Nibe Fighter 310p paine 1,8 bar

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja nuc-64
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

nuc-64

Tulokas
On tullut oltua aika välinpitämätön tämän aparaatin suhteen tähän asti. Nyt heräsi huoli asiasta, kun yhtäkkiä kuului possaus ja sihahdus. Syytä ei löytynyt, mutta kovasti epäilen tuon Niben päästelleen turhia paineita pois. Painemittari näyttää silti pyörivän tuossa 1,8 baarin kieppeillä, mutta miksi? Käyttöohjetta ja nettiä on nyt selattu, ja paineenhan pitäisi olla reilusti pienempi... Mistään en vaan nyt löydä ohjetta millä tuota saisi säädettyä? Kysymys voi olla hölmö ja vastaus ilmiselväkin, mutta täytyy sanoa, että tämän laitteen säätely on jäänyt vähän heikolle, vaikka olisi ollut varmaan hyvä perehtyä asiaan, kun yli 10 vuotta on jo asuttu samassa talossa, lämpökäyrää olen joskus säädellyt ja suodatinta putsaillut, oikeastaan siinä kaikki, mitä tuolle olen tehnyt...
 
Niben kotisivulta löytynee manuali, 410P on tämän osalta melko samanlainen jos sille löytää paperit. Varoventtiilejä löytyy pari kappaletta, alhaalta ja keskeltä, luukkujen takaa. Ei pitäisi kyllä paineet nousta noin vaan, paisuntasäiliö tyhjä ilmasta?
 
Voi olla näinkin. En löytänyt manuaalista mitään muuta kuin tiedon, että paineen pitäisi olla 0,5-1,5 bar.. 3li paisuntasäiliön venttiilin kompura kiinni ja tutkimaan?
 
Paineennousu... 1,8bar paine ei ole sinänsä huolestuttava. En teksis mitään vaan seuraisin tilanetta. Tarkista varoventiilin avautumispaine. Ongelma on nyt saada selville mistä se paine tulee jos varoventiili päästää ylipaineen pois. Huonoin vaihtoehto on kylmäpiiri vuotaa veden sekaan. Helpompi ja mukavampi vianlähde olisi paisuntasäiliö. Jos vika on paisuntasäiliössä niin paine seilaa ja lopulta laskee.
 
Mitä se painemittari on aiemmin näyttänyt??
Onko järjestelmään (lattialämmitys ilmeisesti) lisätty vettä hiljattain?
Onko paisuntasäiliöön lisätty ilmaa??
Jos mitään ei oo tehty ja paineet ovat nousseet reilusti itsestään saattaapi tietää ongelmia eli kylmäaineet vuotaneet lämmityspiiriin.
Varoventtiilistä saa ylimääräiset paineet tiputettua pois ,mutta se saattaa käyttämättömyyttään jäädä vuotamaan eli tiputtelemaan .
 
En lähtisi tiputamaan painetta pois vaan odottaisin mitä painelle käy eli seuraisin painetta. Jos Paine heitelehtii, esim yöllä nousee ja päivällä laskee niin vika on paisarissa tai varoventiilissä. Jos paine vaan nousee niin jostakin se paine tulee ja kylmääpiiri voisi olla yksi ilkeä vikalähde. Muta paineen nousun lähteitä voisi teoriassa olla käyttövesipuoli.
 
Jos mihinkään ei ole 10 v koskettu , niin tuskin on paisari tai varoventtiili vika kun kyseessä ylipaine
Luultavammin jostain järjestelmään vuotaa vettä tai painetta
Kattilan lämpötilan mahdollinen sahaaminenkaan ei sitä ylipainetta oikein selitä, paitsi jos kattilan lämpötila on jostainsyystä noussut epänormaalin korkeaksi esim kontaktorivika ja järjestelmässä on ollut jo alunalkaen liikaa painetta
 
Tämä possaus ja sihahdus selittyikin nyt ihan muulla asialla, ei liittynyt Nibeen, eikä ollut vakavaa. Lähinnä jää nyt pohdittavaksi tuo painelukema. Samassa 1,8 baarissa on jatkuvasti. En ole lukemaa ennen juuri seurannut. Täytyy katsella seilaako tuo lukema, vai pysyykö jatkossakin tasaisena. Nuo varoventtiilit täytyy varmaan tässä lähiaikoina testailla jo ihan mielenkiinnostakin silti. Ja meillä siis 1 kerroksinen Älvsbytalo ja vesipattereilla lämpiää. Koko talvi on kylläkin lämmitetty pääosin takalla ja Mitsubishin ilpillä, kylppäriä ja vessaa lukuun ottamatta muut patterit ovat olleet käytännössä kylminä, voiko tässä olla jokin ongelma paineen kannalta?
 
Lukema on hieman korkea ,mut jos ollut 10v niin en koskisi mihinkään. Ne varoventtiilit jää käyttämättömyyttään helposti vuotamaan kun niitä lopulta testaa.
Noin muuten omakotitalossa asuvan kannattaisi hieman kiinnittää huomiota laitteisiin ,niiden toimintaan ,lämpötiloihin ja paineisiin lähinnä mikä on normaalia ja mikä ei ..mut hyvinhän oot pärjänny tähänkin asti eli ihan turha neuvo :)
 
Olishan se hyvä, mutta kun ei tahdo kaikkeen ehtiä, on kaikenlaista remppaakin tullut tehtyä sitä mukaa mitä ehtii ja koko ajan tehdään, mutta kaikkeen, varsinkaan niihin mitkä toimivat, ei tule kiinnitettyä huomiota, kun aina jokin muu kiire, työasiat tms painavat päälle.
 
Takaisin
Ylös Bottom