Onko olemassa kaukosäätävää termaria Ilpeille?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja janilind
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

janilind

Jäsen
Jeps, eli olis ton surkealla termarilla varustetun Pansuni ohjaukseen hakusessa lämpöanturoinnilla oleva termostaatti/kaukosäädin. Onko kukaan törmännyt tommoseen opetettavaan(komennot orig kaukkarista) vekottimeen, jolla saisi tuon lämpötilansäädön jotenkin toimimaan?

Ajattelin jo ite alkaa tommosta väkästelemään kun on jonkun verran tullut aikoinaan tehtyä Atmelin kontrollerilla vekottimia. Toisaalta, jos löytyy jo kaupallinen ja käypä sovelluis jostakin niin en millään viitsisi tommosta rakennella.

Olisikos mielestänne tommoselle vehkeelle kysyntää/markkinoita jos niitä joku sattuisi rakentelemaan? Featureina siis lämpötilan kaukoanturointi ja sillä tiedolla sitten säädettäsiin ilpin pyyntiasetusta. Tuollehan voisi kätevästi tehdä sitten eri pyyntiasetuksille myös eri puhallusasetukset, mahdollisesti jopa onnistuisi automaattinen takkalämmityksen huomiointi puhallusmoodiin siirtymisellä yms. Aikas monipuolisenkin säätäjän tuosta saisi kun vähän ideoi ja monien eri pumppujen puutteita voisi mokomalla korjata kätevästi, eikös?

Mitäs olette mieltä, onkos ihan hullu idea? itellä ainakin olisi kova tarve tommoselle kun tuota p*skaa saa koko ajan säätää.
 
Vs: Onko olemassa kaukosäätävää termaria Ilpeille?

http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=1904.0

On.. tietokoneohjattavan saa tilata parilla sadalla.
 
Vs: Onko olemassa kaukosäätävää termaria Ilpeille?

Voi olla "oftopic" mutta toimisiko ajatus, että hankkii gsm ohjattavan kytkimen mökille jossa sitten kahdet kärjet ja vaihtaa lämpötilan mittaus anturia kun haluaa vaihtaa lämpötilan korkeammaksi (10->20).
Pitää vaan laskelmoida mikä vastus sopisi vaihtoehdoksi jolla huijataan laitetta, tai sitten itseään ;)
 
Vs: Onko olemassa kaukosäätävää termaria Ilpeille?

VesA sanoi:
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=1904.0

On.. tietokoneohjattavan saa tilata parilla sadalla.

Kahlasin tuota threadiä, mutta en löytänyt kun jotain pocket PC ja PC häkkäilyjä. Olikos siellä mitään kätevämpää olemassa, joka ei vaatisi oman softan tekoa ja tiomisi vaikka vielä paristoilla jonkun järkevän ajan?

Mikä se saksasta tilattava vehe oli, oliskos linkkiä?

Eilen mietin asiaa ja alko näppejä poltella, josko sitä tääs kerkeisi/viitsisi väkästellä tohon ihan oman sovelluksen. Tulisi sitten varmemmin halutunlainen..
 
Takaisin
Ylös Bottom