Vaatimukset ILP'ille taloyhtiöasennuksissa

PolyEsko

Vakionaama
MOI

Asiaa on sivuttu useammassa ketjussa, mutta en löytänyt koostetta asiasta.
Parin lähisukulaisen asunto-yhtiöissä ollaan tekemässä päätöksiä ensimmäisen ILP'in sallimisesta, joten ajattelin kysäistä hyviä ja järkeviä, muttei kohtuuttomia vaatimuksia pumppuasennuksille. Sopii kyllä pitkälti ok- asujallekin, joka miettii ILP'in hankintaa.

Omia ajatelmia, mutta kaipaa varmaan oikaisua ja lisää kaikenlaista:

1. kohde: Rivari-/luhtitalot 1 ja 2 kerroksiset
  • Ei seinä tai sokkelikiinnitystä, ettei runkoääniä synny, vaan maatelineelle (n. 40 cm korkea), jolle tehty perusta esim. betonilaatoista, jotta laite pysyy suorassa. Ei tarvittane jousia, vaan "kumipuslat" riittävät. Etenkin luhtitalon kanssa tämä vaatimus, mutta myös muissa rivareissa.
  • Kylmäputkien kautta estettävä myös runkoäänet. Pitääkö tässä vaatia se kieppi kylmäputkille ulkoyksikön taakse? Kieppi ei ole kauneudella pilattu, mutta jos siitä selkeä hyöty, niin... Vai mikä riittää, ettei putket kotelossaan rämise jne ja aiheuta ääniä seinän kautta? Etenkin luhtitalossa, jossa yläkertalaisen putket kulkevat alakertalaisen seinää pitkin ylös.
  • Ulkoyksikön ääni, max 45 dB(A). Eikös joku tuollainen suositus ole jossain? Etenkin luhtitaloissa tämä, kun yläkertalaisen ulkoyksikkö tulee alakertalaisen seinän taakse ikkunoiden viereen, jos/kun ei ole parvekkeita yläkertalaisella.
  • Ulkoyksiköstä takaritilä pois, jotta kennosta voi puhdistaa ne haapa- ja voikukkanöyhdät ym. helpolla, jotta teho pysyy hyvänä eikä laitteen tarvitse täysillä äänekkäästi pyöriä.
  • Laite puhdistettava kerran vuodessa, jotta ei ole sammaleinen musta mörkö muutaman vuoden päästä, vaan siisti ulkonäöltään.
  • Kondenssivesi pitää johtaa pois talon sokkelista jonkun matkan päähän, mutta miten sen saa siististi ilman isoja töitä? Ämpäriä tai saavia ei varmaankaan kukaan muista jatkuvasti tyhjentää ja jäydä katsomassa, jos/kun ei ole jatkuvasti näkyvillä, kuten parvekkeilla..
  • Lämmityskäytön kielto, jos kaukolämpötalo, tai ainakin vaadittava sulatusvesille tosi hyvä poistaminen sokkelin vierestä.
  • Läpiviennti seinän läpi vaatinee täysitkän asennusputken ja huolellisen tiivistyksen kosteussulun kanssa. Mutta miten tiivistää höyrynsulun kanssa, kun ei sisälevytystä poisteta asennuksen ajaksi? Myös putki tiivistettävä hyvin.
  • Asennuspiirustukset, joista ilmenee sisäyksikön ja ulkoyksikön paikat ja putkitukset ja sähköt? Saako asennusliikkeltä tällaiset, jos asukas ei osaa itse piirrellä kohtuullisen tarkkaan.
  • Miten sähköt? Näkyy asennuksia, joista sisäpistorasiasta seinän läpi johto ulkoyksikölle ja sieltä sisälle välijohdolla. Isohko osa laitteista vaatii sähköt ulkoykikköön liitettäväksi, josta välipiuhalla sisäyksiölle. Voiko asennusohjeista kuitenkin poiketa siten, että liittää sähkön sisäyksikköön ja välikaapelilla ulkoyksikkö saa sähköt. Oma sulake? Vikavirtasuoja?
  • Laite päällä mieluiten 24-malliin, jolloin käy pikkutehoilla. Jos vain ajoittain päällä, niin pari kolme tuntia "kaasupohjassa" värkki ja äänet kuuluvat väkisin. Rakenteillekin lienee parempi, jos sisälämpötila vakiona.
  • Muuta?

