Ruotsissa narinaa sähkönhinnoista

bungle

Vakionaama
Jos jokainen maa sosialisoi hintasignaalin valtion piikkiin niin lopputulos on katastrofi.
Yritysmaailmassa sitä kutsutaan luovaksi tuhoksi. Markkinaehtoisestihan tässä on ratkaisua odotettu. Ei ole ratkaisua syntynyt. Joten parempi antaa ajaa seinään sitten, ehkä tuhkista nousee jotain järkevämpää. Sama se on Venäjänkin kanssa. Niiden pitää tulla panssirivaunuillaan rajan yli ennen kuin havahdutaan ruususen unesta.
 
Viimeksi muokattu:

huugo

Vakionaama
Yritysmaailmassa sitä kutsutaan luovaksi tuhoksi. Markkinaehtoisestihan tässä on ratkaisua odotettu. Ei ole ratkaisua syntynyt. Joten parempi antaa ajaa seinään sitten, ehkä tuhkista nousee jotain järkevämpää.
Ratkaisu syntyy koko ajan. Nyt on tullut yksi hintasignaali markkinalle - alle 2 kuukautta. Annetaan vaan markkinan toimia. En näe mitään markkinan epäonnistumista. Päinvastoin.

Ja jos joku firma menee kumoon tämän 2 kk takia, niin se on luovaa tuhoa. Puutteellista riskinhallintaa. Ja oletus on, että esim joku sähköfirma varmaan meneekin nurin. Tai ainakin saa isoja tappioita. Ja joku toinen voittoja.

Markkinaa ei kannata rikkoa parin kuukauden takia. En näe mitään merkkiä siitä, että markkinan mekanismi ei toimisi. Vai mikä sellainen merkki olisi?

Kevät tulee tänäkin vuonna. Lumet sulavat. Aurinko paistaa. Kevät tuulet puhaltaa. Ei tässä ole mitään hätää.
 

bungle

Vakionaama
Ratkaisu syntyy koko ajan. Nyt on tullut yksi hintasignaali markkinalle - alle 2 kuukautta. Annetaan vaan markkinan toimia. En näe mitään markkinan epäonnistumista. Päinvastoin.

Päinvastoin. Kovin montaa epäonnistumista se ei enää kestä, kun jossain alkaa poliittinen palapeli sortua. Ja sitten se menee koko paska kuin korttitalo. Voi olla, että vielä selvitään tästä vuodesta, mutta paine kasvaa.
 

huugo

Vakionaama
Päinvastoin. Kovin montaa epäonnistumista se ei enää kestä, kun jossain alkaa poliittinen palapeli sortua. Ja sitten se menee koko paska kuin korttitalo. Voi olla, että vielä selvitään tästä vuodesta, mutta paine kasvaa.
Ihan aidosti - mikä on se ongelma joka pitää ratkaista?

En keksi sitä. Kiinteät sopparit ovat olemassa ja ainakin toistaiseksi hyvän hintaisia.

Ja ymmärrän että on puolueita, jotka huutaa "halpaa pensaa, euron pensaa". Se on populismia. Ja siihen hyvä ratkaisu on ottaa nämä puolueet päätöksentekoon - persutkin pehmeneet isosti kun päätöksiä pitää tehdä. Euron pensa jäänyt saamatta.
 

bungle

Vakionaama
Ihan aidosti - mikä on se ongelma joka pitää ratkaista?
Varmaan tuotannon rakenne (mutta on tässä muitakin väliaikaisia kokoajan ehdoteltu/toteutettu joka puolelta, osa ehkä populistisiakin, kuten Marinin maksamat sähkölaskut). Ei ole tarpeeksi säätövoimaa. Sitä pitää saada markkinoille jostain. Nyt se on sysätty liiaksi hinnan varaan tapahtuvaksi kysyntäjoustoksi, mikä on ajanut ihmiset pois joustoista (mkl. allekirjoittaneen eli mainitsemasi kiinteät sopimukset) eli hintaohjaus on kääntynyt itseään vastaan eikä tuota haluttua joustoa vaan jopa vähentää sen elastisuutta (jossain tehtaassa vissiiin lähdetään kahville, kun aletaan lähenemään 1 € / kWh eli tekemättä mitään saa enemmän rahaa kuin tekemällä, mikä sekin nurinkurista, ja sitten lopulta teollisuuskin suojaa itsensä, koska ei sitä tehdasta voi jojolla pyörittää). Kesällä joustoa ei toki tarvita yleensä.
 
