Minulla oli/on samankaltainen ongelma kuin aloittajalla (impromat myös käytössä), tosin koskee enemmän kesäaikaa, kun ulkoyksikkö on pienempi 8 kW (WOYA080LDC). Eli lämpimien kelien aikaan teki tuota samaa, lämmitti hetkisen, sammutti ja aloitti lämmityksen uudelleen, meillä pumppu on lämmitysverkon paluussa ennen öljykattilaa. Tein sellaisen muutoksen, että nostin oumannista pyynnit yli vilpin, suntti on siis kokonaan auki ja toimii vesitilan lisääjänä (ei patterit napsu). Samalla vilppi siis lämmittää öljykattilaa ulkolämpötilan mukaisesti käyrällä ja kattilassa oleva kierukka esilämmittää käyttövesivaraajalle (oso super s300) menevän veden.
Kesäaikana siirrän vilpin lämpötila-anturin kattilan jälkeiseen putkeen eli näin sain vilpin lämmitysaikaa pidemmäksi, kun näkee samalla koko öljykattilan (200 l) vesitilavuuden. Impromatista laitan reg. constant arvon maksimille, meillä ohjaimena UTI-IQCP ja siinä maksimi on 30 (uudemmassa isompi arvo merkkaa isompaa viivettä + kommunikaationopeus on muistaakseni tuplat 15 s ATWD ohjaimeen nähden --> 30*15s=450s=7,5min) ja rajoitan tehot max 20 %. Näin sain pätkäajon kuriin.
Lämmityskaudeksi siirrän lämpötila-anturin kattilan etupuolelle ja lasken reg. constant arvon muistaakseni kakkoseen, toimii sulatusten kanssa paremmin näin. Edelleen on suntti sepposen selällään eli vesi kiertää kattilan kautta esilämmitäen veden (arimax 17s kattilassa paluuvesi menee kattilan pohjalle eli koko vesitilavuus mukana). Kun pakkanen menee tiukemmaksi, täräytän öljypannun tulille, tosin esim viime talvena ei tarvinnut litraakaan polttaa, vaikka on 186 neliötä lämmitettävänä ilpin avustamana.
Tässä lisätietoa aiemmasta kytkennästä:
https://lampopumput.info/foorumi/threads/vilp-rintamamiestaloon-öljykattilan-rinnalle.25474/