Yläkerran viilennys ja sijoituspaikan valintaa

J

Jogge

Vieras
Ensimmäinen postaus tänne, joten terve vaan kaikille.

Asunnossamme on noin 35 m^2 yläkerta jossa kesäisin on noin 32 astetta lämmintä. Tilasta tulee makuuhuone ja haluamme viilentää sitä ILP:illa. Itse haluaisin asentaa laitteen portaiden yläpuolelle jotta viileä ilma jäisi yläkertaan mutta jotta lämmin ilma talvella myös voisi levitä alakertaan. Asentaja kävi katsomassa ja väitti ettei toimi, ei kuulema jaksa puhaltaa lämmintä ilmaa viistosti alaspäin alakertaan. Ehdotti että asentaisimme ulko-oven yläpuolelle, mutta minusta tämä tuntuu vähän riskipeliltä, kesäisin meillä voi olla alakerrassa kuitenkin ihan sopiva lämpötila vaikka ylhäällä on kuuma kuin saunassa. Miten alakerran sisäilman viilentäminen tässä tapauksessa voisi auttaa? Pitäisikö alakerrrasta tehdä jääkaappi jotta yläkertaan saisi sopivan lämpötilan...mielipiteitä tästä asennuksesta ottaisin mielelläni vastaan. ILP jota olemme miettineet on muuten Sanyo 123-malli.
 

Kari

Aktiivinen jäsen
Vs: Yläkerran viilennys ja sijoituspaikan valintaa

No asentaja ilmeisesti ajatteli kuitenkin ensisijaisesti lämmityskäyttöä. Kahta hyvää kun et saa jos yhdellä sisäyksiköllä yrität pärjätä kahdessa kerroksessa. Jos meinaat vaan jäähdyttää niin osta joku halvempi rimpula sinne yläkertaan jäähdyttämään. Jos sitten haluatkin myös myöhemmin myös lämmityskäyttöön ILP:n niin laita alas toinen.Sitten voit vaikka jäähdyttää yläkertaa ja lämmittää alakertaa :D onhan niitä kahden splitin koneitakin mutta aikaisemmin olivat vaan aika suolasen hintasia en tiedä miten on tänäpäivänä.
 
S

SamiR

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Vs: Yläkerran viilennys ja sijoituspaikan valintaa

Juu, niinkuin Kari jo edellä neuvoi. Laita ihan halpa laite sinne yläkertaan keskeiselle paikalle viilentämään. Voit sitten laajentaa harrastusta myöhemmin laittamalla alakertaan oman laitteen kun kokemuksia kertyy yläkerrasta ;).
 

Mikkok

Aktiivinen jäsen
Vs: Yläkerran viilennys ja sijoituspaikan valintaa

Onko yläkerran ja alakerran välille mahdollista tehdä venttiiliä minkä kautta jonkinlaisella puhaltimella imettäisiin/puhallettaisiin yläkertaan viileämpää ilmaa alakerrasta.

Itse ajattelin toteuttaa tuollaisen. Ilmalämpöpumppu kun on alakerrassa ja yläkertaan menevä portaikko on talon toisessa päässä.

Olohuoneessa venttiili (missä puhallin kesäkäyttöä varten) josta ilma lämmin ilma nousee yläkertaan talvella ja kesällä sitten pakotetaan se viileämpi ilma sinne ylös,jolloin ilma kiertää talon toisesta päästä toiseen ja teoriassa pitäisi tasottaa lämpötilaeroa ylä- ja alakerran välillä.
 
J

Jogge

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Vs: Yläkerran viilennys ja sijoituspaikan valintaa

Koko juttu lähti kyllä liikkeelle juuri tuosta ajatuksesta että laitetaan yläkertaan joku pilipalivehje viilentämään ja katsotaan sitten jos joskus hankkisi alakertaan paremman lämmityskäyttöön. Jotenkin vain tuntuu olevan hemmetin vaikea saada joku asentamaan näitä pilipalivehkeitä, mutta pitänee vielä vähän tutkia asiaa tarkemmin, jos vaikka löytyisi joku joka asentaa myös niitä.
 
Back
Ylös Bottom