Taas vanhukselta vietiin kaikki säästöt

Husky

Hyperaktiivi
Visa on se vaarallinen - koska joudut antamaan kortin tiedot jonnekin. Jos välissä on huijaussivu se kopioi kortin tiedot samalla kun maksu onnistuu ihan normaalisti.
Tätä tappiota luullakseni pystyy itse hallinnoimaan, pitämällä korttitilin saldon pienenä. Etkö voi menettää vain sen summan ja luotto-osuuden? Et esim kaikkien tilien rahoja, joihin pääsee samoilla pankkitunnuksilla
 

Esäätäjä

Vakionaama
Tätä tappiota luullakseni pystyy itse hallinnoimaan, pitämällä korttitilin saldon pienenä. Etkö voi menettää vain sen summan ja luotto-osuuden? Et esim kaikkien tilien rahoja, joihin pääsee samoilla pankkitunnuksilla
Eikai nyt visalla muiden tilien kanssa ole mitään tekemistä ja miten pankkitunnukset liittyy visaan?
 

kotte

Hyperaktiivi
Visa on se vaarallinen - koska joudut antamaan kortin tiedot jonnekin. Jos välissä on huijaussivu se kopioi kortin tiedot samalla kun maksu onnistuu ihan normaalisti.
Toisaalta eurooppalaisten nykystandardien mukaisesti luottokorttioimeksianto pitäisi vahvistaa vahvalla tunnistuksella, eli protokolla menee niin, että sinun on otettava pankin apilla yhteys pankkiin ja hyväksyttävä yksilöity toimeksianto. Tuota kautta tuleva maksun saajan tiedot, transaktiotunniste ja summa ovat käsittääkseni suhteellisen hyvin varmistettuja. Toisaalta juottoloiden js syöttölöiden tarjoilijat ja pikkuomistajat ovat kansainvälisesti perinteisesti ja vuosikymmenien ajan leimanneet tyhjiä korttimaksulomakkeita "varastoon" ja kopioneet varsinaisen maksun nimikirjoitusmallin, joten luottokorttiyhtiöille ja oikeuskäytäntöön on muodostunut aika vakiokäytännöt, miten perusteettomista veloituksista reklamoidaan ja hyvitetään. Mikään ei tietenkään pelasta siltä, ettei itse tarkista toteutuneita veloituksia ajallaan tiliotteesta.
 

Tonttuj

Aktiivinen jäsen
Heh, tytär sai mopokortin. Parin päivän päästä kilahti huijaustekstiviesti, että sakko rästissä, käy maksamassa traficom.info sivulla se. Ja yllättäen mobiilivarmenne ei tuolle sivulle toimi.

Eli traficomin paskasakki myy yhteystiedot heti eteenpäin.
Aika randomina ne noita lähettelee.
Mulle tuli jokaiseen liittymään noita 2 tunnin sisään.
 
K

korsteeni

Vieras
Visa on se vaarallinen - koska joudut antamaan kortin tiedot jonnekin. Jos välissä on huijaussivu se kopioi kortin tiedot samalla kun maksu onnistuu ihan normaalisti.
ei se ole minun murhe, 2 kertaa on koko limitti tyhjennetty, molemmilla kerroilla pankki on palauttanut luoton ja rahat koska minä en ole tehnyt mitään väärin
on siitä kieltämättä ollut hieman vaivaa, rikosilmoitus ja reklamaatio tapahtumista mutta elämä on
 

Lurkus

Vakionaama
Paypalinkin tietojen antaminen muualle tuottaa saman ongelman. Paypal on alkanut vaatimaan lisävahvistuksia ilmeisesti EU-säädösten seurauksena ja hyvä niin. Nämä ovat samoja vahvistuksia kuin luottokortillakin on.

Kaikkein turvallisin maksutapa on virtuaalinen luottokortti. Sillä ei voi tehdä muuta kuin maksaa sen verran kuin on laittanut sille rahaa.

Juuri näin, kertakäyttöinen tai ihan eri pankki. Revolut on kätevä.
 

Husky

Hyperaktiivi
Juuri näin, kertakäyttöinen tai ihan eri pankki. Revolut on kätevä.
Tämäkin nyt vielä. Vai kertakäyttöinen luottokortti! Tämä(kin) kuulostaa taas oikein hyvältä. Nyt tässä viidakossa alkaa jo mennä puurot ja vellit sekaisin, vaikka kohtuullinen yleissivistys nyt kuitenkin itsellä on.
No tuo nyt tuskin on se mitä olen hakemassa. Kun haussa tapa jolla pystyy välttämään pankkitunnusten jakelun maksuissa suomalaisille firmoille ja julkisille tahoille (ei valikoissa ole mitään kertakäyttöistä luottokorttia) ja tunnistautumisessa nille ääliötahoille (kuten esim Pohjola-vakuutus), jotka eivät tarjoa mobiilivarmennetapaa tunnistautumiseen. Niin, Mobilepayhän ei itseasiassa auta tuohon viimeksimainittuun eli siihen auttaa vain toiseen pankkiiin tehtävä turvatili.

