Nibe 1120 6kW /180m + aurinkopanelit 7 kW + ILP Fujitsu ASY9LB OKT 160 m2 Satakunta

pökö

Kaivo jäässä
Muokkasin ketjua niin että "kokonaiskulutus" on nyt "sähkönkulutus" tai "sähköä" riippuen siitä mitä siinä on aiemmin lukenut.

"Sähköä/sähkönkulutus" siis on se kokonaissähkön määrä mitä meidän tontilla on käytetty. Keväästä syksyyn tuotetaan aurinkolämpöä, talvella ei ole muuta kuin sähkö.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Tätä lähdin vain miettimään tuohon toiseen ketjuun liittyen, kun PILP talouksista pitäisi aina ilmoittaa aurinkopaneelien tuotot ja puiden menekki.
Tämä on ihan olellinen asia. Joillakin palaa motti kuussa ilmaisia puita ja koko perhe kylpee pari kertaa viikossa reippaasti puilla ja puilla lämmitetyillä vesillä. Toisilla sitten talo ja vedet lämpenee puoli vuotta aurinkokeräimillä tai paneelista tupsahtaa sähköt mittarin ohi. Sitten ihmetellään kun joku pyörittää VILPiään ympäri vuoden kun sitä ei muka kesällä tarvita.
 

pökö

Kaivo jäässä
Elokuu-24 sähkönkulutus 420 kWh, 6% vähemmän kuin vuosi sitten.

Aurinkolämpöä tuotettiin 524 kWh, nyt sen määrä alkaa laskea kuin lehmän häntä

Syyskuu alkaa syksyisenä, vettä satoi koko yön ja nyt sataa niin ettei sekaan mahdu. Maalämpöpumppu on ollut yli 4kk hiljaa ja sen käynnistyminen on lähellä, mikäli toimii vielä. Käyttöveden tulistukseen on mennyt 44 kWh Toukokuun 1. päivän jälkeen.
 

pökö

Kaivo jäässä
Patterit näköjään lämpöiset. Mittarin mukaan siihen ei ole tarvetta mutta oumanni tekee jonkin sortin syyskuivausta omien parametriensa mukaan.
 

pökö

Kaivo jäässä
Syyskuivaus
 

Liitteet

  • Screenshot_20240901-100215.png
    Screenshot_20240901-100215.png
    563,9 KB · Katsottu: 134

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Patterit näköjään lämpöiset. Mittarin mukaan siihen ei ole tarvetta

Niin, olisiko ollut että se Oumanni hoiti virkansa kuten pitikin ja lämmitti ettei mittari putoa. Kyllä täällä jo elokuun viimeisenä sadepäivänä piti jo oikeasti lämmittää ettei vilu tullut.

Tiimin säätimessä on tuo sama mutta se aktivoituu oletuksena +5 ja -5 °C välillä eli nostaa käyrää silloin.
 

pökö

Kaivo jäässä
Niin, olisiko ollut että se Oumanni hoiti virkansa kuten pitikin ja lämmitti ettei mittari putoa. Kyllä täällä jo elokuun viimeisenä sadepäivänä piti jo oikeasti lämmittää ettei vilu tullut.
Siinä rajoilla kyllä ollaan pitääkö patterin lämmetä vai ei, nyt patterit oli liian lämpöiset siihen.
 

pökö

Kaivo jäässä
Syyskuu-24 ostosähköä 555 kWh, ero viimevuoteen 0 %, aurinkovoimaa saatiin ja käytettiin 280 kWh.

Vk 39 alkoi lämpöpumppu hyrskytellä pääasiassa öisin, kulutusta laskee muuten hieman koulujen alku.
Vettä kuluu pirusti, 1.5-30.9 välillä yli 80 m3
 

pökö

Kaivo jäässä
Lokakuu-24 sähköä osteltu 805 kWh mikä on noin 4% viimevuotista vähemmän.
MLP puuhaa 4+ copilla lämpöä
 
Viimeksi muokattu:

pökö

Kaivo jäässä
Aurinkolämmön osalta vuosi alkaa olla paketissa, syynä loiva asennuskulma mutta se oli tietoinen valinta 2014. Eikä sitä silti millään asennuskulmalla enää merkittävästi tule.
Hieman keskiarvoa alempi vuosituotto 3339 kWh.

11 vuoden aikana on kerätty lämpöä noin 40000 kWh, tuo raja täyttyy viimeistään keväällä, mittaus ei ole ollut alusta asti olemassa.
Koko tämän n. 2000 euron systeemin elämä on ollut täysin ongelmaton, ei ainuttakaan vuotoa, kiehumista tai mitään murhetta.
 

pökö

Kaivo jäässä
Marraskuu-24 sähköä ostettu 895 kWh mikä on 10% viimevuotista vähemmän.

