Aurinkosähköjärjestelmien päivittäiset tuotot / teho

Espejot

Hyperaktiivi
Noin sen pitäisi olla.
Paljon pitäisi tuunata setuppia että siirrot ja verot saisi nollaan?
Näillä keleillä on viikossa mennyt 16,5 kWh että toinen akkupaketti niin oltas rahan teon puolella myös siiron osalta. Nyt kulutuksesta osa on akun latausta myyntiin. Mutta viikot ei ole veljeksiä keskenään. Paneelien viikko tuotto riitäisi kyllä kattamaan koko kulutuklsen. Pitäis asentaa paneeleille oma mittari kun se ei osaa mitatat hyllyn reunalta mitään. Mutta ollut työkiireitä pitkästä aikaa.
 
Viimeksi muokattu:

haraldh

Vakionaama
Minulla ei noista ole ensimmäistäkään hyvää kokemusta, onko sinulla?

Delaminoituvat reunoilta nopeasti ja kosteus pääsee sisään -> tuotanto hiipuu hyvin nopeasti, jo muutamassa vuodessa.

Muitakin ongelmia on. Ei ole valmista, tekniikka, kovilla paneeleilla mennään täällä toistaiseksi - seuraavaan vaiheeseen suunnitteilla parikymmentä paneelia :)
Samanlaisia kokemuksia monesta flexpaneelista. Seuraava onkin sitten kova taas, vaikka mun pienessä 8 m veneessä ei ole oikein tilaa sellaiselle.
 

anders

Vakionaama
Samanlaisia kokemuksia monesta flexpaneelista. Seuraava onkin sitten kova taas, vaikka mun pienessä 8 m veneessä ei ole oikein tilaa sellaiselle.

Toki nyt uutena lupaavana tulossa kovat, hiilikuiturunkoiset paneelit, jotka ovat jäykkiä, mutta kevyitä.

Saa nähdä miten ne toimivat, käytännössä. Vielä ovat turhan kalliita harkittavaksi.
 

Skata

Vakionaama
2023 ennätys on 795 kWh, viime vuonna tuli 441 kWh, josta siitäkin riitti myyntiin. Pitäis taloa maalata, joten hyviä kelejä tilauksessa. Laitetaan tavoitteeksi 700 kwh :p
katso liitettä 106101
Puolivälin krouvi, hyvin tavoitteessa ☀️
IMG_4106.jpeg
 

vmakela

Vakionaama
Mun venepaneelista saa todella harvoin 80 wattia vaikka se on nimellisesti 110 wattinen. Mistäköhän tällainen voisi johtua? Onko kovien paneelien tuotta vain lähempänä nimellistä?
Mulla on ihan sama mun harraste paneelin kanssa. 150W, mallia Motonet, en muista merkkiä, antaa Max 125-130W, vaikka suuntaisia miten optimaalisesti oikeaan suuntaan ja kellonaikaan. Myös tausta vapaa tuulettamaan. Ei vaan tule enempää.
 
K

korsteeni

Vieras
No nyt se leikkaa jo 5h ajan.

katso liitettä 106347
mielestäni sinulla on liki optimi mitoitus jollei tuolla leikatulla ole itselle käyttöä.
muutaman kerran vuodessa 0,5kWh myynti muutaman tunnin ajan on täysin marginaalista, tuo leikattu osuus yleensäkään.
jos se ajatuksena kauhistuttaa niin voi yrittää mieltää että oli hieman yläpilveä silloin

hyvä sijainti sinulla muutoinkin
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

puuteknikko

Vakionaama
Eilen tuli tämän vuoden tuotantoennätys, 24,2 kWh. Myyntiin pääsi 10 kWh kun sähkis ei ollut pihassa. Hyvin sain kuitenkin pesutilojen lattialämmitykseen ylimääräistä energiaa ja normaalin ohjelman mukainen illalla tapahtuva kuivatuslämmitys jäi käytännössä pois kokonaan. Laskennallinen tuotto päivästä vähän yli 2 euroa. Tänään toivottavasti myös paisteinen päivä niin pääsee testaamaan, minkä verran pystyy tuonne ajoakkuun varastoimaan normaalina etäpäivänä. Tulevina päivinä lienee pörssihinnat korkeammilla tasoilla ja myynti ei haittaa.

