Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Ja vielä latausasemasta riippuen, joutuu ehkä irrottamaan vaunun ennen kuin mahtuu latauspaikalle.
No tätä se olisi tuolla uudella Kia PV5 myöskin ollut ja siksi jäikin tuon hankinta ns. nikottelu-asteelle. Katsoo nyt miten tuo ihan kohta julkaistava PV 7 sitten, isompaa akkua ja enempi vetomassaa kuulemma olisi luvassa, vaan mihin hintaan...olisi n. 70 kwh käytössä. Aika tarkkaa ennakkosuunnittelua vaatii latausten suhteen. Mutta suunnilleen 150 kilsan välein pitäisi pitää reilut puolen tunnin lataus- ja kahvipaussit, jotta jää jonkin verran reserviä. Ja vielä latausasemasta riippuen, joutuu ehkä irrottamaan vaunun ennen kuin mahtuu latauspaikalle.
Karkeasti voi sanoa että iso vaunu lisää kulutusta n. 20kwh ja vetoautoa vaihtamalla ei nyt merkittävää eroa tule. Toki jos verrataan matalan ilmanvastuskertoimen ja pienen otsapinta-alan autoa isoon katumaasturiin tai pakuun niin jotain eroa nähtäneen kun isompi auto puhkoo enemmän ilmaa vaunun edessä.Onko tässä vaunun vedossa tärkeämpää akun koko kuin vetoauton wltp eli menettääkö vetoauton aerodynamiikka merkityksen kun perässä on möhkö kuitenkin?
Tuohan ei varsinaiseti iso homma ole ja jos on peruutuskamera autossa niin helpottaa huomattavasti, kun oppii ottamaan aisanpään riittävän lähelle niin menee laakista paikalle (ilman vaimon huitelua/huutelua). Rekkakuskitkin joutuu irrotteleen perävaunua varsin usein purku/lastauspaikoilla.Paluumatkalla kertaakaan ei tarvinnu muistaakseni vaunua irroittaa lataukseen.
Tahtoo olla niin että isompi paku isommalla akulla taitaa kuluttaa juuri sen isomman akun verta enemmän.No tätä se olisi tuolla uudella Kia PV5 myöskin ollut ja siksi jäikin tuon hankinta ns. nikottelu-asteelle. Katsoo nyt miten tuo ihan kohta julkaistava PV 7 sitten, isompaa akkua ja enempi vetomassaa kuulemma olisi luvassa, vaan mihin hintaan...
Tuohan ei varsinaiseti iso homma ole ja jos on peruutuskamera autossa niin helpottaa huomattavasti, kun oppii ottamaan aisanpään riittävän lähelle niin menee laakista paikalle (ilman vaimon huitelua/huutelua).
eikö sen vaunun kanssa olla lomalla = ei kiirettä ja vielä jos eläkkeellä = ei kiirettäTällaisia lukemia olen itsekin pyöritellyt. Meikäläisen vaunua jonkin verran vedetään kesäisin. Laskeskelin, että jos olisi käytetty VW ID4 82 kwh akulla ja n. SOH 85 %, niin olisi n. 70 kwh käytössä. Aika tarkkaa ennakkosuunnittelua vaatii latausten suhteen. Mutta suunnilleen 150 kilsan välein pitäisi pitää reilut puolen tunnin lataus- ja kahvipaussit, jotta jää jonkin verran reserviä. Ja vielä latausasemasta riippuen, joutuu ehkä irrottamaan vaunun ennen kuin mahtuu latauspaikalle.
Näillä näkymin pidän kyllä kakkosautona vanhan Opel Astran, jolla vaunu vedetään. Sähkärillä sitten muut arkiajot.
Soliferihan tuon teki jo 70-luvulla, leikkaamalla tuosta keulan yläreunasta siivun pois madaltaen otsapintaaSähkiksen kanssa vaunuksi kannattaa valita niin kapea kuin oma käyttötarve antaa periksi ja vaunun aerodynamiikkaan kannattaa kiinnittää huomiota (tässä olisi mielestäni valmistajilla vielä kehitettävää).
Niin no vaunu perässä tuohan on sentään jo 2h cruisailuaKokemuksena sähköllä vetäminen varsin mukavaa, tuo 150km latausväli sopii ihan ok, jos ei ole tarkoitus ajaa Suomea päästä päähän nopeasti.
Itse ajattelin että PV5 vs PV7 otsapinta pysyisi about samana ja vain pituutta tulisi lisää, samalla akseliväliä ja siten sinne mahan alle saataisiin mahtumaan isompi akkukin. Mutta koska otsapinta pysyisi samana vain massa hiukan lisääntyisi, niin silloinhan tuo isompi akku myös kasvattaisi rangeakin jonkin verran. Mutta ensiviikollahan se sitten nähdään, oliko se 14.9. tuon PV7 virallinen julkistaminen.Tahtoo olla niin että isompi paku isommalla akulla taitaa kuluttaa juuri sen isomman akun verta enemmän.