-76vm okt, Länsi-Suomi, Satakunta, Vilp vaihtoehdot

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mislo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jauhoin itekseni aiemmin tuosta Niben Split plus 8:sta. Siinä on ulkoyksikkö ilmeisesti AMS-10, tämä on vissiin vanha ulkoyksikkömalli? Ihmeen vähän tosiaan juttua sitten kyseisestä pelistä, jos vanhempaa mallia. Luulisi hyviä/huonoja kokemuksia löytyvän.
Tuo on tuollainen keskiverto puurtaja, ei loista erityisesti mitenkään mutta on tekniikaltaan tosiaan vanhaa ja suhteellisen luotettavaksi koettua rautaa. Jos sen saa järkevään hintaan niin en pidä huonona hankintana. Kunhan ostaessa tiedostaa sen et tuo on kyllä edellisen vuosikymmenen perua.
 
Tuo on tuollainen keskiverto puurtaja, ei loista erityisesti mitenkään mutta on tekniikaltaan tosiaan vanhaa ja suhteellisen luotettavaksi koettua rautaa. Jos sen saa järkevään hintaan niin en pidä huonona hankintana. Kunhan ostaessa tiedostaa sen et tuo on kyllä edellisen vuosikymmenen perua.
Kiitos vahvistuksesta. Tätä myydään uutena n. 4kiloeuron hintaan maalampotukussa, josta sen bongasin.
 
Haha. Monen mutkan, käännön ja kierron jälkeen taas tässä. Tosin yksikään edellä mainittu pumppu ei ole tullut. Mitsun uusin ja sekä splittimalli myy scanofficella ei-oota syksyyn, niin piti tehdä ratkaisuja. Ratkaisu mihin en itse olisi uskonut, otin siis monoblockin vaikka käyn reissuhommissa. Pumpuksi valikoitui uutuus Niben Forte 10kw.

Homma on hyvällä mallillaan vaikka päivän alku oli kehno. Ykskikään venttiili ei pitänyt niim joutu käyttövesien kanssa ensin pelaamaan mutta nyt väliaikainen 60l varaaja hoitaa lämmintä vettä ainakin sen aikaa että pumppu tulee sitä hoitamaan. Tänään tuli siis huuhdeltua patterilinjat ja kattila kannettua mäelle. Huomenna vähän savusolan paikkausta ja palovillalla tukintaa sekä patteriventtiilien vaihtoa mahdollisesti.

Joutuu sähkäriäkin vaivaamaan kun taulussa oli polttimelle 1x 10a ja vastuksille 3x 10a, kv-pumpulle 6a.

Katsotaan miten etenee loppuviikko.
 
  • Tykkää
Reaktiot: rMa
Sähkäri tosiaan poikkesi eilen ja hieman sähkökaapin pohjia joutunee vaihtamaan. Ja uudet vedot vehkeille.

Tänään tuli raavittua sisäyksikkö sisälle ja bufferi myös. Viemäröityä varojen putki. Tehtyä reikä pannuhuoneesta autotallin puolelle ja otettua turhia sähköjä pois seiniltä. Sekä karvattua nippoja ja muita valmiiksi.

Huomenna josko saisi vehkeen käymään ilman ulkoyksikköä sähkökattilana niin olisi hyvä.

Katselin vain pikaisesti kun konetta tarkastelin että koneesta tulee(vvm s320) sinkityllä lämpölinjat. No tarkasteltuani paremmin olivatkin käyttövesien lähdöt ja happosella. Joskus muinoin muistelin että Niben asentajanoppaassa oli juurikin virhe lähdöissä.
 
Takaisin
Ylös Bottom