Tämän vuoden omakäyttöaste on tähän mennessä 77,1%. Viime kevät oli niin surkeaa aurinkoenergia-aikaa, että omakäyttöaste oli samana ajankohtana 89,3%. Toki tässä välissä on tullut muutama paneeli lisää aamuauringon puolelle, mutta niiden tuotosta menee suuri osa pohjakuorman myötä omaan käyttöön ilman erillisiä toimenpiteitä.
 

dbwarrior

Vakionaama
mielestäni sinulla on liki optimi mitoitus jollei tuolla leikatulla ole itselle käyttöä.
muutaman kerran vuodessa 0,5kWh myynti muutaman tunnin ajan on täysin marginaalista, tuo leikattu osuus yleensäkään.
jos se ajatuksena kauhistuttaa niin voi yrittää mieltää että oli hieman ylipilveä silloin

hyvä sijainti sinulla muutoinkin
Totta, ei Vertin vaihdolle olis mitään järkevää TMA:ta laskettavissa, jos vain nuo panelistot ois käytössä.
Se mun laajennos projekti:"Aita etelään" innoitti hankkimaan tuon 10kw sungrowin(249eur) niin siinä samalla vaihtuu isompaan.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Vuoden eka tonni rikki. 198,61 kWh / kWp. Myyntiin mennyt ennen kuluvaa päivää 331 kWh, omakäyttöaste siis ~ 66,9%
katso liitettä 106367
Mulla on mennyt kanssa myyntii about 30% joista osa tahtomatta ja osa tieten tahtoen. Pari kallista tuntia auttaa meillä tyhjentämään akkua jotta sinne mahtuu lisää valoa... vuoden tähänastinen aurinkosaldo 951 kWh. Huhtikuu 438 kWh per 15.4. asti eli 900 kWh tavotellaan. Kulutus 78 kWh @ 1,74 EUR. Eli kustanuksiltaan miinusmerkistä kuukautta tavotellaan sis. siirto. Eli pitäis saada omakäyttöosuuttaa laskuun.
 
Viimeksi muokattu:

Skata

Vakionaama
Mulla on mennyt kanssa myyntii about 30% joista osa tahtomatta ja osa tieten tahtoen.
Täällä myös osa omasta tahdosta myyntiin, mikäli hinta ollut kohdallaan. Ilman automaatioita on vaan erittäin hankalaa säädellä omaa käyttöä / myyntiä. No ehkä joskus …
Eli nyt kasassa vasta 76euroa rahallista hyötyä
Laskin että siirrot+verot+pörssin marginaali eiliseen asti sekä selvä myynti helmikuun loppuun mennessä on tuonut omaan kirstuun 61,39 € selvää rahallista hyötyä. Maalis- ja huhtikuun selvä myynti tuosta vielä puuttuu. Ja ens viikko tuo varmasti lisää tuottoa ja myyntiä pitää optimoida (onneksi lomalla, niin käsiautomaatio toimii), kun OL2 poissaolo ehkä nostaa hintaa. Toki ulkona on lämmintä. No aika näyttää :)
 
K

korsteeni

Vieras
7 vuotta vanhimmat, tässä oli lämpenemisongelmia ja luulin sen johtuvan löysästä liitoksesta.
laitoin sen kuitenkin 2kW vastukselle ihan huipputuottoja ohjaamaan, siis hetkelliseen pätkäkäyttöön ennenkuin uudet tulevat kun laitan tuhtimmat kaikkien tilalle.
näin vaan kävi, ei muuta mutta haju on hitommoisen epämiellyttävä eikä lähde ennenkuin aiheuttajan kiikutti pihalle
tarkastelin puhalluksen jälkeen tuota kärähtänyttä ja ihmetyttää kun on speksattu 25A
1745064946594.png

ja sitten sisällä on max 16A
1745065024365.png
 

kotte

Hyperaktiivi
Mites paneelit tuottaa jos on ns lonkeronvärinen taivas, auringonpaisteeseen verraten?
Tähän vuodenaikaan n. 1/4 -tehosta ylöspäin tyypillisesti. Tosi paksut sadepilvet toki verottavat enemmän. Jos auringon paikka on erotettavissa pilvien lävitse, tuottoa taas saa tyypillisesti suhteessa enemmän.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Mites paneelit tuottaa jos on ns lonkeronvärinen taivas, auringonpaisteeseen verraten?
Kas tässä Huhtikuun 18 ekaa päivää. Kahdella lappeella olevat järjestelmät tietyllä tapaa hyötyvät lonkerokelistä ja tuottaa saman kuin etelälape. Eli on 25-50% pilvettömän taivaan tuotosta. Riittääkattamaan päivän kulutuksen.

