TEMU

Espejot

Hyperaktiivi
Tässäkin suhteessa kannattaa herätä... Kiina ei ole ainoa joka profiloi ihmisä ja tieto on kauppatavaraa mikä vaihtaa helposti omistjaa esim. yrityskaupojen aikana. USA:n presidentin vaalit on hyvä esimerkki ja sylttytehdas ei vältämättä ole idässä. Ja koko netti on nykyään yksi iso profilointialusta. Itse olen pyrkinyt kytkemään kaikki algoritmit/hälytykset pois päältä ettei takasinkytkentää voi hyödyntää.
 
Viimeksi muokattu:

Aurinko Aarne

Aktiivinen jäsen
Ei ole, mutta kiina on ainoa missä on Kiinalaista touhua ja vakoilu verissä

Noinhan meille uskotellaan, mutta kaikkea ei pidä uskoa. Itse tilasin porakoneharjasetin ja muutaman laturin johdon. Eihän tuo nyt eroa periaatteessa millään tavalla Aliexpressistä, joten kyllä Kiinalaisilla on jo mun osoite, mailiosoite ja luottokortin tiedot tiedossa. Hemmetin toimiva logistiikka. Tilaan vastakin.
 

pökö

Kaivo jäässä
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Tiettyä porukkaa tietysti rassaa kun tuo on YLE uutisoima, silloin se ei tietenkään voi olla totta
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Tietenkin siellä on vakoilua, se kuuluu pakettiin. Itse en asenna Temun sovellusta, osaan kyllä tilata ihan vakio selaimella nettikaupasta tuotteita. Häiritseviä jo noi kaikki muutkin pilvisysteemit, kun keräävät tietoa kotikoordinaatteja myöden.

Joitsina tuotteita saa Alista selvästi edullisemmin kuin Temusta mutta Temussa logistiikka on reilusti nopeampi. Siksi se on ensisijalla.
 

Jurtsi

Aktiivinen jäsen
Ei tarvitse kuin tälle foorumille kirjautua niin kiinalaiset tietää enemmän kuin Temusta tilaamalla. Ei muuta kuin foliohattua tiukemmalle.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Kyllä sitä itsekin tilailen Temusta aina välillä jotain jos tarve tulee, tuote on passeli ja hinta sopiva. Tokihan sieltä saa myös sitä halpaa kiina-rihkamaa, mutta on siellä ihan käyttökelpoistakin tavaraa jos tietää mitä hakee, osaa lukea ne ilmoitukset ajatuksella. Kaikenlaiset tiedonkeruut, mainokset yms. toki asetuksista Off, vaan mistäpä sitä ihan oikeasti tietää mitä tuokin lopulta kerää vaikka kuinka käyttäjä olisi jotkut asiat profiilissaan kieltänyt.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Hiljattain tilasin Temusta vedenkestäviä muistilehtiöitä. Piti olla 100 kpl paketti 50 sivusia lehtiöitä. Ei tullut kuin yksi. Kun valitin niin AI asiakaspalvelija hyvitti heti ostoksen eikä tarvinnut palauttaa mitään. Kiinakaupoissa ennenkin on käynyt vastaavaa halpojen tuotteiden kohdalla joissa annetut tiedot ei pidä paikkaansa.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Joskus ajattelee että halvalla saisi hyvää ja ajattelee että joku asia on niin yksinkertainen että ei se voi olla toimimatta. Voi se silti olla.

Viimeisimmät huonot kokemukset, 4 kpl usb-c piuhoja. Toisen pään liitin on niin löysä että heilutettaessa johtoa hiukan niin lataus pätkii. Ja nämä ei olleet mitään euron johtoja vaan sellaiselta merkiltä mihin on yleensä luottanut. (UGREEN)
1734892107650.png


Fillarin takavaihtajan korvakkeen tarkastukseen työkalu. Kierre oli kierossa, tälläkään ei tehnyt mitään. 23€ roskiin.

Nämä eivät tulleet temusta vaan muista kiinakaupoista.
1734891910747.png
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Fillarin takavaihtajan korvakkeen tarkastukseen työkalu. Kierre oli kierossa, tälläkään ei tehnyt mitään. 23€ roskiin.

