Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Vai pitääkö ilmata jotenkin?
Kun uusi on tehtaalta paineistettu niin vesitilaan jäävä ilmamäärä on vähäinen joten ei tarvetta reagoida siihenTäältä varmasti saa neuvoja painesäiliön vaihtoon.
Miettinyt kun tuon vanhan otan pois ja laitan uuden niin tuo letku näyttää menevän alaspäin niin poistuuko kalvon alapuolelta ilma vai jääkö sinne?
Vai pitääkö ilmata jotenkin?
Vanhalla ikää n.16.v eli oletettavasti rikki kun paineet alkaa tippuu ja kun vettä lisää niin rupee paineet seilaa vaikka ilmaakin välillä laittanut.... Aikaisemmin toiminut hyvin eli samanlaisen meinasin laittaa.Kun uusi on tehtaalta paineistettu niin vesitilaan jäävä ilmamäärä on vähäinen joten ei tarvetta reagoida siihen
Onko rikki vaiko liian pieni?
Kuvassa viitteitä että ihan tavallinen pallo versio voisi siihen laittaa tai vähän suurempi litteä? Hintaero on aika selkeä ja saatavuus näyttää olevan paljon parempi?
Kalvopaisunta-astia LK 12L
Tuotenro: LP5523326
125,50 €
KALVOPAISUNTA-ASTIA PNEUMATEX 25/1 bar 3bar KUMIPUSSIKALVO
Tuotekoodi 3413301 Pneumatex Statico paisunta-astia SD25.3
318€
Pallomainen
KALVOPAISUNTA-ASTIA ONNLINE 12/0,5 bar ESIPAINE
58,59 € (alv 25,5%)
Vanhalla ikää n.16.v eli oletettavasti rikki kun paineet alkaa tippuu ja kun vettä lisää niin rupee paineet seilaa vaikka ilmaakin välillä laittanut.... Aikaisemmin toiminut hyvin eli samanlaisen meinasin laittaa.
Mistä voi selvittää oikean vastapaineen ja sehän vissiin pitäisi laittaa valmiiksi ja vielä uudessahan on jo 0.5bar paine mikä varmaan hyvä..?
Meillä aikanaan kun laitettiin Sanyo 9kw:n laite niin asentaja pisti lämmityslinjaan toisenkin 18 ltr:n paisarin ja hyvin on toiminut. Sitten kun vaihdettiin ulkoyksikkö Fujitsuun niin asentaja ihmetteli tuota ratkaisua, en kyllä osannut selittää miksi näin aikanaan tehtiin. Muistan kyllä, että silloinen tekijä jostain asiasta soitteli Bergmannille. Mutta hyvin on toiminut, paineet tasaiset eli maalaisjärjellä ajatellen ei suuremmasta kapasiteetista ainakaan haittaa ole.Laita isompi johonkin viereen niin pääset ongelmista eroon.
Noi vakiot on järjestään liian pieniä voit vaikka tuplata niin varmasti toimii paremmin kuin alkuperäinen.
Varsinkin jos lämmitetään yli jollain muulla kuin fujitsulla.