Viimeksi muokattu:

jmaja

Hyperaktiivi
Ilman rajasiirtoyhteyksiä Suomessa sähkön pörssishinta olisi nyt tyypillisesti n. 4€/kWh, mutta toki sähköä ei saisi kuin ajoittain.
Eihän tuo pidä lainkaan paikkansa. Jos kaikki oikeasti joutuisivat maksamaan edes 50 s/kWh sähköstä, ei sähköä kuluisi läheskään nykyistä määrää. Onko Suomessa yhtään teollisuuslaitosta, joka maksaisi kaikesta käyttämästään sähköstä 50 s/kWh? Ainakaan viikkoja?
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Nyt se on sysätty liiaksi hinnan varaan tapahtuvaksi kysyntäjoustoksi, mikä on ajanut ihmiset pois joustoista (mkl. allekirjoittaneen eli mainitsemasi kiinteät sopimukset) eli hintaohjaus on kääntynyt itseään vastaan eikä tuota haluttua joustoa vaan jopa vähentää sen elastisuutta

Tarkoitat varmaan sanoa, että ne, jotka eivät alkujaankaan kyenneet paljoa joustamaan, ottivat pörssisopimuksia ja nyt ovat palaamassa niistä pois huomattuaan ettei joustokyky olekaan riittävä.

Pelimiehet ostivat akkuja, joita lataavat kiinteällä sopimuksella vartin ja sitten purkavat seuraavan vartin takaisin verkkoon pörssisopimuksella. Kunikahan moni näin muuten tekee?
 

bungle

Vakionaama
Tarkoitat varmaan sanoa, että ne, jotka eivät alkujaankaan kyenneet paljoa joustamaan, ottivat pörssisopimuksia ja nyt ovat palaamassa niistä pois huomattuaan ettei joustokyky olekaan riittävä. Pelimiehet ostivat akkuja, joita lataavat kiinteällä sopimuksella vartin ja sitten purkavat seuraavan vartin takaisin verkkoon pörssisopimuksella.
Huomattuaan, että talvella mikään joustokyky ei riitä ja silti tulee isoja laskuja. Ja en itse mitenkään ottanut pörssisopimusta ja todennut. Se oli käytössä 20 vuotta, nyt sitten jotain muuta. Pelimiehet siksi juuri vetävät kiinteän kaltaisella kv-sopimuksella.
 

bungle

Vakionaama
Mitä tarkoitat sillä ettei mikään joustokyky ole riittävä? Omaan joustokykyyni olen ollut tyytyväinen, mutta sitäkin voisin vielä parantaa.
Sitä, että hinnat jatkuvasti korkealla silloin kun sähköä tarvii. Ei tarvitse kuin tulla yksi tällainen piikki ja sen jälkeen markkina on niin hermoissaan, että siinä menee kuukausia toipua. Ja tappioita muunlaisiin kuitataan sitten koko loppuvuosi, ehkä seuraavakin. Mutta pysy pörssissä, se on varmaan sulle optimaalinen. Mullekin oli, ei ole enää. Ajat muuttuu ja pitää mukautua. Nyt on sähköautoilijan ja akkutalouden pörssivuodet tai oikeastaan kv kiinteät vuodet. Niitä (suuria akkuja) mulla ei ole. Mutta onneksi napsin noi halvat pörssivuodet, niin sillä voi tuudittautua.
 
Viimeksi muokattu:

Arisoft

Hyperaktiivi
Sitä, että hinnat jatkuvasti korkealla silloin kun sähköä tarvii. Ei tarvitse kuin tulla yksi tällainen piikki ja sen jälkeen markkina on niin hermoissaan, että siinä menee kuukausia toipua. Ja tappioita muunlaisiin kuitataan sitten koko loppuvuosi, ehkä seuraavakin. Mutta pysy pörssissä, se on varmaan sulle optimaalinen. Mullekin oli, ei ole enää. Ajat muuttuu ja pitää mukautua.

Silloin ei ole joustokykyä jos "tarvitsee" sähköä. Se on aina ollut kallista silloin kun sitä tarvitsee ja halvinta silloin kun sitä ei tarvitse. Ison määrän sähköä olen käyttänyt kesällä kellarin lämmittämiseen kun se on ollut ainoa tapa saada sähköstä edes jotain iloa.

