Ja merikaapeli poikki...

wannabe

Aktiivinen jäsen
Myönnän etten ymmärrä laivoista yhtään mitään, mutta sen verran niistä osunut juttua silmiin, ettei varustamolle ole ihan sama kuinka paljon polttoainetta ne kuluttaa. Kustannustehokkuudella merkitystä siinäkin kuljetusmuodossa. Tuo mielessä ihmettelen, etteikö niissä muka ole järjestelmiä mittareineen valvomaan ja ehkä jopa optimoimaan millä tehoilla milloinkin seilataan. Luulis, että ankkurinraahaaminen näkyy, jos se halutaan nähdä paatin komentosillalla ja konehuoneessa ja lie hälyjäkin on, että nyt on jotain pielessä. Kai hälyt on ankkurilaitteistakin. Toi Vezhen on vasta 3v vanha niin ei kai siinä nyt jo ole kaikki valvontajärjestelmät kaput ja eikös sille Kanadassa tehty vasta vähän ennen viime vuoden loppua satamatarkastuskin. Kaikki oli ok paitti miehistön ,oliko nyt sopimuksissa jotain puutteita ja tais olla joku turvakaide homma. Kai miehistöltä sitten vaaditaan sekä huonoo näköö ja että pystyy vakuuttavasti valehtelemään, että näkö on parasta A-luokkaa, että noihin pääsee tunaroimaan.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Yleensä ankkureita ei käytetä pohjassa samalla kaasun ollessa pohjassa.
JOo,
Tätä olen itsekin miettinyt, että miksi nuo ankkurit ovat noin huonoa valua. Mutta jos pohtii asiaa, niin laivahan ei yleensä kovin kummoisella nopeudella normaalisti liiku siinä vaiheessa, kun akkuri lasketaan, ehkä tuuli ja allokko vie sitä hiukan mennessään. Kiinalainen kuonavalu kestää juuri sen suunnitellun käytön mutta hajoaa heti, jos käytetään hiukankin väärin.

Nyt kun sitä sitten raahataan, on se laiva täydessä lastissa eli useita kymmeniä tuhansia tonneja jossakin normaalia hitaammassa vauhdissa. Jos ankkuri osuu johonkin tiukempaan, laiva painollaan varmaan antaa melkoisen kiskaisun ja lisäksi vielä ne koneetkin hiukan vetävät että on riimu jo valmiiksi suorana kun sitten kiskaistaan.
 

repomies

Hyperaktiivi
Täytyy nyt toivoa, että järki voittaa ja noita laivoja ja niiden rahteja aletaan nuijia rikoksentekovälineinä menetetyiksi. Sen pitää käydä kaikille tahoille selväksi, että siinä on riskinsä yrittää laivata jotain Venäjän satamiin tai satamista näitä ankkurinnaarausreittejä pitkin.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Tässä reitityksessä on menty rantoja pitkin. Toki joka paikassa se ei ole mahdollista. Liekö nykyinen kehitys johtanut moiseen?
1738079313665.png
 

bungle

Vakionaama
Luulis, että ankkurinraahaaminen näkyy
Ei se mikään luulo ole. Tottakai se näkyy, kuuluu ja tuntuu. Lisäksi vasemmalta ja oikealta menee muita vastaavia jatkuvasti ohi, kun toinen hidastaa matkaansa laahaamalla ankkuria pohjassa. Osa näistä on jopa pyörähtänyt ympäri ja vaappuneet pitkiä matkoja ja tämän jälkeen jatkaneet matkaa katkomaan uusia kaapeleita.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Ei se mikään luulo ole. Tottakai se näkyy, kuuluu ja tuntuu. Lisäksi vasemmalta ja oikealta menee muita vastaavia jatkuvasti ohi, kun toinen hidastaa matkaansa laahaamalla ankkuria pohjassa. Osa näistä on jopa pyörähtänyt ympäri ja vaappuneet pitkiä matkoja ja tämän jälkeen jatkaneet matkaa katkomaan uusia kaapeleita.
Ennätys lienee että sama laiva on katkonut kuusi kaapelia 300 km matkalla. Vahingossa.
 
