Joko talvirenkaat alla?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja janti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Joko on talvirenkaat alla?

  • Kyllä

    Äänet: 65 54,2%
  • Ei

    Äänet: 53 44,2%
  • En tiedä

    Äänet: 1 0,8%
  • Jotku muut, mitkä?

    Äänet: 2 1,7%

  • Äänestäjiä yhteensä
    120
Huomennahan se vaihtopäivä on, mutta ei sen kuitenkaan välttämättä tarvitse olla!
Niin, talvirenkaat on oltava jos keli sitä edellyttää.

Oma taktikointi ja säätö loppuivat siihen kun käytettynä ostetun alla olleet Continentalin kitkarenkaat saivat vaihtamaan leiriä, ja nyt ajellaan kitkoilla jostain lokakuun loppupuolelta kevääseen eikä vaihtoajankohdan kanssa ole niin tarkkaa vaikka se lähirengasliikkeessä teetetäänkin. Jos nyt joutuu kuukaudenkin ajelemaan sulalla kelillä syksyllä niin sieltä ne aamuliukkaat joskus kuitenkin tulevat, ja keväälläkään ei maailma kaadu jos ajelee viikon pari pitempään kuin tarvitsisi.
 
Tieliikennelain mukaan talvirenkaita on käytettävä 1. marraskuuta – 31. maaliskuutavälisenä aikana aina,


jos sää tai keli sitä edellyttää.
 
Maistoitko oliko se suolattu?
Pitkästi yli sadan kilometrin vilkasliikenteinen osuus kahden kaupungin välillä. Olin lauantaiaamuna aikaisin liikkeellä 07- ja oli vielä pyhäinpäivä eli pyhäpäivä. Tienhoitokalustoa ei ollut näkyvillä, eikä tienpinnassa ollut havaittavissa mitään perinteisesti suolauksesta kertovia näkyvissä olevia merkkejä. Erittäin suurella todennäköisyydellä kyseistä väliä ei ollut suolattu. Tien pinta oli samanlailla märkä kuin alueen kaikki muutkin asfaltoidut hoitamattomat tienpinnat. Niissä jyrsityissä koloissa ulko- ja keskiviivalla oli ilmeisesti jääpintoja paikkapaikoin.

Kun lämpötila painui ensimmäisen kerran nollaan, tein jarrutestin ja ohjausvasteella yritin hahmottaa mahdollista liukkautta (60km/h kylä pahanen ja liikenne ympyrä). Kauempana takana tuleva Polestar huomasi kyllä ja tuli myös liikenneympyrästä läpi ihan varpaillaan. Ohitti minut kyllä muutama kilometri myöhemmin turvallisella ohituskaistaalueella vaikka silloin lämpötila oli jo -1C. En muista oliko sillä nastoja alla, luultavasti ei kuulostanut siltä.

Itselläni oli iänikuiset kuluneet kitkat, jotka toimivat erittäin hyvin vielä välikelin kumeina. Toki tiedän tarkasti niiden rajoitteet. Ehkä jostain +2C tai +3C alapuolella paremmat kuin kesärenkaani. Kostea tienpinta on toki niille haaste. Asfaltin sileys vaikuttaa rajusti oman rengastukseni toimintaan, ajoin nytkin urien välissä niin siinä kosteutta oli silmämääräisesti vain 20% urien kohtaan verraten.
 
Takaisin
Ylös Bottom