NYT alkaa käämi palaa ja miksi kaikki median ja viranomaistahojen turvallisuusohjeistus on jotakin aivan V#¤%N turhaa P#¤%AA tyyliin älä anna pankkitunnusta puhelimessa yms yms itsestään selvää ja mistään ei saa tiivistetysti järkevää ja hyödyllistä neuvontaa. Ja jossa olisi oikeita esimerkkejä yleisistä käytänteistä!

Sai sen s###¤%¤nan luottokiellonkin tehdä ihan ummikkona tietämättä mitä tarkalleen ottaen edes teki ja mitä seurauksia voi olla.
 

jiikoo

Vakionaama
Katselin Nordea sivuja ja siellä suositeltiin GooglePay:tä kassamaksamiseen (ihan kuin olisi lukenut että avaamatta puhelinta voi maksaa kassalla...mielenkiintoinen maksutapa turvallisuusmielessä...), mutta myös verkkomaksamiseen.
Onko kokemuksia/näkemyksiä?

Google Pay/Wallet sovellukseen tuli muutama kuukausi sitten päivitys ja sen jälkeen se on vaatinut aina puhelimen lukituksen avaamisen myös pienillä maksuilla ennen kuin lähimaksu onnistuu.

Sormenjälki lukitus on siinä hyvä, kun sitä sormen jälkeä ei voi kassajonossa takana seisova rosvo kurkkia olan yli toisin kuin vaikka PIN-koodi tai kuviolukitusta sillä mielin, että sen puhelimen varastaa ja sillä maksaa sitten jotain.

Google Pay lähimaksussa joka maksutapahtuman yhteydessä luodaan virtuaalinen uusi korttinumero, eli se maksun vastaanottava kauppa ei saa koskaan siinä sitä oikeaa korttinumero selville. Eli ihan mahdoton niiden kopioida sitä ja veloittaa ylimääräisiä maksuja perästäpäin.

Apple Pay puhelimien lähimaksu taitaa toimia aika paljon samalla tavalla.

EDIT Lisäys:

"Miksi google pay lähimaksu on turvallinen?

ChatGPT:

Google Pay -lähimaksu on turvallinen monista syistä:
  1. Tokenisointi: Google Pay käyttää tokenisointiteknologiaa, joka korvaa korttisi tiedot ainutkertaisella virtuaalisella tilinumerolla. Tämä tarkoittaa, että varsinaisia korttitietojasi ei jaeta maksun aikana, mikä vähentää riskiä, että korttitietosi joutuisivat vääriin käsiin.
  2. Salaus: Maksutiedot salataan aina, kun ne lähetetään laitteesta kauppiaalle. Tämä varmistaa, että tiedot pysyvät turvassa siirron aikana.
  3. Laitekohtainen turvallisuus: Google Pay hyödyntää laitteen sisäänrakennettuja turvallisuusominaisuuksia, kuten sormenjälkitunnistinta, kasvojentunnistusta tai laitteen pääsykoodia, ennen kuin maksua voidaan suorittaa. Tämä lisää ylimääräisen suojakerroksen, joka estää luvattoman käytön.
  4. Ostoilmoitukset ja -valvonta: Jokaisen maksutapahtuman jälkeen saat ilmoituksen, joka auttaa seuraamaan tapahtumia reaaliajassa. Voit myös tarkastella maksuhistoriaasi Google Pay -sovelluksessa, mikä tekee mahdollisten epäilyttävien tapahtumien havaitsemisen helpommaksi.
  5. Etätyhjennys: Jos laitteesi katoaa tai varastetaan, voit etsiä, lukita tai tyhjentää sen etäyhteyden avulla käyttämällä "Find My Device" -palvelua. Tämä varmistaa, että kukaan ei voi käyttää Google Pay -lähimaksua ilman lupaa.
  6. Monivaiheinen tunnistautuminen: Google Pay käyttää usein monivaiheista tunnistautumista varmistaakseen, että käyttäjä on oikeutettu suorittamaan maksutapahtuman. Tämä voi sisältää vahvistuksen sähköpostitse, tekstiviestitse tai biometrisin menetelmin.
Näiden ominaisuuksien ansiosta Google Pay -lähimaksu on erittäin turvallinen tapa suorittaa maksuja."

--


Miksi Apple pay lähimaksu on turvallinen?

