Rott(i)a pihapiirissä

Ismo67

Vakionaama
Eilen oli vaimo istuskellut päivällä terassilla ja terassin ovi oli auki. Noin 12cm rotta näytti pyrkivän sisällä, mutta pelästyi kun vaimo älähti. Ei ole rotista aikaisemmin kokemusta, mutta uudella asuinalueellamme on kaikenlaisia pikkulintuja on todella paljon ja pahus monet ruokkii myös lintuja ja asentelevat linnunpönttöjä omalle pihalleen (alueella on kuitenkin hyvin luonnon metsää, jossa linnut voisivat pesiä, ruokinnalle ja linnunpöntöiteille tuskin perusteita asentaa pihapiiriin, jos haluaa pönttöjä asennella ne pitäisi asentaa metsään :) ), joka houkuttelee rottia. Kissoja en ole nähnyt kuin yhden irtaallaan ja onneksi ei ole näkynyt, sillä tuhoavat lintukantaa.

Onko kokemuksia onko näistä Ultraäänikarkottimista(tilasin näitä 3kpl, joka talon sivulle ulos) hyötyä vai pitääkö ostaa Goodnature CO2 killeri, jotta rotista pääsee eroon? Rotat kuitenkin lisääntyy niin tiuhaan että viittiikö sitä grematoriota perustaa, jokin muu keino kiinnostaisi enemmän että menisivät muiden harmiksi mieluimmin :)


PS. Vaikuttaakohan myös hyttysiin ja lintuihin, josko ei mustarastas enää lauleskelis aamuyöstä alkaen sänkymme päällä TV antennin nokassa :)
 
Viimeksi muokattu:

Hempuli

Töllintunaaja
Ihan tältä istumalta en usko linnunruokinnan saati linnunpöntön korrelaatiota rottien esiintymiseen. Toki ruokintapaikalle saattaa tulla rotta siinä kuin jokin muukin nisäkäs. Meillä on elintarviketehdas alle kilometrin ja kaupungin keskusta parin kilometrin päässä. Nisäkkäistä lintujen ruokintapaikalla on havaittu orava, metsähiiri, rusakko, kauris sekä oravia himoinnut näätä.

Rotta on tosin melko näkymätön, joten näköhavainto tarkoittaa yleensä kymmentä muuta lähistöllä. Ellei rotalle ole ravintoa jatkuvasti saatavilla, niin kuvittelisin niiden jatkavan matkaansa. Tämä tarkoittaa useimmiten jätehuollon toimivuutta.

Yhden asuinalueen rottapulma syntyi, kun naapurialueen vanhat teollisuusrakennukset kaavoitettiin asuntoalueeksi ja yht'äkkiä rottapopulaatiolla ei ollutkaan omaa paikkaa. Mikäs heille sitten muu auttoi, kuin ottaa reppu kainaloon ja lähteä paremmille apajille.
 

Ismo67

Vakionaama
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Ihan tältä istumalta en usko linnunruokinnan saati linnunpöntön korrelaatiota rottien esiintymiseen.

Kaikki ihmiset ei valitettavasti ole siistejä sen suhteen että joka päivä huolehtisivat ruokintapaikan siisteydestä eli siivoisivat ruokintapaikassa maahan pudonnet siemenet ja käyttäisivät ruokinta-automaatteja jotka ei juuri roskaa. Myös ruokintapaikka, olisi hyvä olla semmoinen että pudonnut siemen ei ole rotan tavoiteltavissa. Laitoin muutaman hyperlinkin aloitusviestiin, jotka kannattaa lukea, sillä on merkitystä onko ruokaa maassa tarjolla lähistöllä vai ei. Rotta syö ihan kaikkea syötäväksi kelpaavaa. Aloituksen aiheen tarkoitus on tarkoitus etsiä keinoja rottien karkoitukseen pihapiiristä ja samalla tuoda muutamia tosiasioita ilmi, jotka vaikuttavat rottien oleskeluun pihapiirissä.
 

pökö

Kaivo jäässä
Lintujen ruokinta varsinkin kesällä on hölmöläisen hommaa eikä ainakaan vähennä rottia.

Jos pihapiirissä on muutama kuvanmukainen aktiivimetsästäjä niin rottia ei näy, eikä kohta lintujakaan.
 