Viimeksi muokattu:

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Osa näistä on jopa pyörähtänyt ympäri ja vaappuneet pitkiä matkoja ja tämän jälkeen jatkaneet matkaa katkomaan uusia kaapeleita.

Maakrapukin ymmärtää miksi ankkuri on keulassa. Raahausankkuri pitäisi varmaan ohjattavuuden kannalta laittaa laivan perään ja valaa Raahessa niin kestäisikin paremmin.
 

kotte

Hyperaktiivi
Tätä juuri tarkoitin ja siksi satojen kilometrien ankkurin raahamista ei oikein mitenkään voi ihan aikuisten oikeasti väittää vahingoksi.
Siis jos epäpätevä tai tosi törppö miehistö moista tekee, niin sitten ehkä vahinko sille itselleen (tai siis voi itse uskoa moiseen). Moista kutsutaan huonoksi merimiestaidoksi, mistä joku komentoketjussa joutuu puolestaan vastuuseen, viime sijassa varustamo (tai sen vakuutusyhtiö, jos varustamon väki ja omistajat ovat samalla tasolla miehistön kanssa). Sama on tyyli ja säännökset tuossa mielessä kuin maanteillä, rautateillä tai ilmailussa: osaamattomuudella ei voi puolustella, jos vahinkoja sattuu (kuten ei silläkään, että on ympäri päissään).
 

j44

Jäsen
Kuka tietää mistä yhteydestä tämä on?
katso liitettä 104480
Kai tätä kommunismiksi voi kutsua. Valitettavaksi se rajoitu itään eikä sen takana ole venäläiset, joilla on sama kohtalo kuin "suomalaisilla".

 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

kotte

Hyperaktiivi
^ Kunnon myrskyyn jos joutuu, saattaa koko purkki kaatua ja upota, jos vastaiset aallot pääsevät lyömään sisään vettä aukosta.

Ei laiva tuollaisen aukon kanssa aivan merikelpoinen liene?
 

fraatti

Hyperaktiivi
Tässä taisi olla kyse tuosta aikaisemmasta kaapelirikosta. Nytkö on sitten syyttävä sormi osoittanut myös toisaalle?


Tälläinen kuva tuli vastaan somessa. Voikohan olla paljastunut että kaapeli on ollut poikki sellaisesta paikasta mikä ei täsmää tuon toisen aluksen reittiin?
1738323654952.png

 
Viimeksi muokattu:

Tifo

Vakionaama
Noihin merikaapeleihin pitää saada uusi ominaisuus, sellainen että se lähettää laivaan pienen tärskyn, jolla voidaan laiva tunnistaa ennen kuin kaapelista katkeaa virrat. Nykyään virta katkeaa millisekunneissa vikatilanteessa. :hmm:
 

fraatti

Hyperaktiivi
Ruotsalaiset taas sanovat että Silver Dania ei liity tapaukseen. Sekavaa. :hmm:

 

fraatti

Hyperaktiivi
Ei ole ainoastaan mahdollista, vaan pikemminkin luultavaa, että moisille toimille järjestetään erilaisia hämäyspeitteitä sotkemaan tutkintaa.

Ylityksessä taisi olla ajallisesti vain 5 min eroa. Tosin toinen on kulkenut 1 km enemmän idässä. Vettä taisi olla 100m alla.
Nyt paikalla on joku Latvian alus ja epäilevät että tutkivat pohjaa.
1738324143802.png

 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen

Fingrid tight lipped about Estlink 2 repair work​

The Finnish system operator Fingrid, which is coordinating the repairs of the damaged Estlink 2 submarine cable, told ERR the next underwater operations will take place in February. However, the company declined to comment on whether a repair vessel and the necessary crew have been found.

Tärkein tieto käännettynä:
"Fingridin merikaapelitoimialan johtaja Kimmo Nepola kertoi ERR:lle, että seuraava operaatio merellä on helmikuussa.
"Tavoitteena on leikata kaapelin vaurioitunut kohta irti ja eristää kaapelin päät niin, että kaapeli on valmis korjattavaksi", hän sanoi."

