Akkupalot

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Kuvissa oli tosiaan VW ID:n vanteet ja lipan ja sivukuvan perusteella näyttäisi ID.7 Tourerilta.
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Onko autojen akkupalot kennovikoja vai laturivikoja? Jos laturivikoja niin miksi ne ei "haaviin" ajoissa ennen kuin palo syttyy?
 

bungle

Vakionaama
tadaa... siinä ettei ne pala.
Tekniikka on kyllä vielä epäkypsää moneltakin osin. Ootellaan vaikka 20 vuotta, niin nykyisille nauretaan (niin turvallisuus, ranget, hinnat, lapsityövoima, veden käyttö ja muut). Nämä polttomoottorit palaa harmittomasti ja sammuu nopeasti. Siksi niiden paloista ei koskaan oikeastaan edes uutisoida, toisin kuin sähköautojen, joissa tuntuu palavan talot ja kokonaiset laivat samalla. Luulen, että 20 vuodessa litiumista ollaan jo irti näissä, joka ei paljoa eroa öljystä sen suhteen, että ei ole yleisesti saatavilla (vaan keskittyneesti).
 
Viimeksi muokattu:

tet

Hyperaktiivi
Nämä polttomoottorit palaa harmittomasti ja sammuu nopeasti. Siksi niiden paloista ei koskaan oikeastaan edes uutisoida, toisin kuin sähköautojen, joissa tuntuu palavan talot ja kokonaiset laivat samalla.

Stavangerin lentokentän parkkitalon palosta uutisoitiin aikoinaan laajalti, senhän poltti dieselkäyttöinen Opel Zafira. Toki uutisoinnin määrä johtui siitä, että sen oletettiin syttyneen sähköautosta.

Autolaiva Fremantle Highway paloi pari vuotta sitten Hollannin rannikolla. Sen kyydissä oli noin 500 sähköautoa, jotka kaikki saatiin palon sammutuksen jälkeen käytännössä ehjinä ulos aluksesta. Palosta uutisoitiin laajasti, toki taas saman virheellisen oletuksen takia, kuin Norjan parkkihallipalossakin.
 

bungle

Vakionaama
Autolaiva Fremantle Highway paloi
Joo ja tässä vähän kuvia EV palosta (eri paatit: Morning Midas, Felicity Ace ja kuvia myös Fremantle Highwaystä, jossa EV:t ei siis asialla):

Tästä ei luonnollisesti ole kuvia:

The NFPA says the US averages 579 deaths a year...TSLA had 28 deaths in 2023 - almost 5% of all fire deaths, while the TSLA fleet (I estimate 3.5 million on US Roads) is 1.2%. (yliedustusta on siis EV:issä, kun puhutaan kuolemaan johtavista paloista). Mutta jokainen valitkoon haluamansa tilastot ja katsaintakulmat (esim. voi palaa vähemmän (kuin ICE), mutta paljon vaarallisemmin).
 
Viimeksi muokattu:

pamppu

Vakionaama

Aika tarkoitushakuinen klikkien keräilijä taitaa olla tuokin.

”The floating inferno is said to have been caused by the lithium-iron batteries in the 70 electric vehicles on board – batteries that are can cause fires that can burn for week”

Elikkä ensinnäkin ”is said to have been caused”. Tietoa ei siis ole, mutta varmana silti esitellään EV-paloa. Myöskään mainitut rauta-akut ei ole erityisen hanakoita syttymään tai palamaan, toisin kuin NMC, joita tuolla toki saattoi olla. Tuo vaan lähinnä osoittaa sen, että kirjoittaja ei tiedä asiasta mitään, vaan haluaa repiä raflaavia otsikoita. Kaupan päälle myöhemmin viittaillaan aikaisempiin paloihin, esim. tohon Fremantleen, joka ei ollut EV:n aiheuttama. Mutta olipa kivaa pelon lietsontaa ja klikkien keräilyä, faktat nyt oli hiukan rikki.
 

bungle

Vakionaama
faktat nyt oli hiukan rikki.
Joo, ne tuppaa EV paloissa vajoavan meren pohjiin kuten tässäkin:

Officials have not stated whether that [EV] was the cause of the fire.

