Suomi kävi äärirajoilla

Arisoft

Hyperaktiivi
"Yhtiön mukaan työ- ja elinkeinoministeriön valmistelema sähköntuotannon tukimekanismi on tarpeen tulevaisuudessa."

Ensin tuetaan öljylämmityksestä siirtymistä sähköön ja sitten tuetaan varmaan sähkön tekemistä öljyllä moottorivoimaloissa.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Eikös tuollainen hajautettu SMR-voimaloiden verkosto olisi mieluummin sen tukemisen fiksumpi kohde ja näin saataisiin myös sitä huoltovarmuutta kun ei oltaisi jonkun suurten yksittäisten voimalayksiköiden ynnä niihin rakennettujen sähköverkon varassa. Tuollainen hajautettu pienvoimaloiden verkosto tasaisi ihan kummasti sitä pääverkkojen siirtokuormaa ja yhden yksikön yllättävä pimeneminen ei veisi sähköjä puolelta kansasta :hmm:

Toki SMR-sähkövoimalat on vasta about kehitysasteella ja lämpövoimaloita ollaan nyt ekana kasaamassa, mutta kyllä tuollainen lämpövoimalakin tahi pari Suomen suurimpien kaupunkien lähipiirissä poistaisi kummasti sitä sähköverkkojen talvista kuormitusta.
 
Back
Ylös Bottom