ChatGPT:

Apple Pay -lähimaksu on turvallinen useista syistä:
  1. Tokenisointi: Apple Pay käyttää tokenisointiteknologiaa, joka korvaa korttisi tiedot ainutkertaisella laitekohtaisella tilinumerolla (token). Tämä numero, yhdessä dynaamisen turvakoodin kanssa, käytetään jokaisen maksutapahtuman yhteydessä, jolloin varsinaisia korttitietojasi ei jaeta kauppiaan kanssa.
  2. Salaus: Maksutiedot salataan aina, kun ne lähetetään laitteesta kauppiaalle. Tämä varmistaa, että tiedot pysyvät turvassa koko siirron ajan.
  3. Biometrinen tunnistautuminen: Apple Pay hyödyntää iPhonen ja Apple Watchin sisäänrakennettuja biometrisiä tunnistusmenetelmiä, kuten Face ID

    ä tai Touch ID

    ä. Tämä lisää ylimääräisen suojakerroksen, joka estää luvattoman käytön, koska maksutapahtuma voidaan suorittaa vain, jos käyttäjä tunnistetaan oikein.

  4. Laitekohtainen turvallisuus: Korttisi tiedot eivät tallennu laitteeseesi tai Apple-palvelimiin. Sen sijaan ne tallennetaan suojattuun osaan laitteesi sisäisessä turvamoduulissa, joka on eristetty muusta laitteistosta ja ohjelmistosta.
  5. Ostoilmoitukset ja -valvonta: Jokaisen maksutapahtuman jälkeen saat ilmoituksen, mikä auttaa seuraamaan tapahtumia reaaliajassa. Voit myös tarkastella maksuhistoriaasi Wallet-sovelluksessa, mikä tekee mahdollisten epäilyttävien tapahtumien havaitsemisen helpommaksi.
  6. Etätyhjennys: Jos laitteesi katoaa tai varastetaan, voit etsiä, lukita tai tyhjentää sen etäyhteyden avulla käyttämällä "Find My iPhone" -palvelua. Tämä varmistaa, että kukaan ei voi käyttää Apple Pay -lähimaksua ilman lupaa.
  7. Monivaiheinen tunnistautuminen: Apple Pay käyttää usein monivaiheista tunnistautumista varmistaakseen, että käyttäjä on oikeutettu suorittamaan maksutapahtuman. Tämä voi sisältää vahvistuksen sähköpostitse, tekstiviestitse tai biometrisin menetelmin.
Näiden ominaisuuksien ansiosta Apple Pay -lähimaksu on erittäin turvallinen tapa suorittaa maksuja."
 
Viimeksi muokattu:

Husky

Hyperaktiivi
Jaa, kerrankin kuuluu jotakin koskien pos. luottorekisteriä: uutisissa sanottiin että sieltä on henkilötiedot varastettu. Ja epäilemättä myyty rikollisille tahoille. Surkuhupaisa asia tämä "tietosuoja" yhteiskunnassa 2024 kun kaikki on olevinaan niin hyvin hanskassa ja sitten tällainen taho kuin verottaja sössii noin perusteellisesti :rolleyes:
 

Husky

Hyperaktiivi
Mitään tietoturva-asioiden tietolähdettä kun ei ole (enkä nyt sano että pitäisikään olla) eikä palveluntarjoajan sivuilla tietenkään näy muuta kuin positiivisia asioita niin on edettävä suoli24 ja IS-tasoisilla lähteillä ja myös Ylellä joku juttu. No, Mobilepaystä sai (huonosti toimitetuista) jutuista kuvaa, että pitää silloin tällöin kuitenkin antaa pankkitunnukset. Ilmeisesti esim. sovelluksen päivityksissä.

Mobilepayn edustaja sanoo, että on vahva tunnistautuminen heillä. Ja Iltasanomiin päätynyt tapaus oli sellainen, että pankkikin todennut että suljetaas tilit, ettei voi olla varma menivätkö pankkitunnukset Mobilepaylle vai mihin.

No vähentää tuo varmasti pankkitunnusten jakelua, jos on laajalti tarjolla maksuvaihtoehtona meidänteidänjaheidän verkkokaupoissa. Joten täytyy liittyä joukkoon.
 

puuteknikko

Vakionaama
Olen aika pitkään käyttänyt Mobilepayta ja olen joutunut tunnistautumaan pankkitunnareilla vain kun lisäsin uuden kortin. Ei se välissä ole kysellyt mitään muuta kuin pin-koodin.
 

Husky

Hyperaktiivi
Onko tuo lopulta turha yritys tuo perustaa toiseen pankkiin tili, ja käyttää sen tunnuksia maksamisiin linkin linkeissä?

S-pankki: "Verkkopankkiin voit kirjautua helposti ja turvallisesti myös S‑mobiilin tunnistamisen avulla. Jos olet unohtanut S-Pankin verkkopankkitunnuksesi, saat S‑mobiilin tunnistamisen käyttöösi myös toisen pankin tunnuksilla"

Eli kun ajattelin voivani olla huoleton S-pankin tunnusten kanssa (pitää siellä pikkusumman rahaa), niin jos toisen pankin verkkopankkiin pääsee sisään toisen tunnuksilla niin voi s@@#@na, peli on hävitty :mad:

 

kaihakki

Vakionaama
Eihän nykyään kannata käyttää pankkitunnisteita missään muualla, kuin asioidessa omalla nettipankkisaitilla. Kaikkialla muualla ilman muuta mobiilivarmenteella, jossa ei käytetä pankkitunnisteita.
 

