Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Paisuntaventtiili vaihettu kerran, näköjään mulla vastukset vähä enemän käytössäAika kovia lukuja!
Länttäämpä omat lukuni tähän.
F750 otettu käyttöön 02/2021 eli se on nyt n. 3,5 vuotta vanha.
Kompressorikäynnistyksiä 7007
Käyntiaika 20807h
Käyttövesi 1201h
Aikakerroin lisälämmönlähde 772
Yhtään vikoja ei ole vielä tullut. Onks teikäläisellä ollut mitään huoltoja tässä välissä?
Totta tosiaan, pitihän se minunki puhaltimen laakerit vaihtaa ja vuosi oli ehkä 19 tai 20, voi olla 18..Täällä nyt noin 10v käytössä ollut F750:
-kompressorikäynnistysten lukumäärä: 22310
-kokonaiskäyttöaika: 59345h
-käyttövesi: 7675h
-aikakerroksissa lisäys: 1596h
Ensimmäisten viiden vuoden osalta ei tietoa, mutta meidän aikana puhaltimen laakerit vaihdettu tänä vuonna.
Paljon tuli kesällä käyntikertoja per päivä, minulla jotain 3-4. Asteminuuttien ohjaamana lämmitys päälle kun asteminuutit -200En tiedä kehtaako omia lukuja laittaa kun ovat kaukana teidän luvuilta, mutta laitan koska selvästi jokin vialla omassa systeemissä. Noin vuoden vasta aktiivisessa käytössä Nibe. Laitan omat luvut ja laskin teidän ilmoittamat luvut keskiarvollisesti per vuosi, laitan ne sulkuihin.
-kompressorikäynnistysten lukumäärä: 4221 (2143)
-kokonaiskäyttöaika: 7148 (5861)
-käyttövesi: 441h (613h)
-aikakerroin lisälämmönlähde 614 (205)
Pelottavia lukuja itsellä. Toki pidän kesälläkin märkätiloissa lämmöt päällä, käppyröitä kun katsoin niin kesällä tullut runsaasti käynnistyskertoja. Onko muilla lämmitys pois päältä kesällä?
Aikakerroin tulee puhtaasti niben ongelmista viime talvena. Aloittelijana käyrän lämpötila liian alhainen-> SAM yksikkö liian kylmä ja sitä kautta asteminuutit laahasi-> vastuksia käytettiin reilusti että saisi kurottua eron kiinni. Lisäksi sulatuksen kanssa ongelmia, kovilla pakkasilla ei sulattanut-> Otti vastukset käyttöön ja maksimilla. Asentaja taisi käydä vaihtamassa juuri tuon paisuntaventtiilin.
Olihan tuo ensimmäinen talvi aika raju. Toki ei se lukuja pienennä, ehkä keskiarvoa pitkällä tähtäimellä. Mutta ei sitä pakoon pääse, todella huolestuttavia lukuja. Pitää seurailla laitetta ja pohtia mitä tehdä toisin...
En nyt tarkkoja lukuja saa mutta arvioisin että tuplaten sinun lukuun. Joudun kyllä toteamaan että en tajunnut kesäksi muuttaa tuota asteminuutti asetusta. Sähkölaskussa tuo ei näkynyt suurena mutta käynnistyksiä tullut vähän liikaa.Paljon tuli kesällä käyntikertoja per päivä, minulla jotain 3-4. Asteminuuttien ohjaamana lämmitys päälle kun asteminuutit -200
Näkee, valikosta 3.2.Näkeekö näitä lukuja ilman uplinkkiä?
Saa lisätty ja hyvä vinkki. Rupeaa kuulostamaan että uutena käyttäjän tässä maksetaan vaan kovia oppirahoja.Saako tähän 750:een ajastettua kompressorille käynnin estoja kuten 470:lle? Kesäajalle esim. Sallittu käynti muutamaksi tunniksi päivällä. Lämpenee vesi ja lattia samalla.
Minulla ei taida mikään enää olla tehdasasetuksissa. Tavoitteeni: samat asetukset kesät talvet, sisällä 20-21c, kylppäriin lämpöä kesällä lattioihin, sähkölisäyksen minimointi talvella ja ilpin hyödyntäminen. Näihin pääsen tällä hetkellä: menovesi käyrä flätti 27 astetta -15c saakka josta loivalla käyrällä ylöspäin. Vastukset estetty -14c saakka ja ilppi päälle siitä -6c lähtien. Vastuksia peliin vasta kun asteminuutit -900 siellä kovemmilla pakkasilla. Termarit huoneissa käytössä ja kesäasetus estetty nostamalla se katkaisulämpötila niin ylös että ei koskaa estä lämmitystä. Tuloilman lämpötilaasetus 16c. Kesällä joudun 2 vapaakiertoista piiriä laittaa kiinni ja tuo ilpin käyttö talvisin on ne säädöt mitä teen vuosittainEn nyt tarkkoja lukuja saa mutta arvioisin että tuplaten sinun lukuun. Joudun kyllä toteamaan että en tajunnut kesäksi muuttaa tuota asteminuutti asetusta. Sähkölaskussa tuo ei näkynyt suurena mutta käynnistyksiä tullut vähän liikaa.
Oletko muuttanut automaattitilan asetuksia tehdasasetuksista. Käsittääkseni tehdasasetuksissa pumppu lopettaa lämmön tuottamisen jos 24h lämpötilankeskiarvo on yli 15 astetta. Ihmettelin kesällä kun lattialämmityksen vedet tippuivat reilusti alle minimin. Toki voin olla väärässäkin, niinkuin luvut kertovat![]()
Omaani verrattuna 50% keskimääräisen käyntijakson pituus.Ihan vertailun vuoksi, F470, asennettu luultavasti noin 2013 loppuvuosi
:Näytä liitetiedosto 100814