Liitteet

  • IMG_20200616_160219212_HDR.jpg
    IMG_20200616_160219212_HDR.jpg
    109,8 KB · Katsottu: 467

Ismo67

Vakionaama
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Lintujen ruokinta varsinkin kesällä on hölmöläisen hommaa eikä ainakaan vähennä rottia.

Jos pihapiirissä on muutama kuvanmukainen aktiivimetsästäjä niin rottia ei näy, eikä kohta lintujakaan.
Rottien näkyminen monen asian summa, mutta edellisessä asuinpaikassa kivenheiton päässä Vantaan puolella oli irrallaan olevia kissoja, jotka kulkivat tonttimme läpi... ainakin viisi kissaa. Ei yksikään meidän. Ei näkynyt rottia, hiiriä, eikä tosin kyllä pikkulintujakaan kovinkaan paljoa, silleen sopivasti. Nyt lintuja on niin paljon että luulen asuvani lintutarhassa. Lajikkeita on paljon ja määrä valtava verrattuna aikaisempiin asuinpaikkoihin ja mökilläkään ei koskaan (Kirkkonummi) ollut tämmöistä määrää lintuja vaikka siellä olimme laittaneet lukuisia lintupönttöjä ja lintuja ruokittiin säännöllisesti. Säännöllisellä ruokkimisella ja lintupöntöillä sai sitten muutaman pikkulinnun paikalle. Täällä nykyisessä asuinpaikassa on kävelyreitit, pikkupuistot ja pikkumetsät ihan vieressä ja niissä paljon lintuja. Ei ole tarvetta, oma mielipide, erikseen ja erityisesti houkutella pihapiiriin, kun pikkulintuja on tarpeeksi tullakseen vierailemaan pihapiiriin. Mutta tämä lintujuttu on sivujuonne, me ei ruokita eikä voida vaikuttaa alueella tapahtuvaat ruokintaan.
 
Viimeksi muokattu:

Mikki

Hyperaktiivi
Rottien kanssa pärjää, kun muistaa että ne on itseä fiksumpia. Eli ei kannata neuvotella niiden kanssa, vaan käyttää suoraan väkivaltaa.

Kissa on paras. Myrkyt olisi muuten, mutta kaikki kivat myrkyt on kielletty.

Ja koska ne on fiksuja, ne väkivaltaa kohdatessaan siirtyy muualle. Ei ne mihinkään lopu... Populaatio säilyy kyllä vaikka ydinpommilla yrität ne listiä.
 

Ismo67

Vakionaama
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
Joo, tarvii tilata Goodnature A24. Yksi ullakolle, varmuuden vuoksi, ja yksi terassin nurkille, joskos niillä ja Ultraäänellä lähtisi "naapuriin" rouskimaan eristeitä.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Tuo kissa oli aika hyvä maalaistalossa. Se toimii kai niin, että kissä pitää populaation siinä määrin pienenä, että rotat löytävät ruokansa helposti ja pysyvät näkymättömissä.

Pääskysiä kissa näkyi oppivan saalistamaan sillä tavalla, että kävi makuulle keskelle pihamaata. Pääskyset kiusasivat kissaa lentämällä matalalta yli, kirkumalla ja ilmeisesti kakkimalla kissan päälle. Joku sitten erehtyi liian matalelle ja katti sai kopin.
 
K

korsteeni

Vieras
Jos sopiva paikka missä tilaa eikä näkö häiritse, niin katiskalla saa rottia siinä missä kalaakin, eikun pikku weke pihalle ja kunnon eväät sisään, siististi ressu sitten päälle jos ei kaikki ajoneuvot ole vielä sähkökäyttöisiä niin letkua ressun alle ja saksalaisittain henki niiltä pois

Kissa tehoaa hiiriin mutta suuret rotat on useimmille mirreille liikaa
 

Hempuli

Töllintunaaja
Komppaan @pökö, @Mikki ja @Kellarinlämmittäjä kanssa kissaa. Kaikki kissat ei pärjää rotalle, mutta rotta viisaampana väistää. Myrkyt aiheuttavat usein muuta vahinkoa eikä ole kestävä ratkaisu. Linnut oppivat varomaan paikallista kissapetoa. Ongelman juurisyy on luultavimmin lähistöllä oleva jätehuollon epäonnistuminen tai epäonnistuneen jätehuollon korjaaminen kuntoon. Jälkimmäisessä tapauksessa ongelma on väliaikainen.

