhduttimesta?
Onko kylmäneste pääsyt lainkaan järjestelmään, taikka vuoto!
"Kukarin" Panasonic Ilmalämpöpumpun jäätyminen näyttää niin pahalta, ensimmäinen kuva, että:
http://ari.pp.fi/ILP/IMG_4257.JPG

Mieleen tulee ensinnäkin että asennuksessa on tehty oikein "kardinaali" munaus.
Ensimmäistä kuvaa katsellessa tulee ensimmäiseksi mieleen, että toinen ( alin ) pehmeistä kupariputkista olisi mennyt umpeen, käännettäessä liian jyrkkä mutka kannatintelineen ylitse.Jos on pienikin ahtauma, niin eihän esim. neste/höyry kulje toivotulla tavalla.
Sulatusaaika jää liian lyhyeksi

En ole asiantuntija vaikka olen tässä "kustoksena" väitelkää vastaan!
 
K

kukari

Vieras
Voi hyvin olla että siellä on asennusvirhe, sitähän tässä on kokoajan epäilty. Mutta kun asennusfirma sekä maahantuoja on sitä mieltä että on ihan normaalia, niin tiedä sitten mitä tässä on tehtävä.

Marraskuussa kun oli pikkupakkasia niin se kerkes vetämään yläosaa lukuunottamatta jäähän. NYt sit joulukuussa kun alkoi pakkaset niin jäätyminen alkoi heti, annoin koneen olla päällä siihen asti kun sieltä vähänkin lämpöä tihkui koska tuo on kuulemma normaalia.

Sitten kun propelli alkoi vetää itseään jäähän (tsuk-tsuk-tsuk ääni) niin siten pokka petti ja pistin koneen kiinni. Edelleen ihan normaalia?!?!. Tästä en kyllä enää soittanut mihinkään, tyydyin laittamaan meiliä johon yllättäen ei enää vastattukaan.

Katsotaan nyt sit keskiviikkona kun takuuhuoltaja tulee korjaamaan asuintalossa olevan Panasonic XE9:n happirikastinta, josko häntä kiinnostaisi samalla katsoa tuota täysin kunnossa olevaa PW9:äkin.

Eilinen jäähdytyskäyttö+plussakeli muuten auttoi jotain sittenkin, ulkopäin se näyttää yhtä pahalta mutta jää on irti kennosta noin puolen kennon alueelta. Lisäksi toi propelli on nyt vapaa. Joten laitoinpa sen sitten takaisin käyntiin. Eiköhän se ehdi vetää itsensä ikijäähän keskiviikkoon mennessä taas :twisted:

Case on saanut minut tuntemaan todella arvokkaaksi asiakkaaksi :evil:
 
F

Freeze

Vieras
:(
Kyllä näyttää pahalta.
Tuo jääköntti ei sula kymmenessä minutissa!
Kuuma vesi on tässä tapauksessa paras vaihtoehto.
Saat sulatella tuota jääkönttiä pari päivää kuumailmapuhaltimella.
Ei muuta kuin ämpärillä vettä niskaan.Tai paras vaihtoehto olisi pienellä vesiletkulla ruiskutella pienellä paineella kunnes kaikki jäät ovat yksiköstä lähteneet.
Se miten tuohon tilanteeseen on päästy vaatii kyllä ammattimiehen paikallakäyntiä.
Jos on takuut voimassa ja joku vastaa puhelimeen on syytä kyllä asetella sanansa sen verran painavasti, että tulevat käymään pikimiten.
Ehdota kaupan purkua jos muu ei auta.
 

Pumppis

Jäsen
Kirjoita reklamaatio K-markkinoiden johtoportaalle. Mainitse kirjeessä yhteydeotosta kuluttajaneuvojalle/kuluttajavalituslautakuntaan.
Käsittääkseni olet oikeutettu saamaan korvausta muun lämmitysjärjestelmän käytöstä.
Viranomaisille kerrot tarinan kulun ja liität liitteeksi reklamaation.
 

Karhulitos

Aktiivinen jäsen
JmJ sanoi:
Miten tuon sulatuskaapelin pitäisi toimia? Onko se kokoajan päällä vai toimiiko silloin kun ulkoyksikkö sulattaa itseään? Jos se on kokoajan päällä niin onko se niin heikkotehoinen vai rikki koska jää ei pohjasta sula?

Moi, mulla sama tilanne Toshiban kanssa ja soittettuani myyjalle, sanoi kaveri että tätä mallia on käytetty Panassa (ja siksi se minun Toshibaankin oli lykätty). Se malli ei ole kykeneväinen sulattamaan pohjalevyä pakkasella.
Tätä siis ei voi yleistää Panaan, vaan tämä maahantuoja/myyjä harrasti tätä kyseistä 20W/m SELFLIMITING 50cm lämmityskaapelia.
Kaveri ehdotti mukisematta 75W piuhaa takuuna.

