Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei se ihan noin suoraan mene.Termareiden aukaiseminen ei oikeastaan tuo mitään lisäarvoa koska ne vain leikaavat ylilämpöä. Kun käyrä on "sopiva" niin termarit pysyvät auki luonnostaan.
... ellei ole varaaja neliputkikytkennällä. Silloin asia se ja sama.Ei se ihan noin suoraan mene.
Kun käyrä on "sopiva" ja sillä huonelämpö 22 ja laitat termarit huonelämpöön 22 niin taatusti ne kuristaa kiertoa ja sitä me ei haluta vilpin kanssa.
Missä mielessä se ja sama?... ellei ole varaaja neliputkikytkennällä. Silloin asia se ja sama.
Ei se ihan noin suoraan mene.
Kun käyrä on "sopiva" ja sillä huonelämpö 22 ja laitat termarit huonelämpöön 22 niin taatusti ne kuristaa kiertoa ja sitä me ei haluta vilpin kanssa.
Kyllä lauhduttimen riittävällä virtauksella on selkeä merkitys, kun lämmitetään lämpöpumpulla.Termareiden aukaiseminen ei oikeastaan tuo mitään lisäarvoa koska ne vain leikaavat ylilämpöä. Kun käyrä on "sopiva" niin termarit pysyvät auki luonnostaan.
Älä ny.Oikean käyrän etsintään termareiden auki laitaminen ei auta kun termarit leikaa vain ylilämpöö. Oikea käyrä löytyy termereidenkin kanssa
Lasket käyrää niin kauan että kämpässä on haluttu lämpötila eikä termarit ei enään rajoita veden virtauta. Volaa, oikea käyrä halittuun lämpötilaan on löytynyt.Älä ny.
Kerro miten haetaan oikea lämpökäyrä ja samalla säädetään termostaateilla?
Kyllä lauhduttimen riittävällä virtauksella on selkeä merkitys, kun lämmitetään lämpöpumpulla.
Vanhan talon tapauksessa, tuosta ohjeesta on muutakin hyötyä. Mutta jatka sinä tätä "diipadaapaa", ilmeisesti se tuottaa hyvää mieltä.Lasket käyrää niin kauan että kämpässä on haluttu lämpötila eikä termarit ei enään rajoita veden virtauta. Volaa, oikea käyrä halittuun lämpötilaan on löytynyt.
Kyllä. Mutta termarit auki mantra on jäänyt piirien tasapinotiksesta elämään omaa elämää eikä liity oikean käyrän etsimiseen oikeastaan millaan lailla.
Lämpöpumpputalossa pyritään viileisiin menovesiin ja viilein menovesi saavutetaan termostaatit auki.Lasket käyrää niin kauan että kämpässä on haluttu lämpötila eikä termarit ei enään rajoita veden virtauta. Volaa, oikea käyrä halittuun lämpötilaan on löytynyt.
Sinulla on itselläsi yksi huone alilämmössä, onkohan syy säätämässäsi "termostaattikäyrässä" ?
Puhutaankohan tässä nyt eri asioista? @Espejot taisi olla lattialämmitys toimilaitteilla. Nehän ovat auki tai kiinni eli eivät vaikuta virtauksiin ollessaan auki. Patteritermostaateissa (siis niissä perinteisissä mekaanisissa) taas on toiminta-alue. Eli ne kuristavat sitä enemmän mitä lähempänä ollaan säätöarvoa tai enemmän sen yli. Eivät siis mene kerralla kiinni, vaan ensin kuristavat ja sitten menevät kiinni.Huoneessa 21-21,5 (ja tyhjillään) ja termostaatti on koko ajan auki ja käyrä etsitty termostaatin avulla 22C. Aina välillä huutaa että menovesi liian kylmää mutta eihän se sitä oikeasti tiedä, luulee vaan kun ei saavuta sitä 22C kun poikeustilanteissa (sauna jne). Patteritermostaattit tietty toimii hieman eri lailla johtuen siitä että ovat kiinni lämmönlähteessä.