Kiinteistönhoidon ammattilaisista sen verran, jotta joskus ehdottelin taloyhtiölle vaihdettavan 600 ltr jätesäiliöt isoksi upposäiliöksi, jotta eivät haise kesällä keskellä pihaa. Kokenut isännöitsijä valisti, että upposäiliö tuo rotat tullessaan eikä sitä laitettu. Kun isännöitsijä vaihtui seuraavaan kokemattomaan sukupolveen, niin upposäiliö tuli, mutta rotat olivat oppineet tällä välin karttamaan upposäiliötä.
 

kaihakki

Vakionaama
Tässä asuttu yli 30 vuotta. Toissa talvena ekan kerran ilmaantui rotta pihalle. Seurasin sitä ja opettelin sen liikkumiset ja tavat. Se kulki samoja reittejä. Oli etupihalla auton alla ja sieltä sietten varovasti meni syömään lintulaudan alla olevia ruokajämiä. Koitettiin erilaisia rotanloukkuja, mutta ei kiinnostunut. Kun sitten taas tuli alueelle, otin ilmakiväärin ja menin seisomaan auton viereen ja laitoin tähtaimen valmiiksi kohtaan, johon yleensä menee. Joutui jonkin aikaa seisomaan paikallaan, mutta sitten tuli, meni auton alle ja kohta varovasti suoraan tähtäimeen. Vedin liipasimesta ja se oli sitten siinä. Ei ole sen koommin rottia täällä näkynyt.
 

VesA

In Memoriam
Kyllä väittää edelleen vesimyyrän kuvien katselun jälkeen ja rotan kuvien katselun jälkeen vaimo että rotta se oli. Vaimo on rottia nähnyt, sillä on maatilalta alunperin.

Kyllä ne erottaa, erityisesti naamataulusta viiksien tienoilta jos saa rauhassa katsella, mutta ne mitä koira on kiinni saanut täällä meidän nurkilla ovat olleet vesimyyriä. Meillä on ollut lemmikkirotta.. joka kyllä oli vesimyyrän kokoa. Helsingin villit råtat, ne mitä olen keskustassa nähnyt, ovat olleet selvästi isompia ja ruskeampia kuin täkäläiset aika tummat vesimyyrät.
 

kuumitta

Jäsen
Keväällä näin iltahämärissä aina rottia. Sitten huhtikuussa näin kerran vajaan metrin kyyn ja kannoin sen omaan pihaan. Hyvin on viihtynyt koska aina kun sen on nähnyt, se on ollut paksuna ja minä en ole nähnyt rottia. Ei se varmaan niitä määräänsä syö, mutta vissiin häätänyt mokomat jyrsijät.

Nimesin kaverin Antiksi ja se on veikeä tapaus. Jos ittekseni kuljen, huomaan sen ja juttelen sille niin ei ole kärmeksellä kiire minnekään. Muita ihmisiä väistää.
 

Ismo67

Vakionaama

Hempuli

Töllintunaaja
Kyy on aliarvostettu otus hyödyllisyydeltään ihmisen kannalta ja yliarvostettu vaarallisuudeltaan. Kyylle myrkyn tuotto on kallis prosessi ja aikuistuttuaan se käyttää sitä säästeliäästi. Mutta onhan sen kanssa touhutessa aina riskinsä. Jos on pelkotiloja, niin nekin ovat huonosti hallittavissa, oli pelon syy mikä tahansa. Meillä oli mökillä monta vuotta naaraskyy asustamassa vessapolun varressa. Päiväkoti-ikäiset lapsemme antoivat sille nimenkin, kun kävivät sen makoilua seuraamassa. Olemme kaivanneet uutta kyytä, jotta punkit pysyisivät tontilta poissa. Punkkihan on ihmiselle vaarallisempi vesseli.
 

pamppu

Vakionaama
Edellisen torpan rapun alla meillä asusti rantis. Aina välillä sen näki, piti kutsumattomat tuholaiset ja myös kyyt loitolla. Eikä oo edes vaarallinen.
 

lmfmis

Vakionaama
Kaverin naapurustossa alkoi olla paljon rottia ja syyksi paljastui yhden veijarin pihallaan pitämä "komposti" joka oli siis avotunkio - jonne meni kananluut ja muut herkut.