2. kohde: Kerrostalo, parvekeasennukset:
  • em. soveltuvin osin.
  • Kiinnitys tosin jousien varassa (?) lattitelineelle mahdollisimman alas. Pojalla kyllä kumien kanssa eikä anna runkoääniä, kun kiinnitetty puiseen laittalaattaan.
  • Kondenssivedet ämpäriin, tai jos parvekkeilla on sadevesien viemäröinti/poisto siten, ettei roiski alakertalaisten parvekkeita, niin siihen voisi liittää.
  • Lasitetun parvekken lasit eivät saa olla ummessa, vaan oltava riittävät tuuletusraot, jottei parvekkeen lämpötila nouse liian isoksi eikä ulkoyksikkö joudu täydellä teholla äänekkäänä käymään.
  • Ei lämmityskäyttöä koskaan. Sulatusvedet ongelmana aina.
  • Sähköt saa parvekkeen pistorasiasta, jos siellä sellainen on.
  • Muuta?
 
Viimeksi muokattu:
Häiriötasot mitataan melun kohteesta, ei sen lähteestä. LVIS laitteiden äänitasoja säädellään rakennusmääräyskokoelmassa C1:

Rakennusta palvelevien tai rakennuksen LVIS-laitteiden aiheuttama keskiäänitaso Laeq saa olla enintään 45dB saman tai läheisen rakennuksen ikkunan ulkopuolella, parvekkeella, pihamaalla, tai muussa vastaavassa paikassa asuinalueella ja muilla melulle herkillä alueilla.

Ulkoyksikköä jonka äänitaso on 49dbA tai alle voidaan pitää varsin hiljaisena. Myöskin keskiäänitaso normaalissa viilennyskäytössä muodostuu sitä alhaisemmaksi, koska se keskiarvoistetaan ajalle klo 7-21 eli melkein vuorokauden mittausajaksi. Meidän kerrostalosivulla on runsaasti tietoa näihin liittyen.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Äänihaita on niin monimutkainen asia että db-mittarilla ei tee juuri mitään ja kaiken lisäksi äänihaitat kuuluu sekä ympäristö ja terveysminiteriöiden tontille... tässä vähän esimakua.

Meluhaittaa aiheuttavia teknisiä laitteita voivat olla mm. ilmanvaihtolaitteet, hissit, vesikalusteet tai erilaiset kojeet ja laitteet (mm. pesutuvan koneet, muuntamot). Teknisten laitteiden aiheuttama keskiäänitaso Laeq asuinhuoneissa ja vastaavissa oleskelu- ja työskentelytiloissa saa olla päiväaikana (klo 7-22) enintään 35 dB ja yöaikana (22-7) enintään 30 dB. Muissa tiloissa, esimerkiksi keittiössä, pesuhuoneessa, saunassa keskiäänitaso saa olla enintään 40 dB.

Laitteista aiheutuva melu voi olla jokseenkin tasaista ja jatkuvaa (esim. ilmanvaihtolaitteet) tai hetkellistä, yksittäisten kovien äänten aiheuttamaa haittaa (esim. hissin liikkeet). Arvioitaessa teknisten laitteiden aiheuttamien yksittäisten melutapahtumien terveyshaittaa enimmäisäänitason (LAFmax) perusteella melun esiintymisen toistuvuus ja kesto vaikuttavat sallittavaan enimmäisäänitasoon välillä 30-45 dB.

"Sisätiloissa esiintyvä kokonaismelu on terveyshaitan arvioinnin kannalta tärkein, joskin sisätilojen melutilanteen arviointi voidaan usein tehdä melulähde- tai melulajikohtaisesti. Esimerkiksi arvioitaessa tieliikennemelun aiheuttamaa unen- ja puheenhäirintää, on otettava huomioon myös muiden melulajien ihmiselle aiheuttaman unen- ja puheenhäirinnän suuruus ja toistuvuus."


