Etäluettava vesimittari

lehikjo1

Jäsen
Vesimittareita on rivi erilaisia ja luentalaitteitakin löytyy softineen, mutta miten saisin ilman Verto / Hydrolink palvelua kulutustiedon ulos ts. saisin sitä lähes turhaa tietoa halvemmalla...

Kolvi on, mutta en sitä mielelläni käytä ja koodaaminen on toistaiseksi vastenmielistä.. Luulisi noihin löytyvän jotain "valmistakin" vai onko sitä oikeasti ainoa hölmö..

-Melkein voisin vannoa, että olen kysynyt jo aiemminkin, mutten löytänyt haulla-
 

kurre orava

´niin pienen hetken rakkaus on lumivalkoinen...´
Olen käyttänyt tuollaista:


yhdistettynä:


Lisämoduulia löytyy myös pulssimallisena. Lisäksi joko köykimmän sarjan loggeri (mbus ja modbus mallisena):


Tai arduino/raspi omalla koodilla joka lukee ja pitää kirjaa.

On noita erilaisia optisia lukukikkojakin näkynyt mut nykyään rupeaa kai suurin osa vesilaitosten mittareista olemaan ultraäänellä toimivia elektronisia malleja missä ei juurikaan viisareita ole.

Minulla on noita mittari+lukijakomboja 2kpl, 1 talousvedelle ja 1 Niben sulatusvesille.
 

kotte

Hyperaktiivi
Joskus on pistänyt silmään netistä erilaisia harrastelijan rakentamia softia, jotka perustuvat mittarin kameraluentaan. Ledeillä varustettu RasPiin tms. liitetty kamera ei ole kallis, joskin kokonaisuus vaatii sen verran tehoa, että on oltava käytännössä kiinni verkkosähkössä. Pikkuviisareiden lukeman päättely ohjelmallisesti on melko helppoa eikä kiekkojenkaan lukeman päättely ole ylivoimaista, kunhan käyttää erikoisesti tähän tarkoitukseen laadittua ohjelmistoa. Netistä etsivä kyllä löytää osaset, mutta harrastuneisuutta kaikki edellyttää ja erityisesti mittarikiekon lukeman saanti voi ajoittain takerrella. Pikkuviisarit eli tarkka differentiaalikulutus on helpompi saada ulos luotetettavast joka kerralla. Käsittelyähän ei välttämättä tarvitse tehdä kamerakoneella, vaan sen voi tehdä mittarista näpätystä kuvasta tehokkaammalla etäpalvelimella. Jokin paristokäyttöinen riistakamerakin voisi periaatteessa kelvata mittarikuvan nappaamiseen.
 

lehikjo1

Jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
Onkohan nämä jääneet vähän kehityksen jalkoihin - kukaan ei ole toteuttanut poe-kameraan näytön lukijaa. Patterikäyttöistä lukijalaitetta tms.
 

Supa

Jäsen
Omassa Zenner ETKD mittarissa näkyy olevan yhdessä neulassa magneetti.
Pitääköhän tähän etsiä saman valmistajan oma lukija vai onko tullut vastaan yleismallisia lukijoita mitkä osaisi lukea noin pientä viisaria?
Lukeekohan hall anturit magneettia?
 

Liitteet

  • zenner.PNG
    zenner.PNG
    803,1 KB · Katsottu: 475

kotte

Hyperaktiivi
Lukeekohan hall anturit magneettia?
Saahan sen varmaan lukemaan, mutta virittelyä vaatii ja jatkuvasti sähköä. Yleensähän luetaan reed-releellä (siis sellaisella pienellä lasiputkella, jossa on kaksi magnetoituvaa kärkeä ja hiukan elohopeaa; magneetti saa nuo kärjet tarttumaan toisiinsa sähköä johtamaan ja magneetin etääntyminen taas irtoamaan). Tuo puolestaan ei vie juuri lainkaan sähköä yhdistettynä CMOS-laskuripiiriin eli toimii hyvin paristollakin pitkään.

