Nibe F470 tuloilma vs poistoilmatehot

Spiderbait

Aktiivinen jäsen
Huomasin tuossa yksi päivä kun katselin asetuksia että normaali asennossa tuloilma on 60% ja poistoilma 50%. Kauhistuneena kaivelin ilmanvaihtopöytäkirjan esille ja sinnekin oli kirjattu samat prosentit. Silti talo oli mittauksien mukaan alipaineinen, eikös tässä nyt ole aikamoinen ristiriita? Ja minkähän ihmeen takia se on laitettu noin päin koska mielestäni jo oletus asetuksena se on tulo 45%, poisto 50%. Asetukset on siis sen jäljiltä kun IV-urakoitsija kävi tekemässä IV-mittauksen ja pöytäkirjan.
 
Vs: Nibe F470 tuloilma vs poistoilmatehot


Huomenta.

Korjatkoon viisaammat, jos olen väärässä.

Ilmamääriin vaikuttavat iv-putkiston mutkat ja pituus l. painehäviöt. Tärkeintä on se, mitä tuloventtiilistä tulee ja poistoventtiiliin menee. Jos tuloilmaputket on pitkät ja käppyrällä ja poistoputket ovat lyhyer ja suorat, voi olla, että tarvittaviin ilmamääriin joutuu pyörittämään tulopuhallinta suuremmalla teholla. Näin itse olen ainakin maallikkona ymmärtänyt IV:n sielunelämää.

Jussi
 
Vs: Nibe F470 tuloilma vs poistoilmatehot

juu ja suodattimet yms mitkä ottaa vastaa tekee kans omansa tuloilmassa. ovea raolleen ja kokeilee imeekö kiinni...
 
Vs: Nibe F470 tuloilma vs poistoilmatehot

Puhaltimien prosentteja on turha tuijottaa, kanaviston toteutus ratkaisee aika paljon.
 
Vs: Nibe F470 tuloilma vs poistoilmatehot

Lainataan ketjua.

Onko mahdollista lisätä jonkin huoneen IV:tä ilman että alipaine menee vitulleen?
 
Vs: Nibe F470 tuloilma vs poistoilmatehot

On se useinkin mahdollista. Huoneesta kun avataan tuloventtiiliä niin siihen huoneeseen lisäätyvä ilma on muista huoneista (joissa on tuloilma) pois eikä kokonais ilmamäärä välttämättä muutu yhtään.
 
Takaisin
Ylös Bottom