Rotat oli perustanut siihen hyvän ruokailupaikan viereen ison pesäyhteisön :prkl:
 

Hempuli

Töllintunaaja
Edellisen torpan rapun alla meillä asusti rantis.
Pahus sentään kun on kesken mökillä lehtikompostori verkosta heinälle ja karikkeelle. Siitä puuttuu vielä hevosenlanta, jotta saisi lämpöä aikaiseksi rantakäärmeen munille. Ja taitaa puuttua itse rantakäärmekin.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen

Ismo67

Vakionaama
Tilaukset on sisällä ja vielä ei ole asennettu eikä ole romppeet tuleet. Katotaan onkos vaikutusta. Yhden vermeen varaan en jättänyt eikä perinteiset litskut kotiautomaatiota harrastavana tuntuneet oikealta vaihtoehdolta.

Kolme karkoitinta talon kolmelle sivulle. Toivoen että kenties lintujakin olisi vähempi omalla tontilla kuin nyt on.

Yksi rottien ja hiirien sarjatuliase terassin kupeeseen:
Goodnature A24:än saatavilla myös nykyään etähallintaa ja alueellista yhteistoimintaa jakamalla loukun tiedot naapurustoon (Saatavilla kesän jälkeen EU alueeltakin):

Alapohjaan ja yläpohjaan Tuya kotiautomaatioyhteensopivat hiirikillerit, jotka ilmoittavat kännykkään, että ovat toimineet:
 
Viimeksi muokattu:

Ismo67

Vakionaama
3kpl 120dB Rottakarkoittimia asennetu eilen illalla. Mitään niistä ei kuulu( Kaikki ultraäänet yli kuuloalueen) ja LED on valo vilkahtelee vaan 2.5sek välein. Mutta nyt siis vasta yhden yön asennettuna nuo. Jokatapauksessa pikkulintuorkesteria ei ollut viimeyönä meidän tontilla jostain syystä :) Vaikutusta rottiin ei osaa sanoa.
 

Liitteet

  • IMG_20200622_185645.jpg
    IMG_20200622_185645.jpg
    105,2 KB · Katsottu: 248
  • IMG_20200622_185957.jpg
    IMG_20200622_185957.jpg
    70,7 KB · Katsottu: 248

roots

Hyperaktiivi
3kpl 120dB Rottakarkoittimia asennetu eilen illalla. Mitään niistä ei kuulu( Kaikki ultraäänet yli kuuloalueen) ja LED on valo vilkahtelee vaan 2.5sek välein. Mutta nyt siis vasta yhden yön asennettuna nuo. Jokatapauksessa pikkulintuorkesteria ei ollut viimeyönä meidän tontilla jostain syystä :) Vaikutusta rottiin ei osaa sanoa.
Mitens onko vaikutusta rastaisiin, eli loppuko semmonen räksytys jos niistä ollut vaivaa?
Entä vähän isommat kauriit/peurat, yks peura eilen illalla napsi menemään omppupuun lehtiä ;)
 
Viimeksi muokattu:

Ismo67

Vakionaama
Mitens onko vaikutusta rastaisiin, eli loppuko semmonen räksytys jos niistä ollut vaivaa?
Entä vähän isommat kauriit/peurat, yks peura eilen illalla napsi menemään omppupuun lehtiä ;)
Vaikea sanoa. Nää ultraäänivermeet saattaa olla pilipalia... ja saattaa olla jos jotkut näistä oikeasti toimii on paljon myös varmaan myynnissä joilla ei varmuudella tee mitään. Toisaalta jos ei ole missään muualla ruokaa varmasti syödään metelinkin alaisuudessa. Oiskos noi vähän niin kun valvontakameratarrat rikollisille. Ei ensimmäisenä mennä asuntoon, jossa tarrat ikkunoissa eikä eläimet syömään jonka pihassa ikävä meteli.
 
