Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
115kWh tuli tänään, ei yhtään myyntiinTapaus korsteeni tunnetaan, jos sitä vielä käsitellään tässä säikeessä niin vaadin että samalla pitää ilmoittaa oman voimalan tuotto tai jotain vastaavaa.
Tänään 18,12 kWh, josta suurin osa myyntiin aika liki +- 0 hinnalla. Oma käyttö ehkä 2 kWh.
Tai siirtää semmoseen ketjuun mihin sopii tai perustaa uusi, on noissa ihan asiaa...mode voisi poistaa turhat lätinät jotka ei kuulu otsikon alle
Jos kaiken poistaa se alkaa taas alusta uudelleen. 18,12kWh.Tai siirtää semmoseen ketjuun mihin sopii tai perustaa uusi, on noissa ihan asiaa...
Nyt vielä yösähköllä kennot täyteen ja uusi omakäytön aikakausi voi alkaa.

Minkälainen akkusysteemi?Sehän tietysti ei liity mitenkään omakäyttöön vaan akkujen käyttöönottoon, kun vielä ei päivittäiset tuotot riitä latailemaan akkua pidemmäksi aikaa täyteen missä se pääsee balansoitumaan.
Aurinkotuotot tuli ja meni, ja meni nätisti omaan kulutukseen illan aikana.
Kannatti manata. Tällä hetkellä maaliskuussa 355 kWh tuotettu mikä on uusi maaliskuun ennätys (aiempi ennätys 2023 326 kWh, paneelien 3. maaliskuu menossa). Saattaa jopa 400 kWh mennä rikki, jos viikonloppu on niin aurinkoinen kun on luvattuMutta ei ole paistanut aurinko risukasaan. Eiliseen mennessä maaliskuu oli tuottanut 103 kWh vrt viime vuonna koko maaliskuu 296 kWh. Harmaata on siis ollut.
Samaa jännitetään. 13kWh vajaa.Saattaa jopa 400 kWh mennä rikki, jos viikonloppu on niin aurinkoinen kun on luvattu
No toi on helppo nakki. Mulla olis 41 kWh vajaaSamaa jännitetään. 13kWh vajaa.
Kyllä tuo osittainen auringonpimennyt näkyy 13.50 kohdilla täällä molemmissa ketjuissa.Auringonpimennyskö se teki kuoppaa tuottokäyrään?
Kuoppa tuli tännekin.Auringonpimennyskö se teki kuoppaa tuottokäyrään?
Eikos pimennys pitänyt olla noin 13-14:30 ja 13:40 paikkeilla ”huippu’?näkyy 14.50 kohdilla
Joo, oli kirjoitusvirhe. 13.50 piti olla.Eikos pimennys pitänyt olla noin 13-14:30 ja 13:40 paikkeilla ”huippu’?
Tuo 14:50 kuulostaa liian myöhäiseltä.
Mites toi sun systeemi sit käyttäytyy, jos aurinkoisempia päiviä on useampia ja joka päivä tulee 100kWh niin ei kaikkea kai akkuihin ja veteen saa mahtumaan, kun ei kesällä tarvii kuin käyttövettä? Jätetäänkö se yliteho taivaalle silloin? Eli ei oteta = inkut off. Kun eihän sulla oikeasti mene myyntiin?olis tänäänkin mennyt 100kWh myyntiin jos olisi puilla lämmittänyt
ei mitään offiin laiteta, potut kiehumaan, pihvit pannulle ja kakku uuniin niin silloinhan joutuisi ostamaan.Mites toi sun systeemi sit käyttäytyy, jos aurinkoisempia päiviä on useampia ja joka päivä tulee 100kWh niin ei kaikkea kai akkuihin ja veteen saa mahtumaan, kun ei kesällä tarvii kuin käyttövettä? Jätetäänkö se yliteho taivaalle silloin? Eli ei oteta = inkut off. Kun eihän sulla oikeasti mene myyntiin?
Ei täälläkään hirveästi verkkoon lipsunu.miksi vänkäisin nollahinnoilla (keskimäärin) verkkoon?
