Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kummallista, kun kerrostaloissa isännöitsijät yms lihavoiduin tekstein kieltää ihan polkupyöräakuista lähtien latailut. Tuollainenkin riittää polttamaan koko talon.Nämä on sellaisia siirtymäkauden yleensä ohimeneviä pelkotiloja. Jotkut ihmiset eivät välttämättä kuitenkaan pääse niistä ikinä eroon.
EV (akkiu) palaa noin tuplasti (vs. ICE) kuumemmin 1200 asteessa ja ei tarvitse ulkoista happea. Eli suunnilleen teräksen taontalämpö.Muutamia kuvia palopaikalta. Melkoinen grilli ollut.
Lisääntyvät kuitenkin kun sähkikset lisääntyy.
Ja edelleen: se bensa ja diesel eivät syty itsekseen, toisin kuin akku jos jokin, esim bitti, on vähän poikittain.
Olisiko niin että tuolla ei palanut yhtäkään akkua.Huomionarvoista on, että nämä täysin mahdottomat sammuttaa ja monta päivää palavat autot sammutettiin parissa tunnissa.
Onhan sekin mahdollista. Luulen kyllä, että ainakin sen palon aloittaneen hybridin akku paloi.Olisiko niin että tuolla ei palanut yhtäkään akkua.
Äkkiä tuhoutui autohalli ja 50 autoa, parissa tunnissa.Huomionarvoista on, että nämä täysin mahdottomat sammuttaa ja monta päivää palavat autot sammutettiin parissa tunnissa.
Sellaisia ne tulipalot hallin sisällä voi olla.Äkkiä tuhoutui autohalli ja 50 autoa, parissa tunnissa.
Kuvien perusteella näyttää, että vaan latausliitin kärähti. Muuten kaikki normaalia. Latausliittimet kiellettävä! /sKärähtikö vaan latausliitin tms?
Kreikassa näyttää ainakin joillain olevan maksimissaan 40% lataus, muuten ei asiaa autokannelle (minulla ei ole tietoa kuinka paljon riski tästä alenee): https://www.superfast.com/en-gb/gen...rnative-fuel-vehicles-afvs-with-passenger-shiEntä kun se tapahtuu siljalaivan parkkikannella, meneekö koko laiva pohjaan.
Kummallista, kun kerrostaloissa isännöitsijät yms lihavoiduin tekstein kieltää ihan polkupyöräakuista lähtien latailut. Tuollainenkin riittää polttamaan koko talon.
Ja edelleen: se bensa ja diesel eivät syty itsekseen, toisin kuin akku jos jokin, esim bitti, on vähän poikittain.

Sähkö olisi valunut maahan ja leimahtanut auringossa?
Ne kaikki polttomoottoripalot ovat lähteneet muualta. Joten kun puhutaan akkupaloista, niin voitaisiinko jo lopettaa puhuminen polttomoottoreista?Nythän ei siis ole osoitettu, lähtikö hybridin palo akusta laisinkaan. Polttomoottoriautoja palaa iso määrä vuosittain, ilman litiumpohjaisia akkujakin.
Akkupaloja voi käsitellä vähän fiksumminkin, jolloin keskustelussa on kyllä isompi rooli sillä paloiko akku ylipäätään tai jos paloikin, lähtikö palo siitä vai jostain muualta.
On vain huomautettu, että EV palot ovat ikäviä ja usein intensiivisiä. Jos katsoo tilannehuonetta tms. niin siellä näitä polttomoottoriautojen paloja raportoidaan yleensä pieninä (niitä tulee ja menee). Sitten kun sähköauto palaa, ei yleensä puhuta enää pieninä. Siinä se ero kai on. Tahtoo vaan sanoa, että polttomoottoripalot ovat järjestäen helppoja ja rajoittuu yleensä siihen yhteen autoon, helppo sammuttaa. Parkkihallissa se ei itse syty, ellei ole joku sähkövika ja vuotava letku tms. yhdistelmä. Eikä siinä mitään, erilaisia riskejä pitää kyllä yhteiskunnassa ja elämässä pystyä sietämään.Kyllä, henkilöautojen palot ovat vähentyneet Norjassa sähköistämisen edetessä. Vaikka yksittäiset sähköautopalot voivat olla vaikeampia sammuttaa akun takia, kokonaisriski ja palomäärä on laskenut sähköistämisen myötä.
