Sähkön tarjoushinta NYT! - Keskustelut ja tarjoukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja roots
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jokainen kun ottaisi sen laskimen kiltisti käteen
Ei kai siihen laskinta tarvi. Vaihdoin 5€/kk + 0,5c/kWh marginaali -sopparin 2,90/kk ilman maginaalia -soppariin. Kun kulutus on pyöreesti 20000kWh/a, säästyy marginaaleissa satanen ja kk-maksuissa 25,20 noin päässä laskien, eli yhteensä 125,20/a (tai reilu kymppi kuussa)
 
Ei kai siihen laskinta tarvi. Vaihdoin 5€/kk + 0,5c/kWh marginaali -sopparin 2,90/kk ilman maginaalia -soppariin. Kun kulutus on pyöreesti 20000kWh/a, säästyy marginaaleissa satanen ja kk-maksuissa 25,20 noin päässä laskien, eli yhteensä 125,20/a (tai reilu kymppi kuussa)
No juu, mutta kun välillä täällä huudellaan onko se marginaali jotain 0.5c/kWh +/- 0.1c/kWh, niin onko tuolla 0.1 juuri merkitystä, joka tarkoittaa 20MWh kulutuksella 20€ vuodessa. Tuohon päälle vielä mahd. panelituotannon ostosopimusten siirrot jne. niin... Ei ole paha hinta laiskalle vain jatkaa wanhan tutun toimittajan asiakkaana.
 
  • Tykkää
Reaktiot: ML
No juu, mutta kun välillä täällä huudellaan onko se marginaali jotain 0.5c/kWh +/- 0.1c/kWh, niin onko tuolla 0.1 juuri merkitystä, joka tarkoittaa 20MWh kulutuksella 20€ vuodessa. Tuohon päälle vielä mahd. panelituotannon ostosopimusten siirrot jne. niin... Ei ole paha hinta laiskalle vain jatkaa wanhan tutun toimittajan asiakkaana.

Minkä ihmeen takia se kaksikymppinen kannattaisi lahjoittaa syyttä suotta pois?
Sillä kahdellakympillä tuskin saa mitenkään parempaa sähkövirtaa.
 
Vanhaan kiinteään verrattuna kv:n säästö viime kuussa oli ulkomuistista 40e. 15kk niin kotiautomaatio on maksanut tuolta osin itsensä takaisin, toki sen säätämiseen käytettyjä tunteja ei laskettu, mutta ei kai harrastusten tunteja muutenkaan kuulu laskea.

Ja toki kiinteän aikaan automaatio teki jo säästöjä aika tavalla. Voisin veikata että muutama satanen ainakin. Nuo säästöt tosin laskin paneelien kuoletukseen.

Edit. Mutta jos siis tästä saa vaikka 250e vuodessa säästöä, toisesta paikkaa 150e ja kolmannesta 200e, niin 50e kuukaudessa lisää hupirahaa.
 
Minkä ihmeen takia se kaksikymppinen kannattaisi lahjoittaa syyttä suotta pois?
Sillä kahdellakympillä tuskin saa mitenkään parempaa sähkövirtaa.
Niin no kuten jo sanoin:
No toki periaatteelliset kysymykset jokaisesta eurosta -tapaukset sitten erikseen.
Vaan eihän se minulta pois ole jos joku jaksaa juosta jokaisen sentin perässä, joten antaa mennä vaan.
 
Väreeltä BF-tarjousta
12kk 7,87c+kv
24kk 7,59c+kv
2,90€/kk

15MW kulutus, maalämpö ja tallin patterit vie 7MW. Melkeen voisi mielenrauhan ottaa, kun ohjauslaitteetkin valmiina.
Tuo 12kk on kyllä lähelle sopivaa. Perkale kun vaan tulee tämä sama probleema että juuri loppuvuonna pitäisi löytää seuraava alkamaan 1.1.

Olisi pitänyt osata ajoittaa keväälle tuo.
 
Mikä on paras Black Week pörssisähkötarjous? Onko se Väre, itse en parempaa löytänyt?