Ne, joilla "joustokyky" on ollut pelkästään kukkarossa, eli kukkaro on voinut joustaa hetken aikaa kallista sähköä ilman että siitä on harmia, heillä ei tosiasiassa ole ollut sitä kulutuksen joustokykyä.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Eihän tuo pidä lainkaan paikkansa. Jos kaikki oikeasti joutuisivat maksamaan edes 50 s/kWh sähköstä, ei sähköä kuluisi läheskään nykyistä määrää. Onko Suomessa yhtään teollisuuslaitosta, joka maksaisi kaikesta käyttämästään sähköstä 50 s/kWh? Ainakaan viikkoja?
Mutta onko teollisuudella pörssisähkö? luulen että mitä isompi teollisuuslaitos niin ostavat ihan omilla hinnoillaan. Eli nimenomaan pienasiakkaat maksaisi tuon kalliin ja joustaisivat.
 

bungle

Vakionaama
Silloin ei ole joustokykyä jos "tarvitsee" sähköä.
Ei se mikään on/off nappi ole ja jos et tarvitse sähköä, niin et tarvitse luonnollisesti sähköliittymääkään etkä edes ainoaa sähköjohtoa, jolloin tästä on turha keskustella enempää. Sitä voi olla eri määriä. Voin esim. lämmittää takan kerran päivässä. Kaksi kertaa tai kolme kertaa. Voin varata lämminvesivaraajaa yöllä jne. Kokoajan kuitenkin tarvitsen (tai ei se mikään pakollinen ole kokoaikaa toki) myös sähköä (ILPeille). Nykyhinnoilla en voi vetää niin alas kulutusta, että pörssi jotenkin palkitsisi. Ja miten se voisikaan, kun kiinteät ja kv-vaikutukselliset jatkuvasti silloin edullisempia kun joustossa tulee rajat vastaan ja sähköa väkisinkin kuluu. Pahimmat karikot voit välttää sammuttamalla lähes kaiken. Mutta ei sekään saa hintoja nykysin tippumaan alle kiinteiden ja kv sopimuksellisten. Ts. joustosta ei ole mitään hyötyä silloin kun sähköä tarvii. Vain haittaa. Ja pelurit sitten ottaa kv sopimuksia, koska niillä pystyy pelaamaan vielä paremmin kuin pörssillä.
 
Viimeksi muokattu:

jmaja

Hyperaktiivi
Mutta onko teollisuudella pörssisähkö? luulen että mitä isompi teollisuuslaitos niin ostavat ihan omilla hinnoillaan. Eli nimenomaan pienasiakkaat maksaisi tuon kalliin ja joustaisivat.
No sehän tässä on perustavaa laatua oleva ongelma. Suurin osa kulutuksesta ei jousta, koska sen ei tarvitse maksaa noita pörssihintoja. Jos hinta määrätään pörssillä, pitäisi kaikkien oikeasti maksaa ja saada se pörssihinta eikä vain hyvin pienen osuuden pörssikaupasta.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
joustosta ei ole mitään hyötyä silloin kun sähköä tarvii.

Tätä juuri tarkoitin. Jos sähköä tarvii niin ei voi joustaa. Itselle sähkö pääasiassa on säästöväline. Eli korvaan kalliimpaa energiaa sähköllä silloin kun sähkö on sitä edullisempaa. Ennen vuotta 2022 ostin reilut 2000 litraa kevyttä polttoöljyä vuodessa. Olen pörssisähkön ansiosta voinut olla ilman tankin vuosittaista täyttämistä sitä asti. Siis 23,24,25 olen säästänyt joka vuosi tankillisen öljyä. Saas nähdä joutuuko tänä vuonna ostamaan öljyä.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Jos hinta määrätään pörssillä, pitäisi kaikkien oikeasti maksaa ja saada se pörssihinta eikä vain hyvin pienen osuuden pörssikaupasta.