Täällä liruttaa vielä. Päivä reilu 24 kWh ja huomiselle jäi vajaa 17 kWh, jotta 400 kWh tuottoa tulis maaliskuulle … ja maanantaille luvattu tällä hetkellä vettä, joten varapatruunassa saattaa olla ruuti märkää…Klo 12.55 alkoi pimennys Porvoossa ja loppui 14.20 voimalan käyrän mukaan. 600 wattia tippui teho enimmillään. Päivän tuotanto oli 19 kWh. Pilvetön oli päivä täällä . katso liitettä 106043
Haamuraja saavutettu. On kyllä paras maaliskuu tällä voimalalla.jotta 400 kWh tuottoa tulis maaliskuulle
Mimmoinen paneelisetti sulla on?Kyllä nämä aurinkopaneelit on erinomainen juttu monella tapaa
Hienoa. Oma sähkövoimala meille tekee tuloaan lähiviikkoina jos kaikki menee kuten on ajateltu.Tällainen setti. Aurinkoteho toimitti ja asensi. Oli todella laadukas suoritus. Kaikki toimi niin kuin oli sovittu.
onko ne harjalla aivan pystyssä vai kuinka tuo "Bifacial" ominaisuus hyödynnetään, onhan se aikamoinen kustannusTällainen setti. Aurinkoteho toimitti ja asensi. Oli todella laadukas suoritus. Kaikki toimi niin kuin oli sovittu.
4.36kW Aurinkopaneeli järjestelmä Canadian Solar lasi-lasi
Canadian Solar CS6W-MB-Ag 545Wp Bifacial Half-cut paneeli (545W) 8 kpl
Solax X3-MIC-6K-G2 -aurinkosähköinvertteri
Systeemi kokonaishinta oli n. 5000,- euroa, josta kotitalousvähennys taitaa olla n. 1000,- euroa.
Paneelit on katolla etelän suuntaan. Hieman on korkeita puita naapurin tontilla, jotka vielä jonkin aikaa varjostaa.
Suuret kaupalliset voimalat, jotka on asennettu maasta noin 25 - 35 asteen kulmaan on nykyään lähestulkoon kaikki bi-facial paneeleja. Näin ainakin tuttu sanoi ja että tuolta takapuolelta tulee sen verran tuottoa että lisähinta kannattaa maksaa. Toki jos paneeli on 5-10cm katon pinnasta irti ja katon suuntaisesti niin tuosta ominaisuudesta ei taida olla mitään hyötyä.onko ne harjalla aivan pystyssä vai kuinka tuo "Bifacial" ominaisuus hyödynnetään, onhan se aikamoinen kustannus
Onnittelut. Täällä ollaan 16,5 kWh tavoitteesta ja taivas ihan harmaa toisinkuin piti olla. Ei mahdoton rasti vielä saavuttaa mut hiukan jännittää. Joka tapauksessa myös täällä paras maaliskuun tuotto jo nytHaamuraja saavutettu. On kyllä paras maaliskuu tällä voimalalla.
Ostin niitä kun ne olivat halvimpia, 415W, 45€+alv. En hyödynnä takapuolta tässä kohteessa.onko ne harjalla aivan pystyssä vai kuinka tuo "Bifacial" ominaisuus hyödynnetään, onhan se aikamoinen kustannus
Paneelit on peltikatossa kiinnikkeillä samassa tasossa. Eli ei hyödynnetä tuota ominaisuutta. Tarjosivat tällaisen paketin, enkä tuota huomannut.onko ne harjalla aivan pystyssä vai kuinka tuo "Bifacial" ominaisuus hyödynnetään, onhan se aikamoinen kustannus
Niin se nappaa sieltä takaa vähän aamu ja ilta paistetta ?Suuret kaupalliset voimalat, jotka on asennettu maasta noin 25 - 35 asteen kulmaan on nykyään lähestulkoon kaikki bi-facial paneeleja. Näin ainakin tuttu sanoi ja että tuolta takapuolelta tulee sen verran tuottoa että lisähinta kannattaa maksaa. Toki jos paneeli on 5-10cm katon pinnasta irti ja katon suuntaisesti niin tuosta ominaisuudesta ei taida olla mitään hyötyä.
Niin se nappaa sieltä takaa vähän aamu ja ilta paistetta ?
Taitaa olla markkinamiesten hapatusta..HIeman pilvisinä päivinä on paljon hajavaloa joka tulee ihan väärästä suunnasta. Osa heijastuu jopa maasta.