Melkein mikä tahansa reed-rele teipattuna esim. magneetin alimmaisen position päälle varmaan hoitaisi homman.
 
K

korsteeni

Vieras
minulla tuulimittari ja sademittarin on reed-releellä
esp8266 ja espeasy sisään, siellä vain valitsee valikosta counterin, tieto lähtee haluamaansa kohteeseen , pilveen tai omalle serverille tai siihen, mikä on kasvanut käteen kiinni
hintaa vermeelle tulee noin 3€ ilman 3v virtalähdettä, kalliimpi malli maksaa jo vitosen ja ja toimii 5v/usb
oletan että jokaisella on wlan/netti
 

tjani

Aktiivinen jäsen
Itsellä Kamstrup Multical 21 wM-bus mittari kaupungilta. Luin että maailmalla on vesiyhtiöt antanut salausavaimen että voi lukea itsekin mittaria. Kuinkahan mahtaa täällä olla, saako salausavaimen? GitHubista näytti löytyvän tarvittava mittarin luentaan.
 
Löytyyköhän langattomaan tiedonsiirtoon sopivaa vesimittaria. Vaikeusastetta lisää se, että mittarin läheisyydessä ei ole verkkovirtaa, vaan tarvittava sähkö pitää toimittaa akulla/aurinkokennolla. Mittauspisteestä on matkaa lähimpään sähköistettyyn rakennukseen noin 300 m.
 

kotte

Hyperaktiivi
Itsellä Kamstrup Multical 21 wM-bus mittari kaupungilta. Luin että maailmalla on vesiyhtiöt antanut salausavaimen että voi lukea itsekin mittaria. Kuinkahan mahtaa täällä olla, saako salausavaimen? GitHubista näytti löytyvän tarvittava mittarin luentaan.
Riippuu aivan siitä, onko mittariin jätetty oletusavain vai onko mittarin omistaja vaihtanut sen ennen asennusta mittaripaikkaan, voiko mittaria lukea netistä saatujen avaintietojen perusteella. Monesti nuo kaiketi jätetään oletusavaimelle (Itse vaihdoin asunto-osakeyhtiön jälkimittareiden avaimet, koska turha niitä on sivullisten päästä lukemaan; niistähän voi varaskin päätellä mm. mahdolliset asukkaiden matkalta vaikuttavat periodit, jos pääsee riittävän lähellä mittaria kuuntelemaan. Hyvän tietokoneeseen liitettävän vastaanotinpaketin voi tilata Ranskasta selvästi alle satasella ja 900Mhertzin suunta-antennilla saa kohteen mahdollista kuunteluetäisyyttä vielä jonkin verran kasvatetuksi).

Mittarin omistajyhtiöstähän riippuu, miten suhtautuu avaimien jakeluun. Sinällään avain tässä tapauksessa avaa vain kuuntelumahdollisuuden ja mittareiden tai muiden verkkolaitteiden komentomahdollisuus on toki aivan toisen luokan turvauhka.
 

kotte

Hyperaktiivi
Löytyyköhän langattomaan tiedonsiirtoon sopivaa vesimittaria. Vaikeusastetta lisää se, että mittarin läheisyydessä ei ole verkkovirtaa, vaan tarvittava sähkö pitää toimittaa akulla/aurinkokennolla. Mittauspisteestä on matkaa lähimpään sähköistettyyn rakennukseen noin 300 m.
Useinhan mittarit ovat paristokäyttöisiä ja (litium-) paristo kyllä kestää yli kymmenenkin vuotta (vaaitusvälin), kunhan lukemien lähetyssykli on riittävän harva (esim. useamman minuutin välein muutamana vuorokauden tuntina kunakin). Kovin kauas nuo vain eivät lähetä. Saatava on paristokäyttöisiä toistimia, joita tarvitaan mahdollisesti useampi ketjuun 300 metrin matkalle ja jotka on periaatteessa mahdollista konfiguroida niin, että paristot kestävät yhtä kauan kuin mittareillakkin. Muitakin paristojen tai akkujen varassa toimivia vaihtoehtoja on, mutta sähköä tarvitaan silloin joka tapauksessa enemmän eikä yhtä pitkää latausväliä tai paristojen kestoa voi odottaa. Paristokäyttöisiä wMBus-GPRS-yhdyskäytäviäkin on saatavana ja tuollaisen kanssa ehkä pärjää samalla paristolla vuosiakin, jos lukemia ei lähetetä eteenpäin eikä mittaria kuunnella kovin pitkään (esim. korkeintaan kymmeniä minuutteja kuuntelua ja lähetys korkeintaan kerran vuorokaudessa eteenpäin). Aurinkopaneelilla ja akulla homma tietenkin ratkeaa helpommin.
 