Husky

Hyperaktiivi
Tämä juurikin on käynyt mielessä että näin siinä voisi käydä, jos luovuttaa minkä tahansa vahvan tunnistautumisen avaimet hyökkääjälle.
Juu.
Tulee vahva fiilis, että pankit vain haluavat tarjota helppoja systeemeitä ja riski loppupeleissä jää asiakkaalle.
Luulin tämän turvatilin perustamisen olevan ratkaisu omiin ongelmiin ja kohtuullisen työn jälkeen on h€#@etin hienoa havaita tällainen KÄSITTÄMÄTÖN porsaanreikä!
Eihän nykyään kannata käyttää pankkitunnisteita missään muualla, kuin asioidessa omalla nettipankkisaitilla. Kaikkialla muualla ilman muuta mobiilivarmenteella, jossa ei käytetä pankkitunnisteita.
Mutta kun asia ei mene näin. Jouduthan milloin milläkin sivulla verkkokaupassa syöttämään pankkitunnuksiasi pikkumaksuihin. Ei niissä kelpaa mobiilivarmenne.
Noita kertoja tulee suuria määriä ja se on yksi virhe niin eläkesäästöt olivat siinä. Oletko aina varma ettei puhelintasi tai konettasi ole kaapattu, kun vaikka klikkailet palstalla olevia linkkejä ja oletko varma, että hyväksyt evästeet etkä jotakin muuta?

Itsellä on kaksi vakavaa huijausherätystä takana ja voin sanoa, että kummassakaan ei auttanut nämä peruspatentit: oikeinkirjoitus ja nettiosoite, jos joku vielä niihin uskoo.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Itsellä on kaksi vakavaa huijausherätystä takana ja voin sanoa, että kummassakaan ei auttanut nämä peruspatentit: oikeinkirjoitus ja nettiosoite, jos joku vielä niihin uskoo.

Huijauksen torjunnan opastuksessa on aina ollut tuollaista ongelmaa, että annetaan ohjeita, jotka eivät ole kovinkaan kattavia. Kuten juuri tuo väärin kirjoitettu osoite. Osoite kun voi näyttää täysin oikein kirjoiteltulta ja silti olla väärä. Itse opastan kirjoittamaan osoitteen itse ja tallentamaan sen. Tässäkin kohtaa pitää yleensä opastaa moneen kertaa että osoite pitää kirjoittaa osoiteriville eikä hakupalkkiiin.

Osaatko sanoa miksi "salama" on kohdallasi osunut kaksi kertaa? Huonoa tuuria vaiko jokin systemaattinen virhe?
 

Husky

Hyperaktiivi
Huonoa tuuria tai sikäli hyvää, ettei ole tullut tappiota, mutta on totaalinen herätys tullut.

En viitsi liikaa avata, mutta toinen oli tapaus, mihin en itse mitenkään voinut vaikuttaa (eikä esim lähipiiri). Ehkä voi keksiä mikä takana jos hetken pohtii.

Toine oli tuo mistä jo kirjoitin, että kun itse otat yhteyden firmaan, niin ei tule mieleen että voit samantien päätyäkin siihen, että tulet huijatuksi, jos on suora jatkumo omaan yhteydenottoosi. Tämä case oli Iltasanomissakin keväällä.

En tiedä miten tämä pitäisi sanoa, mutta eppäilen, että pankkisysteemin ongelmat pysyvät pinnan alla, kun isolla osalla ihmisiä tilillä on suht pieniä summia. Jos satanen tms lähtee niin tuskin mellakoivat. Ja varmasti suurin osa on ihan hölmöjä omia mokia. Kiire vaan teettää kaikenlaista, se on inhimillistä
 

Arisoft

Hyperaktiivi
En tiedä miten tämä pitäisi sanoa, mutta eppäilen, että pankkisysteemin ongelmat pysyvät pinnan alla, kun isolla osalla ihmisiä tilillä on suht pieniä summia. Jos satanen tms lähtee niin tuskin mellakoivat

Pankeilla on pitkä historia tässä. Huijauksia on ollut jo ennen internettiä. Ennen vanhaan luottokortilla maksettiin mekaanisesti, ei edes magneetti juovaa käytetty. Voi vain kuvitella miten paljon väärennöksiä oli liikkeellä. Magneettijuova teki tästä vielä helpomppaa. Vasta sirun myötä on korttien turvallisuus lisääntynyt oleellisesti.

Sama kehityspolku on tuolla nettimaksamisessakin tapahtunut. Nyt tosin pankit eivät itse ole kaikkea keksineet vaan ne on pakotettu kehittämään suojauksia.
 