Voisin melkein arvata että sun koneessa sama alitehoinen (~10W) piuha. Pyydä takuuna vaihtamaan se!
 

JmJ

Jäsen
Karhulitos sanoi:
JmJ sanoi:
Miten tuon sulatuskaapelin pitäisi toimia? Onko se kokoajan päällä vai toimiiko silloin kun ulkoyksikkö sulattaa itseään? Jos se on kokoajan päällä niin onko se niin heikkotehoinen vai rikki koska jää ei pohjasta sula?

Moi, mulla sama tilanne Toshiban kanssa ja soittettuani myyjalle, sanoi kaveri että tätä mallia on käytetty Panassa (ja siksi se minun Toshibaankin oli lykätty). Se malli ei ole kykeneväinen sulattamaan pohjalevyä pakkasella.
Tätä siis ei voi yleistää Panaan, vaan tämä maahantuoja/myyjä harrasti tätä kyseistä 20W/m SELFLIMITING 50cm lämmityskaapelia.
Kaveri ehdotti mukisematta 75W piuhaa takuuna.

Voisin melkein arvata että sun koneessa sama alitehoinen (~10W) piuha. Pyydä takuuna vaihtamaan se!

Täytyypä kysellä minkälainen kaapeli tuossa on. Väriltään kaapeli on punainen, muuta en siitä itse osaa sanoa. Eilen sulattelin jään pohjasta pois. Ei tuota viitsisi kovin usein tehdä.
 
F

Freeze

Vieras
:cool:
Hei ei värillä ole väliä.
Teholla on.
Näitä eri tehoisia sulatuskaapeleita löytyy pilvin pimein markkinoilta.
Kyllä halpaa kannataa laittaa.
Surkeeta kun viattomat asiakkaat kärsii, kun firmat "säästää".
:wink:
 
T

tuokki

Vieras
Entäpä litteä kaapeli ?

JmJ sanoi:
Jaa no ei se sitten sama piuha ole. Tää oli harmaa..

Itsekkin kurkkasin millainen tuo kaapli oli. Naapurilla oli vihreä ja pyöreä tuntui sormessa hivenen läpimältä. Omassa härvelissä on vaalean harmaa, mutta kaapeli oli leveä ja litteä. Eikä tuntunut lainkaan lämpimältä. Voi tosin olla että litteässä kaapelissa on ideaa siinä mielessä, että siinä on suurempi pinta laitteen pohjaa vasten. Näin lämpö siirtyy paremmin pohjaan ?

normal_IMG_1662.JPG
 
K

kukari

Vieras
No niin, nyt alkaa taas mieli nousta. Asentaja kävi täyttelemässä kylmäaineet PW9:n ja nyt ei jäädy enää ja pitää lämmöt sisällä. Täälläkin taidettiin tätä epäillä syyksi, miksi asennusfirma ja maahantuoja ei sitten millään suostunut uskomaan vaan väittivät että "ihan normaalia"? Masennus ja vitutus alkaa heti kun ajattelee asiaa taas.

XE9:n happirikastimen korjaus ei onnistunut yhtä hyvin, alkoi taas illalla pitää meteliä. Mutta antaa mennä näin syksyyn asti, kyllä noista jotain muutakin hajoaa siihen mennessä niin ei viitsi tuon takiaa asentajaa ajeluttaa.
 
H

Hemmo

Vieras
Nyt olisi Kukarille hyvä sanoa, jotta mitäs minä sanoin. :wink:
Tuossa jo aikaisemmin oletin vian johtuvan kertomastasi syystä.

En haluaisi lisätä vitutustasi...mutta:
Mainitsit, asentaja täytti vajauksen.
Selvittikö myös vuodon syyn? Korjasiko?
Jos tuo vajaus oli suuri, niin veikkaisin että ongelmat palaa lähiaikoina erilaisena.

Kun tuo R410 on seosaine. Jos siitä karkaa osa pihalle ja ainetta lisätään saadaan seossuhde sekaisin.

Jos sinulla on tehomittarilla mahdollisuus seurata ilp:n ottotehoa, suosittelisin tarkkailemaan. Tehonkulutus kasvaa kylmäaineseoksen ollessa pielessä.
Jos ottoteho on selvästi suurentunut, on kompurantuho lähellä.
Sulatuksella kompuran ääni on myös selvästi kovempi.

Näitä edelläkerrottuja ns. korjauksia on tehty myös erimerkkisissä laitteissa samoin tuloksin ja saatu vahinkoa aikaiseksi.

Jos laite olisi minun, korjauttaisin vuodon. Pyytäisin asentajan tyhjentämään ja alipaineistamaan masiinan. Ja eikun uudet aineet sisään.
Toivottavasti asentajasi teki juuri näin :wink:
Sittenhän kaikki onkin OK.