Kotimaisesta kaupasta ostin pienen rasvaprässin. Ihmettelin kun rasva tulee väärästä päästä ulos. Oli kasattu männän tiiviste tehtaalla väärin päin. Onneksi osasin sen itse korjata niin ei tarvinnut tapella takuun kanssa.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Kotimaisesta kaupasta ostin pienen rasvaprässin. Ihmettelin kun rasva tulee väärästä päästä ulos. Oli kasattu männän tiiviste tehtaalla väärin päin. Onneksi osasin sen itse korjata niin ei tarvinnut tapella takuun kanssa.
Nykyään kaikki on mahdollista. Piti vaihtaa kaverin autoon jarrusatula, niin siitä pulttien kiinnityskohdat oli noin 2-3mm pielessä. Tuosta syystä jätän itse halvimmat autojen varaosatkin ostamatta.

Eniten ärsyttää se että jos olet tilannut jotain ja oletuksena on että tuon takia ei tarvi ravata kaupoissa tai muutenkaan sählätä ja loppujen lopuksi tuote on susi. USB kaapeleiden kanssa vielä mietin että nakkaanko koko läjän roskiin vai koitan tehdä niille jotain. Toki luotto on jo mennyt noiden kanssa.
 
Temussa toimii reklamaatiotkin hyvin. Oon sieltä muutaman kerran jotain tilannut mm. toimivia 1 euron usb-c piuhoja. Erään kerran tuote oli selvää sekundaa. Reklamoin siitä ja rahat palautettiin minuuttien sisällä. Valokuva riitti ja ei tarvinnut lähettää takaisin. Maksu oli Klarnalla ja en ollut sitä vielä maksanut ja reklamoitu hinta vähennettiin suoraan siitä laskusta.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Miten Temu poikkeaa Alibabasta ja vaikkapa lukuisista ebayssä markkinoivista kiinalaisista toimijoista? Temusta en ole mitään ostanut, Alibabasta kerran ja ebaystä useasti.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Miten Temu poikkeaa Alibabasta

Tavara tulee nopeammin, se on selkein ero varmaan. Nämähän on tavallaan logistiikkayhtiöitä joten siinä puolella voi olla eroja.

Äsken katsoin Ali Expressistä tuotetta, joka maksoi 30 euroa, mutta rahti oli 60 euroa. En tilannut vaikka näytti oikein hyvältä. Harmi kyllä, sellaista ei saanut Temusta lainkaan.
 

kaihakki

Vakionaama
Ole ostanut kiina-alustoilta jo pitkään erilaista tavaraa. Kaikki on toiminut erinomaisen hyvin. TEMUsta olen ostanut jo aika paljon tavaraa. Valikoima on laajempi kuin missään muussa alustassa. Tavaran laatu täsmää täysin kuvaukseen. Toimitukset tulevat nopeammin, kuin millään muulla alustalla. Aivan huippunettikauppa.
Mitä sitten tulee henkilökohtaisten tietojen keruuseen, niin kyllä ne on kerätty jo monen alustan kautta talteen jo pitkään. Ja jos kiinalaisia tässä epäillään, niin eikös Google, Facebook, Twitter, jne. ole tässä kaikkein tehokkaimmat tietoimurit.
 

Jurtsi

Aktiivinen jäsen
Tilasin Temusta Pääteholkkipihdit ja 800 Pääteholkkia tais olla jotain 20e. Kaapelinkuorinta laite oliko 65e. Knipexin samantyyppiset pihdit suomessa alkaen 200e.
 

kaihakki

Vakionaama
Näiden Kiina-alustojen kautta oppii ymmärtämään markkinatalouden hinnanasetannan periaatteita. Kiinastahan suunnilleen kaikki nykytuotteet tulevat joka tapauksessa maahantuojien, tukkureiden, vähittäiskauppojen, jne. kautta kuluttajille. Kun jokainen väliporras ottaa omat katteensa, niin onhan selvää, että hinta voi olla monin kertainen verrattuna suoraan Kiinasta tilatussa tapauksessa.

Aikoinaan kun piti ostaa 300 litran varaaja, niin soitin Haadon tehtaalle, jos hakisin sieltä. Sanoivat, etteivät myy kuluttajille. Soitin sitten muistaakseni Onniselle, että saako Haato varaajan sieltä hommattua. Ei saanut, pitää ostaa vähittäismyyjältä. Ja niin soitin paikalliseen LVI-liikkeeseen, joka myi varaajan. Eli tehtaan jälkeen kaksi kauppiasta ottaa katteet ennen kuin kuluttaja saa varaajan. Tämä on suomalaista kauppaformaattia ja on varmaan tänä päivänä edelleen voimassa.