Ongelma on ratkennut. Juuri tilasin IoT-tekniikkaan perustuvan vesimittarin joka toimii sisäisellä paristolla kymmenisen vuotta. Mittari käyttää valtakunnallista IoT-verkkoa joka kattaa melkein koko Suomen. Tämä tulee pienen vesiosuuskunnan tarpeisiin, enkä tiedä saako tuollaista IoT-liittymää yksityiseen käyttöön. Kustannus on kohtuullisella tasolla, sillä vuoden lisenssi maksaa 100€ joka sisältää lukemattoman määrän mittareita. Mittarikohtainen datansiirto maksaa 6€/mittari/vuosi.
 

jamseil

Aktiivinen jäsen
Näköjään vesilaitoksen etäluettavan mittarin lukemat näkyy vesilaitoksen sivuilta.

vesi-png.96947


Välillä näkyy yhteys olleen poikki pidempäänkin, kun on kulutus välillä melko tasaista.
Yhteyden palatessa katkoksen aikainen kulutus on jaettu tasaisesti katkoksen ajalle.

Enemmän jos kiinnostaisi noita kulutuskäppyröitä tuijottaa, niin voisi yrittää vähentää metalliromun määrää mittarin vapaalta sivulta.
Vesi patteri blokkaa juuri maston suunnan. Voi kai nuo katkokset aiheutua laitoksen järjestelmästäkin.

Olin haaveillut että siirtyisivät kk laskutukseen mittareiden muutoksen yhteydessä, mutta sama 3kk on edelleen laskutusvälinä.
 

Liitteet

  • Vesi.png
    Vesi.png
    25,2 KB · Katsottu: 890

ML

Vakionaama
Näköjään vesilaitoksen etäluettavan mittarin lukemat näkyy vesilaitoksen sivuilta.

vesi-png.96947


Välillä näkyy yhteys olleen poikki pidempäänkin, kun on kulutus välillä melko tasaista.
Yhteyden palatessa katkoksen aikainen kulutus on jaettu tasaisesti katkoksen ajalle.

Enemmän jos kiinnostaisi noita kulutuskäppyröitä tuijottaa, niin voisi yrittää vähentää metalliromun määrää mittarin vapaalta sivulta.
Vesi patteri blokkaa juuri maston suunnan. Voi kai nuo katkokset aiheutua laitoksen järjestelmästäkin.

Olin haaveillut että siirtyisivät kk laskutukseen mittareiden muutoksen yhteydessä, mutta sama 3kk on edelleen laskutusvälinä.
Pariviikkoa aikaa etäluettava mittari asennettiin, mittari autotallissa eristetyssä vanerikopassa ja auto ajetaan eteen .mitähän vaikuttaa.
Turussa ei muutenkaan näy vesilaitokselta kuluttajalle etämittarin näyttö "ainakaan toistaiseksi"kertoi asentaja.
Minulla on Leakomatic vesikytkin ja siihen tuon vesimittarin voisi kytkeä mikäli siitä saa tarvittavan impulssin,silloin kulutuksen näkisi realiajassa,Lekomatic on koti Wifissä.
 