  • Pörssihinta + 0,38 snt/kWh marginaali
  • Kuukausimaksu: 5,01 €/kk (ensimmäiset 9 kk 2,51 €/kk)
Olen sitä mieltä että kyllä yrityksiä kannattaa kirittää ja ne kympitkin niistää pois omista kuluista kun mahdollista!

edit: luin ketjua huonosti, Eletralle menee molemmat sopparit!
 
Viimeksi muokattu:
Oomin kiinteä 24kk alle 8c/KWH


Vuosikulutus max 5000kwh
Sopimus pitää alkaa viimeistään 31.12.2024
Kamppanjassa määritetty että rajattu määrä sopimuksia (6000), oomi pidättää oikeuden päättää kamppanja jos tuo ylittyy.
Ja tietenkin koskee vain uusia asiakkaita jne.
 
Tästä melkein innostuin mutta tuohan on joku ”kulutusvaikutus”-viritelmä…

Se ei välttämättä haittaa mitään.
Testaa Liukurilla omalla kulutusdatalla, ja ylläty? Suuntaan tai toiseen.

Se voi olla myös +-0,
tai jos ero on pieni jompaan kumpaan suuntaan (kiinteä vs kulutusvaikutteinen), niin ottaa sen huomioon tarjouksien hinnoissa ja valkkaa sen mukaan paremman.
 
Pörssit ja kiinteät, kiitokset tekijälle oikeassa yläkulmassa.
 

Liitetiedostot

  • porssisahkoa12kk.jpg
    porssisahkoa12kk.jpg
    242,4 KB · Lukukerrat: 164
  • porssisahkoa6kk.jpg
    porssisahkoa6kk.jpg
    234 KB · Lukukerrat: 163
  • kiinteat12-24kk.jpg
    kiinteat12-24kk.jpg
    287,2 KB · Lukukerrat: 151
  • kiinteat3-6kk.jpg
    kiinteat3-6kk.jpg
    99,1 KB · Lukukerrat: 168
Pörssit ja kiinteät, kiitokset tekijälle oikeassa yläkulmassa.
 
Eipä ole kovin kummoisia black week/friday tarjouksia näkyny
Helmikuussa sai 7.8snt kiinteää luulisi, että nyt nokittaisivat jo tuon.
Toki lämmityskausi alussa niin nyt ei kannatakaan tarjota halpaa kiinteää.

Kevättä odotellessa niin pääsee itsekin taas sopimuksia kilpailuttamaan kun kesällä nykyinen katkolla.
 
Viimeksi muokattu:
KV sopii joillekin erinomaisesti. Sellainen 2c saatavissa ihan kohtuudella pois noista hinnoista sopivissa kohteissa.
Sellainen 5.x c/kwh sähkö ympäri vuoden alkaa olla jo "vanhaa hyvää aikaa"
Katsoin että heinäkuussa oli pienin kv eli -0.58snt ja isoin kv sitten taas -3.49snt. Eli 3.79-6.7snt/kwh. Keskiarvo 5.17snt/kwh.

Pörssillä olisi ollut 3.12snt/kwh. Toki huhtikuun puolesta välistä tilasto, eli painottuu kesään. Mutta ei todellakaan paha hinta tuo kv, omalla profiililla. Toki akusto + täyssähköauto parantaisi tilannetta kummasti. Tai sitten jos ei käyttäisi VILPiä ja ajaisi vaan vastuksella, mutta maksaisi loppupeleissä enemmän
 
Tulisiko oikeat BF tarjoukset vasta perjantaina...syytä olisi, viimeinen oljenkorsi tämä
Muutamalta yritykseltä tulee vielä tarjouksia:

Eikös tuo Eletran pörssi ja esim. Issoy 7.25snt/kWh + kulutusvaikutus ole ihan asiallisia tarjouksia?
 
