pökö
Kaivo jäässä
Saattaisi olla myyntimenestys, itse ostaisin heti.Joku Valio voisi lanseeraa "tuottajan-tuki" maidon, jonka hinnasta taattaisiin menevän 10snt extrakorvaus tuottajalle peruskorvauksen päälle.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Saattaisi olla myyntimenestys, itse ostaisin heti.Joku Valio voisi lanseeraa "tuottajan-tuki" maidon, jonka hinnasta taattaisiin menevän 10snt extrakorvaus tuottajalle peruskorvauksen päälle.
Joku Valio voisi lanseeraa "tuottajan-tuki" maidon, jonka hinnasta taattaisiin menevän 10snt extrakorvaus tuottajalle peruskorvauksen päälle.
Joku Valio voisi lanseeraa "tuottajan-tuki" maidon, jonka hinnasta taattaisiin menevän 10snt extrakorvaus tuottajalle peruskorvauksen päälle.
eikö 3 miljardin tukiaiset piisaaJoku Valio voisi lanseeraa "tuottajan-tuki" maidon, jonka hinnasta taattaisiin menevän 10snt extrakorvaus tuottajalle peruskorvauksen päälle.
Onhan tätä ollut Pirkka-sapuskoissa ja joissa muissa K-ryhmän myymissä jo pitkään, maidossakin. Tosin siinä vain 3 senttiä per purkki.Saattaisi olla myyntimenestys, itse ostaisin heti.
Kaikki suuret ostajat kilpailuttavat aivan samaan tyyliin. Merkittävä markkina-asema on ratkaiseva kriteeri, ei merkin omistaja ja sen jakeluketjun oma kate. Suuret tuotemerkin omistajat panevat hintaeron omaan pussiinsa ja käyttävät osan sitten oman tuotemerkkinsä pönkittämiseen ja puolustamiseen. Vain taantumakierteessa olevat tuotemerkin omistajat voivat olla asemassa, etteivät kykene käyttämään neuvotteluasemaansa ostopuolella eikä kukaan ole pyyteetön "hyväntekijä". Osuuskuntiakin ja niihin verrattavia on erilaisia. Kotimaisen ylläpitäjä on kuluttajien osuuskunta (voitot omistajakuluttajille), Kesko logistiikkaa painottava vähittäiskauppiaiden osuusyhtiö (voitot osakkeenomistajille), Valio tuottajapainotteinen osuuskunta (voitot tuottajille). Näiden intressitkin riippuvat omistajakunnista, ketä pyritään eniten kilpailuttamaan.Aloitus tähän suuntaan olisi kun kaikki pistäisi banniin kauppojen omat labelit. Eli ostaa sitä Valiota, eikä Kotimaista, Pirkkaa tms. Ne nimittäin aika v-mäisesti kilpailuttaa hengiltä tuottavan tason viljelijästä leipomoihin, meijereihin yms.
Mahtaako vaikuttaa lentoliikenteeseen?Tuollainen savumäärä lie jo tulivuorenpurkaukseen rinnastettavissa. Punaisia auringon laskuja luvassa.
Näemmä nyt sauhuttaa Pietarin läheisyydessä
![]()
Ukraina iski kahteen Wildberriesin logistiikkakeskukseen Pietarissa – Suomi sulki osan Suomenlahtea
Wildberries oli kohteena myös muualla Venäjällä ja miehitetytllä Krimillä.yle.fi
Senkö takia kesä on viime aikoina ollut viileähköä ja sateista? Savuhan vaikuttaa akuutisti tuohon suuntaan (luultavasti myös eteläisen Euroopan metsäpalot lyhyellä tähtäyksellä). Pitemmällä jaksolla vaikutus lienee toiseen suuntaan ainakin lämpötilan osalta.vaikutus säähän tulee olemaan ilmeinen hyvin nopeasti
Yksi fakta mitä kukaan ei edes suostu ottamaan aiheeksi on miten paljon nuo palot saastuttaa pysyvästi mantereen, vaikutus säähän tulee olemaan ilmeinen hyvin nopeasti
Kuin hyttysen kusi itämeressä verrattuna venäjän tekoihin. Antaa palaa enemmän vaan.Yksi fakta mitä kukaan ei edes suostu ottamaan aiheeksi on miten paljon nuo palot saastuttaa pysyvästi mantereen, vaikutus säähän tulee olemaan ilmeinen hyvin nopeasti
Yksi fakta mitä kukaan ei edes suostu ottamaan aiheeksi on miten paljon nuo palot saastuttaa pysyvästi mantereen, vaikutus säähän tulee olemaan ilmeinen hyvin nopeasti
Huh,huh, voi jatkaa siis roskien polttelua tynnyrissä.Vaikka varastopalot synnyttävät valtavia, satojen kilometrien pituisia mustia savupilvia, niiden fysiikka, kemia ja mittakaava ovat täysin eri maailmasta kuin tulivuorilla"
Kyllä... vihollinen voi pommittaa tynnyrisi, jos säilytät siellä varusteita hyökkäyssotaasi varten.Huh,huh, voi jatkaa siis roskien polttelua tynnyrissä.
Kaasullehan ne kuuluu kalustoa muuttavan sen minkä muuntofirmat kerkiää hoitaa.Siellä alkaa kohta Venäjälläkin kansa katselemaan LADAttavia automalleja. Ei saa polttonesteitä niin helposti enää. Sähköä niilläkin olis.
Kaasullehan ne kuuluu kalustoa muuttavan sen minkä muuntofirmat kerkiää hoitaa.
* During the last 10 FP-5 Flamingo cruise missile attacks (since July 1), Ukraine launched approximately 60 missiles towards Russia. Of these, only 2 impacted, while the rest were shot down by Russian air defence and aviation. That would give us an estimated interception rate of 96.7%.
** Ukrainian channel @Dronebomber analysed data of interceptions of Ukrainian drones by the 3 rings of air defence around Moscow during July, and found that over 1,500 drones were shot down by this massive air defence network.
According to their analysis, during July, in the first and second rings, approximately 1,400 drones (~93%) were shot down. In the 3rd ring, around 100 drones (~6%) were shot down. And in Moscow itself, just one single drone (~0.07%) managed to make it through these three rings, and was intercepted over the city.
However, in June, there were some other locations hit, such as the "Dubna" Space Communications Center, "Wildberries" warehouses, oil depots, and the Moscow Oil Refinery. But considering the fact that Ukraine has launched thousands of drones towards Moscow during this time period, this is an exceptionally high interception rate. Ukrainian drones attempted to breach these defensive rings from all directions, but there are no gaps. And there are no signs of Russia running out of interceptor missiles due to very high production rates.
Se on vastaus datakeskusten tuhoamiseen Ukrainassa.Siinäkö on sitten seuraavat kohteet eli datakeskukset?
Venäjä on viime viikkoina tehnyt iskuja ukrainalaisia datakeskuksia vastaan. Ukraina ei ole aiemmin kertonut iskeneensä venäläisiin datakeskuksiin.
Ulkokuori voi olla uretaanieristettyä peltiä. Mahtaako palaa kuten tämä?Luulisi, että itse tietokonesali ei sisältäisi erityisen paljon palokuormaa, ellei sitten ilmanvaihtoa ja jäähdytysjärjestelyitä ole toteutettu muovikanavin. Sen sijaan päämuuntajiin, varavoimakoneisiin ja näiden polttoainetankkeihin saatu osuma saattaa pimentää koko laitoksen ja etenkin muuntajien korvaamiseen voi kulua useista kuukausista vuosiinkin tapauksesta riippuen. Öljyhän noissa palaa, jos sytytetään, ja kuoret saadaan puhkeamaan panoksella.
Uretaani ei ole muovieristeistä pahimmasta päästä. Toki se palaa samaan tyyliin kuin tehometsätaloudessa kasvatettu puu, ellei ole erikoisesti palosuojattu sopivilla myrkyillä kuten booriyhdisteillä.Ulkokuori voi olla uretaanieristettyä peltiä.
Siinäkö on sitten seuraavat kohteet eli datakeskukset?
Ennen kaikkea, ne ovat aika kriittisiä logistisessa mielessä. Datakeskuksissa pidetään kirjaa siitä, mitä missäkin on varastossa, mitä on tilattu, miten kuljetetaan, minne, milloin ja mitä reittejä, tuottajien osalta vastaavia tietoja ja kaiken kakkiaan paljon muuta. Aseteollisuus ei pyöri ilman moisia tietoja eivätkä aseet löydä tietään käyttöpaikalle. Muukin elinkeinoelämä on riippuvainen aivan vastaavista tiedoista ja kaikki pysähtyy, jos noita tietoja ei ole saatavilla eikä niitä voida päivittää. Varajärjestelyiden käyttöönottoa saattaa viedä aikansa ja haittaa silti kaikkea toimintaa, jos tietopalveluiden toimimattomuus nousee merkittäväksi.Niissä saattaa olla paljonkin tiedonkäsittelyä, joka liittyy sotimiseen.
Lähinnähän tuo on huijausta, jonka on tarkoitus nostattaa oman ydinkannattajajoukon uskoa. Sovitut diesel-kiintiöt ovat aika vähäisiä ja toinen kysymys, pystyykö Venäjä edes toimittamaan, kun itselläkin on ollut kova pula.Putinille taas lisää vipuvartta Amerikan pölhölistön Ukraina -vastaisuudelle. Kun Trump julistaa miten Putin auttaa heitä diesel-hintakriisissä (vaikka nuo määrät ovatkin aika olemattomia ja ongelma ylipäätään omaa syytä), on selvää mitä mieltä vaalikarja sitten ajattelee Ukrainan iskuista jalostamoihin.
Tätä juuri tarkoitinkin. Härskiä mielikuvapeliä Ukrainan kustannuksella.Lähinnähän tuo on huijausta, jonka on tarkoitus nostattaa oman ydinkannattajajoukon uskoa.
Niin kuka on Trumpin liittolainen? Lähinnä tuntuu olevan Putin viimeiset vuodet ainakin.Trump ei kaihda iskemästä liittolaisiaan koska tahansa ns. vyön alle.