10 vuodessa euroopan kolmanneksi ylipainoisimmaksi kansaksi

Viisi naamassa. Viisaudenhampaassa on reikä se pitäis poistaa kun vaivaa. Minä kyllä syön xylitol-purkan aina sen jälkeen kun jotain pistän suuhuni. Nyt pitäis viisaudenhammas putsata hammastikulla/langalla kun sinne taas jäi roinaa.
Ei auta xylitol joka ruuan päälle. Lisäksi lankaan joka päivä ja huolellinen pesu 2x päivässä.

Vuosia ollut 13-15 alkavaa reikää. Esim jos lomareissulla syö välipaloja ja laistaa hoidosta viikon niin tekarit suuhun.

Lapsena jotakin mennyt pieleen mutten muista mitä (vapaa kasvatus oli kyllä). Joskus vuositarkastuksessa oli 5 paikattavaa. 12 vuotiaana varmaan 20 paikkaa.
 
Voisi ajatella että sairaanhoitajat näyttäisivät esimerkkiä, tiedosta kun ei ainakaan ole kiinni. Mutuna tuntuu että lihavien osuus on aika suuri tai sitten sen vain
huomaa noissa sairaalaympyröissä.
Sehän oli ainakin vielä 10 vuotta sitten fakta että yliopisto-opiskelijoista juuri tulevat lääkärit olivat useimmin tupakoijia. Sairaanhoitajien lihavuus voi olla liian herkkä tilastoitava mutta toisaalta kun lihavia on niin paljon niin väkisin heitä on myös hoitajissa, normaalivartaloisen mitoille tehdyt työvaatteet eivät ainakaan vähennä sen huomaamista.
 
Lihavuus ei ole usein valinta eikä asia, johon pystyy itse vaikuttamaan. Meitä on niin moneen muotoon ja kokoon. En kyllä syyllistäisi tavallista lyhyempiä tai pidempiäkään. Monet lihavat tietävät olevansa ylipainoisia ja kärsivät siitä henkisesti, ei muiden tarvitse sitä enää alleviivata. On myös ihan normipainoissa olevia, joita joku twiggyilijä on haukkunut läskiksi ja aiheuttanut jaktuvan murheen kropasta.
No kyllähän lihavuus on asia johon nimenomaan pystyy vaikuttamaan, toisin kuin esim pituus.

Se on sitten oma asia sa onko siitä syyllisyämisestä mitään hyötyä. Ainakin jos lääkäri ottaa sen joka kerta ensimmäisenä esiin on vaikutus negatiivinen, kun ei halua mennä kuuntelemaan kuinka se kaulapatti johtuu lihavuudesta.
 
Verotuksella voisi kyllä ohjata kohti terveellisempää ruokailua. Kunnon raippaverot roskaruualle ja ALV ale raaka-aineille.

Roskaruoka on liian halpaa... No koska roska on halpaa.
 
Verotuksella voisi kyllä ohjata kohti terveellisempää ruokailua. Kunnon raippaverot roskaruualle ja ALV ale raaka-aineille.

Roskaruoka on liian halpaa... No koska roska on halpaa.
Hirmu poru vaan nousi makeisverokorotusehdotuksesta. Limsassa sentään on sokerivero eli vähempi kalorimäärä maksaa vähemmän.
 
Voisi. Sen voisi tehdä niinkin että terveellisempien veroa laskettaisiin eikä mitään veroa koroteta.
No mistä sitten saataisiin vaihtoehtoisia verotuloja, vai pidennetäänkö vaan suoraan sote-jonoja vielä nykyisestään - vai ottaisiko valtio kenties vähän lisää velkaa?
 
Kyllähän se roskaruoka siinämielessä on haittaverotettua että mäkkärissä syödyssä hampassa on korkeampi alv kuin kaupan tuotteissa..

Tosin se nyt koskee vain siellä mäkissä paikanpäällä mussutettavaa ruokaa.
 
Piti oikein lukea kahteen kertaan, että mistä on kysymys kun "tällaista kielenkäyttöä" esiintyy. En silti oikein tajunnut.
Siis että ääneenkö ei sovi sanoa että nyt stoppi herkuttelulle ja kulutusta välillä?
Mitä muutakaan liikuntaohjaajat sanoisivat?
 
Hulluksihan tämä on mennyt. Ilmeisesti valittaja piti ongelmallisena kohtaa, josta sai käsityksen, että syöminen ansaitaan liikkumalla. Ilmeisesti anorektikoilla voi esiintyä tuota ajatusmallia.

Huvitti, kun joku kommenteissa sanoi, että 15 vuotiaalle tytölle parempi paikka olisi tanssitunnilla. Taitaa olla yleisin paikka saada anoreksia, vaikka molemmat tyttäreni selvisivätkin ilman n. 15 vuoden ahkerasta tanssimisesta.
 
Kuvaa vain sitä kuinka vääristynyt kehokuvan media on meille luonut. Itse olen ollut hyvin varovainen kun asiasta jälkikavun kanssa keskustelen ja korostan mielummin hyvää kunnon merkitystä ja että ulkonäön takia ei kannata hikolla, hukkaan heitettyä aikaa. Ja jos elopainoon täytyy puuttua niin sekin rasvamaksan takia tyliin sokeri kerääntyy helposti rasvana maksaan.
 
Takaisin
Ylös Bottom