Antero80

Vakionaama
Luulin tämän turvatilin perustamisen olevan ratkaisu omiin ongelmiin ja kohtuullisen työn jälkeen on h€#@etin hienoa havaita tällainen KÄSITTÄMÄTÖN porsaanreikä!
Eikö riittäisi että hommat jonkun maksukortin esim. American Expressin ja käytät sitä netissä maksaessa?
Palveluihin sitten kirjautuu mobiliivarmenteella.
 

Husky

Hyperaktiivi
Eikö riittäisi että hommat jonkun maksukortin esim. American Expressin ja käytät sitä netissä maksaessa?
Palveluihin sitten kirjautuu mobiliivarmenteella.
Kiitos hyvästä vihjeestä.
Niitä tässä kalastelenkin.
Onhan minulla Masterin luottokortti...tuo korttimaksaminen taitaa olla (onkohan aina?) vaihtoehtona kaikkialla...en ole ikinä kokeillut, mutta tuskin siinä pankkitunnuksia annetaan eli on tuossa mielessä turvallinen, vaikka kortti on sidottu tuonne verkkopankin tiliin.

Vai oliko joku erityinen etu Am.expressissä?
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Onhan minulla Masterin luottokortti...tuo korttimaksaminen taitaa olla (onkohan aina?) vaihtoehtona kaikkialla...en ole ikinä kokeillut, mutta tuskin siinä pankkitunnuksia annetaan eli on tuossa mielessä turvallinen, vaikka kortti on sidottu tuonne verkkopankin tiliin.

Niinhän sitä luulisi, mutta kun maksat luottokortilla niin silti eteesi usein pomppaa pankin sivu, jolla sinun pitää vahvistaa ostos. Ja huvittavinta tässä on se, että tuo pomppaava sivu on usein kelluva, eikä sillä ole näkyvissä omaa osoiteriviä, joten et edes yrittää selvittää minne olet pankkitunnuksiasi kirjoittamassa. No tähän on vielä toki lisävahvistus puhelimen kautta.

Joka tapauksessa nämä käytännöst ovat ihan hirveitä.
 

Antero80

Vakionaama
Vai oliko joku erityinen etu Am.expressissä?
Itsellä on jo 10 vuotta siitä kun oli käytössä.
Mutta se haetaan American Expressilta ja ei ole kytketty sinun pankkitunnuksiin.
Amexin tunnistautuminen ei liene tuettuna Suomalaisissa verkkopankeissa https://www.americanexpress.com/fi-fi/edut/maksuturvallisuus/safekey/

Lisäksi sille voisi asettaa pienen maksurajan ja jos haluaa ostaa jotain kalliimpaa niin siirtää sitten pankista etukäteen rahaa kortille.

Itse käytin lähinnä matkustellessa, hallitsemaan riskiä mitä kortti huijauksessa voisi mennä rahaa.
 

katve

Aktiivinen jäsen
Niinhän sitä luulisi, mutta kun maksat luottokortilla niin silti eteesi usein pomppaa pankin sivu, jolla sinun pitää vahvistaa ostos. Ja huvittavinta tässä on se, että tuo pomppaava sivu on usein kelluva, eikä sillä ole näkyvissä omaa osoiteriviä, joten et edes yrittää selvittää minne olet pankkitunnuksiasi kirjoittamassa. No tähän on vielä toki lisävahvistus puhelimen kautta.

Joka tapauksessa nämä käytännöst ovat ihan hirveitä.
Eikä sillä sivulla ole merkitystä koska jos ja kun kortinnumero sekä cvc on jo annettu nettiin. Sen verran on merkitystä että voi vielä menettää pankkitunnuksensa/ tulla sallineensa pääsyn nettipankkiinsa mutta kohdassa yksi jo meni luottokortin tiedot ja sen kortin sulkemisen kanssa sulkemishelvetti käynnistyy reklamaatioineen.

Pitäisi olla vain ja ainoastaan se varmistussivu ja sekin pitäisi olla "luotetussa ympäristössä" eikä upotettuna jonkun toimijan omille sivuille. Ehkä joku lyhyehkö rimpsu randomilla kauppiaalta jonka voisi sitten syöttää omaan laitteeseensa ja se noutaisi sitten tarkemmat tiedot summan jne.