Tuo happirikastin vaatisi sitten jo kokonansa oman tarinansa

Kaikesta huolimatta ILPpi on hyvä laite!
 
A

apophis

Vieras
Jaahas, E12 keräsi tiukkaa jäätä noin 3 senttiä pohjalevylle tämän pakkasjakson aikana. Se vesireikä oli jäätynyt umpeen ja vaikka sulanapitokaapeli menee sen päältä, ei reikä pysynyt sulana. Lämpimällä vedellä sulattelin sen minkä pystyin. Pitää tänään taas tarkistaa tilanne, onko loppuosa kennon alalaidasta sulanut nyt kun röörit on taas auki.

Kokeilin muuten ajaa jäädytyksellä jonkinaikaa, mutta ei ollut mitään vaikutusta?! Pakkasta varmaan liikaa, kenno ei juuri lämpeä.
 

JmJ

Jäsen
apophis sanoi:
Jaahas, E12 keräsi tiukkaa jäätä noin 3 senttiä pohjalevylle tämän pakkasjakson aikana. Se vesireikä oli jäätynyt umpeen ja vaikka sulanapitokaapeli menee sen päältä, ei reikä pysynyt sulana. Lämpimällä vedellä sulattelin sen minkä pystyin. Pitää tänään taas tarkistaa tilanne, onko loppuosa kennon alalaidasta sulanut nyt kun röörit on taas auki.

Kokeilin muuten ajaa jäädytyksellä jonkinaikaa, mutta ei ollut mitään vaikutusta?! Pakkasta varmaan liikaa, kenno ei juuri lämpeä.

Oletko ottanut sen muovinipukan siitä reiästä pois? Jos ei mene letkua niin ota ihmeessä... itselläni oli sama ongelma ennen kuin otin tuon muovi jutskan pois. Nyt ei ole jäätynyt. Toisaalta kelit on olleet sellaiset että ei ole kerännyt jäätäkään.. mutta auttaa varmasti jossain määrin. Itselläni lisäksi pujotettu rautalanka tuon kaapelin ympäri ja rautalanka siitä reiästä sitten läpi. Pitää tuota kaapelia paikoillaan reiän päällä. Itselläni se ei muuten siinä suostukkaan pysymään.
 
A

apophis

Vieras
Ei ole muovinipukkaa. Pakkasta oli kai vaan liikaa liian pitkän aikaa, kun se reikä pääsi jäätymään umpeen. Ehkä sen kaapelin voisi vetää vielä lähemmäs sitä reiän kohtaa.
 

jklaukka

Aktiivinen jäsen
Vs: jäätä ulkoyksikössä

Sulattelin juuri omastani kuumalla vedellä pohjapellin. Pari senttiä oli jäätä ja vedenpoistoreikä ummessa. Ei se tuo 13 W:n kaapeli jaksa pitää sulana 30 asteen pakkasella tuota pohjapeltiä, mutta eihän sitä ole niin koviin pakkasiin suunniteltukaan. Ensi talveksi pitää asentaa lisäkaapeli, jonka kytkee sitten kovimpien pakkasten ajaksi päälle.
 
K

kukari

Vieras
Vs: jäätä ulkoyksikössä

juu, ei auttanut ensimmäinen korjaus... oli taas ihan umpijäässä. Jäätyi aluksi puoliväliin ja pysyi siinä monta viikkoa kunnes veti itsensä umpeen.

No ei muuta kuin asentaja uudestaan paikalle, taas kerran kylmäaineet uusiksi sekä jotain osia ja antureita laitteeseen. Nyt on pysynyt 6 päivää täysin huurtumattomana, joten ehkä se nyt toimii!

Hiemanko vitutti kun luin että IVT:ssä on +10 asteen lämpötila just autotallia varten! Olis pitänyt tarkistaa asia ENNEN kuin ostin tuon laadukkaaksi luulemani merkin laitteet.

Xe9:n happirikastinta en muistanut pyytää fiksaamaan enää, olkoon se muistona Panasonicin laadusta.

/Ari
 
M

mozlac

Vieras
Vs: jäätä ulkoyksikössä

nostellaas vanhaa

sinclair merkkisen pumpun ulkoyksikkö oli aivan umpijäässä, huomasin siitä kun sisäyksikkö oli mennyt pois päältä ja eikä vastannut kaukosäätimen komentoihin.

sulatin yksikön vedellä mutta koko höhötys ei reagoi millään tavalla... onkohan siellä joku sulake jossain siis kun koko laite on aivan pimeänä ihan kuin ei saisi sähköä sähötaulussa oleva sulake on ehjä
 
M

mozlac

Vieras
Vs: jäätä ulkoyksikössä

vastaan itselleni, pumpussa ei ollut vikaa vaan talos sähköissä joku vaihevika... koska muualla talossa myös pistorasioita pimeänä jatkoroikalla lähti toimimaan.
 
Back
Ylös Bottom