Miksei enää laskutuskaan toimi?

Husky

Hyperaktiivi
Tuo Kirva vai mikä se oli, en ole ennen kuullutkaan.
Ties jos kadonneet laskuni on sinne lähetetty.

Mielestäni tosiaan on outoa, että esim iso vakuutusyhtiö ei viikkokausia eräpäivän jälkeen lähetä meiliä, postia tai tekstaria, eli luulisi että jotakin ovat tehneet asian eteen. (Tämä oli se tapaus, että itse havahduin ja menin heidän omasivulle ja hups)
 

Esäätäjä

Vakionaama
Nyt kun Suomi.fi viesteistä ollut puhetta niin eikö vaan sähköpostiin tule jo ties monettako kertaa "Suomi.fi Sinulle on saapunut uusi tärkeä viesti" otsikolla postia.

Kun katson puhelimen Outlook sähköpostia niin lähettäjänä näkyy Suomi.fi, mutta pöytäkoneen s-postissa näkyy Suomi.fi <kme.service-mpoli.com@kme.service-mpoli.com>
Siellä viestissähän on tietysti nappula mistä pääsee valesivustolle antamaan tunnuksia.
 

Liitteet

  • 1000011265.jpg
    1000011265.jpg
    184,3 KB · Katsottu: 36
Viimeksi muokattu:

Esäätäjä

Vakionaama
Eikö tuota oikeaa huijariosoitetta näy, jos täppäät kännykän outlookissa sitä osoitteen kohtaa viestin otsikkotiedoissa? Minusta sen osoitekentän pitäisi laajentua näyttämään myös se oikea osoite tuon valeosoitteen alla.
Voi olla, ehdin jo siivota noi pois.
Mutta äkkiä tuossa menee harhaan.
 

tj86430

Vakionaama
Sähköpostin lähettäjätietoihin saa helposti ihan mitä tahansa. Jos haluaa tietää, mistä ne oikeasti ovat tulleet, pitää katsoa headereitä vähän laajemmin. Tärkeintä on katsoa mihin ne mahdolliset linkit vievät ennen kuin niitä klikkaa.
 

kotte

Hyperaktiivi
Siellä viestissähän on tietysti nappula mistä pääsee valesivustolle antamaan tunnuksia.
Ja hyvä muistutus sille, että suomi.fi:n kaltaiselle sivustolle ei tule mennä koskaan viestilinkkien kautta, vaan joko viralliselta asennussivustolta asennetusta apista suoraan tai sitten selaimen kautta niin, että kohdeosoite näkyy ja selain näyttää tls-sertifikaattien olevan kunnossa kohteen osalta.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Tärkeintä on katsoa mihin ne mahdolliset linkit vievät ennen kuin niitä klikkaa.
Eikä se katsominenkaan aina välttämättä auta, jos on esim. pieni l (L) vs. iso I (i) niin sano noista nyt sitten, noissa URL:ien merkkistöissä kun voi nykyisin olla lähes mitä tahansa. Elikkäs on ihan vain parempi jättää ne linkit aivan tyystin klikkailemati ja mennä sinne sivustolle kirjoittamalla se osoite ihan itse selaimeensa. Ei siis selaimen ehdottamalla hakutuloksella, vaan aidosti se osoite kokonaan kirjoittamalla jokaista merkkiä myöten. Toki jos on juuri pyytänyt itse jollain sivustolla vaikka "unohdin salasanani" ja siitä saa sitten linkin sähköpostiinsa salasanansa vaihtamiseksi, on tilanne toinen - toki olettamuksella että tuo sivu missä tuota "unohdin salasanani" klikkasi on se aito ja oikea sivu.
 

Husky

Hyperaktiivi
Eilen juuri DVV tyyppi Yle-radiossa sanoi, että he ei lähetä meilejä kirjautumislinkkien kanssa.

Ihan ok, mutta kun on näitä vakavasti otettavia isoja toimijoita, kuten Elisa, jotka lähettävät niin ei ihme, että porukkaa menee harhaan (ja paljon kun uutisissa sanottiin summa...).

