Onkos heittää ehdotuksia pohjavesisuodatuksen parempaan järjestelyyn? Kaivosta on alkanut tulla enemmän ruskeaa (rautaa vain magnaania?). Välillä vetää hetkessä suodattimen tukkoon, joskus kestää viikon joskus kuukauden. Alkuvuosina kesti kuukausia eikä koskaan mennyt kunnolla tukkoon. Nyt on siis tälläinen suodatin:
Näytä liitetiedosto 105212
Kun on mennyt tukkoon, patruunan päällä on muutaman millin kerros ruskeaa "mutaa". Lähtee kädellä pyyhkimällä ja vedellä huuhtelemalla pois, mutta patruuna jää ruskeaksi. Mutta yleensä tulee pian uudestaan ja saa avata 3-10 kertaa kunnes jää toistaiseksi puhtaaksi. Eilen pääsi menemään niin tukkoon, että MLP:stä sai vain 4 kW eli meni vastuksille ja lopulta sammutti kompuran kokonaan. Lisäseurauksena putki mereen jäätyi umpeen. Sen sulatus onneksi sujui hyvin helposti muutamassa minuutissa laskemalla lämmintä vettä suojaputkeen.
Miettinyt laittaa tuollaisia useampi rinnakkain ja tai isompia (10" -> 20" korkeus) tai rakentaa jotenkin vastavirtahuuhtelu tuohon, tosin en ole varma lähteekö tuo mössö sillä pois.
Sitten miettinyt myös uima-altaissa käytettäviä hiekkasuodattimia, jotka varmaankin sallisivat moninkertaisen määrän tuota ennen tukkeutumista. Mutta kestävätkö -1 bar (pumpun sammuessa vesipatsas mereen imee tuollaisen) ja + 3 bar (tukos + pumppu täysillä)?
Sitten viimeisenä ajatuksena jättää koko suodatin pois. Tuonne ei ole 4 vuoden aikana kertynyt muuta kuin sitä erittäin hienoa ruskeaa kamaa. Menisikö vaan ongelmitta läpi levarista? Levarihan meni myös tukkoon vuosi sitten suodattimesta huolimatta, mutta sen saa kohtuu helposti hapolla huuhdeltua puhtaaksi. Tuosta ruskeasta kertyy kova pinta suodattimeen, putkiin jne. Fosforihappoa lämpimänä kierrättämällä liukenee/lohkeilee pois.