Takkatoiminto

ML

Vakionaama
Onko paljon "ilpistejä" jotka käyttävät ns. takkatoimintoa ja omistaako yleensä pumpun missä sellainen on.
 

oltsandeeri

Jäsen
Itse pidin aluksi päällä, nyttemmin en, kun ilmaa tuntuu liikkuvan riittävästi muutenkin ja kämppä pysyy tasalämpöisenä ilmankin.

Puhalluksena pidän manuaalista puhallusta 4/5 asennossa, joka sitten toteutuu 1/5 - 4/5 välillä riippuen kulloisestakin lämmitystarpeesta.

Pumppuina 2 x Toshiba Premium+ 25. Toshiboissa takkatila toimii ns. järkevästi eli puhaltaa maailman tappiin valitulla puhallusteholla ja kompura käy tarpeen mukaan.

Jos ilma ei muuten kiertäisi riittävästi tai polttelisin takkaa ahkerasti, ilman muuta laittaisin takkatilan takaisin päälle. Oiva toiminto järkevästi toteutettuna.
 
Viimeksi muokattu:

Elpakko

Aktiivinen jäsen
Minäkin pidin takkatoimintoa pitkään päällä, mutta sitten tuli sanomista muilta asukeilta kun sulatuksen jälkeen tulee niskaan kylmää ilmaa. Hieno toiminto sinänsä, mutta huonosti toteutettu kun alkaa sulatuksen jälkeen liian aikaisin puhaltamaan. Tuossa jos olisi vaikka kahden minuutin lisäviive, niin olisi itsellänikin aina päällä.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Ilman tuota saattaisi yläkerrrassa olla hiukka vilu. Meillä kun ILP puhaltelee tuolta alakerrasta portaiden juuresta ylös joko ihan itse lämmittämäänsä tai muutoin "valmista" esim. takan lämmittämää ilmaa. Tänä talvena on yläkerran kaikki patterit voineet olla kiinni :)
 

oltsandeeri

Jäsen

Daikinissa näyttää myös olevan takkatoiminto.
On, mutta ei taida olla fiksusti toteutettu niin kuin Toshiballa? Erona siis se, että Daikinissa on vedonpoisto takkatilassakin aktiivinen toisin kuin Toshibaballa.

Jos olisi toteutus a'la Toshiba, olisi itselläkin nyt Tossujen tilalla seinällä Daikin Perfera H40 alakerrassa ja yläkerrassa toinen mokoma tai H30.

Muuten nuo ovat nimittäin mielestäni marginaalisesti parempia pumppuja kuin Toshiban Premium plussat.

ETA:
Toshiba 25:n varsin maltillinen minimiottoteho 150w puolsi myös sen valintaa. Daikinissa tosin olisi varsin toimiva tarveohjaus, joka osiltaan olisi ehkä puoltanut sitä, mutta näillä mennään.
 
Viimeksi muokattu:

Luukku

Vakionaama
Onko paljon "ilpistejä" jotka käyttävät ns. takkatoimintoa ja omistaako yleensä pumpun missä sellainen on.
En ole tarvinnut vaikka se on olemassa. Daikin puhisee olohuoneessa 1/5 nopeudella 60% tarveohjauksella tasaisesti 31-35 asteista ilmaa. 300-350W teholla. Alakerran lämpötila 20,5-21,7 riippuen huoneesta, lämpimin tietysti olohuone. Olohuoneessa ei ole takkaa, parissa muussa huoneessa on. Niiden lämmitys on vähentynyt huomattavasti. Pesällinen päivässä jommassa kummassa näin, kun pakkaset alkaa kiristyä.
Käsittämättömän hyvin toimii kyllä lämmitys nyt.
 

ML

Vakionaama
Toisella osiolla jo todettiikin,että multissa takkatoiminto ei toimi.

Ilmastoinnissa on myös takkatoiminto,joka lisää tulevaa puolta ja ylipaineistaa "huushollia"auttaen takan sytytyksessä palamisessa.
Tietysti sekin jonkunverran kierrättää myös takankin lämpöä,mutta on tietysti erilainen toiminto,kuin ilpin takkatoiminto.
 

-S.S.-

Jäsen
Takkatoiminnon yleistettävä sopivuus ei ole itsestään selvää. Ensinnäkin, lämpötilaeron pitää olla selvä, eli takan tukahduttavan kuuma, että takkatoiminto edes aktivoituu. Tai sitten ILP on takan vieressä tai päällä. Meillä on keskusmuuri, kaikki varaavat takat ovat keskellä taloa, ILP on tavallaan aina toisella puolen (eli kylmällä puolella) huonetta, vapaata seinää on vain siellä suunnalla. Daikin ainakin pitää takkatoimintoa kokeillessa turhan kovaa puhallusta, tuo malli ei totellut nopeuden valintaa takkatoiminnon lauetessa. Ikävää kun pöydällä auki oleva Hesari lepattaa ja vaihtelee sivujansa, ja verhot heiluvat tuvassa. Olenkin käyttänyt toimintoja "pelkkä puhallus" tai sitten laskenut vaan tavoitelämpötilan alas, niin ILP jää puhaltamaan jollakin ykkösellä siltikin, viileä tuulahdus kyllä tuntuu toisella puolella huonetta.

Mukavia nuo erikoistominnot ovat, lähinnä markkinoinnille. JOS ILP lämmittää vain yhtä isoa tilaa, nämä älysilmät ovat ihan OK, tai 3D - puhalluksenohjaus. Mutta normitalossa on huoneita monta, ja ovet huoneiden välillä, ILP ilmavirta on tarkasti suunnattava seuraavan huoneen oveen, tähtäyksen onnistuttua ilma kiertää huoneesta toiseen, ympäri talon, eikä mitään läppien heilutteluja tule käytetyksi.

-SS-
 
Back
Ylös Bottom