Paino sanalla "cause", mutta luultavasti kolme viikkoa kestävä palo ei ole ICE auto.

 

fraatti

Hyperaktiivi
Sähköfillarin akku teki tepposet. Näitäkin tuntuu palavan aina silloin tällöin.

1750926385279.png

 

Tinkero

Aktiivinen jäsen
Joo, ne tuppaa EV paloissa vajoavan meren pohjiin kuten tässäkin:



Paino sanalla "cause", mutta luultavasti kolme viikkoa kestävä palo ei ole ICE auto.

Oliko tämä "stuffed with EVs" se missä oli kuitenkin vain muutama sähköauto.
 

bungle

Vakionaama
Oliko tämä "stuffed with EVs" se missä oli kuitenkin vain muutama sähköauto.
Siellähän se lukee
By then the fire was completely extinguished, but none of the 70 EVs, 681 hybrid cars or 2,000 conventional vehicles [ICE] were salvaged
Lisäksi ICE laivassa oli toki:
also carried nearly 2,000 tons of fuel, now poses a risk for pollution on the Alaskan coast.
Eli paskaa ainetta sekin.
 
Viimeksi muokattu:

tet

Hyperaktiivi
Paino sanalla "cause", mutta luultavasti kolme viikkoa kestävä palo ei ole ICE auto.

Kyllä niistä sähkiksistä hyvää palokuormaa tulee, jos ne tulimereen joutuvat. Itse palon juurisyy voi silti olla jossain aivan muualla, vaikka sähköautojen akut sen jälkeen viikkoja palaisivatkin. Oli siellä Stavangerin hallissakin paljon sähköautoja, jotka paloivat iloisesti kun se tupaöljykärytin ne ensin sytytti.
 

bungle

Vakionaama
Kyllä niistä sähkiksistä hyvää palokuormaa tulee, jos ne tulimereen joutuvat. Itse palon juurisyy voi silti olla jossain aivan muualla, vaikka sähköautojen akut sen jälkeen viikkoja palaisivatkin.
Mikä sitten on "juurisyy". Se voi olla jonkun insinöörin pöydällä (tai voi syntyä uusia juurisyitä -> sähkövika ice autossa sytytti auton, josta se pääsi leviämään viereiseen EV:hen, jonka palokuorma poltti koko kerrostalon, ja kaikki lähti kiinalaisesta tehtaasta jossa työntekijä oli nukahtanut kolvin ääreen, mikä taas johtui perseellään olevasta työnjohdosta, jota pääoma painosti.... - mielestäni tässä on jo monta juurisyytä ja kaikki alkoi mennä pieleen heti alkuräjähdyksen jälkeen, josta tosin siitäkään ei ole varmuutta). Se voi olla missä vaan. Niitä on joka tapauksessa erittäin paljon, jopa sellaisia, joille emme oikein kunnolla voi mitään (se kuuluisa perhosen siivenisku). Tämä palokuorma (etenkin kun litiumparistot kuljettavat mukanaan kaiken paloon tarvittavan) on tosin sellainen jota pystytään hallitsemaan. Varmasti tulee regulaatiota, kuten esim. lentoliikenteessä kiristyy kokoajan litiumin kuljettaminen. Jotain parempaa tarvitaan. Se on selviö. Hirvittää jo itseäkin kuinka paljon erilaista litiumparistoa lojuu kämpässä.
 
Viimeksi muokattu:

kotte

Hyperaktiivi
Paloviranomaiset tarkkailevat syttymislähteiden (juurisyy?) ohella palokuormaa. ICE-autoissa polttoneste on valtava palokuorma, mutta sammuttaminen ja etenkin rajioittaminen on yksinkertaista tukahduttamalla hapen pääsy jo kohtuullisen voimakkaaksi roihahtaneen palopesäkkeen luokse. Sähköautopalon kohdalle moinen ei ole mahdollista kuin korkeintaan palon leviämisen estämiseksi ICE-autojen joukkoon tai muuhun ympäristöön.