Janos

Vakionaama
Tuollainen tuli - pientä säätöä apin kanssa, kunhan löydän energiaa niin yritän asentaa uudestaan.
https://www.homewizard.com/fi/kauppa/wi-fi-watermeter/


Nostetaan vanhaa aihetta ja kysytään oletko saanut tämän hyvin toimimaan tai onko muut löytäneet hyviä tuotteita?
Haluaisin mekaanisesta vesimittarista reaaliaikaista kulutusdataa eikä DIY mallinoiiein kiinnosta vaan pitäisi löytää valmis paketti
 

ML

Vakionaama
IMG_2889.JPG
Etäl.vesimittari as.4.11.2024. Nyt tuli vesilukeman ilmoituskortti ja kerrottiin,että mittarinne on lakannut lähettämästä kulutustietoja" lähetä lukema oheisella kortilla tai vesitilillä"
Lähetin aiheesta myös sähkopostia ja kyselin johtuuko homma esim3G verkon alasajosta siihen ei otettu kantaa. Vai millä nuo mittarit yleensä toimivat?"Voitte lähettää lukeman aina kuun loppupuolella mikäli haluatte lukemalaskun,muuten arviolasku"
"Kun mittarinne kuitenkin lukee kulutuksen, mittariosastomme katsoo, onko tarpeellista korjata tai vaihtaa mittari kevään 2026 aikana."
Kysymyksessä on tietenkin Turku, luusisi noissa joku takuukin olevan?Aika luetettavan vaikutuksen saa etäluettavasta mittarista!:mad:
 

kotte

Hyperaktiivi
Mittarista ei ilmeisesti näy onko yhteys päällä? Mitarin näytössä vaihtelee pelkkiä kaseja ja kulutuksen välillä.
Ei näy. MIttari ei vastaanota mitään radio- tai muuta signaalia, vaan ainoastaa huutelee tietojaan silloin tällöin ilmaan täysin yksisuuntaisesti.

Niin hassulta kuin aluksi kuulostaakin perinteisen ylesiradiotekniikan tuntevalta, signaalin lähettäminen säännöllisestikin ei syö kovin paljon paristojen energiaa verrattuna siihen, mitä lähetteiden vastaanotto ja erityisesti lähetysten säännöllinen tarkkailu vaatii. Kuunteluajankohdan tarkka synkronointi lähetyksiin puolestaan vaatisi hyvin tarkkaa kelloa ja kellon ajan ylläpito puolestaan sekin veisi energiaa, joten tuollakin saavutettava energiansäästö on hankala toteuttaa tehokkaasti.
 

ML

Vakionaama
Ok.Jotain siis rikki mittarissa,kun ei" huuhtele"tietojaan.

Jotain vie näyttökin,kun sen näyttämä vaihtelee pienin väliajoin kaseista 8888... ja kulutusnäytön välillä 78m2 425l ." On normaalia toimintaa" Mittareista on tullut myös ihan pimeitä, siksi vesilaitos painottikin,"että näkyykö kulutus",pariston pitäisi kestää n.10v.
 

kotte

Hyperaktiivi
Voi tuossa olla radiosignaalin etenemisongelmakin (kostea maa, korkeita lumikasoja jne.) Lehtien häviäiminen puista toisaalta auttaa talvikaudella. Moiset ovat sitten vesilaitoksen ja sen käyttämän LoRaWan-operaattorin murheita, ellei sitten mittarin ympärille ole rakennettu metallikaappeja tms. Yleensä signaali kuitenkin etenee, vaikka esteitä olisikin, kunhan kuuteluasemia on riittävän lähellä.

Näytöt vaihtuvat omassakin tapauksessa (mökin mittarilla) juuri niin, että lukema, 88888... ja jonkinlainen toinen testinäyttö vaihtelevat suhteellisen nopeasti, mutta yhteys on silti pelannut jo muutaman vuoden, vaikka vastaanottoasemaa ei käsittääkseni ole mailla halmeilla (meren selän takana ja monien peräkkäisten kallioiden varjostamana kilometrien päässä ovat vaihtoehdot).

Ei muuten olisi ensimmäinen kerta, että mittari jostakin syystä syö paristot tyhjiksi alta aikayksikön. Kyse on silloin joko suunnittelu- tai valmistusvirheestä, eli vesilaitoksen tai tämän mittaritoimittajan murheita ovat.
 