---
Tuttavalla kävi verkkokaupassa netin syövereissä siten että oli sivustolla kaikki perinteiset Mastercard Security Check-logot (vai millä nimellä ovatkaan). Kaupan teko eteni, korttinumero ja CVC meni jo kaupalle tuttavan näppäimistöltä. Sitten tuli tämä verificaatiovaihe, no sehän sitten alkoi herjaamaan mitä lie ja kävi selväksi että pieleen meni. Alkoi tulemaan heti sekalaisia veloituksia luotolle. Kortti kiinni. Reklamaatioprosessia kytätä varauksia/velotuksia. Kortin uusinta pari viikkoa. Syöttäminen tavallisiin palveluihin ym. Kiitettävä jumppa. Jälkikäteen selvisi että sivusto oli melkein sen jonkun vaatemerkin x sivusto mutta ei ihan, rikolliset kopioineet ns. kaiken (paitsi tuon Mastercard verificationin :D )
 
Viimeksi muokattu:

Arisoft

Hyperaktiivi
Itse käytän PayPalia aina kun mahdollista. Sen vahvistuskin on usein väsätty ihan oikeillakin sivuilla sivun sisään. Vaatii vaivannäköä erottaa oikeaa ja huijausta.

Temu on siitä kätevä että ei tarvii syöttää koodeja eikä mitään vahvistuksia. Tarvii vain painaa että tilaan niin homma hoituu :)
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Ehkä joku lyhyehkö rimpsu randomilla kauppiaalta jonka voisi sitten syöttää omaan laitteeseensa ja se noutaisi sitten tarkemmat tiedot summan jne.

Pankkien nykyinen systeemi olisi aika kätevä muissakin systeemsieeä. vahvistus tehdään kokonaan toisella laitteella eikä mitään linkkiä voi käyttää sinne ohjaamiseen. Vahvistaja näkee toisella laitteella minne maksu on menossa ja minkä suuruisena. Toimisi kaikilla alustoilla.
 

katve

Aktiivinen jäsen
Pankkien nykyinen systeemi olisi aika kätevä muissakin systeemsieeä. vahvistus tehdään kokonaan toisella laitteella eikä mitään linkkiä voi käyttää sinne ohjaamiseen. Vahvistaja näkee toisella laitteella minne maksu on menossa ja minkä suuruisena. Toimisi kaikilla alustoilla.
Kyllä. Ainut on että sen tunnuksen ("usernamen") voi menettää roskasivulle mutta vielä on jäljellä kännykkä sekä pin-koodi "salasanakukkaron avaamiseen", eli ei pääse pahat pojat läpi
 

lorvi

Jäsen
Itse käytän PayPalia aina kun mahdollista. Sen vahvistuskin on usein väsätty ihan oikeillakin sivuilla sivun sisään. Vaatii vaivannäköä erottaa oikeaa ja huijausta.

Temu on siitä kätevä että ei tarvii syöttää koodeja eikä mitään vahvistuksia. Tarvii vain painaa että tilaan niin homma hoituu :)
näin alissakin, klikkaa tuotetta osta ja hyväksy
paypalilla joutuu kirjaumaan paypaliin
helppoa, kyllä rahat saa menemään
 

Husky

Hyperaktiivi
Niinhän sitä luulisi, mutta kun maksat luottokortilla niin silti eteesi usein pomppaa pankin sivu, jolla sinun pitää vahvistaa ostos. Ja huvittavinta tässä on se, että tuo pomppaava sivu on usein kelluva, eikä sillä ole näkyvissä omaa osoiteriviä, joten et edes yrittää selvittää minne olet pankkitunnuksiasi kirjoittamassa. No tähän on vielä toki lisävahvistus puhelimen kautta.

Joka tapauksessa nämä käytännöst ovat ihan hirveitä.
Ai, pankkitunnukset täytyy laittaa tuossa korttimaksussa. Ei se kerlpele sitten auta.

Itsellä on jo 10 vuotta siitä kun oli käytössä.
Mutta se haetaan American Expressilta ja ei ole kytketty sinun pankkitunnuksiin.
Amexin tunnistautuminen ei liene tuettuna Suomalaisissa verkkopankeissa https://www.americanexpress.com/fi-fi/edut/maksuturvallisuus/safekey/

Lisäksi sille voisi asettaa pienen maksurajan ja jos haluaa ostaa jotain kalliimpaa niin siirtää sitten pankista etukäteen rahaa kortille.

Itse käytin lähinnä matkustellessa, hallitsemaan riskiä mitä kortti huijauksessa voisi mennä rahaa.
Hmmm, nyt alkaa kuulostaa siltä, että tuo Amex olisikin se ratkaisu, jos ei ole kytkentää verkkopankkiin.
No nään jo sielun silmin, että luottokielto estää saamasta Amexia :) Täytyy varmaan ottaa se siksi aikaa pois päältä :hmm:
Eikä sillä sivulla ole merkitystä koska jos ja kun kortinnumero sekä cvc on jo annettu nettiin. Sen verran on merkitystä että voi vielä menettää pankkitunnuksensa/ tulla sallineensa pääsyn nettipankkiinsa mutta kohdassa yksi jo meni luottokortin tiedot ja sen kortin sulkemisen kanssa sulkemishelvetti käynnistyy reklamaatioineen.
Joo, itseä ei nyt tuo kohta 1 niin kauheasti haittaisi eli jos tulee selvityshärdelli korttikusetuksesta (kunhan ei verkkopankin tileille päästä).
Todella usealla tutulla, jotka ostelevat enempi netistä luottokortilla, on ollut kusetuksia. Työtä ovat juu vähän teettäneet, mutta tuho on aika maltillista vaikkei saisikaan takaisin mitä huijattu
 

kaihakki

Vakionaama
Juu.
Tulee vahva fiilis, että pankit vain haluavat tarjota helppoja systeemeitä ja riski loppupeleissä jää asiakkaalle.
Luulin tämän turvatilin perustamisen olevan ratkaisu omiin ongelmiin ja kohtuullisen työn jälkeen on h€#@etin hienoa havaita tällainen KÄSITTÄMÄTÖN porsaanreikä!

