Sähkön kulutus maalämmöllä?

T76

Aktiivinen jäsen
Ottoenergia varmaan kuitenkin sitä sähköä. Antopuolta ei Aries huomioi, tai on siinä sovelluksessa paikat moisille. Tarvitsisi ílmeisesti lisävarusteisen virtausmittarin antaakseen arvot. Onko muissa merkeissä, jotka cop ja tuottoenergiaa arvio, aina mittari tuohon vai osavaampi laskenta?
 

heina

Jäsen
Voiko noissa Boscheissa olla eroja mittauksissa?

Itsellä ei ole mittaria koneen perässä, mutta näyttää kyllä ihan järkeviä lukemia, kun tiedän kiinteistön pohjakulutuksen vanhastaan. COPit myös pyörineet ihan fiksuilla tasoilla. Vedellä alle kolme ja lämmitys taitaa olla siella 3.7 luokkaa. Vanha talo ja vanhat patterit. Ihan linjassa odotusten kanssa. Koneena 7800 lwm 3-12.
 

Sukke

Aktiivinen jäsen
Ymmärsin sitten näköjään väärin, kun kirjoitit:

"
Jos lukemat on vaikka:
Otto, lämmitys: 89 kWh
Otto, käyttövesi: 25 kWh
Tuotto, lämmitys: 590 kWh
Tuotto, käyttövesi: 97 kWh"

Tuossahan oli tuo JOS, eli kyseessä ei ollut koneen ilmoittamat lukemat.

Tuo kokonaisCOP 4,7 samaa luokkaa kuin itselläkin (3-vaihemittarilla ottoenergia ja koneen mittaama tuottoenergia), eli olisko sun MLPssä sitten itsessään kunnon mittaus myös ottoenergialle.

En hoksannut, että näissä on mukana alun sähkövastusten käyttö eli varaajan ensimmäinen lämmitys ja päivän vai kahden talon lämmitys ennenkuin keruupiiri saatiin mukaan. Kun sähkövastusten käytön poistaa tuotetusta energiasta tulee COP-lukemiksi samat kuin koneen ilmoittamat.
 
Back
Ylös Bottom