IV-kanavaan jälkilämmitys suunnitteilla ja vähän tekeilläkin. Tarkoitus on kokeilla saako tuloilmaan muutaman asteen lisälämpöä maalämpöpumpun kautta nollakustannuksilla.
 

pökö

Kaivo jäässä
Tänään 28. päivä tuli täyteen tasan 6 vuotta maalämpöä. 6 vuoden aikana kaikki ostettu sähkö on 56369 kWh ja siitä on pumpattu 17205 kWh noin 3,7 COPilla koko talo lämpimäksi ja esilämmitetty käyttövesi.
Käynnistyksiä 12077 kpl ja käyntitunteja 9718h 34 min.

Aurinkolämpöä on purkitettu noin 41000 kWh tänä aikana.

Kaikki mlp käyntitunnit on lämmityskaidelta, kesät kone seisoo. Kaikki pumpattu vesi on tehty n. 36-55 asteen välillä, kylmempää ei minun säädöillä pysty tekemään ja kuumempaa ei tarvita.

Coppia pystyy hieman nostamaan tai laskemaan mutta loppulasku sähkönkulutuksessa on aina suunnilleen sama. Käyttöveden loppukuumennus tasaa sen. Meillä kuumaa vettä kuluu niin paljon että se pitäisi pumpata kuumaksi mutta se vaatisi vaihtoventtiilin, sitä ei ole.

Elikkäs jotenkin on onnistuttu vanhanaikaisilla tekniikoilla kun 160 m2 talo pysyy lämmöissä 6 vuotta sillä sähkömäärällä minkä suorasähkötalo vie vuodessa. Puita ei pala.
 
Viimeksi muokattu:

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
6 vuoden aikana kaikki ostettu sähkö on 56369 kWh ja siitä on pumpattu 17205 kWh noin 3,7 COPilla koko talo lämpimäksi ja esilämmitetty käyttövesi.
Onko kuumalle vedelle nykyisin käytössä tulistusvaraaja vai ei? Muistan hyvin, että sinulla joskus alussa oli tulistin mutta ainakin yhden kerran sen jotenkin poistit käytöstä / ohitit ja nostit vastaavasti varaajan lämpötilaa.
 

pökö

Kaivo jäässä
Muistan hyvin, että sinulla joskus alussa oli tulistin mutta ainakin yhden kerran sen jotenkin poistit käytöstä / ohitit ja nostit vastaavasti varaajan lämpötilaa.
Kahden palloventtiilin käännöllä ohittuu. Välillä on tulistettu myös 900 l varaajan omalla 6 kW vastuksella, toimivan saa silläkin muttei sille ole mittausta
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Mitenkä tätä tulistinta tai 900 l varaajan yläosan kuumennusta on milloinkin noin suurin piirtein käytetty? Eli alussa tulistettiin, sitten kokeiltiin elää ilman tulitusta ja entäs nyt ? Sinällään lopputulos voi olla ihan perustellusti samakin eli pumppauksen COP nousee ja laskee ja tulistus syö säästön.
 

pökö

Kaivo jäässä
Tulistettu on läpi vuoden paitsi kun jonkin aikaa tein kompressorilla lämmöt loppuun asti.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
On ollut tulistelija koko vuoden, kuluttanee noin 600-650 kWh tänävuonna
Tulistettu on läpi vuoden paitsi kun jonkin aikaa tein kompressorilla lämmöt loppuun asti.
  • Muutostyöt harvemmin osuvat yksiin kalenterin kanssa. Onko tulistelija kytketty juuri tämän vuoden alusta päälle vai jo aikaisemmin ?
  • Miksi tulistus on ollut päällä "koko" vuoden, vaikka kesällä vedet lämpenee auringolla ? Kuinka kauan vesi on lämmitetty kompressorilla loppuun saakka ja mihin aikaan vuodesta ?
  • Sikäli kuin on tulistettu, kumpaa on käytetty, tulistusvaraajaa vai suuren varaajan yläosaa, missä ylempi kierukka?
  • Onko tuo 600-650 kWh kulutus mitattu erikseen, arvio vai sisältyykö se johonkin, esim. mlp -kulutukseen? Tuo varaajan yläosan lämmitys OK, että sitä on "kokeiltu" 6 kW vastuksella eikä mitään mittausta ole.
 

pökö

Kaivo jäässä
Mikä kuulustelu nyt alkoi?

Nämä on jo niin monta kertaa käyty yhdessä läpi etten jaksa enää niitä uusia.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Nämä on jo niin monta kertaa käyty yhdessä läpi etten jaksa enää niitä uusia.
Itselleni nyt on jäänyt pahasti epäselväksi kalustosi. Joskus kerroit tarkasti kuinka jätit tulistusvaiheen pois ja nostit varaajan sen verran lämpöisäksi, että tämä oli mahdollista. Olen ollut siinä uskossa, että tämä oli edelleenkin käytäntö eikä asia selvinnyt vaikka luin tätä takaperin.

Muutenkin olisi kiinnostavaa, kuinka paljon pyyntilämpötilan alentaminen parantaa mlp-COPpia. "Kaikki pumpattu vesi on tehty n. 36-55 asteen välillä" eli onko tämä se mitä tarvitset lämmitykseen vai onko tuo 55 °C esim. vain kokeilu kun vesikin on välillä koemielessä lämmitetty loppuun saakka?

