Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
edit: toki olisi hyvä tietää mikä on maksimi sulakekoko sinun päätaulussa ettei nallit turhaan pala jos kompressorille annetaan lupa ottaa kaikki mitä on tarjolla. Miksi sulakkeet palaisi niin esim. jos vastukset käy täydellä 12kW teholla ja mukaan pistetään vielä 5kW kompressorin nälänhätää niin tuossa ei enää 3x25A liittymä riitä....
Tällaisen tiedon antaja haluaa vain vältellä tilanteen korjaamista. Joudut nyt kyllä itsekin opiskelemaan miten laite toimii ja mihin se kykenee. Nollassa ei vastuksia tarvita edes alimitoitetulla koneella. Sulatuksen aikana vastus voi käydä päällä mutta ei pitäisi käydessä niin tapahtua.
Kuvien mukaisia säätöjä lähtisin aloittajan asemassa vähintäänkin kokeiluna muuttamaan.
1) automaattisäädöstä jatkuvaan käyntiin ihan ekana. Tämä voi selittää kennon jäätymisen, kun laite pysähtyy jäisenä ja lisäksi varaaja pääsee jäähtymään.
2) pyyntilämpötilan nosto 45 asteeseen, niin varaajan veden lämpömäärä riittää varmemmin sulatukseen.
3) tehon nosto 9 kw->15 kw tai vaikkapa ekaksi kokeilu 12 kw. 9 kw rajoituksella on ihan selvää, miksi laite ei riitä pakkasissa.
Ei ainakaan jatkuvasti käy, koska puhaltimen lapa on onnistunut jäätymään kiinni. Muuten vähän vaikea sanoa sen sykleistä.Tuosta automaattisäädöstä sen verran, että pysähtyykö laite aika ajoin joksikin aikaa vai käykö taukoamatta.
Ja jäi itsellekin nyt vähän epäselväksi mitä nuo rajoitukset meinaa ja mikä tarve niille on kompressoria silmällä pitäen.
Ei ainakaan jatkuvasti käy, koska puhaltimen lapa on onnistunut jäätymään kiinni. Muuten vähän vaikea sanoa sen sykleistä.
Tuskin on noin. Mulla Boschin MLP:ssä ja nopeasti ko. VILPin asennusohjetta luettaessa myös tuossa asetetaan vastusteholle rajoitukset. Eli kompuran käydessä saa lisäksi olla myös 9 kW vastuksia ja kompuran sammuttua 12 kW.Kyseisillä asetuksilla määritetään laitteesi teho. Vastusten teho on rajattu 12kW:hen ja kompressorin antoteho 9kW:hen = 21kW yhteisteho.
Tuskin on noin. Mulla Boschin MLP:ssä ja nopeasti ko. VILPin asennusohjetta luettaessa myös tuossa asetetaan vastusteholle rajoitukset. Eli kompuran käydessä saa lisäksi olla myös 9 kW vastuksia ja kompuran sammuttua 12 kW.
Boschin suomennokset ovat aika surkeita.
Tuo VILP sammuu -20 C ja menolämpö jää alle 60 C jo reilusti aiemmin. Eli vastuksia tarvitaan käyttöveteen ja kylmemmällä lämmittämiseenkin tehontarpeesta riippumatta.
Pääsulakkeet tuolla olikin sanottu mutta oliko laitteen sulakekokoa mainittu? Onko 16 vai 25A? 3x16A saa vastustehoa max 11kW, 3x25 max 17kW.
Onko kompuralle omat sulakkeet vai samassa vastusten kanssa?
Edit: Ja noihin sulakekokoihin voi vaikuttaa sekin minkä paksuisella kaapelilla sähköt on laitteelle vedetty.
Kaippa tuo on ihan normaalia, että tuollaisia vesitippoja jäätyy lapojen ympäristöön
se nyt oli vähän haastavaa arvioida, kun ei kaapeli itsessään ole mitenkään lämmin ja jouduimme takaosaa sulattamaan, jotta saatiin kansi auki.
Pistää kyllä miettimään mikä tätä jäätymistä sitten oikeasti aiheuttaa?