Harrastelija

Hyperaktiivi
”LoRaWan karttaa kun katsoo ja valitsee ”erittäin hyvä yhteys” tjs niin näkee aika hyvin ”mastojen” paikat.
Kohtuullisella signaalilla kattaa lähes koko Suomen.
 

ML

Vakionaama
Voi tuossa olla radiosignaalin etenemisongelmakin (kostea maa, korkeita lumikasoja jne.) Lehtien häviäiminen puista toisaalta auttaa talvikaudella. Moiset ovat sitten vesilaitoksen ja sen käyttämän LoRaWan-operaattorin murheita, ellei sitten mittarin ympärille ole rakennettu metallikaappeja tms. Yleensä signaali kuitenkin etenee, vaikka esteitä olisikin, kunhan kuuteluasemia on riittävän lähellä.

Näytöt vaihtuvat omassakin tapauksessa (mökin mittarilla) juuri niin, että lukema, 88888... ja jonkinlainen toinen testinäyttö vaihtelevat suhteellisen nopeasti, mutta yhteys on silti pelannut jo muutaman vuoden, vaikka vastaanottoasemaa ei käsittääkseni ole mailla halmeilla (meren selän takana ja monien peräkkäisten kallioiden varjostamana kilometrien päässä ovat vaihtoehdot).

Ei muuten olisi ensimmäinen kerta, että mittari jostakin syystä syö paristot tyhjiksi alta aikayksikön. Kyse on silloin joko suunnittelu- tai valmistusvirheestä, eli vesilaitoksen tai tämän mittaritoimittajan murheita ovat.
Mittari toimi n.puolivuotta. Mitään muutoksia ei ole tapahtunut mittarin suhteen, toki se on eristetyssä filmivanerikopassa,koska sijainti on autotalli ja se piti ovien aukaisun takia eristää jo rakennusvaiheessa,myös auto on tallissa joka päivä.


Ilmeisesti paristossa jotain jäljellä,koska näyttö pelaa? Täytyy nyt kuun viimeisenä pnä ilmoittaa lukema vesitilillä ,niin tulee vuoden veden kulutus rekisteröityä,vaikka ei sitä mekaanisella mittarillakaan ilmoitettu,kuin kerran vuodessa.
 
Viimeksi muokattu:

kotte

Hyperaktiivi
Ilmeisesti paristossa jotain jäljellä,koska näyttö pelaa?
Jotakin varmasti on jäljellä. Toisaalta mittareissa voi olla erilliset paristot mittalaskurille ja näytölle sekä toisaalta lähetykselle. Taustalla on mittareiden modularisointi, eli pelkkä mittari ja näyttö muodostavat kokonaisuuden, johon voi liittää erilaisia etälukumoduuleja myös LoRaWanin sijaan (minkä lisäksi varatut radiokaistat vaihtelevat etenkin maanosittain). Nestekidenäyttö ei vie paljon virtaa (ja sähköpaperinäyttö sitäkin vähemmän, mutta taitaa olla edelleen harvinaisempi mittarikäytössä, vaikkakin kuvan mittarin näytön selkeys ja hyvä kontrasti viittaa jälkimmäiseen).
 

ML

Vakionaama
Ei näy. MIttari ei vastaanota mitään radio- tai muuta signaalia, vaan ainoastaa huutelee tietojaan silloin tällöin ilmaan täysin yksisuuntaisesti.

Niin hassulta kuin aluksi kuulostaakin perinteisen ylesiradiotekniikan tuntevalta, signaalin lähettäminen säännöllisestikin ei syö kovin paljon paristojen energiaa verrattuna siihen, mitä lähetteiden vastaanotto ja erityisesti lähetysten säännöllinen tarkkailu vaatii. Kuunteluajankohdan tarkka synkronointi lähetyksiin puolestaan vaatisi hyvin tarkkaa kelloa ja kellon ajan ylläpito puolestaan sekin veisi energiaa, joten tuollakin saavutettava energiansäästö on hankala toteuttaa tehokkaasti.
Minulla on käytössä Leakomatic vesivuotokytkin myös (mangneettivent.sijaitsee samassa kopassa)Leacomaticin näytösssä(äly) on liitin mahdollisuus vesimittarille, jotta kulutuksen näkisi realiajassa tietokoneelta, mikä on Leakomatic cloud:n kautta omassa wifi yhteydessä.
En tiedä onko tässä mittarissa tällainen mahdollisuus eikä tiennyt mittarin vaihtanut asentajakaan.
Kyselin Leakomaticilta voiko Wifi häiritä vesimittarin toimintaa,ainakaan heille ei ole tullut yhtään vastaan.
ps. on muuten firma mikä vastaa kysymyksiin!

