RAC-35WPD ulkoyksikkö 3 vilkutusta.

Heyrst

Tulokas
Tuossa koittanut selvitellä mikä ilmalämpöpumppuun tuli. Oli viikon päivät sammuksissa ja takaisin päälle laittaessa ei ole sitten enää toiminutkaan. Sisäyksikkö vilkutti neljää joten ulkoa kansi auki ja katsomaan. Ja kolmeahan se siellä vilkutteli. Irroittelin sisäyksikönkin sähköjohdot kokonaan ja self-testillä toppaa aina kompressorin enempi tai vähempi pyörimisen jälkeen kolmen vilkutukseen- Eli "Abnormally slow rotation". (tietenkin se sisäyksikkö irroitettuna vilkuttaa myös 9 ennen testin aloittamista, mutta niin sen pitääkin eikä vaikuta testiin)

Kompressorin resistanssi oli järkevä johtojen päästä mitattuna eikä maavuotoa ollut. Itsellä mutulla fiilis että vika olisi kortissa. Pikaseen huonolla mittarilla mittaillessa näytti vähän kaikki jänniteet on pienen aavistuksen speksien alapuolella. Ja jostain syystä ei -12V jännitettä ei saanut mitattua enkä nähnyt ilman laseja oliko joku lakka tai muu vaan esteenä. Mutta sinällän tuo jännite ei pitäiis liittyä millään tavalla invertteriin vaan jos 16V puuttuisi olisi siitä toi invertterin vika päällä. Ei kerennyt sillä kertaa enempiä tutkiskella.

Mutta onko kukaan tutkiskellut noita Hitachien piirikortteja kun itse kuullut niistä huhuina turhankin paljon hajoilleen, mutta en kenenkään kuullut korjaavaan niitä. Tuntuu jotenkin joltain softan takaisinkytkennältä joka esim. kylmänjuotonksen takia aktivoituisi. Kun ei saada moottorin pyörimisnopeutta seurattua? Oikonen kivi tai kompuran liika rasitus kuulostaisi enemmän 2 valon vilkutukselta kuin tuolta kolmelta. Toisaalta n. 0.5 volttia speksien alle jännitteet kaikkialla powerin kondensaattoreilta tai joltain oikoselta komponentilta piirilevyllä?

Pumpun hajoamisen aikaa se lykkäs yllättäen vedet sisäyksiköstä kondensioputken sijasta sisäyksikön alle. Mutta tukkeentuneella kondensioputkella ei pitäisi olla mitään tekemistä ulkoyksikön kanssa. Kun testattu ilman sähköstä yhteyttä sisäyksikköönkin. Oli iso koppis ängennyt ulkoa päin putkeeen.
 

Heyrst

Tulokas
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Tuli mittailtua lisää. Kompura haukkaa pihtimittarilla kustakin vaiheestaan 3-4A ja hetkellisesti 8-9A virtaa yrittäessä täyteen vauhtiin käynnistyä. Kompressori käämien resistanssimittaus täysin sitä mitä GSD088SKQA6JK6 kompuralle löytynyt servisemanuaali sanoo 2 ohmin paikkeilla ja äärentön runkoon.

Kortti tuli kanssa mittailtua. Pari kylmänjuotoksen kaltaista ja IPM takaisinkytkennän päällä oleva liimaine aiheutti pientä sähkönjohtavuutta. Mutta puhdistus ja uusi liima ei muuttanut tilannetta.

Pyörittelin tai pitäiskö sanoa yritin pyöritellä kompuraa erillisellä invertterillä kompuran parametreillä. Rahisten/kahisten saa just ja just pyörimään silloin tällöin, mutta ottaa aivan liikaa virtaa. (pyörintänopeus oli tarkastettu)
 
Back
Ylös Bottom