Yleensä maalämmöllä ei ole hajuakaan huonelämpötilasta tai termostaateista, ellei siihen ole asennettu yksittäinen "huoneanturi" lämpökäyrää hienosäätämään.Takkaa lämmitellään päivittäin, mutta sen huoneen termostaatit molemmat rikki ja vasta lauantaina sähkäri paikalle joka vaihtaa ne uusiin.
Täytyy katsoa vaikuttaako se kun MLP alkaa saamaan oikeaa tietoa niistä.
Jos ei niin sitten täytyy tutustua vastuksien estoon ja Shellyllä ohjaukseen.
Tyypillisesti huoneiden termostaatit ovat täysin erillinen järjestelmänsä, joka ohjaa lattialämmityksen jakotukilla olevia toimilaitteita, jotka avaavat (tai sulkevat) vesikierron lattiassa. Järjestelmät ovat erilaisia, mutta itselläni yksi termari voi ohjata neljää toimilaitetta ja siten lattiapiiriä.
Enpä usko, että termostaattien korjaus tekisi isoa eroa vastusten kytkeytymiseen, ellei toimilaitteet ole Normally Open ja huone kovin suuri ja kuuma suhteessa muuhun taloon.
Jos tuo olisi oma pumppuni ja minulla olisi aikomus lämmittää puulla kalleimmat tunnit, niin vastukset olisi estetty asetuksissa, takka hehkuisi punaisena päivät, ja ILP puhaltelisi puhallinmoodissa, sisäovet olisi selällään.