@kotte tässä tuli lainattua aikaisempaa viestiäsi.
 
Viimeksi muokattu:

-Teme-

Vakionaama
Mielenkiintoista seurata saako mittari verkkoyhteyden, kun mittari sijaitsee saunassa lauteiden alla.
Seinissä alumiinipaperivuoraus ja siellä mittarin kohdalla ei pelitä känny mobiiliverkossa, eikä wifissä.
 

ML

Vakionaama
Nostetaan vanhaa aihetta ja kysytään oletko saanut tämän hyvin toimimaan tai onko muut löytäneet hyviä tuotteita?
Haluaisin mekaanisesta vesimittarista reaaliaikaista kulutusdataa eikä DIY mallinoiiein kiinnosta vaan pitäisi löytää valmis paketti

katso liitettä 111035Etäl.vesimittari as.4.11.2024. Nyt tuli vesilukeman ilmoituskortti ja kerrottiin,että mittarinne on lakannut lähettämästä kulutustietoja" lähetä lukema oheisella kortilla tai vesitilillä"
Lähetin aiheesta myös sähkopostia ja kyselin johtuuko homma esim3G verkon alasajosta siihen ei otettu kantaa. Vai millä nuo mittarit yleensä toimivat?"Voitte lähettää lukeman aina kuun loppupuolella mikäli haluatte lukemalaskun,muuten arviolasku"
"Kun mittarinne kuitenkin lukee kulutuksen, mittariosastomme katsoo, onko tarpeellista korjata tai vaihtaa mittari kevään 2026 aikana."
Kysymyksessä on tietenkin Turku, luusisi noissa joku takuukin olevan?Aika luetettavan vaikutuksen saa etäluettavasta mittarista!:mad:
Kaikki nuo mittarit asentajan mukaan vaihtoon,kuva uudesta.
 

Liitteet

  • IMG_2910.JPG
    IMG_2910.JPG
    245,7 KB · Katsottu: 69

Lappanen

Hyperaktiivi
Tuollainen tuli - pientä säätöä apin kanssa, kunhan löydän energiaa niin yritän asentaa uudestaan.
https://www.homewizard.com/fi/kauppa/wi-fi-watermeter/

Onkos tästä pulikasta kellään kokemusta, tai muuten tietoa saako ympättyä ZENNER DN32/260 MNK-N Q3=10 m3/h 10l -mittariin?
Tuohon myydään oma impulssianturia, mutta tuolla HomeWizardin kapine olisi varmaankin helpompi kaikkinensa.
Vesimittari ostettu 2019, joten en tiedä onko mittariin tullut myöhemmin päivityksiä/muutoksia.

1781673586662.png
 

Liitteet

  • 16461005.pdf
    2,8 MB · Katsottu: 11

-Teme-

Vakionaama
Vesilaitoksilta ei oteta mitään kantaa Datasäädöksen mukaiseen datan jakamiseen. Mittareista kun ei saa paikallisesti mitään ulos (ei HAN porttia), niin vesilaitosten tulisi järjestää API rajapinta josta saa kulutustiedot kuluttajille.
Tovi sitten kuulin miten rivarissa oli isännöitsijä saanut ilmoituksen hiljaisesta vuodosta. Kyseessä oli yhdessä huoneistossa aamulla vuotamaan jäänyt WC pytty ja siitä ilmoitus paria tuntia myöhemmin
 
Back
Ylös Bottom