Mutta kun asia ei mene näin. Jouduthan milloin milläkin sivulla verkkokaupassa syöttämään pankkitunnuksiasi pikkumaksuihin. Ei niissä kelpaa mobiilivarmenne.
Noita kertoja tulee suuria määriä ja se on yksi virhe niin eläkesäästöt olivat siinä. Oletko aina varma ettei puhelintasi tai konettasi ole kaapattu, kun vaikka klikkailet palstalla olevia linkkejä ja oletko varma, että hyväksyt evästeet etkä jotakin muuta?

Itsellä on kaksi vakavaa huijausherätystä takana ja voin sanoa, että kummassakaan ei auttanut nämä peruspatentit: oikeinkirjoitus ja nettiosoite, jos joku vielä niihin uskoo.
Minulla on toinen tili S-pankissa, jossa pidän satkun tai kaksi ja maksan sieltä, jos jossain pitää pankkitililtä maksaa. Mutta yleensä luottokortti käy tai Paypal, Niillä rahoilla ei rosvot pitkälle pärjää.
 

Husky

Hyperaktiivi
Minulla on toinen tili S-pankissa, jossa pidän satkun tai kaksi ja maksan sieltä, jos jossain pitää pankkitililtä maksaa. Mutta yleensä luottokortti käy tai Paypal, Niillä rahoilla ei rosvot pitkälle pärjää.
Kyllä tuo on "suht hyvä" taktiikka.
Mutta kannattaa huomioida tuo totaalisen pöljä porsaanreikä, että jos rikollinen saa tuollaisen satkun tilin tunnukset, niin niillä pääsee toisen pankin tileihisi kiinni unohditko salasanasi-palvelun kautta.

Ei voisi uskoa todeksi kaiken sen jälkeen mitä on pistetty asiakkaiden piikkiin näissä tilityhjennyksissä, että pankit ovat näin sekaisin turva-asioissa.

Tuossa esimerkki S-pankista, mutta muut yhtä pöljiä:

Onko tuo lopulta turha yritys tuo perustaa toiseen pankkiin tili, ja käyttää sen tunnuksia maksamisiin linkin linkeissä?

S-pankki: "Verkkopankkiin voit kirjautua helposti ja turvallisesti myös S‑mobiilin tunnistamisen avulla. Jos olet unohtanut S-Pankin verkkopankkitunnuksesi, saat S‑mobiilin tunnistamisen käyttöösi myös toisen pankin tunnuksilla"

Eli kun ajattelin voivani olla huoleton S-pankin tunnusten kanssa (pitää siellä pikkusumman rahaa), niin jos toisen pankin verkkopankkiin pääsee sisään toisen tunnuksilla niin voi s@@#@na, peli on hävitty :mad:

 

Lurkus

Vakionaama
Juu.
Tulee vahva fiilis, että pankit vain haluavat tarjota helppoja systeemeitä ja riski loppupeleissä jää asiakkaalle.
Luulin tämän turvatilin perustamisen olevan ratkaisu omiin ongelmiin ja kohtuullisen työn jälkeen on h€#@etin hienoa havaita tällainen KÄSITTÄMÄTÖN porsaanreikä!

Mutta kun asia ei mene näin. Jouduthan milloin milläkin sivulla verkkokaupassa syöttämään pankkitunnuksiasi pikkumaksuihin. Ei niissä kelpaa mobiilivarmenne.
Noita kertoja tulee suuria määriä ja se on yksi virhe niin eläkesäästöt olivat siinä. Oletko aina varma ettei puhelintasi tai konettasi ole kaapattu, kun vaikka klikkailet palstalla olevia linkkejä ja oletko varma, että hyväksyt evästeet etkä jotakin muuta?

Itsellä on kaksi vakavaa huijausherätystä takana ja voin sanoa, että kummassakaan ei auttanut nämä peruspatentit: oikeinkirjoitus ja nettiosoite, jos joku vielä niihin uskoo.
Ei mulla ainakaan ole mielestäni mitään yhteyttä revolutin ja nordean välillä.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Ei mulla ainakaan ole mielestäni mitään yhteyttä revolutin ja nordean välillä.

