Nibe F470 PILP+ILP+tulisija optimointia

Tervehdys,

Yksi kerroksinen OKT, 110m2 kokoinen.

Käyrä 1+0
Lisäyksen esto käytössä eli vastus estetty
Vesikiertoinen lattialämmitys käytössä vain pesuhuoneessa ja kodinhoitohuoneessa joissa laattalattia. Lattialämmitystä on tarkoitus säätää käyttöön jos pakkaset kovenee varsinkin lasten huoneissa.

ILP on ensisijaisena lämmönlähteenä ja sille olen asettanut pyynniksi 24'C jotta se tuottaa pääosan lämmöstä. Takalla on tarkoitus auttaa tuota kun pakkasta on enemmän kuin -5'C. Mitä mieltä? Tällä pitäisi päästä mielestäni aika alhaiseen kulutukseen.

Milloin olisi syytä pistää vastukset avuksi? Kun sulattelu on liian tiuhaa, vesi menee kylmäksi tai lämpötilat muuten romahtaa?
 
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Vs: Nibe F470 PILP+ILP+tulisija optimointia

Nyt kun lämpötila painui tuonne -7'C asteeseen ei Nibe enää jaksa pitää käyttövettä riittävän lämpimänä. Otin lisävastukset käyttöön ja pohdin josko säätäisin tuloilmaa viileämmälle, jotta pääsisin pelkällä kompressorilla vielä pidemmälle. Päälämmönlähteinä talossa on varaava tulisija ja ilmalämpöpumppu.
 

burmanm

Vakionaama
Vs: Nibe F470 PILP+ILP+tulisija optimointia

Kannattaako mukavuudesta kärsiä noin pienen hyödyn takia? Se raja tulee kuitenkin vastaan jossain vaiheessa milloin tarvitaan vastuksia (ja jos lasket liian alas sen tuloilmapatterin, pahimmillaan jäädytät sen -> ei kannata). Yritä saada ILP puhaltamaan lämpöä sinne PH/KHH mielummin, niin sieltä vapautuu energiaa tuloilmapatteriin ;)
 
Back
Ylös Bottom