Nibe f750 jäteilman lämpötila lämmennyt, erkaantunut höyrystimen lämpötilasta rajusti

Hei! Pohjois-suomessa pienessä omakotitalossa(93m2), 7-v käytössä ollut Nibe f750+sam40 yhdistelmä. Kuluvan talven aikana jäteilman lämpötila pikkuhiljaa hiipunut yli10c lämpimämmäksi mitä ennen. Höyrystin edelleen tavoittaa -17--18c lukemia, mutta jäteilma ei enää seuraa höyrystintä vaan pääsee max muutaman asteen pakkasen puolelle. Vielä syksyllä näin entisiä -13--15c lukemia jäteilmassa höyrystimen ollessa kylmimmillään. Kuumakaasut nousee n.80c,ehkä ylikin, mihinhän kuuluisi nousta?
Kone käy sievästi, eikä häiriöitä, ilmamäärät entiset, puhaltimen siivet putsattu, puhtaat suodattimet. Jäteilma anturissa ei vika ,testasin sen. Tehoa näyttää olevan ainakin vielä senverran jäljellä, että asteminuutit ei ihmeesti karkaile ja ilman vastuksia kumminkin selviää pikkupakkasille edelleen. Niben tuesta kyselin, epäili johtuvan vaan lauhasta talvesta:)..hehheh. Muuten tyytyväinen laitteeseen ja maltilliseen kokonaisähkönkululutukseen n.7500kwh. Missä vika, onko muilla f750 omistajalla ollut tuota samaa ilmiötä/vikaa?
 
Hyvä tuo Niben tuki!
Eihän tuo normaalilta kuullosta , mutta hyvä ettei hälyytyksiä ole tullut.
Paisuntaventtiili ongelmia näissä on ollut ja kokemustakin on moisesta, kylmäaineiden vuotaminen varmaan myös mahdollista.
Kone saattaa käydä aika kuumana etenkin käyttövettä tehdessä , kannattaa tarkkailla, ja niitä hälyytyksiä
Korjauksena hyvä kylmäukko , kylmäaineiden puntarointi , mahdollinen paisuntaventtiilin ja kuivaimen vaihto tai muu korjaus
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös Bottom