 

kuumitta

Jäsen
https://www.lampotilamestarit.fi/jaahdytys/ilmal%C3%A4mp%C3%B6pumppu-kerrostaloon.php sanoi:
Desibeliasteikko on logaritminen, eli esim. 46db on laskennallisesti kaksi kertaa niin tehokas, kuin 45db.
varmaankin 48 tai 43. Ja olisi sen +10 dB:n nollan lisäys ja tunne vain tuplauksesta voinut käsitellä. logaritmi on kauhean vaikea eläin.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Äänet on siitä tosi hankalia että ääni voi olla mittarilla ihan siedettävä mutta korvaan karmeaa piinaa. Ja tämäkin vain joillekin ihmisille.

Onneksi ILP humina on pääosin sävyltään aika neutraalia. Suhteellisen vähän niistä taitaa olla riitoja, ainakin kun huomioidaan miten paljon niitä on asennettu.
 

zansan

Tulokas
Hienoinen paluu asiaan. Jos taloyhtiössä yhdellä asukkaalla on jo asennettuna, niin eikö ole niin ettei enää voi kieltää? Jäin pohtimaan tätä, kun ILP:tä hankkimassa ja hallitus on jostain syystä erittäin nihkeä asian suhteen ja tilanne ei oikein etene.
 

puuteknikko

Vakionaama
Hienoinen paluu asiaan. Jos taloyhtiössä yhdellä asukkaalla on jo asennettuna, niin eikö ole niin ettei enää voi kieltää? Jäin pohtimaan tätä, kun ILP:tä hankkimassa ja hallitus on jostain syystä erittäin nihkeä asian suhteen ja tilanne ei oikein etene.
Yhdenvertaisuusperiaatteella se on juuri noin..

Ihmettelen näitä taloyhtiöiden kuvioita, mutta toisaalta se voi olla myös yksittäisen hallituksen jäsenen aiheuttamaa jarrutusta. Olen itse yhdessä tällaisessa taloyhtiössä hallituksessa mukana - osakas pyysi lupaa pumpun asennukseen, Kiinteistöliittoa konsultoitiin varmuudeksi, ja yksi hallituksen jäsen alkoi kehittämään aiheesta yhtiöjärjestyksen muutosta (liittyen ulkoyksikön mahdolliseen meluun ja että naapuri voisi halutessaan kieltää pumpun käytön yöaikaan). Sain taas hyvän muistutuksen itselleni siitä, miksi en halua asua kerrostalossa.
 

Perusdiplomi

Aktiivinen jäsen
Hienoinen paluu asiaan. Jos taloyhtiössä yhdellä asukkaalla on jo asennettuna, niin eikö ole niin ettei enää voi kieltää? Jäin pohtimaan tätä, kun ILP:tä hankkimassa ja hallitus on jostain syystä erittäin nihkeä asian suhteen ja tilanne ei oikein etene.
Näin on. Kyseissä talossa on annettu ensimmäiselle ehkä hieman heppoisin perustein lupa asennukseen. Sitten on tullut jotain, mutta rimaa ei voi korottaa yhdenvertaisuuden mukaisesti. Sen vuoksi neuvoni kaikissa ensimmäisissä luvissa (muissakin kuin ILP.ssä) on olla hyvinkin tarkkana ja kysellä paljon.
 