Viimeksi muokattu:

Kalikka

Jäsen
Onko uusia kokemuksia torjunnasta? Täällä päin on alkanut nyt pyöriä rottia ja ne on löytäneet jo meidänkin talon. Ikävä kuunnella kun menevät seinissä. Ifin kautta on tilattu kotivakuutukseen kuuluva tuholaistorjunta, mutta eivät ole vielä soittaneet. Aloittelin jo terassin avaamista, että saan verkot seiniin. Jos nuo rotat ovat pysyvämpi kiusa, niin joku tuommoinen A24 ei ole pois suljettu vaihtoehto. Onko joku testannut toimiiko se suomessa ja suomalaisiin rottiin? Ainakin valmistaja sanoo, että ei mene rikki pakkasesta.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Täällä päin on alkanut nyt pyöriä rottia ja ne on löytäneet jo meidänkin talon.
Rotta tarvitsee Suomen ilmastossa jotain ihmisen apua, ainakin muonaa ja vieläpä aika paljon. Voisiko lähistöllä olla niille ruokaa tarjolla muualla ja miten on omat jätteet / komposti kunnossa. Oletko muuten varma että on rotta eikä myyrä? Rotta tuppaa häviämään jopa maatilalta jos se maatalous ja sitä kautta ruoka loppuu.
 

Ismo67

Vakionaama
Koronakriisi näyttää ajaneen rotat Helsingin Kalliosta lähiöihin – syynä ravintolajätteen väheneminen, arvelee tutkija
Tuomas Aivelo selvittää rottien levinnäisyyttä ja liikkuvuutta Helsingissä.
Rotta tarvitsee Suomen ilmastossa jotain ihmisen apua, ainakin muonaa ja vieläpä aika paljon. Voisiko lähistöllä olla niille ruokaa tarjolla muualla ja miten on omat jätteet / komposti kunnossa. Oletko muuten varma että on rotta eikä myyrä? Rotta tuppaa häviämään jopa maatilalta jos se maatalous ja sitä kautta ruoka loppuu.
Kalikka asuu allekirjoituksensa mukaan Pääkaupunkiseudulla, se varmaan riittää?
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
No joo, kiitos huomiosta. Eli niitä on aina ainakin vähän.

Tämän oman paikamme voinee lukea jo maaseuduksi. Toimivia maatiloja alkaa olla parin kilometrin etäisyydellä, viljeltyjä peltoja jo noin kilometrin päässä. Rotista ei silti ole havintoja.

Metsähiiri elää luonnonvaraisena Etelä- ja Keski-Suomessa. Sinne minne ne pääsevät, saattaa löytyä yllättäviä siemenistä ja jyvistä koostuvia ruokavarastoja.
 

jarkko_h

Vakionaama
Linnut ei tuo rottia, vaan typerykset, jotka jättävät roskaluukut auki, jättävät ruuantähteitä grillatessa ja jotka ruokkivat lintuja vääränlaisilla automaateilla tai jopa idooottimaisesti kesällä.

Meidän pihalla saa vapaasti vilistää käärmeet, linnut ja ketut. Talititiaiset ja sinitiaiset pitää paskovat räksyt loitolla ja olen laittanut niille varta vasten pöntöt pihalle. Räksyistä en tykkää mutta satakielet, mustarastaat, punarinnat, tiaiset tikattervetuloa. En kuitenkaan ala teitä ruokkimaan :)

Kissa on meidän pihalla lainsuojaton ja jos tulisi, kaikki sen 7 henkeä joutuisi manalaan.
 

Kalikka

Jäsen
Ketut ja käärmeet olisi tarvetulleita tännekin. Tahtoo vaan olla lähinnä peuroja ja muita kasvissyöjiä. Lähimmät pellot ja talli on puolen kilometrin päässä, mutta rottia ei ole ennen tätä kevättä näkynyt. En tiedä mistä ruokailevat, eivät ainakaan pääasiallisesti tältä pihalta. Naapuruston kanssa on puhuttu asiasta.

Rottia ovat. Vasemman reunan paljaan kivijalan korkeus on kymmenen sentin luokkaa. Ollaan nähty kahdesti livenäkin viikon sisään.
1621526026240.png
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Jos siellä ei ruokaa ole saatavilla, tuskimpa ne suuremmin alkavat mellastamaan. Vaara lienee lähinnä, että jos jotain reikiä jyrsivät. Eiköhän tuohon niilläkin pidä olla jokin motiivi, lähinnä ruoka tai pesiminen ja kovin kauas ruokapaikasta tuskin pesää laittavat.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Jatketaanpa vielä

Itse asiassa aikamoinen riesa ovat olleet pääskyset ulkorakennuksessa. Guanoa piisaa. Nyt niille olisi tarjolla vähän erilaisia tontteja mutta ainoastaan seinien ulkopuolella. Lisäksi on kaivettu hiukan savea pintaan. Ovat taineet löytää kuitenkin jostakin mokomat muun paikan mutta viimekesäiseen ei ole paluuta. Pesäpaikka selviää viimeistään kun alkaa paskominen juhannuksen jälkeen ja sitä jatkuu syyskuun alkuun.