Tämä olisi tietty hyvin mielenkiintoinen lähestymistapa. Koko sähkökauppa väännettäisiin ihan uuteen uskoon. Toiminta ainakin muuttuisi erilaiseksi ja kulutuspuoli joustaisi ihan eri tavalla myös teollisuudessa. Vielä kun erilaista uinuvaa varavoimaa saataisiin paremmin kehiin.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Tämä olisi tietty hyvin mielenkiintoinen lähestymistapa. Koko sähkökauppa väännettäisiin ihan uuteen uskoon. Toiminta ainakin muuttuisi erilaiseksi ja kulutuspuoli joustaisi ihan eri tavalla myös teollisuudessa. Vielä kun erilaista uinuvaa varavoimaa saataisiin paremmin kehiin.
Toisaalta onko sähkö sellainen tuote että voitaisiin estää sähkön tuottajaa myymästä omatuottamaa energiaa kelle haluaa? Välissä tietysti Fingrid jolla johdot...
Näihän nämä datakeskukset tulee toimimaan, vaikka ne jos mitkä voisi joustaa hidastamalla datankäsittelyä, mutta ne tekee sopimukset isojen sähköntuottajien kanssa tasaisesta kulutuksesta.
 

bungle

Vakionaama
No ei varmaankaan, mutta miksi se etukäteen sovittu myynti kuitenkin kierrätetään pörssin kautta?
Jotta saadaan tietää kuka tuottaa milläkin hetkellä. Mielestäni tämä on siis hieman keinotekoista. Markkinat laitttaa jotain hintaa, mutta samalla suurin osa ostaa ihan muilla hinnoilla (suurin osa ei osta tuoretuotetta päivän/vartin hinnalla). Siksi sanoin aiemmin, että siellä voisi pelata vaikka rusinoilla. Erotetaan hinnanmuodostus selkeemmin tästä. Sen sijaan, että puhutaan, että sähkö maksaa tänään pörssissä 4 €/kWh, niin voidaan yhtähyvin sanoa, että se on 4 rusinaa/kWh ja todellinen kulutus tänään tapahtui hinnalla keskimäärin 4c/kWh oikeaa rahaa. Toki pörssi vaikuttaa johdannaisten hintoihin, muttei sielläkään kaikkialle. Eikä johdannaisetkaan enää kovin vakaita.
 
Viimeksi muokattu:

nackerton

Vakionaama
Tämä olisi tietty hyvin mielenkiintoinen lähestymistapa. Koko sähkökauppa väännettäisiin ihan uuteen uskoon. Toiminta ainakin muuttuisi erilaiseksi ja kulutuspuoli joustaisi ihan eri tavalla myös teollisuudessa. Vielä kun erilaista uinuvaa varavoimaa saataisiin paremmin kehiin.

Teollisuus varmaan joustaisi sulkemalla tehtaita, ei monia prosesseja voida sähkön hintapiikkien mukaan sammutella. Toki tämäkin laskisi sähkön hintaa ainakin tilapäisesti, kun kulutusta ja työpaikkoja lähtisi maasta lisää.
 

bungle

Vakionaama
Pyöritetään ympäri (älkää etsikö epäloogisuuksia aiemmin sanomistani). Mielestäni voisi sanoa, että joustaminen tai sen tarve on oire. Osa markkinoi, että sitten homma toimii hyvin, kun tätä oiretta on enemmän. Suuri osa joka sähköä haluaa käyttää, käyttää sitä jatkuvalla syötöllä. Erittäin harvassa on ne tapaukset, kun joku haluaa sen tulevan satunnaisesti ja satunnaiseen hintaan. Ei kukaan perusta vetylaitosta joka tuottaa vain silloin kun tuulee. Toki nyt näemme näitä investointeja, joilla pyritään ulosmittaamaan etuja tästä oireilusta. Mutta oire se on joka tapauksessa ja sen syyt korjaamalla, kukaan ei näitä nyt nähtyjä tekisi. No ei ehkä näin mustavalkoista tietenkään, mutta jotenkin sinne päin.
 
Viimeksi muokattu:

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Ei kukaan perusta vetylaitosta joka tuottaa vain silloin kuin tuulee.
Tätä olen itse kanssa ihmetellyt. Laitoksilla pitäisi olla jokin järkevä käyttöaika. Jos käyttöaste jää selvästi alle puoleen, se rassaa kannattavuutta pahasti joka ei mahda olla kummoinen muutenkaan. Toisaalta joku 90% on aika lailla maksimi, johon kohtuudella voi päästä. Muutenkin epäilen prosessien teknistä taipumista ajoittaiseen käyttämiseen, varsinkin jossakin terästehtaassa. Tuuli- ja aurinkovoimaa pitäisi tulla rutosti lisää, niin että nämä täyttäisivät suurimman osan ajasta sähkömarkkinan.
 

nackerton

Vakionaama
Ei kukaan perusta vetylaitosta joka tuottaa vain silloin kun tuulee. Toki nyt näemme näitä investointeja, joilla pyritään ulosmittaamaan etuja tästä oireilusta.