Kysyin Grokilta ovatko Norjassa autopalot vähentyneet sähköistyksen myötä.
-------------------------------------
Kyllä, henkilöautojen palot ovat vähentyneet Norjassa sähköistämisen edetessä. Norja on maailman johtava maa sähköautojen käyttöönotossa, jossa yli 90 % uusista henkilöautoista on sähköisiä, ja sähköautojen osuus koko autokannasta on noin 26–30 %.
Tilastot osoittavat, että sähköautojen brändiriski on selvästi pienempi kuin polttomoottoriautojen: esimerkiksi vuonna 2022 sähkö- ja hybridi-autoissa oli vain 3,8 paloa 100 000 autoa kohti, kun kaikissa polttoaineautoissa luku oli 68. Bensiini- ja dieselautot palaavat 4–5 kertaa useammin kuin sähköautot. Vuonna 2023 Norjassa oli lähes 700 000 sähköautoa, mutta vain 33 sähköautopaloa, kun taas bensiini- ja dieselautojen paloja oli huomattavasti enemmän. Sähköautojen palomäärä on pysynyt vakaana tai suhteellisesti laskenut, vaikka niiden määrä on kaksinkertaistunut viime vuosina, koska polttomoottoriautot korvautuvat turvallisemmilla sähköautoilla. Vaikka yksittäiset sähköautopalot voivat olla vaikeampia sammuttaa akun takia, kokonaisriski ja palomäärä on laskenut sähköistämisen myötä.
Sen verran paljon "paskaa" tulee AI:ltä, joten en usko Grokkiin yhtään.Kysyin Grokilta
Ongelmat ovat varmaan keskimäärin siinä, että nämä "polttikset" palavat kun niillä ajetaan tai sitten syttyvät näyttävästi elokuvatyyliin kun kolaroidaan. Joka tapauksessa auton syttyminen tuleen kolarin seurauksena on myös ollut yllättävän harvinaista, niin ihmeellistä kuin se onkin. Puuhun tai tienlaitaan ajetun auton palaminen ei kauheasti sykäytä. Sama parkkihallissa on jo toista maata. Vaikka sähkiksiä palaa kohtuulisen harvoin, seuraukset taitavat olla keskimääräistä tuhoisampia, koska palavat tyypillisesti latauksen loppuvaiheessa ja polttavat siinä ohessa paljon muutakin mukanaan.Norjassa kun sähkisten keski-ikä on 4 vuoden luokkaa ja niistä palaa tuo 3,8/100000, niin mitähän luokkaa se on saman ikäisillä polttiksilla?
Vaihdapa nyky-yhteiskunnassa (siis hyväntahdon-EU:n sisällä, missään muualla asia ei päde) sähköautot sanan tilalle polttomoottoriautot, ja mieti mikä tuntuu olevan sallittua siinä tapauksessaKannattaa miettiä onko tarpeen kirjoittaa viestiä lainkaan, jos ei ole muuta sanottavaa kuin että kielletään kaikki koska sähköautot on perseestä.
Joo mutta siinä sivussa ei pala 50 muuta autoa, eikä parkkihalli tuhoudu, eikä kaupungin keskustaa evakuoida.Polttomoottoriautoja palaa iso määrä vuosittain, ilman litiumpohjaisia akkujakin.
Autot yleensäkin on, toiset korjaa salaa ettei auton maine kärsiSähköautoasia on yksi näistä ideologioista, joista et saa sanoa yhtään pahaa tai edes kysyä mistään negatiivisesta, tai syntyy helkutinmoinen ydinsota.