Tässähän pitää myös noteerata, että perinteisessä kaupassa Kiinassakin on tehtaan jälkeen muutama väliporras, jotka ottavat omat siivunsa. Eli kiinalaisen tehtaan jälkeen on ennen nettikauppaa voinut olla vaikkapa neljä-kuusi väliporrasta ennen kuluttajaa. Lisäksi välimaastossa on vielä logistiikkafirmoja, jotka kuljettavat tavaran Kiinasta Suomalaiselle maahantuojalle.
 
Viimeksi muokattu:

jussi

Vakionaama
Kiinasta nyssäköitä tilaamalla joutuu nykyään maksamaan alvin, mutta ostoksen ollessa alta 150e arvoinen tullit jää maksamatta.

Temu ja Ali näyttää hinnat verolla. Ebay ei. On jäänyt ebay ostokset tekemättä nykyään.
Temullakin se tilaussumman alaraja joskus kiusaa, saa oikeen miettiä, mitä tarttis oikeesti ottaa siihen lisää... Niitä muutaman euron lisuja saa mättää koriin monta.
 

Råtta

Aktiivinen jäsen
Olen tilannut Temusta, Alibabasta, Ebaysta, Aliexpressistä jne. Tavara on tullut aina perille. Osa on ollut käyttökelvotonta, mutta usein syy on siinä ettei lue tai ymmärrä tarpeeksi tarkkaan kuvauksia. Samoja tuotteita voi ostaa myös suomalaisista kivijalkahalpiskaupoista (julat, puuilot ja tokmannit), mutta kuten @kaihakki totesi: välikädet ottavat oman siivunsa välistä. Yritän kuitenkin tarkkaan valita tuotteet mitä tilaan ja haluan suosia suomalaista niin pitkälle kuin se on mahdollista. Parasta olisi jos kaikki jättäisivät turhakkeet tilaamatta.

1734931127230.png
 
K

korsteeni

Vieras
dc kontaktori
suomi 275€
saksa 27€ + 10€
temu 5,95€ sis rahti
herää kysymys laadusta, toimivuudesta jne, toisaalta saattaa olla sama tuote
en ole temusta tilannut vielä(kään) mitään kun ei normaalimaksaminen käy, minulle se on (paypal)
 
K

korsteeni

Vieras
.....

Aikoinaan kun piti ostaa 300 litran varaaja, niin soitin Haadon tehtaalle, jos hakisin sieltä. Sanoivat, etteivät myy kuluttajille. Soitin sitten muistaakseni Onniselle, että saako Haato varaajan sieltä hommattua. Ei saanut, pitää ostaa vähittäismyyjältä. .......
ostin 2003 AKVA 4000 varaajan, eihän sitä oikein muualta saanut kun tehtaalta suoraan, sai vielä antaa tarkat paikat liitännöille ja jättää turhat roput pois halutessaan
näin ex kauppiaana totean kylläkin alan työllistävän aikalailla väkeä, minusta parempi kun se että revitään yhä harvemmilta luita myöten ja jaetaan vastikkeetta
 

tj86430

Vakionaama
dc kontaktori
suomi 275€
saksa 27€ + 10€
temu 5,95€ sis rahti
herää kysymys laadusta, toimivuudesta jne, toisaalta saattaa olla sama tuote
en ole temusta tilannut vielä(kään) mitään kun ei normaalimaksaminen käy, minulle se on (paypal)
Speksejä tietämättä Amazon.de toisi näköjään kontaktorin kotiin Luxiin huomiseksi hintaan 7,17 (sis. kuljetus), joten onhan tuo Temu halpa.

e: olin huolimaton, kiinalaisen saisi Amazonista hintaan 3,67 huomiseksi kotiin.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Tavara tulee nopeammin, se on selkein ero varmaan.
Riippuu ihan tavarasta. Suurin osa Temulla tulee suoraan niiden EU-varastosta, olikos joku iso niistä muistaakseni Virossa ja näin se paketti on varsin hätäseen sulla kädessä. Temu kyllä ilmoittaa sitten ihan erikseen, jos jokin tuote menee ihan kiinasta lähtien toimitettavaksi, puhuu näistä 'maapostilla lähetettävinä' ja tuossa sitten voikin mennä se 1-2kk ennen kuin se nyssäkkä on sulla kourassa.
en ole temusta tilannut vielä(kään) mitään kun ei normaalimaksaminen käy, minulle se on (paypal)
Ei taida PayPal toimia, kun on käsittääkseni jotain kautta eBay sidonnainen, samat jampat firmassa takana tms. Mutta siiis Temussa esim. Klarna toimii ihan samalla tavalla vallan mainiosti.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Ostin josku Kiinasta ledeljä kolme satsia... taisi satsi kexstää alle tunnin, sis. kaksi vaihtokertaa. Päätin että tulevaisuudessa tuotemerkillä täytyy olla vähintää brändi millä rahkeet maailmanlaajuiseen toimintaan niin voisi kuvitella laadunvalvonnan pelaavan edes jollakin tasolla. Ostaminen kiinasta tyyliin Sarmaste ei kerta kaikkiaan kiinnosta kun hyvä onni ei ole kuitenkaan etunimeni.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
en ole temusta tilannut vielä(kään) mitään kun ei normaalimaksaminen käy, minulle se on (paypal)