Eikä taida perustaa muutenkaan, koko vetytaloudelta puuttuu bisnesmalli ihan kokonaan, ja homma nojaa vaan siihen, että poliitikot pakottavat yhteiskunnan ostamaan vetypohjaisia tuotteita tietyn määrän. Kun poliitikot laitetaan vaihtoon, niin toiminta kuolee yön yli.
 

Espejot

Hyperaktiivi
No sehän tässä on perustavaa laatua oleva ongelma. Suurin osa kulutuksesta ei jousta, koska sen ei tarvitse maksaa noita pörssihintoja. Jos hinta määrätään pörssillä, pitäisi kaikkien oikeasti maksaa ja saada se pörssihinta eikä vain hyvin pienen osuuden pörssikaupasta.
Mielenkiintoinen ajatus. Ettei kiinteähintaisia sopimuksia olisi ollenkaan.
 
Viimeksi muokattu:

Arisoft

Hyperaktiivi
No ei varmaankaan, mutta miksi se etukäteen sovittu myynti kuitenkin kierrätetään pörssin kautta?

Jos sille ei ole rakennettu omaa voimajohtoa niin se sähkö kulkee yhteisessä verkossa, jossa hinta on eri alueilla eri suuruinen. Eli jos voimala, josta ostit sähköä, sattuu olemaan Norjassa niin se saa tuotannosta Norjan hinnan ja sinä maksat Suomen hinnan.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Mielnkiintoinen ajatu. Ettei kiinteähintaisia sopimuksia olisi ollenkaan.

Itse aina välillä tuollaista pyörittelen mielessä että mihin se johtaisi. Ainhakin se olisi tasapuolista ja läpinäkyvää. Mutta ei sellainen ole mahdollista. Esim. on teollisuutta jossa prosessia ei vain voi pysäyttää. Sellaiset laitokset kuitenkin käytäisivät omaa voimalaa tai ostettua kapasiteettia. Ei välttämättä hinnan vuoksi vaan saatavuuden varmistamiseksi. Esim. datakeskuksilla on omat voimakoneet tuon varmistamiseksi.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Itse aina välillä tuollaista pyörittelen mielessä että mihin se johtaisi. Ainhakin se olisi tasapuolista ja läpinäkyvää. Mutta ei sellainen ole mahdollista. Esim. on teollisuutta jossa prosessia ei vain voi pysäyttää. Sellaiset laitokset kuitenkin käytäisivät omaa voimalaa tai ostettua kapasiteettia. Ei välttämättä hinnan vuoksi vaan saatavuuden varmistamiseksi. Esim. datakeskuksilla on omat voimakoneet tuon varmistamiseksi.
Itse ymmärän tuon niin että koska pösä ei ole kaikilla niin tilanne on epäreilu. Minä taas näen että kun jokaisella on vapaus valita niin tilanne on reilu koska eihän kenekään ole pakko valita pösää. Tai kiinteää. Kysmys on siitä että jos on valinnanvapaus voit suunitella oman energiaingran pitkäjänteisesti eikä 6kk sähkötarjouksien mukaan. Olishan se mielenkiitoista jos tehtaisiin palkattasiin enegiavastaava jonka tehtöävä olisi metsästää pari kertaa vuodessa joku halvin sopimus. Voishan henkilä palkansa ansaita mutta kokonaisuus olis,...ööö, epävakaa. Sitten täytyy muistaa se energiadirekstiivi missä asumisen enegiatehokkuus muodostaa ison haasteen.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Realismi tai populismi nostaa ruotsissa päätään? Kummaksi tuota sitten haluaakaan kutsua. Ovat huomanneet että kylmä keli on nykäissyt Auroran ja muiden alueiden siirtoyhteyksien myötä hinnat tukevaan nousuun ja siirtolinjoistahan on sitten alkanut parranpärinä. Pitäisikö rajalle laittaa kuristinta?