 

kotte

Hyperaktiivi
Silver Dania oli päästetty jatkamaan matkaa Norjassa.
Asiallisessa tutkimuksessa on aina epäiltävä kaikkia, joilla ei ole vedenpitävää alibia. Ilman tätä jää turhaa tilaa jälkiselittelyille ja vaihtoehtoisille teorioille tapahtumien kulusta (eikä ole asiallisia edellytyksiä ainakaan rikostuomioille).
 

tet

Hyperaktiivi
Myönnän etten ymmärrä laivoista yhtään mitään, mutta sen verran niistä osunut juttua silmiin, ettei varustamolle ole ihan sama kuinka paljon polttoainetta ne kuluttaa. Kustannustehokkuudella merkitystä siinäkin kuljetusmuodossa. Tuo mielessä ihmettelen, etteikö niissä muka ole järjestelmiä mittareineen valvomaan ja ehkä jopa optimoimaan millä tehoilla milloinkin seilataan. Luulis, että ankkurinraahaaminen näkyy, jos se halutaan nähdä paatin komentosillalla ja konehuoneessa ja lie hälyjäkin on, että nyt on jotain pielessä. Kai hälyt on ankkurilaitteistakin.

Ilmeisesti hälyjä ankkureista ei yleisesti ole, toki joissain aluksissa varmaankin on. Ankkurin putoamista estää kolme eri järjestelmää, joten vahingossa sellainen ei voi pudota, ellei sitten alus ole todella paskassa kunnossa. Jos sen kuitenkin joku vaikka yön pimeinä tunteina pudottaa, niin ei sitä välttämättä heti huomata. Riittää, että Venäjä on maksanut yhdelle miehistön jäsenelle, että tämä käy joskus yöllä pudottamassa ankkurin. Kun alus ajaa automaattiohjauksella, niin ankkurin sivulle vääntävää voimaa ei välttämättä kukaan komentosillalla huomaa, kun autopilotti korjaa tilanteen kenenkään käsin koskematta. Nopeuttakaan ei aluksissa näemmä säädellä, vaan kierroslukua. Tyypillinen nopeus tietyllä kierrosluvulla on tiedossa, mutta se voi vaihdella esim. tuulesta riippuen kohtalaisen paljonkin.

Edellä kerrotut asiat selitään tässä videossa, josta selviää ankkurin laskumekanismin rakenne (linkin pitäisi mennä oikeaan kohtaan):

 

Espejot

Hyperaktiivi
Ankkurin putoamista estää kolme eri järjestelmää, joten vahingossa sellainen ei voi pudota, ellei sitten alus ole todella paskassa kunnossa.
Vuosien 2007 ja 2010 välillä Britannian merialueilla havaittiin 53 kaapelivauriota, joista 19 aiheutui ankkureista. Raportin mukaan yleinen virhe ankkurista johtuvissa kaapelirikoissa on, että ankkuria ei varmistettu merenkulkua varten esimerkiksi miehistöpulan tai huolimattomuuden takia.

Riittää, että Venäjä on maksanut yhdelle miehistön jäsenelle, että tämä käy joskus yöllä pudottamassa ankkurin.
Tämä. Vaatii kansainvälistä yhteistyötä ja pitkää seurantaa seuloa tuo yksi ihminen esiin. Toki Poirot selvitäisi alibit hetkessä.
 
Viimeksi muokattu:

jmaja

Hyperaktiivi
Nopeuttakaan ei aluksissa näemmä säädellä, vaan kierroslukua. Tyypillinen nopeus tietyllä kierrosluvulla on tiedossa, mutta se voi vaihdella esim. tuulesta riippuen kohtalaisen paljonkin.
Näissähän tyypillisesti on Itämerellä vedetty ankkuria luokkaa 10 h tai jopa pidempään. Ja onhan myös nopeus tyypillisesti tippunut eli kierroslukusäätö ei ole riittänyt.

Yhdelle tapaukselle lasketussa arviossa ankkurin pito on n. 50% paaluvedosta. Liikkeellä olevan laivan potkurin työntövoima ei ole yhtä suuri kuin paaluvedossa eikä moottoria pidetä 100% kuormalla, kuten paaluvedossa. Kyllä tuo ankkuri siis näkyy huomattavasti sekä kierrosluvussa että nopeudessa. Ankkurin pito tietysti vaihtelee pohjan laadun ja syvyyden mukaan.
 

wannabe

Aktiivinen jäsen

Arisoft

Hyperaktiivi
Tämä. Vaatii kansainvälistä yhteistyötä ja pitkää seurantaa seuloa tuo yksi ihminen esiin. Toki Poirot selvitäisi alibit hetkessä.