ICE-autojen palotkin ovat yleensä lähtöisin autojen sähköjärjestelmistä (etenkin pysäköityjen autojen tapauksessa tai kolaritapauksissa). Sähköautojenkin kohdalla sähkövikojen olettaisi lisääntyvän autojen ikääntyessä, mutta toisaalta voima-akkujen ja korkeajännitejohdotusten ja laitteiden kohdalla noudatetaan paljon tiukempia rakenne- ja asennusstandardeja ja katsastus puuttuu potentiaalisiin vikoihin paljon jyrkemmin kuin matalajännitesähkön kohdalla.
 

HeTi

Aktiivinen jäsen
Akku paloista ei ole havaintoa, mutta itse olen nähnyt 6kpl auto paloja noin muuten. Polttomoottoreissa tekniikkaa on niin alkutekijöissä että Suomessa palaa 2-3 kpl autoja päivässä.
Itse olen päättänyt että polttomoottorin ei itselle tule, tekniikan pitää kehittyä paljon että 300hv autoa voi ajaa alle 2l kulutuksella. Parempi odotella että saavat jotain valmista aikaan.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Akku paloista ei ole havaintoa, mutta itse olen nähnyt 6kpl auto paloja noin muuten. Polttomoottoreissa tekniikkaa on niin alkutekijöissä että Suomessa palaa 2-3 kpl autoja päivässä.
Itse olen päättänyt että polttomoottorin ei itselle tule, tekniikan pitää kehittyä paljon että 300hv autoa voi ajaa alle 2l kulutuksella. Parempi odotella että saavat jotain valmista aikaan.
Kuka sitä kulutusta miettii jos auto on muuten sellainen että sitä tykkää ajella ja rempata ;)
 

Lappanen

Hyperaktiivi
katso liitettä 107526Aikas raaka palo. Hesarin sivuilla pieni video.
Eiköhän tuossakin juurisyy palolle ollut ICE-auton tarpeisiin haettu täysi bensakannu, joka unohtui perä- tai etulootaan, höyrystyi löysään jötetyn korkin kautta ja syttyi kun joku pottunokka sytytti tupakan ohi löllystäessään :hmm:
 

Espejot

Hyperaktiivi
Taas jälleen herää kysymys, että joutuuhan VW maksamaan nyt tuon tuhon kokonaisuudessaan.... vrt. se oikeusmurha-tapaus polkupyörän lyijyakun kanssa.
Jos se tosiaan on akkukennovika niin luulisi näin tapahtuvan. Paitsi että vakuutusyhtiön rahkeet ei riitä oikeustaisteluun VW vastaa että ei sittenkään.
 
Viimeksi muokattu:

Lappanen

Hyperaktiivi
En tiedä. Onko vakuutusyhtiöillä sen suhteen jotain ehtoja?
Mietin vaan tuota rutiininomaista käytäntöä. Outoa jos käytäntö on sama jos se auto palaa keskellä tietä aiheuttamatta muuta kuin tien sulamista versus jos siinä samalla palaa vaikka autohalli ja muut autot tai puutalokortteli.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Vakuutusyhtiö yrittää aina periä rahat takasin. Viimeksi taisi vakkutusyhtiö hävitä jututin Kärkkäistä vastaan kun pyörän laturi poltti autohallin. Mutta oikeustaitelu valmistajaa vastaa... etsivät helpompia uhreja.

Mutta. Tutkimusten mukaan - muistaakseni - veden sumutus olisi tehokkain suojauskeino paloa vastaan jo akkupalon alettua.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Tuossa oli vielä Helsingin pelastuslaitokselta muutamia kuvia tuosta palosta ja kuvissa kommentteja mitä sammutus oli siellä edennyt.