Growing demands in Sweden for restricted electricity exports after electricity price hike​

(Montel) Sweden's electricity exports are seen as a contributing factor to the high electricity prices and stakeholders are calling for restrictions, while the Moderates in Skåne are downplaying political initiatives to limit foreign trade.
https://montelnews.com/nordic/news/...rige-pa-strypt-elexport-efter-elprisuppgangen (lukemaan pääsee ilmaisen rek. jälkeen)
 

Espejot

Hyperaktiivi
Sähköstä ei siis saa tarpeeksi isoa korvausta jotta sähkä kannattaa myydä ulkopuolisille. Hmm... energia on hassu hyödyke kun se on samaan aikaan liian halpaa ja liina kallista.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Sähköstä ei siis saa tarpeeksi isoa korvausta jotta sähkä kannattaa myydä ulkopuolisille. Hmm... energia on hassu hyödyke kun se on samaan aikaan liian halpaa ja liina kallista.
Riippuu keneltä kysytään? Tuottajat hierovat käsiään yhteen korkeista hinnoista, mutta vastaavasti kuluttajat saattavat joutua ahdinkoon. Kumman vuoksi sitä sähköä sitten lopulta tehdään?

Yksi kriittinen henkilö on Håkan Larsson, Ruotsin huvilaomistajien(?) liiton sosiaalipolitiikan johtaja.

"Voit nähdä, että mitä enemmän kaapeleita vedämme maihin, joissa sähkön hinta on korkea, sitä korkeammiksi hinnat nousevat myös Ruotsissa. Se ei ole rakettitiedettä. Eikä se ole rakettitiedettäkään, vaan se on jotain, mistä ruotsalaisten pienten yritysten ja asunnonomistajien on maksettava", hän kirjoittaa LinkedInissä.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Riippuu keneltä kysytään? Tuottajat hierovat käsiään yhteen korkeista hinnoista, mutta vastaavasti kuluttajat saattavat joutua ahdinkoon. Kumman vuoksi sitä sähköä sitten lopulta tehdään?

Yksi kriittinen henkilö on Håkan Larsson, Ruotsin huvilaomistajien(?) liiton sosiaalipolitiikan johtaja.

"Voit nähdä, että mitä enemmän kaapeleita vedämme maihin, joissa sähkön hinta on korkea, sitä korkeammiksi hinnat nousevat myös Ruotsissa. Se ei ole rakettitiedettä. Eikä se ole rakettitiedettäkään, vaan se on jotain, mistä ruotsalaisten pienten yritysten ja asunnonomistajien on maksettava", hän kirjoittaa LinkedInissä.
Niin koska kaikki tuijottaa omaa napaa. Jos sähköstä on pulaa eikö niitä voimaloita kannataisi rakentaa ja myydä tuotto? Oletettvasti ei koska sähkö on liian halpaa koska asiakkaatkaa eivät ole vamiita maksaamaan tasaisesti korkeimpia hintoja. Eikä tuottajille riitä pari kk korkeampia hintoja. Voimalan rakentaminen ei ole mitään hyväntekeväisyyttä.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Niin koska kaikki tuijottaa omaa napaa. Jos sähköstä on pulaa eikö niitä voimaloita kannataisi rakentaa ja myydä tuotto? Oletettvasti ei koska sähkö on liian halpaa koska asiakkaatkaa eivät ole vamiita maksaamaan tasaisesti korkeimpia hintoja. Eikä tuottajille riitä pari kk korkeampia hintoja. Voimalan rakentaminen ei ole mitään hyväntekeväisyyttä.
Ei, mutta kannattaako naapurin pölhöistä päätöksistä ottaa myös oma osuus kannettavaksi? Jossain on vikaa, jos nykyinen järjestelmä johtaa siihen että naapuri hoitaa.

1770829314841.png


Kirjoituksessa on viitattu tähän:
1770829451300.png

 

kotte

Hyperaktiivi
Ei ole tarpeeksi säätövoimaa.
Siihen nähden, miten suuri osa rakennuskannasta on jonkinlaisen sähkölämmityksen varassa. Säätövoimaa menneen historian valossa tarvitaan joka 15 vuosi parin kuukauden ajan tuohon tarpeeseen. Rakennusten lämmitys pitäisi pikemminkin miettiä uudelleen.