Ja tässä tämä 19. päivän lonkerotaivaan tuotto... akkuun on saatu aurinkoa niin että huommiseen aamuun pärjää.
1745069466781.png


1745069110424.png
 

SON

Vakionaama
Mites paneelit tuottaa jos on ns lonkeronvärinen taivas, auringonpaisteeseen verraten?
No meillä menee oheisen kuvan mukaan siten että noin pilvettömällä säällä tuotto on nyt n 65 kWh/vrk ja umpipilvisellä säällä jää tuotto runsaaseen 10 kWh/vrk. Asiaa sivuten kuluva huhtikuu on ollut erittäin tuottoisa verratuna viimevuoteen, jolloin koko kk tuotto oli 882 kWh ja nyt 19.4 jo 892 kWh. :grandpa:

Av.1_190425.1.png
 

pökö

Kaivo jäässä
Eli on odotettavissa että saan7 kW kentän käyntiin ja jotain tuottoa voi tullakin pilvipäivisin? Pitääkö tätä nyt jo laajentaa ennenkuin on ensimmästä wattia saatu?

@Espejot millainen paneelisto sulla on?
@SON on ilmeisesti 10 kWp
 

dbwarrior

Vakionaama
Mulla 6,8kwp ja taivas täytti lonkeron tunnusmerkit.
Eli aika tarkkaan 1/3 siitä mitä normisti päivä tästä on tulossa
1745081200315.png
 
Viimeksi muokattu:

SON

Vakionaama
Vastaan osaltani että meillä oli 09.2020 alkaen ensin 5 kW ja se vaan tuntui pieneltä. 01.24 alkaen tulisitten toiset 5 kW ja nyt siis yhteensä n 10 kW systeemi ja se taasen tuntuu aurinkoisimmalla säällä ylimitoitetulta. Mutta kun niitä todella aamusta iltaan aurinkoisia päiviä ei vaan ole kovin montaa noin keskimäärin kesän aikana niin en koe että ylimitoituksesta sinällään olisi haittaa. Toki asia ei ole aivan yksioikoinen vaan asiaan vaikuttaa suuresti miten sen aurinkosähkön pystyy kuluttamaan tai myymään optimaalisesti.

Lisään vielä että ylimitoitus terminä sinällään on kuin veteen piirretty viiva koska toisaalta ylimitoituksesta on selvää hyötyä muulloin kuin täysin ainkoisella säällä.

Nyt saunaan :sille:
 

Skata

Vakionaama
Mites paneelit tuottaa jos on ns lonkeronvärinen taivas, auringonpaisteeseen verraten?
Tässä esimerkki viime vuoden huhtikuusta, joka oli pitkälti todella lonkeroa muutamia kunnon päiviä lukuunottamatta (taitaa @SON olla myös Turun alueelta, sillä lähes samalla tavalla käyttäytyy tuotto näiden huhtikuisen välillä mutta mulla pienemmällä paneelikentällä). Tuossa kuluvan vuoden statistiikassa eilinen 19.4 on ollut aika pilvinen ja tuotto vain 5,37 kWh
IMG_4165.jpeg
IMG_4166.jpeg
 

Raps

Jäsen
Pahimpana sade/sumusäällä tuotto jäänee jopa lähelle 10%, näinä päivinä ylimitoituksesta on todellista hyötyä. Jos vähänkään aurinko häämöttää pilven läpi niin tuotto nousee jo huomattavasti.
Mielenkiintoista seurata tuottaako yksi 400W paneeli vuodessa 400kWh. Kesäkuussa selviää omalta kohdalta, lape on lähes varjoton paikka. Mikroinuilla helppo seurata ja Shelly tukemassa mittausta.
 
Viimeksi muokattu:

Luukku

Vakionaama
Eikös se nyt tällä hetkellä ole nolla se tuotto Kouvola-Rauma akselilta etelään-lounaaseen?

Sadetta taitaa olla koko alueella...
140W antaa vesisateessa nyt.
Eilen sateesta antoi 4kWh.
Sadepäivissä on se hyvä puoli, että omakäyttö on 100% :)
 
Viimeksi muokattu:

roots

Hyperaktiivi
Eikös se nyt tällä hetkellä ole nolla se tuotto Kouvola-Rauma akselilta etelään-lounaaseen?

Sadetta taitaa olla koko alueella...
No joo, kun kello käy ja aurinko 'ylenee' niin tulee sieltä ~60W kun samalla sataa ihan kivasti.

Tarttis ajoittaa tämä että kaikki kattois vaikka klo12 ja sataa...
 
Back
Ylös Bottom