Vs: FD25VABH huono hyötysuhde osateholla
Mittauksia on aina hyvä epäillä - usein niistä saatta se vika löytyä. Tässä tapauksessa käytän halpis digitaalimittaria lämmön mittaamiseen ja sen teen suuaukon sisältä, hieman keskikohdasta vasemmalle päin. Mittarin pää on tuon rautalankaviritelmän sisällä. Mittarin 'kalibroin' töissä käyttäen tarkkaa HP:n yleismittariin liitettävällä anturilla ja virhe on n. 0.5 astetta. Tuo digimittari jota käytän reagoi lämpötiloihin suhteellisen nopeasti. Samoin tuo tehomittari - käytän PM:n 330 mittaria jonka ostin Lidlistä. Itse asiassa autotallin ILP:n monitorointiin ostin toisen ja olen käyttänyt mittareita päällekkäin, tuo autotalliversio näyttää n. 40W enemmän kuin tämä mikä on mitsun perässä. Uskoisin että kalusto on suhteellisen hyvässä jamassa. Tuossa aikaisemmin tässä keskustelussa yritin löytää täältä kotipuolesta sähkölaitokselta tarkkaa tehomittaria mutta se täytyy noutaa kauempaa jos sellaisen haluaa... Joka tapauksessa tuo täytynee tehdä jotta voi todella varmistua tuosta tarkkuudesta.
Tänä aamuna esim ulkona oli -5 astetta ja laite puhalteli lämpöjä 11 asteen lämpötilaerolla ja ottoteho oli 750-800W. Kävin kuikkimassa mittaria ennen töihin lähtöä muutaman kerran ja teholukema oli aina sama, lämpötilaero kävi välillä 10 asteessa. Näistä molemmista COP on hieman alle 2 (pumppu manuaali 2 puhalluksella).
Tässä FD25:ssä on datalehdessä ilmoitettu minimilämpötehoksi 1.5kW, FA mallissa tuo näyttäisi olevan 0.9kW. Olisiko tässä syy huonoihin osatehoihin? Nuo sinun mittaukset näyttävät todella hyviltä, tällä meidän laitteella ei tuollaisiin tuloksiin pääse. Erittäin harvoin olen nähnyt että lämpötilaerolla esim 11 astetta ottoteho on ollut jopa 500W mutta katsotuista tapauksista tämä vastaa ehkä n. 5-10 prosenttia. Ja niinkuin sanoin, ei laitetta nykyisellään voi (kannata) jättää päälle kun aurinko porottaa sisälle koska se ei ikinä mene katkolle, oli käytännön tilanne mikä hyvänsä: Laite puhaltaa puhaltamistaan vaikka lämpötilaero olisi 4-5 astetta, ottoteho on tällöin 400-500W verkosta.
Tuota ikkunatestin dataa voisin yrittää lähettää maahantuojalle. Aikaisemmin olen lähettänyt sinne tuloksia mutta sanoma on ollut että 'uskon laitteesi on kunnossa'. Ei pienintäkään yritystä selvittää asiaa. Ongelma on tämä osittainen toiminta, tuntuu että kylmäaineen pitäisi lentää kaaressa ennenkuin jotain tapahtuu. Ja voihan toki olla että laitteen kuuluukin toimia näin.
Tuosta datan keruusta olet 100% oikeassa. Jos tuota ei ole niin ei ole mitään millä vääntää. Alan keräämään 'pistedataa' kun nyt näillä keleillä vielä voi.
Tätä seuraavaa mietin kovasti laittaisinko tämän keskusteluun - menköön:
Kaikkein kummallisinta on että hankin autotalliin Chunlan on/off pumpun. On ihan sama milloin vertaan näitä kahta keskenään, tuo autotallin pumppu antaa puhaltaessaan aina selvästi paremman COP:n kuin mitsu, poislukien tietenkin alle -20 pakkaset jolloin tuo Chunlan ei enää pysty tuottamaan samanlaisia lämpötehoja kuin mitsu. Tästä ei nyt pidä kenenkään provosoitua mutta tämä havainto antaa ILP vertailulle hieman erilaista perspektiiviä - ei ole itsestäänselvää että kallis laatupumppu olisi kaikissa olosuhteissa parempi kuin edullinen on/off versio kun pelkkää COP:a vertailee. Tiedän että tätä vertailua pitää moni epäreiluna, autotallihan on kooltaan vain 30m2 ja asunto on sentään 140 m2. Talli pysyy +15 asteen lämpötilassa n. keskimääräisellä 700W teholla, asuntoon samalla ulkolämpötilalla menee muutamalla pakkasasteella n. 1000 - 1300W (keskimäärin). Ymmärrän täysin asuintaloissa ettei on/off pumppu ole se mukavin vaihtoehto, muitakin laatukriteereitä pumpun valinnalle löytyy kuin vain hyvä COP. Korostan vielä että älkää provosoituko tästä vertailusta. Se vain hämmästyttää ja kummastuttaa.

Se on selvää että jos mitsu toimisi on/off versiona niin COP olisi erinomainen.
Jos käy niin että tästä pumpusta löytyy joku vika niin siitä olen enemmän kuin tyytyväinen. Tuo oletettu vika vaan ei ole mikään helposti havaittava.
EDIT: Jäi korostamatta että huono osateho ilmenee alle 1.5kW:n lämmitystehoilla, tämän yli olevat arvot näyttäisivät COP:n osalta olevan selvästi parempia.