Tyyppi muuten juurikin sanoi että laskujakin suomi.fissä. Se oli tästä ketjustakin hyvä tieto, mutta ei ole ongelma kun tulee tieto meiliin. Eli ongelma vain nuo muut tapaukset.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Nämä huijaukset perustuu juuri sellaisiin tilanteisiin että puhelimen näytölle tulee jossain huonossa tilanteessa viesti joka on jotenkin ajankohtainen ja virhe tapahtuu...
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Nämä huijaukset perustuu juuri sellaisiin tilanteisiin että puhelimen näytölle tulee jossain huonossa tilanteessa viesti joka on jotenkin ajankohtainen ja virhe tapahtuu...
No kukaan ei ole absoluuttisen ja ehdottoman erehtymätön, sattuu sitä ihan alan ammattilaisillekin jos osuu just sopivasti muotoiltu huijaus juuri oikeaan ajankohtaan sopivassa mielentilassa tms. Ihmisiähän me kaikki kuitenkin vaan ollaan. Vaan silti tuosta huijauksen onnistumisen kynnyksestä tulisi pyrkiä tekemään mahdollisimman korkea meistä aivan jokaisen kohdalla. Mitä vähemmän tulee niitä onnistuneita varkauksia, se on meidän kaikkien etu, eikä luonnollisestikaan vähiten sen uhriksi valikoituneen itsensä, jos huijari vetääkin ns. vesiperän.

Toki se vielä parempi ratkaisu olisi saada nämä huijauksia tehtailevat vastuuseen tekosistaan, mutta yhä useammin kyseessä on ulkomaiset toimijat, joille ei ilman kansainvälistä yhteistyötä juuri mitään voida. Tietty olisihan sekin jo jotain jos edes nämä kotimaiset rahamuulit saataisiin ketjusta poistettua, vaan valitettavan yleisesti sitä tuijotetaan pelkästään omaa napaa, mitä minä tästä hyödyn, hälläväliä vaikka joltain toiselta se olisikin paljon enempi pois.
 

kotte

Hyperaktiivi
Elikkäs on ihan vain parempi jättää ne linkit aivan tyystin klikkailemati ja mennä sinne sivustolle kirjoittamalla se osoite ihan itse selaimeensa.
Usein käytettyjä kohdeosoitteita varten voi myös luoda helposti tökättävät tai muulla tavoin käytettävät kirjanmerkit. Nuo ovat selaimen tai mobiilikäyttöjärjestelmän kontrollissa, eli osoite pysyy sellaisena, miksi se on aikoinaan kirjoitettu tai miksi erikseen myöhemmin editoitu käyttäjän toimesta.
 

Husky

Hyperaktiivi
Juu tekstareita, wappeja ja meilejä tulee tuutin täydeltä, että miksi laskuttajan laskut ei tule yhtä helposti tai varmaan tulee/menee jonnekin mutta minne.

Varmaan itseasiassa pitää aloittaa kaikkien kanssa nyt toinen kierros, vaikka on tehnyt e-laskut jokaisesta laskusta, joka muistinsopukasta löytyi (ties muistaako kaikkia ostoksia), niin mikä estää noita yhtälailla olla laskuttamasta seuraavaakaan laskua e-laskusta huolimatta.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Saahan noi lähettäjät estettyä sitä mukaa kun tulee. Vaan on ehken sun numero päätyny johkain ei niin hyvään talteen.
Nämä lähetysnumerot vaihtuu joten tuskin tulisi kahta kertaa samasta. Jotain nettipohjaisia virtuaalinumeroita.
Estäminen yhtä turhaa kun s-postien merkkaaminen osoitteen mukaan roskapostiksi. Jotain älyä tarvitaan että esto toimii sisällön mukaan.
 

Husky

Hyperaktiivi
Here we go again.

Tuli tekstari että mene oma-sinnetänne ja mikäs siellä piilikään!? Viivästysmaksu toimistokuluineen laskusta, jota en ole saanut paperisena, enkä meiliin!

Sikäli nyt uudenlainen tapaus, kun Omamikäliessäkään ei ole ko laskua näkyvissä aiemmin, että ei edes olisi auttanut se että kaikissa sadassa omamikälie kävisit katselemassa kerran viikossa, että onko joku lasku siellä piilotettuna jotta sinut saataisiin ulosottoon.

Elisa kyseessä tässä. Grrrrrrrr. Meni kyllä palaute, katsotaan mitä sanovat
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Elisa kyseessä tässä.
Elisa ei yleensä vaihtele toimitustapaa. Jos ne on tulleet sähköpostina niin nyt sellainen ei ole sitten nähtäväksesi. Tekstarin ne lähettää jos on lasku maksamatta.