Itse palopaikan vieressä näyttää olleen sähkötolppa, mutta eipä tuosta tiedä että onko auto ollut latauksessa vai ei.

 

kotte

Hyperaktiivi
Tutkimusten mukaan - muistaakseni - veden sumutus olisi tehokkain suojauskeino paloa vastaan jo akkupalon alettua.
Marioffin korkeapainesumutus on varsin tehokas mitä tahansa paloa vastaan, myös polttoainepaloon (yleensä siis toteutettuna kiinteästi asennetulla sprinkler-laitteistolla, koska sumu ei leviä kovin kauas). Akkupaloa silläkään ei saa sammumaan, mutta leviämisen pystyy estämään hyvin tehokkaasti, kunhan sumutusta jatketaan jopa vuorokausikaupalla.
 

bungle

Vakionaama
Marioffin korkeapainesumutus on varsin tehokas mitä tahansa paloa vastaan, myös polttoainepaloon (yleensä siis toteutettuna kiinteästi asennetulla sprinkler-laitteistolla, koska sumu ei leviä kovin kauas). Akkupaloa silläkään ei saa sammumaan, mutta leviämisen pystyy estämään hyvin tehokkaasti, kunhan sumutusta jatketaan jopa vuorokausikaupalla.
Helpointa olisi hinata vaan loitommalle. Tosin kaikkialla sekään ei onnistu.
 

pamppu

Vakionaama
Kyllä, Suomessa. Noin 2000 moottoriajoneuvoa palaa meillä vuosittain.

Tuossa oli hiukan analyysiä syistäkin.


Pohjolan kaveri tuossa alkuvuonna toteaa vielä: ”Korkeajänniteakun tai ajoakun aiheuttamia palovahinkoja ei löydy meidän tilastoistamme.”
 

bungle

Vakionaama
Pohjolan kaveri tuossa alkuvuonna toteaa vielä: ”Korkeajänniteakun tai ajoakun aiheuttamia palovahinkoja ei löydy meidän tilastoistamme.”
Myöskään polttoaineen tai polttomoottorin aiheuttamia palovahinkoja ei löydy Pohjolan tilastoista eikä tule koskaan löytymäänkään. Aina syynä on joku muu. Kuten oikosulku tai kolari.
 

pjr

Aktiivinen jäsen
Yhden polttomoottoriauton oon(tai rouva on) saanu poltettua. Muoviset venakopat oli vääntyneet sen verran ettei enää tiiviste pitänyt ja sieltä oli alkanu fuskaamaan moottoriöljyä pakosarjalle. Pidempi reissu, auto parkkiin ja siitä tuprahti. Sen verran nopeasti oli onneksi sammutuskalusto paikalla, että palo rajautu mottoritilaan.

Myöskään polttoaineen tai polttomoottorin aiheuttamia palovahinkoja ei löydy Pohjolan tilastoista eikä tule koskaan löytymäänkään. Aina syynä on joku muu. Kuten oikosulku tai kolari.
Eli kyllä se siitä polttomottoristakin osaa lähteä. Oli muuten Pohjolassa vakuutettuna, mutta tästä jo kymmenisen vuotta aikaa.
 

bungle

Vakionaama
Yhden polttomoottoriauton oon(tai rouva on) saanu poltettua. Muoviset venakopat oli vääntyneet sen verran ettei enää tiiviste pitänyt ja sieltä oli alkanu fuskaamaan moottoriöljyä pakosarjalle. Pidempi reissu, auto parkkiin ja siitä tuprahti. Sen verran nopeasti oli onneksi sammutuskalusto paikalla, että palo rajautu mottoritilaan.


Eli kyllä se siitä polttomottoristakin osaa lähteä. Oli muuten Pohjolassa vakuutettuna, mutta tästä jo kymmenisen vuotta aikaa.
Syynä muoviset vääntyneet venakopat ja vuoto tiivisteessä. Ei polttoaine tai polttomoottori
 
Back
Ylös Bottom