Sitten tuo tulistelun kulutus on luokkaa 1/5 mlp-kulutuksesta. Onhan sillä jo aikamoinen merkitys kokonaisCOPiin, sisältyykö se kulutuspuolelle vai ei. Tämmöisista asioista olisin kiinnostunut ja jos tuloksista raportaidaan, kai nämä nyt voi myös kertoa, mitä ne tulokset pitävät sisällään ?
 

pökö

Kaivo jäässä
Joulukuu-24 ostettu sähköä 1064kWh .
Vuonna 2024 ostettu sähköä 9171 kWh. Aurinkolämpöä saatiin 3339 kWh, ilmeisesti huonoin tuotto 15 vuoden aikana.

Näillä mennään ja mietitään uudistuksia.
 

pökö

Kaivo jäässä
Tammikuu 2025 ostettu sähkö 1080 kWh. Otin patteritermostaatit kokeiluun jotta paluuvesi hieman viilenee paremman copin toivossa. Lämpöpumpun tammi-cop 4,3 pinnassa ja sisälämpö aika tasainen 21,5. Saisi pakastaa kunnolla jotta näkee mikä muuttuu jos muuttuu.

Aurinkosähköön Fronius invertteri tilattu ja tulossa, toivottavasti saan siitä jotain rakenneltua.
 

pökö

Kaivo jäässä
Tuotto ja kulutus lienee selvillä kun COP on laskettu?
Millaisia muita toimintoja tuottoon ja kulutukseen sisältyy pelkän kompressorin kulutuksen lisäksi, esim. veden tulistusta.
MLP otto 412 kWh ja anto 1791 kWh, sisältää kuten ennenkin maalämpöpumpun kokonaisuudessaan ja toisen lämmityspiirin pumpuista.
Nämä on ne mitä nyt pystyn mittaamaan.
 

Tifo

Vakionaama
1080-412=668. 668+1791=2459 kWh. Menikö oikein, energiaa talossa kului tammikuussa 2459 kWh +puunpoltto+aurinkokeräimen tuotto.
 

pökö

Kaivo jäässä
OK. Onko kuumalle vedelle tulistusta, joka kuluttaa jotain sähköä tämän "MLP otto 412 kWh" lisäksi, vaikka sitä ei mitenkään mitattaisikaan?
On tulistelu, se vie noin +/- 650 kWh vuodessa. Ei vaan ole millä mittaa 6 kW vastuksen ottamaa. Toki tuon voisi kaittaa saman kamstrupin perään missä MLP on mutta sitten vaikeutuu maalämmön kunnon seuraaminen ja sitä seurailen pääasiassa nykyään.
Mittauskelpoinen 100 litrainen odottaa vastuksen vaihtoa ja ehkä se siirtyy samassa rytäkässä eri paikkaan.

Täytyy nyt katsoa jos kytkentöjä muuttelee silloin kun aurinkosähköä kytketään, jos kytketään, täytyisi saada tuohon projektiin vähän intoa päälle.

En tule aurinkosähköstä täyttä hyötyä saamaan mutta kyllä siihen nyt ilmeisesti mennään. Latailen siitä sitten tojotaa päivisin :)
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Toki tuon voisi kaittaa saman kamstrupin perään missä MLP on mutta sitten vaikeutuu maalämmön kunnon seuraaminen ja sitä seurailen pääasiassa nykyään.

Kiitos, asia selvä. Tärkeintä nyt vain tietää, että tuommoinen on.
Mielestäni ehkä kiinnostavinta seurata MLP kulutusta omanaan. Koska vastuksen kulutus on käytännössä vakio, suhteellisen hyvän tuloksen voisi saada myös käyntiaikamittarilla, jos kulutusmittaukselle ei ole oikein sopivaa paikkaa.
 

pökö

Kaivo jäässä
Tälläiset piirakat on joskus tehty, vajaa vuosi kyseessä. Käyttöveden kulutus on meillä aika iso koko torpan lämmitykseen verraten ja se pudottaa systeemin coppia mutta aurinkolämpö nostaa sen kyllä takaisin kohtuullisiin arvoihin.

Nyt mittaroin aurinkolämmön ensimmäistä kertaa koko vuodelta. 2W näkyy olevan lepokulutus, muuta dataa ei vielä ole.
 

Liitteet

  • Screenshot_2025-02-01-12-31-27-97_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2025-02-01-12-31-27-97_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    80,7 KB · Katsottu: 78

Bati

Aktiivinen jäsen
Tarkemmin vasta tutustuin talosi eristyksiin, niin erittäin hyvin eristetty talo -80 luvun taloksi. Vois jopa sanoa että paremmin kuin uudet ;)

Onko tallin osuus myös samoilla eristeillä?
 

pökö

Kaivo jäässä
Paneelikauppiaaseen otettu ensikontakti, katsotaan poikiiko se mitään. Pitää myös miettiä korvaanko keräimet paneeleilla.
 
Back
Ylös Bottom