Varmaan Elisan toive olisi että käytät pankkien sähköistä laskutusta niin laskut tulevat kaikki samaan paikkaan.
 

kotte

Hyperaktiivi
Viivästysmaksu toimistokuluineen laskusta, jota en ole saanut paperisena, enkä meiliin!
Sikäli nyt uudenlainen tapaus, kun Omamikäliessäkään ei ole ko laskua näkyvissä aiemmin, että ei edes olisi auttanut se että kaikissa sadassa omamikälie kävisit katselemassa kerran viikossa, että onko joku lasku siellä piilotettuna jotta sinut saataisiin ulosottoon.

Elisa kyseessä tässä. Grrrrrrrr. Meni kyllä palaute, katsotaan mitä sanovat
Elisan laskutusjärjestelmässä on ollut moka (ainakin yrityspuolella), eli ei välttämättä lähetä laskuja asetettuun sähköpostiosoitteeseen, jos siinä on jotakin erikoista (vaikka hyväksyykin sen asetettaessa lähetysosoiteeksi). Joskus alkuvuodesta lupasivat korjata asian, mutten ole tarkistanut, olisiko vihdoinkin onnistunut (myönsivät jo aikoinaan, että kuukausia ainakin menee ennen kuin korjauksesta kannattaa edes haaveilla).

Yksityishenkilön toki kannattaa asettaa e-laskutus. mutta pienyrityksellle saattaa moinen käydä älyttömän kalliiksi varsinkin, jos oma laskutus ei vaadi mahdollisuutta välittää omia laskuja e-laskuina.
 

Husky

Hyperaktiivi
Elisa ei yleensä vaihtele toimitustapaa. Jos ne on tulleet sähköpostina niin nyt sellainen ei ole sitten nähtäväksesi. Tekstarin ne lähettää jos on lasku maksamatta.

Varmaan Elisan toive olisi että käytät pankkien sähköistä laskutusta niin laskut tulevat kaikki samaan paikkaan.
Jos on kyse yksittäisestä laskusta niin ei toimi e-laskutus. Elisalle on useita e-laskusopimuksia aktiivisena koko ajan mutta ei mene tuohon laariin.

Pitäisi olla helkilökohtainen tuo e-lasku, eikä asiakohtainen.

Ja HUOM, nyt on kyse siitä että tällaiset yksittäislaskutukset toimivat ennen, mutta jotakin on tapahtunut nyt.
 

-Teme-

Vakionaama
Ottamatta kantaa Elisan laskutukseen, mutta plus osoitteet tuottaa tuskaa monelle firmalle.
Plus osoite on niin esim omanimi+laskuttavafirma@omadomain
Eli normaalin email osoitteeseen lisää + merkin ja jonkin viitteen ennen @ merkkiä
Tuo on sitten helpo ohjata omassa mail laatikossa
 

pamppu

Hyperaktiivi
Tilasin juipeille Aku Ankan, niin Sanomalta tuli eräpäivänä tekstari että lasku on muuten vielä maksamatta. No ehkä parempi niin, se oli kyllä heti viivakoodista luettu, eli oli lähdössä eräpäivänä.

Lähitapiola sen sijaan laittoin ilmoituksen pari viikkoa eräpäivän jälkeen, lasku oli varmaan mennyt gmailin spammiin ja ehtinyt jo sieltäkin hävitä (30pv säilytysaika). Ei sitä aina muista junkmailia katsoa. Pirullista. Mielestäni yritin vuosi sitten ne laskut tilata pankkiin, mutta pieleen kai meni kun ne saakelit taas lähetti sen sähköpostilla, mikä on pahin vaihtoehto. No nyt yritin taas tehdä elaskutilauksen ja varmaan vuoden päästä homma taas toistuu. Peestä on tämä.

Lähitapiola vois myös lähettää sen tekstarin vähän aikaisemmin.
 

