Pienet ydinvoimalat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fraatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onko Suomessa kykyä ja osaamista valmistaa ydinlämpölaitos kokonaan itse?

On. Tuollaisessa lämpölaitoksessa ei ole oikeastaan mitään vaikeita rakenteita.

Polttoaineen tuotantoa täällä ei ole kuitenkaan. Osaamista varmaan olisi, mutta ydinpolttoaineen rikastus- ja jalostuslaitos olisi mielettömän kallis investointi.
 

Miljardien ydinvoimainvestointi? Helen selvittää nyt SMR-voimalan kaikki vaihtoehdot​

Helsingillä voi olla edessään kaupungin energiayhtiön suurin yksittäinen investointi koskaan. Helen Ydinvoiman Pekka Tolonen aikoo varmistaa, että mahdollisessa investoinnissa on järki mukana.

”Käymme keskusteluja puolen tusinan laitostoimittajan kanssa kaikista hankkeen yksityiskohdista. Tämä tarkoittaa sitä, että pöydällä ovat niin ydinlämpöä tarjoavat vaihtoehdot kuin perinteisemmät sähköä ja lämpöä tarjoavat vaihtoehdot. Laitostoimittajien nimiä emme halua vielä avata”, Tolonen sanoo.
 

Helsinkiin rakennetaan nyt laitosta, joka voi mullistaa kaupunkien lämmityksen – tällainen on ydinreaktorin testiversio​

Helsingissä on rakenteilla testiversio ydinreaktorista, joka tekee kaukolämpöä. Helen tavoittelee oikeaa laitosta ”niin tosissaan kuin ylipäätään voi”.
 
"Tähän laitokseen ei vielä uraania tule, vaan reaktoriytimen paikalla ovat sähkövastukset."

Ydinreaktorit tulee aikaisintaan 2030-luvulla. Mistähän Helen ottaa sähkön "ydinreaktorilleen" siihen asti, jotta kaukolämpöä syntyy?
 
Mistähän Helen ottaa sähkön "ydinreaktorilleen" siihen asti, jotta kaukolämpöä syntyy?
Tuo koelaitoshan on oikeastaan sähkökattila. Testaukset voidaan tehdä vaikkapa syysmyrskyjen aikaan tai kesäkuussa, jos aurinko sattuu tarjoamaan antejaan. Kyllä Helenin verkkoon mahtuu suhteessa pieni lämpömäärä mihin vuodenaikaan hyvänsä. Aikaisemmin paikalla oli satojen megawattien tehoinen hiilivoimalalaitteisto, joten voimansiirtojärjestelyt ovat perintönä kunnossa.
 
Testaukset voidaan tehdä vaikkapa syysmyrskyjen aikaan tai kesäkuussa, jos aurinko sattuu tarjoamaan antejaan.
Sorry, en tiennyt, että testaukset ovat näin lyhytaikaisia ja olin huolissani, kun pääkaupungin sähköverkon kapasiteetti oli jokin aika sitten piripintaan täynnä.
 
pääkaupungin sähköverkon kapasiteetti oli jokin aika sitten piripintaan täynnä.
Päivitysprojekti, jossa Helsingin sähköverkon siirtokapasiteetti kaksinkertaistetaan (uudella 400kV kaapeliyhteydellä) lienee jo melko pitkällä. Tuonne Salmisaaren tulee nyt suora 110kV:n yhteys pohjoisesta, ja siitä on haara 400kV:n "atomirenkaaseen" toisaalta Tammiston sähköaseman kautta (muutaman Helsingin sisäisen 110kV:n sähköaseman välityksellä) sekä toisaalta uuden Espoossa sijaitsevan Hepokorven sähköaseman kautta (tuo on rakennettu luokkaa 200MW+200MW:n datakeskusten -- tai ehkä vielä useammankin, 100MW+100MW+jotakin sähkökattiloiden sekä Espoon sähköverkon kapasiteetin päivittämiseksi). Eli ei sähkö heti lopu.
 
Uudenlainen 345 MW pienydinvoimala sai rakennusluvan – Ensimmäinen lähes 10 vuoteen
Viimeisten 40 vuoden aikana ainoastaan kevytvesireaktorit ovat saaneet rakennuslupia Yhdysvalloissa. Nyt Bill Gatesin rahoittaman Terrapowerin natriumjäähdytteinen modulaarinen reaktori sai historiallisen rakennusluvan
 
Steady energy haluaisi rakentaa ydinlämpövoimalan myös Ruotsiin

 

Helsinkiin rakennetaan nyt laitosta, joka voi mullistaa kaupunkien lämmityksen – tällainen on ydinreaktorin testiversio​

Helsingissä on rakenteilla testiversio ydinreaktorista, joka tekee kaukolämpöä. Helen tavoittelee oikeaa laitosta ”niin tosissaan kuin ylipäätään voi”.

Oma veikkaus, tämä toiminta kunnossa ja tuottaakin jotain niin aikaa palaa +10 vuotta. Kyllä ne tsetit ja lopulliset luvat vaan vie aikaa.
 
Takaisin
Ylös Bottom