Ensimmäinen PILP + ILP talo, energiatehokas käyttö

Joonasze

Tulokas
Nibe F470 lattialämmitys ja ILP tukena. Miten tätä komboa ja sen toimivuuttaa lähtisi arvioimaan ja mahdollisesti säätämään? Toisinsanoen minkä datan perusteella (ja miten sen saa parhaiten ulos?) osaavammat voi sanoa, että onko mahdollista optimoida setuppia? 70m2 -21 rakennettu puinen paritalo.
Kiitos etukäteen
 

hamu

Jäsen
Arvioinnista en tiedä, mutta laita Nibeen normaalia käyttöä loivempi käyrä ja vastukset pois. Ttoiveena olisi, ettei se kykenisi yksinään pitämään mökkiä lämpinänä, kun ilma menee pakkaselle. Pakkaskelillä Niben tueksi tulee sitten puoliautomaattisesti ILP., kun sisäilma viilenee ja Nibne ei enää kykene tuottamaan riittävästi lämpöä.
 

jupet

Jäsen
Rakentelin äidin omakotitaloon jossa nibe f310p ja ILP systeemin jossa laitteen oma kompressorin rele on korvattu puolijohdereleellä ja shelly uni:lla. Home assistant seuraa sähkön hintaa, niben vesipannun lämpötilaa ja ohjaa kompressoria päälle ja pois sen mukaan milloin nibe haluaisi sitä käyttää ja onko menossa vuorokauden kalleimmat, keskihintaiset vai halvimmat vartit. Ulkolämpötilakin on mukana ja myös niben vastusten estoa ohjataan shellyllä.

karkeasti menee näin, ulkolämpötilariippuvaisesti
- ei käynnistetä kompressoria vaikka Nibe haluaa jos on kalliin hinnan ajankohta
- sammutetaan kompressori hieman alemmassa lämmössä kuin Nibe haluaisi kun keskihinta
- ajetaan täydet lämmöt pönttöön halvimman jakson aikana

Käyrä säädetty loivaksi ja ILP hoitaa suurimman osan lämmityksestä. n. -18 paikkeilla täytyy sallia vastukset paitsi kalleimmaksi ajaksi jotta kämpässä riittää lämpö, ILP ei enää saa tarpeeksi pumpattua
 
Back
Ylös Bottom