Luukku

Vakionaama
Mielestäni yritin vuosi sitten ne laskut tilata pankkiin, mutta pieleen kai meni kun ne saakelit taas lähetti sen sähköpostilla, mikä on pahin vaihtoehto. No nyt yritin taas tehdä elaskutilauksen ja varmaan vuoden päästä homma taas toistuu.
Mikäs siinä on ettei e-laskun tilaus onnistu? Itsellä ne on onnistuneet 100% varmuudella.
 

pamppu

Hyperaktiivi
Mikäs siinä on ettei e-laskun tilaus onnistu? Itsellä ne on onnistuneet 100% varmuudella.
Tilasin varmaan sitten vuosi sitten väärän, kun niitä lähitappioloita on siellä sata erilaista tilattavana. Sehän sitten tosiaan paljastuu vasta kun seuraava lasku menee hukkaan… Ja tuossa kohtaa sitä alkuperäistä laskuakaan ei enää voinut maksaa pankissa normaalisti (jolloin se olisi ehdottanut elaskua) vaan se piti maksaa netissä nappimaksulla, jotta vältti muistutusmaksun.
 

tet

Hyperaktiivi
Mikäs siinä on ettei e-laskun tilaus onnistu? Itsellä ne on onnistuneet 100% varmuudella.

Sama juttu. Verkkopankissa kun valitsee e-laskuttajat ja täyttelee tarvittavat tiedot, niin aina on onnistunut. En tiedä voisiko sen hoitaa myös laskuttajan päästä, ehkä silloin onnistumisprosentti on huonompi?
 

Hempuli

Töllintunaaja
Lähitapiolassa on useita eri laskuttajia, imo. Joku vuosi sitten vielä säätivät organisaatiotaan ja toimineet e-laskut piti ottaa käyttöön uudestaan, kun laskutus meni uusiksi. Tietty maksuhuomautusten kautta.
 

Husky

Hyperaktiivi
Tilasin juipeille Aku Ankan, niin Sanomalta tuli eräpäivänä tekstari että lasku on muuten vielä maksamatta. No ehkä parempi niin, se oli kyllä heti viivakoodista luettu, eli oli lähdössä eräpäivänä.

Lähitapiola sen sijaan laittoin ilmoituksen pari viikkoa eräpäivän jälkeen, lasku oli varmaan mennyt gmailin spammiin ja ehtinyt jo sieltäkin hävitä (30pv säilytysaika). Ei sitä aina muista junkmailia katsoa. Pirullista. Mielestäni yritin vuosi sitten ne laskut tilata pankkiin, mutta pieleen kai meni kun ne saakelit taas lähetti sen sähköpostilla, mikä on pahin vaihtoehto. No nyt yritin taas tehdä elaskutilauksen ja varmaan vuoden päästä homma taas toistuu. Peestä on tämä.

Lähitapiola vois myös lähettää sen tekstarin vähän aikaisemmin.
Itsellä kanssa oli yksi episodi Lähitapiolan kanssa. Se oli jo sitä aikaa, kun olin oppinut päivittäin seurata gmailin spämmiä. Sinne ei kyllä ole a laskua mennyt kuin yksi tai kaksi eli joku muu tässä nyt on takana, kun moni laskuttaja on aloittanut tällaisen.

Tilasin varmaan sitten vuosi sitten väärän, kun niitä lähitappioloita on siellä sata erilaista tilattavana. Sehän sitten tosiaan paljastuu vasta kun seuraava lasku menee hukkaan… Ja tuossa kohtaa sitä alkuperäistä laskuakaan ei enää voinut maksaa pankissa normaalisti (jolloin se olisi ehdottanut elaskua) vaan se piti maksaa netissä nappimaksulla, jotta vältti muistutusmaksun.
Juuri tuo! Pitää seurata seuraavakin lasku, että e-lasku on varmasti onnistunut.
Itsellä kyllä vain ehkä yksi on mennyt pieleen historiassa, mutta nyt kun on joku ihme peli syntynyt tästä, niin en yllättyisi että tuokin systeemi lakkaa toimimasta. E-laskuttajia muuten taitaa olla itsellä luokkaa 200-300kpl, että on vähän hallinnoimista!

[S-pankilla joku ihme hankaluus luottokortin e-laskutuksen kanssa. On mahdollista että itse olen jotakin sotkenut mutta en tykkää että jotakin 5euron laskutuslisiä tulee (ko. korttia tosi harvoin käytän).
Tuo S-pankin juttu ei nyt liity tähän itse asiaan eli tämä on jotakin muuta.]
 