Miksi moiseen on ajauduttu, on oma historiansa (ja kaikessa yksinkertaisuudessaan karmea munaus kunnallisten ja yksityisten markkinavoimien aikaansaamana valtiovallan ajelehdittua ajopuuna ymmärtämättä, mitä pitäisi tehdä ja puuttumalla asioihin niin, että ne menivät entistä enemmän solmuun).
 

kotte

Hyperaktiivi
Eihän tuo pidä lainkaan paikkansa. Jos kaikki oikeasti joutuisivat maksamaan edes 50 s/kWh sähköstä, ei sähköä kuluisi läheskään nykyistä määrää. Onko Suomessa yhtään teollisuuslaitosta, joka maksaisi kaikesta käyttämästään sähköstä 50 s/kWh? Ainakaan viikkoja?
Teollisuus voi sopeutua tilanteeseen sekä sammuttaa koneet ja lomauttaa väen siksi aikaa, kun säät ovat kylmät, niin väki pääsee värjöttelemään kotonaan 50c/kWh sähköllä (tai 20c/kWh kiinteällä hinnalla vuoden ympäri). Vaje on ollut kahden, kolmen OL3:n verran nyt pakkasilla välillä.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Riippuu keneltä kysytään? Tuottajat hierovat käsiään yhteen korkeista hinnoista, mutta vastaavasti kuluttajat saattavat joutua ahdinkoon. Kumman vuoksi sitä sähköä sitten lopulta tehdään?
Asioille on laitettu liian suuri kiirus ilman että oli olemassa valmiita vaihtoehtoja. On siis lähdetty heikoille jäille luottaen, että se matkalla vahvistuu. Voimalan rakentaminen nyt ei ole aivan yksinkertaista sekään, kun hiilestä on päätetty luopua, turvetta ei saa käyttää, kaasua ei ole ja oljy on verotettu kalliiksi ja varsin kallista öljy nyt muutenkin on. EU kotkotukset ei välttämättä oikein istu tänne kun olosuhteet ovat varsin erilaiset, lähtötilanne decarbonoinnissa oli jo poikkeuksellisen hyvä ja nyt ei saa enää kohta puihinkaan koskea, joskaan ratkaisut ei metsästä tähän kyllä löytyisi muutenkaan.

Teollisuushan on Suomessa hoitanut leiviskänsä hyvin. Oman sähkönkehityksen rinnalle on rakennettu 3 ydinvoimalaa vaikka oikeastaan OL3:lle ei sitä omaa tarveta taida oikein enää olla.

Sitten energiamiehet ovat ilmeisesti luvanneet kohtuullisen halvalla sähköä datakeskuksille ainakin vuosikymmeneksi, mihin ne ovat tarttuneet kuin sika limppuun. Päästäänkin sitten tähän:
Suurin osa kulutuksesta ei jousta, koska sen ei tarvitse maksaa noita pörssihintoja.

Tässä on paljonkin ajatusta mutta monta ylitsepääsemätöntä ongelmaa:
  • Suomessa on vapaus tehdä esim. kaupallisia sopimuksia ja ne ovat juridisesti osapuolia sitovia.
  • Erilaisia pitkäkestoisia toimitussopimuksia jo on, vaikka uusia ei enää tehtäisikään.
  • Osa voimantuotannosta on teollisten kuluttajien omistamia, heidän rahoillaan heidän tarpeeseen rakennettu, joskin ydinvoiman osalta osa ympäristövastuista jää Suomen kansalle.
  • =>Tämän paletin repiminen auki ilman vapaehtoisuutta ei kyllä tule onnistumaan ellei ole sotatila tms.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Ei, mutta kannattaako naapurin pölhöistä päätöksistä ottaa myös oma osuus kannettavaksi?
Eli sähkö ei olekkaan oikeasti kallista. Toimivassa hississä on se huono puoli että se liikkuu sekä ylös että alas. Myötä ja vastoinkäymisissä. Tavoite yhtesistä markkinalueista on hyvä koska protektionimsi - jota mm Trumppi ajaa - on aika huono vaihtoehto.
Jossain on vikaa, jos nykyinen järjestelmä johtaa siihen että naapuri hoitaa.
Näinhan se on muidenkin hyödykkeiden kohdalla. Ruotsi saa sähköstä markkinahinnan ja kotitaloudet sopeutuvat siihen. Samoin teollisuus. Vaihtoehdot on huonompia. Edit: typoja
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom