Akkupalot

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fraatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Aika rajusti sai LFP kennoa väärinkäyttää että painevena avautui ja alkoi kaasua purkautumaan. Siltikään ei saanut räjähdystä aikaan.
Syöttöjännite on 30min ajan 24v yhteen 3.2v kennoon
Eli jos BMS rikkoontuisi sillä tavalla, että se mittaisi yhden kennon jännitteen väärin niin silti ei käytännössä saavutettaisi vielä tuollaista tilannetta.
Keksiikö joku riski vektorin jossa saataisiin sarjaan kytketyssä paketissa olosuhteet tuolle tilanteelle ?
 
Siltikään ei saanut räjähdystä aikaan.
Humahduskin on eräänlainen räjähdys, kun vedyn ja hapen keskinäinen pitoisuus sattuu olemaan kaukana stoikiometrisestä suhteesta. Ei tarvitse "huolestua", kyllä sopivan tuuletusreiän tapauksessa vedyn tuottoon nähden ja ajan kuluessa asetelma hyvinkin vastaa tilannetta, jossa juuri sopiva määrä bensiiniä kaasuntuneenä väärin päin käännetyn tynnyrin sisällä heittää sen jopa kymmenien metrien korkeuteen tai nestekaasun vuotaminen asuntoon poksauttaa betonikerrostalon seinän pellolle. Vety peräti aiheuttaa oikeana pitoisuutena paljon nopeamman ja korkeana äänenä ilmenevän räjähdyksen kuin useimmat hiilivedyt (toki poikkeuksiakin on esimerkkinä asetyleeni, joka on luonteeltaan lievä räjähdysaine sellaisenaankin).
 
Aamulehdessä näytti olevan kirjoitus taannoisesta Tampereen pysäköintihallipalosta, jossa hybridiauton akku syttyi palamaan. Näytti lukevan että valmistaja tutkii syttymissyytä....
Mutta oli siinä muutakin

Pahin tunnettu myrkky on voimakkaan hajuinen vetyfluoridi, jota vapautuu erityisesti akkupaloissa. Fluorihöyryt voivat aiheuttaa hengitysteiden syöpymisvammoja, keuhkopöhöä ja sydämen rytmihäiriöitä – sitä helpommin, mitä pienempi palotila on ja mitä kehnompia ovat ilmanvaihto ja savunpoisto.

Kun vetyfluoridi reagoi sammutusveden kanssa, syntyy fluorivetyhappoa. Iholle joutuessaan se imeytyy elimistöön ja voi tappaa.

Keravan sähköautopalon yhteydessä yksi pelastajista altistui fluorivetyhapolle, kun hänen sammutusasunsa kastui. Todennäköisesti siksi veden ja hapon sekoitus pääsi iholle asti. Tämä aiheutti ohutsäieneuropatia-nimisen kivuliaan hermovaurion, jonka vaikutukset ovat pitkäaikaisia.

Loukkaantunut pelastaja on itse kertonut tapahtumasta ja diagnoosistaan Pelastustieto-lehdessä.

 
Eikös joskus taannoin ollut uutista kiinalaisten visiosta jossa vaaratilanteessa sähköauton akkupaketti heitetään kyydistä? Stellantis hakenut Amerikassa patentin sille.
Vähän aikaa sitten oli video sitten se oli ajateltu toimimaan:
- Akku siirtyy pikavauhtia (panoksella??) sivusuuntaan auton alta pois... Ruuhkaliikenteessä toisen auton alle?
- TM.n kuvassa on autosta taakse poistuva akku-yksikkö -> perässä olevan auton alle?

Juupas:huh2:
Helpointa on kyllä siirtyä turvallisempaan akkukemiaan joka on mahdollista vaihtaa vanhan kemian tilalle
 
Tampereen sähköautopalo oli vakuutusyhtiön mukaan yksi maailman suurimmista – palopäällikkö: Lainsäädäntö ei ajan tasalla
Viranomaiset peräävät tiukempia sääntöjä lataukseen. Myrkyllinen savu voi olla hengenvaarallista sivullisille.