Puhutaankohan tässä nyt eri asioista? @Espejot taisi olla lattialämmitys toimilaitteilla. Nehän ovat auki tai kiinni eli eivät vaikuta virtauksiin ollessaan auki. Patteritermostaateissa (siis niissä perinteisissä mekaanisissa) taas on toiminta-alue. Eli ne kuristavat sitä enemmän mitä lähempänä ollaan säätöarvoa tai enemmän sen yli. Eivät siis mene kerralla kiinni, vaan ensin kuristavat ja sitten menevät kiinni.
TRV 300Kyllä ne säädetään toivottuun huonelämpöön. Venttiili on sitten täysin kiinni, kun lämpötila on 2 C yli säätöarvon. Tuolle sanotaan säätymäksi 0,22 mm/K. On siis jo osittain kuristettu siinä nimellislämpötilassa. Näin olen ainakin ymmärtänyt.
Termostaattianturi - TRV 300 | IMI Hydronic
www2.imi-hydronic.com
"*) Lämpötila-alue tarkoittaa likimääräistä huonelämpötila"
Täällä sanotaan patteriventtiilin iskunpituudeksi 25 mm, joten tuo vaatii jo yli 10 C täysin auki -> täysin kiinni. Osa tuosta lienee vaikutukseltaan vähäistä.
Tottakai tuo TRV-termostaatti asestetaan 21 jos huoneeseen halutaan 21, eihän patteritermostaatin kuulu sulkea kiertoa kokonaan kun haluttu huonelämpö on saavutettu.
Mitä sinä nyt höpötät reklamoinnista?Tästä kannattaa reklamoida termostaatin valmistajalle: Sulkeutumislämpötila valitaan yleensä 2K korkeammaksi kuin haluttu huoneenlämpötila.
Yllättänen termostaatin jonka lämpötila-alue on 6-21C sulkeutuu 23C asteen kohdalla ja naamataulu loppuu myös kyseistä lämpötilaa merkitsevään numeroon, säätöarvoon. Kyseessä siis lämpötilarajoitetut termostaatit.
katso liitettä 69073
Mitä sinä nyt höpötät reklamoinnista?
Mistä nyt pitää reklamoida?
Onko sinulla nyt ajatus että termostastin kuuluu olla kiinni kun haluttu huonelämpö on saavutettu?
No sovitaan näin ettei tule kärhämää, mutta selvitä nyt itsellesi termostaatin toiminta ja mikä ero siinä on toimilaitteeseenViesteissä on kaikki tarvittva informaatio johtopäätöksen tekoon. Lue vaikka IMI:n dokumentaatiota termostaateusta,
Tässä on tullut asusteltua 7 vuotta enkä ole vieläkään keksinyt mihin olisin tarvinnut tarmostaatteja. Siellä ne toimilaitteet roikkuu irtonaisena jakotukin päällä. Meille 22 +- 1 aste on sopiva ympäri vuoden.Melkein teksi mieli sanoa että termarit irti ajattelu on niin eilistä![]()

Tässä on tullut asusteltua 7 vuotta enkä ole vieläkään keksinyt mihin olisin tarvinnut tarmostaatteja. Siellä ne toimilaitteet roikkuu irtonaisena jakotukin päällä. Meille 22 +- 1 aste on sopiva ympäri vuoden.
Toki lämmöjakoja ja asuntoja on monenlaisia.
Eikö tuo skidi kannata siirtää asumaan sinne alilämpöiseen huoneeseen niin selviää siitäkin ilman lattiaremppaa?Meillä skidin huone on pääsääntöisesti 23-24C ilman lämmitystä enkä keksi kyllä mitään etua termarin irti nyppäämisestä
Tästä muuten keskusteltiin puoli leikillään. Mutta taidan siirtää sinne mun serverin niin näen miten se vaikuttaa. Ja lämmittäähän se ihminenkin... mutta kyl mää taidan heittää sinne laattalattian. Ja työhuoneeseen kanssa.Eikö tuo skidi kannata siirtää asumaan sinne alilämpöiseen huoneeseen niin selviää siitäkin ilman lattiaremppaa?