pökö
Kaivo jäässä
Keväällä taas kyttäys päälle.Joo tämä on se 6kk sopimus minkä sai keväällä tehtyä.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Keväällä taas kyttäys päälle.Joo tämä on se 6kk sopimus minkä sai keväällä tehtyä.
Juuri näin. Saapa nähdä mitä on keväällä tarjolla. Voisi jopa joku 24kk 7snt kannattaa tällä kulutuksella ja profiililla.Keväällä taas kyttäys päälle.
Kun ei nyt silti lehahtaisi kovin ylös, ei se ole kellekään mukavaa. Mutta se nähdään.Aika kovasti tuntuu olevan nousupainetta hinnoissa.
Mulla viime vuosi kokonaan ja tämä vuosi tähän asti pörssi oli 7 senttiä marginaalin kanssa. Jos sulla olisi ollut koko viime vuosi mukana niin hintakin olisi ollut halvempi.Helen 6.55snt loppui eilen ja samalla syyskuu taputeltu.
Syyskuun oma keskihinta 8,71snt ilman marginaalia.
Laitetaas tähän nyt se koko sopimuksen ajalta vertailu pörssiin kun monesti kuulee, että pörssi tulee pitkässä juoksussa halvemmaksi.
11.8.25-30.9.26
Pörssin oma keskihinta ilman marginaalia 9,01snt
Yhteensä 1023€
Kiinteä 6,55snt
Yhteensä 743€
Pörssi oli sopimuksen ajanjaksolta halvempi ainoastaan joulukuu, maaliskuu, heinäkuu ja elokuu.
Eli ihan oiva valinta tähän talouteen.
Kokonaiskulutus aikavälillä 11354kwh
Saa nähdä miten käy nykyisen 6,99snt kiinteän kanssa se alkoi tänään
Minulla sama Helen sopimus 1.8.25-30.9.26 6.55snt/kWhHelen 6.55snt loppui eilen ja samalla syyskuu taputeltu.
Syyskuun oma keskihinta 8,71snt ilman marginaalia.
Laitetaas tähän nyt se koko sopimuksen ajalta vertailu pörssiin kun monesti kuulee, että pörssi tulee pitkässä juoksussa halvemmaksi.
11.8.25-30.9.26
Pörssin oma keskihinta ilman marginaalia 9,01snt
Yhteensä 1023€
Kiinteä 6,55snt
Yhteensä 743€
Pörssi oli sopimuksen ajanjaksolta halvempi ainoastaan joulukuu, maaliskuu, heinäkuu ja elokuu.
Eli ihan oiva valinta tähän talouteen.
Kokonaiskulutus aikavälillä 11354kwh
Saa nähdä miten käy nykyisen 6,99snt kiinteän kanssa se alkoi tänään
Toivottaan tosiaan ettei raketoi.Kun ei nyt silti lehahtaisi kovin ylös, ei se ole kellekään mukavaa. Mutta se nähdään.
Elokuun vertailu pösä vs kiinteä 6,98c/kwh
toteutunut hinta kiinteällä oli 41,72€.
pörssi olisi ollut 31,86€. Takkiin tuli kiinteällä elokuussa 9,86€
Säästö tammi-elokuu 2026 kiinteälle sopimukselle on 244,52€
Oma spot-keskiarvo (sis. marginaali)5,330433 snt/kWh
Oma spot-keskiarvo (ei marginaalia)4,830433 snt/kWh
Oma spot-hinta (sis. marginaali)31,86 €
Oma spot-hinta (ei marginaalia)28,87 €
Spot keskiarvo5,18 snt/kWh
Kulutusvaikutus %-6,71 %
Kulutusvaikutuserror-0,35 snt/kWh
VerotALV 25,5 %
Hintojen tarkkuusTunti
Laskentaväli (alkuajat)1.8.2026 0:00 - 31.8.2026 23:00
Kokonaiskulutus aikavälillä597,7 kWh
Oma spot-keskiarvo (ei marginaalia)4,830433 snt/kWh
Kulutusvaikutuserror-0,35 snt/kWh
Spot + marginaali31,86 €
Muistanko väärin, vai oliko syyskuun alussakin "liian halpaa", ainakin ajoittain. Noh, kunhan yöllä olisi liiankin halpaa ja päivällä törkykallista, tai siis hintaerot isoja, niin pääsisi kohtuulliselle hintatasolle loppulaskussa kv:n avulla.Huonosti lähti käyntiin tämä 6,4 snt kiinitys.... eli liian halpaa on
Negatiivisia hintoja taas ensi yönä.Huonosti lähti käyntiin tämä 6,4 snt kiinitys.... eli liian halpaa on
Täytyy näköjään otta useammin kiinitys jos se näin vaikuttaa.Negatiivisia hintoja taas ensi yönä.
Kyllä nuo 40 kulutusmittaria täyttää mun kriteereillä sen mitä se viimeinen mamma siinä totesi. "perus nörtintyötä".Hieman hymyilytti Motivan edustajan tapa voimakkaasti reagoida 40 mittauspisteestätuohan on aika perus kauraa jos vähänkään on harrastuneisuutta.
Täysin kiinteä vaiko kulutusvaikutuksellinen?Seurasin vuoden ajan omaa sähkönkulutustani ennen päätöstä, ja laskin sille toteutuneen keskihinnan - se on ainoa rehellinen tapa vertailla pörssisähköä ja kiinteää hintaa.
Seurasin vuoden ajan omaa sähkönkulutustani ennen päätöstä, ja laskin sille toteutuneen keskihinnan - se on ainoa rehellinen tapa vertailla pörssisähköä ja kiinteää hintaa. Jos pystyy siirtämään suurta kulutusta, kuten lämmityksen, käyttöveden ja auton latauksen, yö- ja halvempiin tunteihin, pörssisähkö tulee yleensä selvästi kiinteää edullisemmaksi. Pitkän aikavälin toteutuneita hintoja voi vertailla esimerkiksi Pörssi-sähkönhinta-sivun keskihintatilastosta. Kiinteä hinta taas sopii niille, jotka eivät halua seurata hintavaihteluja tai ajoittaa kulutustaan.
Paljonko laskelmissasi sait säästöä pörssisähkön eduksi?. Jos pystyy siirtämään suurta kulutusta, kuten lämmityksen, käyttöveden ja auton latauksen, yö- ja halvempiin tunteihin, pörssisähkö tulee yleensä selvästi kiinteää edullisemmaksi.
Punatulkut tullu pihapuihin niin se on kylmenemisen merkki. Kyllä se kiinnitysahdistus kohta helpottaa.Tämä kuu näyttää synkältä kiinityksen osalta. Tässä alkaa kaipaamaan niitä datakeskuksia.

Tämä kuu näyttää synkältä kiinityksen osalta. Tässä alkaa kaipaamaan niitä datakeskuksia.