Husky

Hyperaktiivi
Jos tilaa väärän laskuttajan e-laskut, niin silloinhan se oikea laskuttaja jatkaa paperilaskujen lähettämistä?
Ei tule paperilaskua moniltakaan enää. Ei ole todisteita että posti hukkaisi meidän postia ja noita olisi nyt täytynyt hukkua jo monia mikä ei uskottavaa
 

pamppu

Hyperaktiivi
Ei tule paperilaskua moniltakaan enää. Ei ole todisteita että posti hukkaisi meidän postia ja noita olisi nyt täytynyt hukkua jo monia mikä ei uskottavaa
Ei tule paperilaskua, kun ei sitä halua maksaa. Noissakin molemmissa keisseissä ongelma mulla oli se, että asiakassuhteen alussa ei ole mahdollista heti saada elaskua pankkiin. Ne vaihtoehdot on nykyään sähköposti tai paperilasku ja sen paperilaskun lisähinta oli varmaan vitosen. No tuli sitten otettua ekaksi se sähköposti, mutta kun sekään ei tullut heti, niin sitten se unohtui, sähköpostit meni junkmailiin jne. Sitten kun olin sen nappimaksulla kuitannut ja vuoden päästä meni seuraava lasku hukkaan, niin taas ihmettelyä. Ehkä tilasin vahingossa elaskun henkivakuutuksista, kun piti tilata autovakuutuksista tms.

Oma moka, menee vaan noita oppirahoja, jotenkin vaikeaksi on tehty yksinkertainen asia. Mulle sopis, että jossain suomi.fi -rekisterissä voisin asettaa että haluan kaikki laskuni tähän pankkiin ja kaikki vähääkään isommat toimijat sitä noudattaisi.
 

tj86430

Vakionaama
Ei tule paperilaskua moniltakaan enää. Ei ole todisteita että posti hukkaisi meidän postia ja noita olisi nyt täytynyt hukkua jo monia mikä ei uskottavaa
No sähköpostilasku tai mikä ikinä se on ollutkaan ennen sitä e-laskun tilausta. Pointti oli ainoastaan, että jos tilaa e-laskun väärältä lähettäjältä, niin ei se vaikuta millään tavalla sen oikean lähettäjän laskutukseen.
Tilasin varmaan sitten vuosi sitten väärän, kun niitä lähitappioloita on siellä sata erilaista tilattavana. Sehän sitten tosiaan paljastuu vasta kun seuraava lasku menee hukkaan
 

Hempuli

Töllintunaaja
Eikös yleensä mene niin, että kun maksaa verkkopankissa sen hautautuneen paperi- tai sähköpostilaskun, niin ehdotetaan e-laskun tilaamista, jolloin menee laskuttajatiedot ym. oikein kerralla.

Konsernit vaan joskus saattavat rakennella systeemejään uusiksi, jolloin laskuttajatiedot vaihtuvat kesken kisojen.
 

pamppu

Hyperaktiivi
Eikös yleensä mene niin, että kun maksaa verkkopankissa sen hautautuneen paperi- tai sähköpostilaskun, niin ehdotetaan e-laskun tilaamista, jolloin menee laskuttajatiedot ym. oikein kerralla.

ainakin Op:ssa juu. Mutta ongelmaksi tuossa tuli, että se ei enää käynyt niin, jos halusi välttää karhumaksun. Piti maksaa weppisivulla nappimaksulla. Josta ei kysytä mitään ja kierre oli valmis.
 

Husky

Hyperaktiivi
Vähän rönsyilee itselläkin, mutta ongelmana pidän näitä tapauksia, missä et ensimmäistä laskua saa paperisena etkä sähköpostina. Tämän hetken käsitykseni mukaan on alettu olettaa, että jos ostat jotakin, niin sitoudut viikkotasolla käymään omamikälie-sivustolla tarkkailemassa joko on lasku tullut (ja tuntuu kestävän jopa kuukausia, niin helposti jo unohtuu).

Tuokin vielä ehkä olisi ok, jos siitä mainittaisiin selvästi kun ostat/tilaat, niin tulisi heti tällättyä todolle. Mutta vielä selkäytimestä oletat että kun ostat ja ilmoitat osoitteesi ja meilisi, niin saisit myös laskun.

Ties mitä laskuja taas tälläkin hetkellä menossa ulosottoon. Täytyykin jossakin välissä istua tunniksi miettimään mitä voisi olla vielä tulossa.

Ja lisäksi tosiaan tarkistaa että ensimmäisen laskun saatuasi ja tehtyäsi e-laskun, se myös toimii. Tuo voi olla oheistoiminto, että sinnekin joku toimimattomuus ujutettu, kun ei tässä ensimmäisen laskun jutussakaan ole mitään järkeä.
 

-Teme-

Vakionaama
No sähköpostilasku tai mikä ikinä se on ollutkaan ennen sitä e-laskun tilausta. Pointti oli ainoastaan, että jos tilaa e-laskun väärältä lähettäjältä, niin ei se vaikuta millään tavalla sen oikean lähettäjän laskutukseen.
Ennen e-laskua oli suoraveloitus minkä siis tuo e-laskukorvasi
 

tj86430

Vakionaama
Ehkä tilasin vahingossa elaskun henkivakuutuksista, kun piti tilata autovakuutuksista tms.
Edelleenkään se, että tilaa e-laskun henkivakuutuksesta ei vaikuta siihen, miten autovakuutuslasku lähetetään. Jos se oli kerran aiemmin lähetetty sähköpostiin, niin se pitäisi tulla edelleenkin sähköpostiin eikä mennä hukkaan.
 

sulo_s

Vakionaama
Meillä myös lahitapiolan YKSI lasku (peräkärry) ei vaan osaa mennä elaskuksi. Kokeillu jopa lähitapiola itse, outoo.
Kun laskun on maksanut, niin senhän voi maksettujen laskujen joukosta suoraa laittaa e-öaskuksi, muttei ole ikinä onnistunut.
 

Husky

Hyperaktiivi
Meillä myös lahitapiolan YKSI lasku (peräkärry) ei vaan osaa mennä elaskuksi. Kokeillu jopa lähitapiola itse, outoo.
Kun laskun on maksanut, niin senhän voi maksettujen laskujen joukosta suoraa laittaa e-öaskuksi, muttei ole ikinä onnistunut.
Eli vahdit omamikälie-sivustoa koska sinne lasku ilmestyy?

Yksi outo kuvio tässä sopassa on sekin, että et millään saa tietää, että mikä on laskutusväli. Miksei sitä mainita missään, niin voisi laittaa todo-listalle selvän päivän, että katso tämän laskuttajan omasivu xx.xx. Tuossa kun yhdessä tapauksessa jaksoin 10 viikkoa harva se päivä käydä omasivuilla, niin eikö se sitten kohta ollut pölähtänyt sinne, kun jo unohdin koko asian. Tähän soppaan on ympätty myös äärimmäisen lyhyet maksuajat eli eräpäivä on kuin kiusallaan pian, jotta sinulle saadaan lisälaskua ja vaikeuksia.
 

pamppu

Hyperaktiivi
Edelleenkään se, että tilaa e-laskun henkivakuutuksesta ei vaikuta siihen, miten autovakuutuslasku lähetetään. Jos se oli kerran aiemmin lähetetty sähköpostiin, niin se pitäisi tulla edelleenkin sähköpostiin eikä mennä hukkaan.
Ei se vaikutakkaan. Oletettavasti se meni sinne sähköpostiin, gmail laitttoi sen junkkiin, josta en sitä ole hoksannut ajoissa etsiä Ukranainalaisten naisten deitti-ilmoitusten joukosta. Sinne se sitten hävis, eli meni taas hukkaan, kuten edellinenkin. Kun en voinut edes niitä posteja gmailille opettaa, kun ne kerran kerkiää häviämään ennenkuin edes näen niitä.

Ei tommosta spämmilaatikkoa vaan muista vahtia joka kuukausi ja googelissa ei tuota deleteaikaa voi säätää.

Oikea pointti on siinä, että elaskujen tilaaminen on tehty aivan liian hankalaksi. Ei pitäisi olla ylivoimainen tehtävä, että voisi sieltä laskuttajapäästä kertoa, että haluan laskuni tuohon pankkiin. Systeemiä ei ole vaan kehitetty vuosikymmeniin ja siinä olisi kirveellä töitä, varsinkin nykyään kun paperilaskun vastaanottamisesta on tehty tavattoman kallista.
 
Back
Ylös Bottom