Lintu rikkoi ikkunan

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Tiettävästi eilen päivällä oli jokin lentävä otus yrittänyt tulla ikkunasta sisälle. Tuo on vielä avattava vapaalta reiältään vain 31 senttiä leveä ikkuna, joten ihmetyttää suuresti, miksi jokin kohtuullisen raskas lintu yrittäisi tuommoisesta aukosta suihkaista läpi. Takana lisäksi oli kuvioitu varsin tukeva valoverho, joka on kuvassa vedetty osin sivuun. Ikkunakin vielä pesemättä. Merkillistä, että itse linnusta ei vaikuta jääneen ikkunaan mitään rasvajälkeä eikä lintua iteäänkään löydy. Tällä kertaa jäi vain pieniä höyheniä rikkoutuneen ikkunan sisälle. Vaikka miten yrittää katsoa ja valoa vasten peilata, mitään rasvaista jälkeä ikkunassa ei näy. Osaisiko joku päätellä tarkemmin tuon höyhenen perusteella?

Törmäyksiä muihin ikkunoihin on sattunut ennenkin vähintään vuosittain, myös ulkorakennuksen varsin likaisiin ikkunoihin. Yleensä lasiin on jäänyt kiinni höyheniä ja ikkunaan on jäänyt linnusta rasvainen kuva, josta voi päätellä törmänneen linnun koon ja jäljen perusteella paljon pään ulkonäöstä. Usein se lintukin on löytynyt kuolleena ikkunan alta. 10 vuoden aikana pari pientä pöllöäkin on ikkunan alta löytynyt yhteen sopivan rasvaisen kuvan kanssa ikkunassa. Pöllöt jättivät selvän pään kuvan silmänympäryksineen ja siipineen.

Ikkuna ulkoa.jpg
Höyhen.jpg
 

jsalmika

Aktiivinen jäsen
Tietämättä paljon mistään mitään tuli heti väriyhdistelmästä mieleen että olisiko tämä kultakurkku?
 
Viimeksi muokattu:

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Ympäristö on metsäinen järven ranta. Tuossa ikkunan edessä on muutama kymmenen metriä avointa järvelle päin ja alarinteessä joitakin puita.
 

Hempuli

Töllintunaaja
Mulle tuli puhtaana arvauksena ensin mieleen teeri. Peltopyyn höyheniä on jonkin verran kierretty koukun ympäri joskus, mutta huonon muistin mukaan se ei ollut noin raidallinen, mutta hyvinkin saman mallinen.
 

Seppaant

Aktiivinen jäsen
Tekoäly ehdottaa lehtokurppaa

Tuo näyttää hyvin todennäköisesti lehtokurpan (Scolopax rusticola) siiven höyheneltä.
Perustelut:

-Lehtokurpan siipihöyhenissä on juuri tuollainen ruskean, mustan ja vaalean raidallinen kuviointi
-Höyhenen kärjessä näkyvä kaareva, selkeästi raidallinen kuvio on lajille tyypillinen
-Osa höyhenestä on pehmeän “hapsuinen”, mikä liittyy kurppien hiljaiseen lentoon (ääntä vaimentava rakenne)

Lehtokurpan siiven käsisulat ovat muutenkin tunnettuja – niitä on käytetty jopa taiteessa ja kirjoitusvälineinä niiden joustavuuden ja kuvioinnin vuoksi.

Jos löysit tämän metsästä tai hämärästä metsäympäristöstä, se tukee tunnistusta
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
Onkohan se lehtokurppa, joka lentelee kesällä hyvin hitaasti ja näyttää kuin se ei oikein osaisi lentää. Tuollainen lentäjä on ainakin havaittu.

Mahtaneeko mitään voida päätellä tuosta puhtaasta törmäyspaikasta. Tällä kertaa vaikutelma oli, että lasiin ei ollut mitään tarttunut.

Lasi oli 3 millistä. Ehkä sen rikkoutuminen sitten pelasti syyllisen.
 

Husky

Hyperaktiivi
Miten tuosta muka voi selvitä hengissä? Epäilen kanssa kiertävää kauppiasta, joka tuli katumapäälle ja kävi laittamassa höyhenen
 

Mikkolan

Vakionaama
Veikkaan että syyllinen on viimetingassa huomannut että siitä ei pääsekkään läpi ja aikonut vaihtaa suuntaa, jolloin törmännyt ikkunaan kylki edellä. Kylki kestää kymmenkertaisen iskun päähän verraten, rangepallo on osunut monesti sorsan kylkeen ei se edes hätkähdä.
Veikkaan myös syyllinen on paennut jotain petolintua ja hädissään keksinyt tuon reitin mutta kun ei ole pihan vakio asukkaita niin kävi erehdys.
Ja veikataan lopuksi että syyllinen on taivaanvuohi, se fingerporista tuttu, siis kamala luontohan se oli :).
 
Viimeksi muokattu:

HeTi

Aktiivinen jäsen
Edelliseen taloyhtiöön vaihdetiin ns. lämpölasit missä on heijastava uv-kalvo.
Johan alkoi lintuja kopsahteleen laseihin.

Usein kyseessä oli viaton kopsahdus mutta joskus lasiin jäi märkä läsi ja lintu löytyi niskat nurin maasta.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
On noita löytynyt ja joskus saanut moneen kertaan vaimon naputusta kuunnella poiskeräämisestä. Ei ole koskaan itsestään lähtenyt ainakaan sen jälkeen kun on havaittu. Roskapusin harakat kyllä hetkessä levittelevät, jos laittaa oven taakse vaikka syötävää siellä ei paljoa pitäisi olla.
 

Hempuli

Töllintunaaja
Kodinhengetär tilasi jostain netin syövereistä perhoset köksän ikkunaan, johon pari lintua vuodessa törmäili. Olikos noissa jotain uv:ta heijastavaa, minkä lintu havaitsee tai jotakin muuta humpuukia. Ei ole ikkuna perhosten jälkeen kuitenkaan kolissut.
Perhoset.jpg
 

pökö

Kaivo jäässä
Kodinhengetär tilasi jostain netin syövereistä perhoset köksän ikkunaan, johon pari lintua vuodessa törmäili. Olikos noissa jotain uv:ta heijastavaa, minkä lintu havaitsee tai jotakin muuta humpuukia. Ei ole ikkuna perhosten jälkeen kuitenkaan kolissut.
katso liitettä 115607
Meillä lapset maalaili sydämiä terassin lasitukseen samasta syystä n. 15 vuotta sitten jollai ikivanhalla lasimaalilla. Törmäily loppui ja se maalikin on pysynyt lasissa nämä vuodet
 

Tifo

Vakionaama
Nuorena vanhempien mökillä kuului aamulla aikamoinen pamaus, mihin sitten herättiin. Haukka oli lentänyt ikkunaan, joka hajosi. Haukka oli siinä maassa vielä mutta lähti lentoon hetken päästä. Ihmetys oli iso sillä lasit olivat paksut liukuvat lasit. Paksuus varmaan 5-6 mm. Ikkunasta näkyi mökin läpi järvelle.
 
Back
Ylös Bottom