Pystytkö kirjautumaan kummallakin esim. verottajan sivuille? Jos pystyt saattaa onnistua myös ristiin pankkien sivuille.

Vahvistuksen toki tarvitset jollain toisella tavalla mutta tässä on se homman ydin, että jos uhrin saa huijatuksi antamaan tuon vahvistuksen yhteen mobiiliapplikaatioon niin sen jälkeen hyökkääjää ei voi enää erottaa uhrista millään.
 

Husky

Hyperaktiivi
Ei mulla ainakaan ole mielestäni mitään yhteyttä revolutin ja nordean välillä.
Olet aiemminkin kertonut tästä Revolutista, kiitos.

Tässä ketjussa aiemmin puhuttiin, että noissa korttimaksuissa verkossa kysytään pankkitunnuksia (oliko että usein muttei aina) sen jälkeen kun on antanut kortin tiedot. Eikös se tuossa Revolutin Masterissa sitten kysy tuollaisia vahvistuksia mitään (ja jos ei kysy niin miksi muissa kysyy :hmm:)?

Oletan, että about kaikkialla on korttimaksumahdollisuus (en ole noteerannut, kun en ole ikinä käyttänyt), ja jos on niin on Master ja kun on Master, niin kelpaisi tuo Revolutinkin Master joka paikassa. Tässä on kyllä iso kasa hyviä puolia, jos ei ole siis kytköstä normipankin verkkopankkiin, mitä tuossa aiemmin kysyttiinkin.

Master kai yleensä aina tähän asti on ollut luottokortti, mutta tuo Revolutin Master onkin pankkikortti. Ei haittaa mitään, mutta noin niinkuin huomiona.

Mainittakoon myös, että pitää lähettää kuva passista, mikä ei ole mahdoton ajatus itselle. Henkilötietojen jakaminen netissä on äärettömän pieni paha verrattuna pankkitunnusten jakeluun. Tuskin kukaan enää luulee muutenkaan, etteivät omat hlötiedot ole jaossa verottajan, Trafin ja muiden idioottien toimesta.

Pankkikortista tulee 6e postikulut (ei haittaa).
 
Viimeksi muokattu:

Husky

Hyperaktiivi
Tässä taas huonosti toimitettu juttu huijauksesta. Ei silti huonoimmasta päästä, mutta kysymyksiä jää ilmoille.

Luulisi, että jos pankkitunnukset viedään, niin ongelma nro1 on tilien tyhjennys ja nro2 on vaikka lainojen otto huijatun nimiin.
Jutusta saa käsityksen että varo nyt hyvä ihminen ettet sössi pankkitunnuksiasi, että rikollinen pääsee oikein soittelemaan puheluita kustannuksellasi :rolleyes:

Ja voisi olla edes arvailua, että miten ne tunnukset on menetetty. Sitä ei jutuissa juuri koskaan sanota, että lössi oppisi.

Tällaisten juttujen varassa on "tiedotus" ihmisille, joten ei ole ihme ettei olla oikein kelkassa.

Jarin puhelin meni yhtäkkiä täysin mykäksi – sitten paljastui salakavala ja erittäin harvinainen rikos
 

Husky

Hyperaktiivi
Nyt kun valkeni että vielä joissakin pankeissa on tunnuslukutaulukko käytössä (esim S-pankki), niin tuohan on ultimaattinen suoja puhelimen ja tietokoneen kaappauksilla tapahtuviin tilien tyhjennyksiin.
Niinkuin kaikki vuosia sitten pilkkasi mummeleita, jotka kynsin hampain piti kiinni ko. "vanhanaikaisesta" taulukosta. Ai että sitä Nordean pommitusta taulukoita vastaan!

Tässä nyt kun on syvällisesti miettinyt näitä turva-asioita ja jos on 100% hereillä kun operoi, niin tuo kaappaus on luullakseni se todennäköisin tilientyhjennyskonsti.
Joten tullaanko siihen, että tunnuslukutaulukko estää rikollisen pääsyn tileillesi, vaikka saisikin koneesi kaapattua. Vai miten tuo menee - voiko tavallaan olla klooni näytöstäni, kun annan taulukosta numeron kirjautuessa ja sillä yhdellä kirjautumisella tyhjennetään?
 

kapo

Jäsen
Me sitä ollaan mamman kanssa sen verran vanhanaikasia, että mihinkään mobiilikirjautumiseen tai -maksamiseen emme ole siirtyneet, emmekä tule siirtymään. Se on yhteinen päätös. Meillä on tunnuslukutaulukot molemmilla ja molemmissa pankeissa, missä tilit on. Näin tulee olemaan katkeraan loppuun saakka. Kyllä OP-ryhmä pommittaa joka välissä, että otettas mobiilit käyttöön, vaan emme ota. Jos joskus tulee tilanne, että pankki velvoittaa siirtymään asiakkuuden jatkamisen ehtona tuollaista, vaihdamme pankkia.
 
Back
Ylös Bottom