Piti ihan tarkastaa. Viimeisin tilaus, jonka Temusta tein oli onkivapa ja maksoin sen Paypalilla ja Temu crediiteillä.
AliExpress myi samaa onkea puoleen hintaan mutta toimitus olisi kestänyt liian kauan. Siksi Temu.

1734953899448.png

Eli sinne vain ostoksille kun tämä ongelma on kerran ratkaistu.
 
Viimeksi muokattu:
K

korsteeni

Vieras
Ei aavistustakaan, se on halvin hakusanalla "DC contactor". En tutkinut tarkemmin, kun korsteenin viestissä ei tarkempia speksejä ollut.
....
tavallinen ac näyttää olevan
nuo dc ssr on huomattavasti kalliimpia ja mainoksissa saa olla enempi kuin tarkkana ja vielä tulee vika tuote, se halpa tavallinen 230V ac
 
K

korsteeni

Vieras
......Temusta tein oli onkivapa ja maksoin sen Paypalilla ja Temu crediiteillä.
.......
niin ei pelkällä paypalilla, pitää antaa kaikki tietonsa "Temu crediiteillä" ennenkuin paypalia voi käyttää.
en tuosta lähde vääntämään kun en tarkkaa tiedä kun alkoi kysellä se temu mielestäni ihan liikoja joten hylkäsin kun tultiin luottokortin numeroihin ja tunnukseen
 

Arisoft

Hyperaktiivi
niin ei pelkällä paypalilla, pitää antaa kaikki tietonsa "Temu crediiteillä" ennenkuin paypalia voi käyttää.

Taisit käsittää väärin. Temu Creditit oli hyvitystä aiemmasta ostoksesta josta sain rahat takaisin ja valitsin että jätän ne säilöön seuraavaa ostosta varten.

Olet ehkä sotkeutunut Temun puhelinapplikaatioon, joka on vakoilujärjestelmä ja kyselee varmaan kaikenlaista. Ei sitäkään ole pakko käyttää vaikka saisi ilmaisen työkalusetin tietojaan vastaan. Itse en ole ladannut enkä lataa, koska en tiedä tarvitsevani.

On toki ihan ok vastustaa kaikenlaista uutta. Itsekin vastustelin pitkään Osuuspankin puhelinapplikaatiota.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Tarkalleen ottaen, näitä Temu paineita kyllä olisi olemassa. Pitäisi hommata nyt vähintään akku muuten ihan OK vanhaan läppäriin ja konkka ja mieluusti paineletkukin painepesuriin. Perusdilemma on, että kun tämä maksavat Suomesta hankittuna melkein uuden vastaavan laitteen hinnan niin vähän vaikea motivoitua. Akku tuskin on ollut läppärin kallein osa, samoin kondensaattori tai paineletku eivät ole painepesurin kalleimpia osia mutta Suomessa ne kyllä ovat.
 

bungle

Vakionaama
Tarkalleen ottaen, näitä Temu paineita kyllä olisi olemassa.
Itsekin hommannut kaikki lämpöpumput suoraan Temusta. Kymmenesosa-hintaan, mitä Suomessa tarjotaan samoista. Ja kaikkihan on tehty Kiinassa anyway. Asentajina suosin pimeää Liettualaista. Jälleen 10 kertaa kotimaista halvempi ja tekee parempaa jälkeäkin. Lisäksi noi Suomen pumppumaahantuojat on tunnetusti erittäin asiakasvihamielisiä ja takuista ja korjauksista saa aina vääntää. Temulle vaan viestiä ja uusi pumppu lähtee samantien tulemaan. Ei turhia välikäsiä.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom