Nibe F470 kompressori rikki?

M

maiav

Vieras
Sähkölaskut 53 neliön päätyrivarista marraskuussa 150 € nii rupesi vähän mietityttämään. Kompressorin anturin lämpötila alle 30 astetta, onkohan normaalia..?
 
P

pikkukallio

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

Liian pieni neliömäärä lämmitettäväksi. Pitäisi olla lähempänä 120 neliötä. Saattaa olla että kompressori käy liian lyhyitä jaksoja jolloin ei ehdi "perälämmöt" nousta. Kun on liian pieni lämmitettävä pinta-ala kompressori on pitkiä aikoja käymättä jolloin sen oma lämpötila laskee mahdollisesti lähelle huonelämpötilaa. Kun kompressori vihdoin lähtee käyntiin menee aluksi lämpöä sen oman massan lämmittämiseen ja sähköä kuluu siihen. Edullisimmillaan poistoilmapumppu on silloin kun se joutuu käymään koko ajan. Kovimmilla pakkasilla avuksi "pieni siivu tolppasähköä".Kuinka onkaan pieneen kaksioon myyty liian tehokas lämmityslaite. Olisi pitänyt myyjäkin tuo huomata, tai sitten ajatteli vain omaa bisnestään. Jos kompressori käy nyt normaalisti, siis ääni ei ole muuttunut, tuskin se rikki on mennyt. Kannattaa kuitenkin keskustella asiasta huoltoliikkeen kanssa.
 

Sammeli77

Aktiivinen jäsen
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

Pienet neliöt saattavat johtaa pilpille liian pieneen ilmanvaihtomäärään ja silloin kompura ei toimi hyvin. Mitkä ovat puhaltimien asetukset? Kuinka usein kompura käy?
 
M

maiav

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

Ilmanvaihto on 50 %, kompressori käynnissä melkein kokoajan käsittääkseni kun "suorita" tilassa on aina kun sitä satun katsomaan. Kompressorin äänen kuuli aikaisemmin hyvinkin, oli hyvin rämisevä ja kova ääni, ja lähti oikeastaan käyntiin aina suihkun jälkeen. Nykyään ääntä ei oikeastaan edes kuule...
 
P

pikkukallio

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

Sanoisin että kannattaa pyytää huoltomies paikale arvioimaan tilanne. Pyydä samalla tarkistamaan että onko asetukset oikein. On myös mahdollisuus käyttää valikkoa 4.9.4 katso ohje käyttöohjekirjasta sivu 64 ( alkuperäiset tehdas säädöt ) jospa siitä olisi aluksi apua.
 

Siikki

Aktiivinen jäsen
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

Ei ole rikki. Sanotaan se nyt ensin - tai siis ei ole vielä rikki. Onko mitään hajuja, kuinka kauan kompurat ovat näissä kestäneet? Itsellä v. 2010 malli, oletettavasti ei ole luvassa kuin 2-4v max käyttöikää jäljellä.

Mitä uuden vaihto maksaa suunnilleen ja pitääkö koko härveli tosiaan irroittaa paikaltaan, kuten olen käsittänyt? Tai mitä kautta kompura yleensä vaihdetaan? Meillä laitteen etupuolen lisäksi näkyvissä on vain edestä katsottuna oikea puoli enkä järin suurta toivetta laita sille, että vaihto kumpaakaan kautta onnistuisi.

Kysytään nyt samalla, että mitä toimia tehtävä kun kompura hajoaa - laitetaan varatilaan? Vastuksilla lämmitetään (tarvittaessa) ja ilmanvaihto jne taitaa pelata normaalilla tavalla, eikä tarvitse heti alkaa miettiä talon homehtumista? ;)
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

maiav sanoi:
Sähkölaskut 53 neliön päätyrivarista marraskuussa 150 € nii rupesi vähän mietityttämään. Kompressorin anturin lämpötila alle 30 astetta, onkohan normaalia..?

Elikä noin 1500 kWh yhden kuukauden kulutus, oliko tuo marraskuu 2015 vai mistä tuossa puhutaan?
Noin 300 kWh voisi olla taloussähköä, loput siis jäisi lattialämmitykseen, ilmanvaihtoon ja käyttövedelle. Paljonko vettä kululuu?
Laitteen puhaltimet ja kiertovesipumppu taitavat viedän noin 100 jatkuvasti => noin 720 kWh siis nämä.
Tuosta jäisi kompressorille noin 500 kWh => 2 kW kompressori olisi käynyt noin 250 h (35% ajasta)
Lämmön tuotto käyttöveteen ja lattialämmitykseen olisi ollut noin 1500 kWh, jos käyttöveteen tuosta menisi noin 200 kWh marraskuussa, niin 1300 kWh jäisi lattialämmitykselle ja tuloilman lämmitykseen.

Kuinka paljon on naapureilla kulunut vastaavan kokoisissa asunnoissa? Onko niissäkin sama laite?

Tuo 53 m2 on liian pieni tila tuolle laitteelle ellei huonekorkeus poikkea normaalista huomattavasti. Normien mukaan normaali ilmanvaihto tuossa tilassa olisi luokkaa 20 l/s. Nibe vaatii toimiakseen vähintään 28 l/s ilmanvaihdon.
http://www.nibe.fi/nibedocuments/17918/231454-3.pdf
 

Siikki

Aktiivinen jäsen
Vs: Nibe F470 kompressori rikki?

Offtopic, taisin vahingossa palauttaa henkiin vanhan ketjun ja tuo jantin vastauskin lienee aavistuksen myöhässä. Pahoittelut siitä :)
 
Back
Ylös Bottom