Muutamalta yritykseltä tulee vielä tarjouksia:

Eikös tuo Eletran pörssi ja esim. Issoy 7.25snt/kWh + kulutusvaikutus ole ihan asiallisia tarjouksia?
On tuo ISSOY kyllä lähellä enkä ollut huomannut vaikka mielestäni katsoin sen tässä joku päivä.

Laskin suureksi yllätyksekseni silti, että PKS Q1 hinnalla 10.5-11.0s/kWh tulisi halvemmaksi niillä Q2-Q4 hinnoilla mitä haaveilen tulevaksi. Siinä olisi se etu, että voisi hyvässä lykyssä saada siirrettyä katkon pois vuodenvaihteesta, jos malttaisi ottaa Q kerrallaan lisää eikä lukita liian aikaisin koko vuotta.
Täytyy vielä myöhemmin laskeskella uusiksi.

Ei tämä toivotonta enää ole kun on kaksi hätäratkaisua eikä yhtä.
 
Väre soitti ja tarjosi 7,59 snt/kWh kv 24kk, kun nykyinen määris loppuu maaliskuussa. En ole vielä miettimässä uutta. Piti uhata asiakkuuden lopettamisella, ellei lopeta vänkäämistä, ennen kuin toivotti päivänjatkot.
 
Väre soitti ja tarjosi 7,59 snt/kWh kv 24kk, kun nykyinen määris loppuu maaliskuussa. En ole vielä miettimässä uutta. Piti uhata asiakkuuden lopettamisella, ellei lopeta vänkäämistä, ennen kuin toivotti päivänjatkot.
Mulle tuli 24kk välkky 7.45c +-kv, 5.28 eur / kk. Aika iso osa vuodesta tulee meillä -2c/kwh kulutusvaikutusta. Silloin olisi jo 5.5c/kwh - eli lähellä "vanhaan hyvään aikaan" hintoja. Tosin silloin ei optimoitu - 2c/kwh vaatii melkein automatiikkaa...
 
Sama juttu, sähköpostiin 7,45/528 ja soitolla tarjosi tuota niiden BF-tarjousta, en ottanut kumpaakaan. Melko huono BF-tarjous jos pitää soitella saadakseen kauppaa. Pitää muistaa että esim. Oomi tarjosi pitkin kesää 7,19 kulutusvakutuksellista. Nyt menossa puolivuotinen Väreen 7.1 sentin KV-sopimus.
 
Oomilta soitettettin. Ensin kysyttiin mikän tyyppinen soppari, vastasin että spot. Sitten alkoi innokasmyyntipuhe "Sähkön hinta vaihtelee paljon..." keskeytin ja sanoin että toivon että hinta heilusi vielä enemmän jotta voin vaikuttaa sähkön hintaa... ja tähän loppui myyjän innostus. Jokin verran puhtia kuiten jäi jäljelle ja aloitti mainostamaan pärssisähkön kohtulisesta toimitusmaksusta 0,6 sn/kWh jolloin keskeytin että ei voida puhua kohtuulisista maksuista jos maksu on kolminkertaistuneet parissa vuodessa. Tässä vaiheessa myyjä luovutti.
 
Niille jotka pääsee (itsekin joskus armottomalla ihmisautomaatiolla) miinusKV:en on onni se, että epäilemättä 90-99% kansasta on plusKV:lla tavistaloissa, jolloin myyjien hintatarjoukset ovat alempana.

Ehkä tämä tästä normalisoituu ainakin KV soppareissa joten ei kannata ottaa liian pitkiä vetoja nyt (ajattelee optimisti)
 
Nyt näyttäisi poistuneen aiempi 5000 kWh vuosikulutusraja Oomin 7,99 c/kWh -tarjouksesta.
Kuitenkin pitää sen verran tehdä kiusaa, että sopimuksen pitää alkaa 31.12. mennessä. Ikävä siis tehdä 1.1. alkaen diiliä, kun edellinen soppari loppuu vasta tuohon 31.12..KSS Energian 8,7snt/12kk/2,99eur kuussa -sopimus alla 14 päivän katumusajalla odottelemassa parempia tarjouksia.
 
Takaisin
Ylös Bottom