 

Miljoonien eurojen tuhot aiheuttaneen Tampereen parkkihallipalon syy selvisi​

Tuhoisan palon perussyyksi selvisi akun lämpökarkaaminen. Nyt odotetaan Audin omien tutkimusten valmistumista.

(maksumuuri)
Jos nyt oli kyseessä nyrkkipajalla korjattu akku niin voitte olla varmoja että niiden korjaus loppuu virkaköpien toimesta
 
Osaako joku selittää mitä tuo lämpökarkaaminen tarkoittaa?
Yksi kenno vikaantuu joko itsetään (oikosulku tms), kuormituksessa tai latauksen yhteydessä, eli kuumenee ja lämpö leviää muihin kennoihin ja kennot syttyy palaamaan, tai erittää kaasua joka syttyy palamaan. Kemioissa on eroa miten käytäytyy. Mielenkiintoista että bms ei huomaa asiaa. Bms pitäisi katkaista kuormitus ja lataaminen.
 
Viimeksi muokattu:
Yksi kenno vikaantuu joko itsetään (oikosulku tms), kuormituksessa tai latauksen yhteydessä, eli kuumenee ja lämpö leviää muihin kennoihin ja kennot syttyy palaamaan, tai erittää kaasua joka syttyy palamaan. Kemioissa on eroa miten käytäytyy. Mielenkiintoista että bms ei huomaa asiaa
Jonkun sortin vikatila siis päällä, joko kenno viallinen tai lataus/purku väärin tehty.
 
Jonkun sortin vikatila siis päällä, joko kenno viallinen tai lataus/purku väärin tehty.
Niin, BMS pitäisi katkaista lataus tai kuormitus ennen kuin huono/viallinen kenno lämpenee liikaa. Erilaisia variaatioita taitaa olla lukuisia mutta jokin väärin toimivaa tai viallista komponenttia se edellyttää. Luulisi että autoissa on jokin tasoinen modullikohtainen seuranta BMS toimesta.
 
Toinen ostamani 150A BMS oli tehtaalta viallinen, ilman kuormaa melkein +40C ja isolla kuormalla lämpeni katkaisulämpötilaan (noin +70C) nopeasti eikä edes suostunut viilenemään ilman kuormaa
Eikä BMS etukäteen edes itse reagoinut siihen millään tavalla, kennojen tasapainoitus oli OK koko ajan
Sain uuden takuuna, viallinen lähti
 
Niin, BMS pitäisi katkaista lataus tai kuormitus ennen kuin huono/viallinen kenno lämpenee liikaa. Erilaisia variaatioita taitaa olla lukuisia mutta jokin väärin toimivaa tai viallista komponenttia se edellyttää. Luulisi että autoissa on jokin tasoinen modullikohtainen seuranta BMS toimesta.

Kaiketi tuollainen totaalituho aiheutuu pääasiassa dendriitistä, eli metallista litiumia kertyy piikiksi joka puhkaisee separaattorikalvon ja aiheuttaa kennoon sisäisen oikosulun. Ei siinä BMS:llä ole enää mitään tehtävissä kun kenno on oikosulussa, se tuhoutuu satavarmasti, ja syntyvä lämpö aiheuttaa sitten naapurikennojen lämpökarkaamisen, kun niiden elektrolyytti alkaa hajota kuumuudessa. Toki myös latauksen aiheuttama paikallinen ylikuumeneminen on mahdollinen alkusyy, mutta siihen BMS kyllä puuttuu.
 
Sähköpotkulaudet tuntuvat olevan myös varsin usein valgiassa. Liekö halpa laite syypää?


Halpa laite ja tähän päälle heikko mekaaninen suojaus pienirattaisessa yleensä huonosti jousitetussa laitteessa.

Noissa akut saa aika kovaa tärinää ja iskuja. Täysin poissuljettua ei ole edes ohjauselektoriikan kastuminen.
 
Takaisin
Ylös Bottom