Näitä on nyt vähän kaikkiin ilmansuuntiin. Osassa on vielä pari ruuvia noin 40 mm tuo pesälaudan yläpuolella ja noin 120 mm etäisydellä toisistaan että pysyy varmasti jos niihin kiinni muuraa. Kantavuutta on riittävästi (>50N) mutta kuinkahan paljon tuossa räystäslaudoituksen ja tuon tassin välillä pitäisi olla etäisyyttä? Laittelin vähän eri korkeuksille (80 -120 mm), että näkee, mikä on mieleisin, jos nyt yleensä mikään kelpaa.

Semmoista viisautta kuulin, että tuossa ei saisi olla harakalle tai varikselle ylimääräistä leveyttä, mihin voisi istahtaa nokkimaan.

Pesäpuu.jpg
 

Kalikka

Jäsen
Anticimex kävi ja jättivät syöttiboksit ja yhden loukun verrokiksi. Viiden millin silmäkokoa kuulemma käyttävät omissa verkotuksissaan ja sitä myös suositteli, mutta kaikki valmiit jyrsijäverkot näyttää olevan 3 tai 6,4 millistä. Varmaan näiden vaihtoehtojen välillä laitan tuota pienempää (jota saa myös kätevissä 15 cm suikaleissa), vaikka väljempi kuulostaisi paremmalta ilmaraon toimivuuden suhteen.
 

Husky

Hyperaktiivi
Rottien kanssa pärjää, kun muistaa että ne on itseä fiksumpia. Eli ei kannata neuvotella niiden kanssa, vaan käyttää suoraan väkivaltaa.

Kissa on paras. Myrkyt olisi muuten, mutta kaikki kivat myrkyt on kielletty.

Ja koska ne on fiksuja, ne väkivaltaa kohdatessaan siirtyy muualle. Ei ne mihinkään lopu... Populaatio säilyy kyllä vaikka ydinpommilla yrität ne listiä.
Naapurustosta kissat kadonneet ja jokunen rotta nähty. Miten se on, että käykö kissat rottaa käsiksi?

Miksi ollaan rotista niin shokissa? Eikös oravat ja hiiret, joita on aina täällä pyörinyt, levitä samoja tauteja ja nuo molemmat pyrkivät enempi vinteille kuin rotat rikkomaan höyrynsulut ja aluskatteet. Näin luki IS:n (vai oliko joku Ylen) jossakin pätevänoloisessa jutussa. Rotat kyllä pyörivät alapohjissa jutun mukaan (mikä ei meille ole ongelma).

Kummastako vihreitä äänestävät elämästä irtaantuneet naapurit olisivat enempi kauhuissaan, rotasta vai siitä että lasauttaisi haulikolla niitä? Saako ysimilliseen haulipanoksia, niin pitäisi pienempää ääntä :hmm: 22:n haulipanos ei säväytä hiirtä isompaa.

En löytänyt tietoa, että elelevätkö nuo jäteviemäreissä suomalaisissa taajamissa, onko tietoa/linkkiä?
 

HelaKammo

Vakionaama
Jos tähän jotain, niin hyvä vinkki: niitä harmaita isoja muoviloukkuja kannattaa käyttää, mieluusti päältä ladattavalla vivulla. Itse viritän ne läpinäkyvien muovilaatikoiden alle, seinää vasten nojaamaan alta auki, alle 5 cm rako, kivi/tiili päälle painoksi. Syöttinä on M&M pähkinälevitettä, jota ei fiksulaan rotta tai hiiri pysty välttämään. Parhaimmillaan sain useitasaaliita viikossa, osa isojakin rottia. Nyt on hiljentynyt, ehkä sain kantaa pois, ehkä en.