Tuossa toisessa säikeessä ollut puhetta tekoälystä. Jatkossa ehkä tulemme näkemään kuinka tekoäly laitetaan kuulustelemaan epäiltyjä. Se jaksaa jatkaa ja osaa tehdä sen myös epäillyn äidinkielellä sujuvasti.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Olisiko tuloillaan uusia vaurioita?

"Panama-flagged, India-owned and likely sanctions-evading tanker ABHA has made anomalous course changes, sudden decelerations over C-LION 1 comms cable (02:08U) and is now intercepted by German Navy west of Bornholm (09:35U)"

Telepaatti Gotlannin kohdilla etelään menossa. Nyt perillä korjaamassa rikkoutunutta kaapelia.
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Tilastolliseti kaapelirikot on mielenkiitoisia... näitä taphtui mm. Englannin aluevesillä keskimäärin 4-5 kpl vuodessa 2007-2010. Luku pitäisi suhteuttaa meriliikenteen määrään. Varjolaivaston lisääntyminen lisää riskejä mutta silti tilastollisessa valossa sabotaasin mahdollisuus on ihan varteenotettva. Mutta, tutkimus sanoo selväsanaisesti että ei sabotaasi mutta perusteita ei ole kerrottu*. Sääolosuhteet on suomalaiset asiantuntijat rajanneet pois, samoin kun että ankkuri ei voi tippua vahingossa. Tilastot ositavat ainakin toisen lausunnon vääräksi... ankuri voi tippua pohjaan vahingossa. Mutta tässä maailmantilanteessa kaikki näyttää olevan mahdolista jos asiantuntijoita uskoo, tai mahdotonta riippuen narratiivistä. Mutta se nyt ainakin on tullut selväksi että sabotaasi on realistinen mahdolisuus aika pienellä vaivalla.


*) "– Tutkinta näyttää nyt selvästi sen, että kyseessä ei ole ollut sabotaasi. Uskomme datakaapelin vaurioitumisen johtuvan huonoista sääolosuhteista sekä laivan puutteellisista varusteista että henkilökunnan puutteellisista merenkäyntitaidoista, Ljunqvist sanoo.

Asiasta uutisoi muun muassa Aftonbladet. Ljunqvistin mukaan tutkinnassa on kuitenkin varmistunut se, että viranomaisten haltuunsaottama laiva oli vastuussa kaapelirikosta."
 

fraatti

Hyperaktiivi

Ruotsi vapauttaa kaapelirikosta epäillyn aluksen – ei näyttöä sabotaasista​

Syyttäjän mukaan tapauksessa ei ole näyttöä tahallisesta sabotaasista.
Tuolla oli varustamon selitys sille että miksi ankkuri oli päätynyt mereen.

 

wannabe

Aktiivinen jäsen
*) "– Tutkinta näyttää nyt selvästi sen, että kyseessä ei ole ollut sabotaasi. Uskomme datakaapelin vaurioitumisen johtuvan huonoista sääolosuhteista sekä laivan puutteellisista varusteista että henkilökunnan puutteellisista merenkäyntitaidoista, Ljunqvist sanoo.

Ei huomautettavaa satamavaltiotarkastuksissa​

Vezhen on Marinetrafficin tietojen mukaan kolme vuotta sitten rakennettu alus.

Alus on satamavaltiotarkastuksia valvovan Paris Mou -järjestelmän mukaan tarkastettu viimeksi Kanadan Port Alfredissa joulukuussa 2024. Tarkastajat havaitsivat huomautettavaa ainoastaan kahdessa asiassa, jotka liittyivät miehistön turvallisuuteen.

Yllä olevat tuolta.

Aika nopeesti happanee huonoon kuntoon toi purkki.
 

T76

Aktiivinen jäsen
Kun kerran ei porukka osaa, ei vaan pitäisi sallia pyörimistä kaapeleiden päällä ollenkaan. Kaikenlainen odottelu ja idlailu sinne Pietarin edustalle, ei kaapeleiden päälle.
 
Back
Ylös Bottom