Datakeskukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fraatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jos datakeskus rakennetaan vaikka ydinvoimalan yhteyteen ja sähkö siirretään voimalasta suoraan datakeskukseen ilman, että se kulkee yleisen sähköverkon kautta, ei sähköstä yleensä tarvitse maksaa kantaverkon tai paikallisen jakeluverkon siirtomaksuja.
Jos vaikka noin olisikin, niin sähköverolta ei moinen pelasta. Laissa erikoisesti sanotaan, että Suomessa tuotetusta sähköstä on maksettava sähköveroa, ellei ole kyse liikuteltavasta tuotantolaitteesta (laiva, lentokone, auto, juna). Hyvin pienimuotoinen tuotanto on erikoisesti vapautettu sähköverosta ja vapautusasteita on useita.
 
Jos vaikka noin olisikin, niin sähköverolta ei moinen pelasta. Laissa erikoisesti sanotaan, että Suomessa tuotetusta sähköstä on maksettava sähköveroa, ellei ole kyse liikuteltavasta tuotantolaitteesta (laiva, lentokone, auto, juna). Hyvin pienimuotoinen tuotanto on erikoisesti vapautettu sähköverosta ja vapautusasteita on useita.

Eihän se sähköverolta pelasta, mutta tuo siirtomonopoli tahtoo muodostaa luokkaa puolet sen sähkön kokonaishinnasta.

Luulisi, että datakeskus olisi paljon kannattavampi omistajalleen kun ne siirtomaksut saisi siitä heivattua mäkeen tuolla konstilla.
 
Eihän se sähköverolta pelasta, mutta tuo siirtomonopoli tahtoo muodostaa luokkaa puolet sen sähkön kokonaishinnasta.
Kuluttajalle juu, mutta suurkuluttajalle ei. Heillä on suurjännitesiirrolle "pilkkahintaiset" taksat muuttuvan hinnan osalta. Kiinteät taksaosuudet ovat sitten sitäkin mojoavammat. Datakeskus kuluttaa monesti niin paljon, että voi hommata yhteyden suoraan kantaverkon 400kV:n muuntajaltakin ilman paikallista siirtoyhtiötäkin.
 
Myös paikalliset monopolisiirtoyhtiöt hinnoittelevat sähkön siirron jännitetasojen mukaan. Jos kelpaa 20 kV saa jo hyvän alennuksen ja 110 kV vielä paljon paremman. Fingridillä tuo 110 kV taitaa olla pienin tarjolla oleva.
 
Fingridillä tuo 110 kV taitaa olla pienin tarjolla oleva.

On, ja se on myös se pienen, jota datakeskus edes harkitsee. Ainamoiset touvit pitää olla, jos meinaa 20 kV verkkoon datakeskuksen kytkeä. Esim. Hypercon TikTok-keskus näyttää vetäisseen sähköt 110 kV maakaapelilla Korian sähköasemalta, joka on maan tällä kolkalla suurimpia asemia. Sinne tulee ainakin kolme 400 kV linjaa, ja viisi 110 kV linjaa.
 
Lukaisin toiselta foorumilta että hinta olisi tasolla 80 eur mega. (=tupla) ROCE noisi 1.4% joten kyllähän sen vanhaa hintaa parempi pitää olla.
Hinta selvinnee jollain tasolla seuraavasta Fortumin osavuosikatsauksesta. Fortumilla on ollut kova hinku suojata 60-80% tuotannostaan yleensä selvästi alle pörssikeskihinnan.

Googlella tuskin oli tavoitteena maksaa yli markkinahinnan.

Jos hinta tosiaan oli se 80 €/MWh ilman ALVia eli 10 s/kWh ALVilla, lienee ko. firmojen ennuste, että pörssin keskihinta on tuota suurempi. Mikä lienee aika odotettua, jos markkinoille tulee reilusti lisää kulutusta ja tuotantoa on luvassa lisää vain tuulta ja aurinkoa.
 
Tämän mukaan Googlen hanke tuo 629 MW tuulivoimaa ja 94 MW akun. Arvioiden mukaan tuollaa saa 2 TWh sähköä ja datakeskukset kuluttavat 3 TWh.

Mutta eiköhän tuo nosta reilusti keskihintaa, kun vähätuulisina jaksoina on pulaa.

Datakeskukset | Virkamies kertoo salaisesta operaatiosta, jolla Googlen jätti-investointi saatiin Suomeen
 
Takaisin
Ylös Bottom