Metsähiiret oli pesineet kasvihuoneeseen lautojen alle ja kaivaneet kolonsa tomaatteihin, sekä söivät tomaatteja auki. Viikossa sain kaikki pois, 5-6 kpl.
 

Ode

Aktiivinen jäsen
Meillä on alkanut pyöriä rottia pihapiirissä, mutta suurempi riesa ovat hiiret. Viime talvena ne löysi tiensä meidän katolle ja rapistelivat siellä öisin. Hitto että otti päähän. Keväällä ne muutti ulos ja viljelin myrkkyjä pitkin pihaa. En tiedä kyllästyivätkö makuun vai kuolivatko kaikki pois, mutta viime aikoina syötit ovat olleet koskemattomia pitkään.

Kuitenkin pari päivää sitten kuulin nukkumaan mennessä, että välikatossa rapisee. Hakkasin seinää, niin taisi tuholainen pelästyä. Eilen taas sama rapina ja loppui kun koputtelin kattoa. Kävin tarkistamassa syötit ja ne olivat koskemattomia. Ruokaa taitaa olla niin paljon, ettei kelpaa? En myöskään tiedä miksi noi pyrkii katolle jo nyt, kun ei ole kylmä? Ei siellä ole mitään syötävää. Yritin etsiä paikkaa mistä pääsevät katolle, mutta en löytänyt vaikka sisällä kuulee ihan selvästi mistä kohtaa tulevat. Voi olla, että tulevat muualta sisään ja kulkevat eristeiden sisällä tovin, kunnes laskeutuvat sisäpaneleiden päälle tassuttelemaan.

Hain Puuilosta kolme perinteistä ansaa ja pari uutta siemensyöttiä, jos maistuis tuholaisille paremmin kuin nuo pastasyötit? Viime keväänä pyysin tarjoukset torjunnasta, mutta muutama pala myrkkyä levitettynä talon seinustoille olisi maksanut 800€. Mietin, että sillä saa aika monta sataa syöttirasiaa ja loukkua kaupasta, niin en tarttunut tarjoukseen. Katotaan joudunko lopulta tilaamaan asiantuntijat paikalle, vai pääsenkö kaupan myrkyillä ja loukuilla noista eroon.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Meillä on verkot julkisivupanelien alla ja todennäköisesti valtaosa hiirulaisista ei ole päässyt yläpohjaan.

Näihin aikoihin kun alkaa viilenemään niin ollaan kuitenkin pyydystetty siimahännät talon ympäriltä pois. >5 kpl on tänä syksynäkin vaihtanut hiippakuntaa.

Nämä laukut toimivat hyvin. Noihin saa myös seuraavaksi vuodeksi uusia syöttejä erikseen. Tälläin syksyllä näitä loukkuja on talon nurkilla ehkä joku 5-6kpl. Tosin sellainen juttu näissä on että nämä pitää laittaa vaikka pakasterasiaan ja leikata kylkeen reikä. Muuten nuo pyydystävät myös linnut.

 

Ode

Aktiivinen jäsen
Meillä on verkot julkisivupanelien alla ja todennäköisesti valtaosa hiirulaisista ei ole päässyt yläpohjaan.

Näihin aikoihin kun alkaa viilenemään niin ollaan kuitenkin pyydystetty siimahännät talon ympäriltä pois. >5 kpl on tänä syksynäkin vaihtanut hiippakuntaa.

Nämä laukut toimivat hyvin. Noihin saa myös seuraavaksi vuodeksi uusia syöttejä erikseen. Tälläin syksyllä näitä loukkuja on talon nurkilla ehkä joku 5-6kpl. Tosin sellainen juttu näissä on että nämä pitää laittaa vaikka pakasterasiaan ja leikata kylkeen reikä. Muuten nuo pyydystävät myös linnut.

Noita juuri hankin. Kiitos vinkistä, askartelen noille rasiat jos laitan näkyville. Nyt laitoin yhden autotalliin ja pari terassin alle.

Meillä hiiret tulee sisään tasakattoisen osan kohdalta. Siellä ei ole näkyviä reikiä katon rajassa, joten voi olla, että kiipeävät autotallissa seinän sisällä asunnon katolle. Autotallin vanhassa paneeliseinässä nimittäin riittää reikiä vähän isommallekin otukselle.
 
Back
Ylös Bottom