VesA

In Memoriam
Olin tuossa juuri yhden kerrostaloyhtiön hississä. Siellä oli lappu jossa luki että huoltoyhtiö jotenkin tarkistaa 'lämpöpumput' - maininta kaukolämmön hinnan kovasta noususta - ja muistutus siitä ettei lämpöpumppuja saa käyttää talvella. Eikä sitten sen kummempia selityksiä.
 

zansan

Tulokas
Näin on. Kyseissä talossa on annettu ensimmäiselle ehkä hieman heppoisin perustein lupa asennukseen. Sitten on tullut jotain, mutta rimaa ei voi korottaa yhdenvertaisuuden mukaisesti. Sen vuoksi neuvoni kaikissa ensimmäisissä luvissa (muissakin kuin ILP.ssä) on olla hyvinkin tarkkana ja kysellä paljon.
Onneksi kohtuullisen suuri rivitaloyhtiö ja muutaman sankarin takia tätä nyt viivytellään. Hyvä, että käsitykseni on oikein. Jos näyttää siltä, ettei lupaa heltiä ennen kuin sovittu asennus on, niin pitää vähän puskea kirjallisena asiaa eteenpäin vedoten aiemmin asennettuun.
Tien aiheuttama melu hävittää kyllä kaikki ulkoyksikön äänet, joten vaikea käsittää mikä on. Meitä on kuitenkin moneen junaan.
 

TJAP

Aktiivinen jäsen
Hienoinen paluu asiaan. Jos taloyhtiössä yhdellä asukkaalla on jo asennettuna, niin eikö ole niin ettei enää voi kieltää? Jäin pohtimaan tätä, kun ILP:tä hankkimassa ja hallitus on jostain syystä erittäin nihkeä asian suhteen ja tilanne ei oikein etene.
Kyllähän tämä per***ily edelleen jatkuu, vaikka KKO:n päätös on kerrostaloasennuksista jo kohta vuoden vanha. Yleisin on vaikeuttaa asennusta täysin mahdottomilla ja kalliilla asennusvaatimuksilla. Toinen on tuo kysyjän kohdalle osunut päätöksen vitkuttelu, olla vastaamatta mihinkään kysymykseen ja totaalinen hiljaisuus.

Jos ulkoyksikkö asennetaan parvekkeelle, läpiviennit tehdään ja kondenssivedet johdetaan jonkin taloyhtiön ensimmäisessä asennuksessa määrittelemän ohjeen mukaisesti, niin ei voi toimenpidelupaa evätä.

Kehottaisin kysyjää, jos ei siis ole jo tehnyt, kysymään millä kriteereillä ensimmäinen lupa on myönnetty? Ensimmäisen pumpun asentajalta voisi löytyä jotain kirjallista (vaikka vain sähköpostia) asiasta.

Toinen mitä voisi tehdä on ohittaa isännöitsijä ja ottaa suoraan yhteyttä taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaan. Jos puheenjohtaja näyttää vaikka vain puhelimessa vihreää valoa, niin nopeasti pyörät pyörimään. Jos ei ole aivan mulkero niin ei sitä enää myöhemmin peru.

Näin itse jouduin toimimaan. Ilmoitin hallituksen puheenjohtajalle ja isännöitsijälle, että asennus on sitten xx päivänä marraskuuta 2021 klo. 08.00 alkaen. Jompikumpi tai vaikka molemmat voivat tulla halutessaan paikalle valvomaan. Kumpikaan ei tullut. Otin läpivienneistä ja asennuksesta kuvat jotka pyytämättä lähetin molemmille. Puheenjohtaja kuittasi, että ok.

Kun omaani asensin, niin kaikkiaan meni aikaa noin 2,5 vuotta ja ilman KKO:n päätöstä ei pumppu olisi vieläkään seinällä. En koskaan saanut omaan toimenpidelupaani kirjallista vastausta ja koko hyväksyntä asennukseen on saatu hallituksen puheenjohtajan suullisella luvalla ja on luettavissa myös meidän myöhemmistä sähköposteista (jotka tietenkin printtasin ja tallensin vielä talteen). Kun asennuksen jälkeen kysyin sähköpostitse isännöitsijältä, että haluaako kopion asennuspöytäkirjasta, niin ei vastannut siihenkään. Lähetin sen kuitenkin hänelle noin kolme kuukautta asennuksen jälkeen ja jossain mielenhäiriössä varmaan meni kuittaamaan, että asennus on nyt ok. ja se on viety asianmukaisesti osakkaan huoneiston tietoihin.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom